10 porad jak zacząć z kubeczkiem menstruacyjnym 0
10 porad jak zacząć z kubeczkiem menstruacyjnym

Chciał_abyś kubeczek menstruacyjny, ale nie wiesz jaki, od czego zacząć i jak go używać? Koniecznie przeczytaj ten wpis, bo podsumowaliśmy praktyczne porady i wskazówki, które mogą pomóc (nie tylko) początkującym. Dlatego czasami trzeba się z nim trochę zapoznać - żeby sprawdzić, który jest dla Ciebie najlepszy.

Często zdarza się, że osoby rezygnują z wysiłków przy pierwszym nieudanym wprowadzeniu kubeczka i piszą do nas, że potrzebują kolejnego kubka. Radzimy nie poddawać się tak szybko i próbować ponownie przez jakiś czas! Bo w przypadku kubeczka na prawdę sprawdza się powiedzenie, że praktyka czyni mistrza. 

1. Wybierz kubeczek menstruacyjny odpowiedni dla siebie

W przeszłości wybór kubeczk był pozornie łatwiejszy, przy mniejszej liczbie marek i mniejszej liczbie rozmiarów. Kryteria, które brano pod uwagę przy selekcji były dwa: ile lat miała kobieta, a jeśli tak, to czy już urodziła. Z własnej praktyki wiemy, że nie są to jedyne kryteria, a zwłaszcza w wielu przypadkach nie są to kryteria najważniejsze. Ważne jest, aby rozważyć więcej rzeczy i ocenić je jako całość. Wybór kubka menstruacyjnego według jednego kryterium często kończy się niepowodzeniem.

Jakie więc są kryteria i o co pytamy przy wyborze kubeczka?

  • Wiek - wraz z wiekiem mięśnie pochwy słabną i dlatego potrzebny jest większy kubeczek. (Uwaga, jednak nie zawsze tak jest. Kobiety, które są małe lub te, które wzmacniają mięśnie dna miednicy, mogą nadal używać mniejsze kubeczki w starszym wieku, nawet po porodzie.)
  • Sylwetka - zdarza się, że kobiety o silniejszej sylwetce mają tendencję do posiadania większych kubeczków i odwrotnie, kobiety małe mogą nadal mieć mały kubeczek po trójce dzieci.
  • Poród - zależy od tego, ile porodów miała kobieta, ile trwał i czy był to poród klasyczny czy cesarskie cięcie. Podczas cięcia cesarskiego mięśnie pochwy nie rozciągają się, więc ten sam kubeczek dopasuje się do rozmiaru jak przed porodem.
  • Ćwiczenia i sport - jeśli uprawiasz sporty wzmacniające mięśnie dna miednicy, będzie potrzebować mniejszego kubeczka. Na przykład joga lub jazda konna.
  • Tampony - rozmiar kubeczka można prześledzić na podstawie rozmiaru użytych tamponów. Na przykład kobiety, które używają tamponów super i super plus, w większości przypadków mają średnie i duże kubeczki
  • Szyjka macicy - przy wyborze kubeczka pytamy o długość od wejścia pochwy do szyjki macicy. Mierzymy podczas menstruacji, ponieważ wtedy szyjka jest najniżej. Włóż palec do pochwy tak, aby dotykał szyjki macicy, a następnie zmierz część palca, która znajdowała się w pochwie.
  • Stosunek seksualny - stosunek seksualny może mieć dwa całkowicie przeciwne skutki: kiedy często się kochasz, pochwa się rozszerza. Ale uważaj, im częściej się kochacie, tym bardziej zwęża się pochwa. Dlaczego i jak jest to możliwe? To zależy od tego, jak aktywny jesteś podczas seksu. W rzeczywistości kobiety, które napinają mięśnie podczas stosunku, również się wzmacniają. To miła sprawa zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego partnera - i dobrego zdrowia! :)

2. Najpierw przetestuj kubeczek podczas menstruacji

Dotarła paczka z kubeczkiem, a Ty jesteś chętna i chciałabyś od razu spróbować, ale nie masz okresu. Polecamy - poczekaj! Poza dniami menstruacyjnymi wkładanie może być trudniejsze, ponieważ błona śluzowa pochwy nie jest tak ukrwiona. Po raz pierwszy niepotrzebnie utrudniłabyś sobie cały proces. Natomiast, jak już nabierzesz wprawy, to później możesz używać kubeczka poza dniami menstruacyjnymi. Na przykład tuż przed miesiączką, jeśli nie chcesz być zaskoczona niespodziewanym krwawieniem lub możesz go używać podczas pływania w chlorowanych basenach lub zanieczyszczonych stawach.

3. Miejsce ma znaczenie

Przy pierwszych próbach wkładania kubeczka zrób to w wannie lub pod prysznic, żebyś mogła się zrelaksować i wyciszyć, a nie martwić się, że „gdzieś coś kapie”.

4. Daj kubeczkowi poślizg

Lepiej nawilżyć kubeczek przed włożeniem. Najlepiej użyj żelu/lubrykantu nawilżającego na bazie wody i wszystko pójdzie gładko. 

Powodem, dla którego kubeczek nie rozwija się całkowicie w pochwie, jest najczęściej to, że jest zbyt duży dla swojej właścicielki i nie ma wystarczająco dużo miejsca w pochwie, aby się rozłożyć. Nie ma innego wyjścia niż zakup kolejnego kubka. Jednak w niektórych przypadkach może być inna przyczyna, pomocne mogą być poniższe wskazówki.

5. Dodaj dziurki, jeśli masz problem z otwarciem

Jeśli masz kubeczek, który ma tylko kilka dziurek na obwodzie, może to być powód, dla którego się dobrze nie rozkłada, bo otwory na obwodzie pomagają w prawidłowym rozwoju. Proste rozwiązanie: dodaj kilka dziurek, tylko uważaj, aby nie uszkodzić kubka. Wybierz również odpowiedni rozmiar igły, którą wcześniej zdezynfekowałeś. Możesz go podgrzać w płomieniu świecy.

6. Dopasuj kubeczek

Jeśli czujesz, że kubeczek się dobrze nie rozłożył, a jednocześnie wyczuwasz tam lekkie wybrzuszenie, to naciśnij na nie lekko palcem (jakbyś chciała zdeformować elipsę w okrąg) jednocześnie napinając mięśnie. Może to pomóc uzyskać odpowiedni kształt kubeczka.

7. Z tyłu jest więcej miejsca

Zalecana pozycja umieszczenia kubeczka znajduje się tuż za wejściem do pochwy, ale istnieje również możliwość odsunięcia kubeczka dalej - w głąb pochwy. Dla niektórych kobiet ta pozycja jest wygodniejsza, a dodatkowo kubeczek może się lepiej rozwijać, ponieważ jest więcej miejsca. Ale uważaj, abyś nie włożyła kubeczka za daleko.

8. Włóż i pociągnij ponownie

Kolejny trick - jeśli kubeczek nie chce się dobrze rozłożyć, włóż go złożony, następnie wyciągnij, aby dostało się do niego więcej powietrza i w takim rozłożonym stanie włóż go ponownie. Można go obrócić i "wkręcić" do środka.

9. Przeciekanie kubeczka

Jeśli kubeczek Ci przecieka, a wiesz, że masz dobry rozmiar i kubeczek się dobrze rozkłada, to spróbuj przez przed aplikacją dokładnie osuszyć nie tylko kubeczek, ale także, jeśli to możliwe, środowisko wewnątrz pochwy. Kubeczek będzie się dobrze trzymać = nie poruszać się, a krew nie będzie wyciekać.

10. Kiedy nie można wyjąć kubeczka

Kubek masz prawidłowo włożony, ale masz odwrotny problem - nie możesz go wyjąć? Pamiętaj, tylko spokój nas uratuje. Pochwa w spoczynku jest bardzo krótka, mierzy około 7-8 cm. (Pod wpływem pobudzenia wydłuża się.) Na końcu pochwy znajduje się szyjka macicy, przez którą tak naprawdę nic nie może przejść (nawet po kilku porodach), więc rozluźnij się, a kubeczek spokojnie wyciągniesz. 

 

Najlepsze kubeczki menstruacyjne, różnych wielkości, różnych marek znajdziecie w TUTAJ. A 1 złoty z każdego sprzedanego kubeczka (oraz podpasek czy majtek menstruacyjnych) przekazujemy fundacji Akcja Menstruacja, która walczy z ubóstwem menstruacyjnym. 

 

BONUS: Dbaj o swój kubeczek

To może wydawać się oczywiste, ale warto to powtarzać. Wkładasz kubeczek w najbardziej intymne partie, dlatego zwiększona higiena obowiązuje dwukrotnie. 

Podsumowanie

Oto 10+1 wskazówek, które pomogą Ci nie poddawać się na samym początku kubeczkowej przygody. Jednak jest jeden przypadek, kiedy już podczas pierwszej miesiączki będziesz wiedziała, że kubek „nie jest właściwy”. To wtedy kubek cię uciska. Kubeczek, który uciska, nie może być użyty. Możesz spróbować umieścić go głębiej w pochwie, gdzie jest więcej miejsca i może się bardziej rozwinąć. Ale jeśli to też nie pomoże, to po prostu nie jest kształt / rozmiar dla ciebie.

Dzięki odpowiedniemu rozmiarowi kubeczka menstruacyjnego nawet nie będziesz wiedziała, że masz go w sobie!

A jak to masz? Czy za pierwszym razem udało Ci się prawidłowo włożyć kubek, czy trwało to dłużej? Czy masz też jakieś sprawdzone rady lub triki, które mogłabyś doradzić innym kobietom? Nie wahaj się napisać do nas! 

Sprawdź ofertę naszego sklepu już dziś!

Szukasz środków higienicznych, które pomogą Ci przejść okres w lepszym nastroju, a przy tym korzystnie wpłyną na środowisko? Wybieraj spośród ekologicznych opcji! Na półkach sklepu Panda Wanda znajdziesz nie tylko podpaski i wkładki, ale też kubeczek menstruacyjny w odpowiednim rozmiarze i wygodne majtki menstruacyjne. W trakcie miesiączki też można dbać o planetę!

Interesują Cię tematu związane z menstruacją? Przeczytaj nasze inne artykuły:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium