35 pomysłów na Święta Zero Waste 0
35 pomysłów na Święta Zero Waste

Jeśli nie chcesz rezygnować z tradycji bożonarodzeniowych, ale myśl o nadmiernych ilościach opakowań, plastikowych dekoracjach, ściętej choince, nietrafionych prezentach, które trafią w najlepszy przypadku do sklepu charytatywnego i zmarnowanym jedzeniu nie nastraja Cię optymistycznie, to dzisiejszy post jest dla Ciebie. Poniżej znajdziesz kilkanaście sposobów jak ograniczyć marnotrawstwo przed, w trakcie i po Bożym Narodzeniu.  

Dekoracje 

  • Dekoracje wielokrotnego użytku: unikaj dekoracji zawierających daty, gdyż kilkanaście dni po świetach dekoracje te stają się od razu nieaktualne, a już na pewno nie będziesz chciał mieć girlandy z napisem "Wesołych Świąt 2018" w roku 2019 czy później.
  • Jeśli musisz kupić nowe dekoracje, bo jednak większość z nas ma już jakieś dekoracje i użwa ich co roku, to zwróć uwagę na to, z czego są zrobione, i unikaj wszystkiego, co wygląda tak, jakby się miało łatwo zepsuć (zwłaszcza jak masz dzieci "pomogające" w strojeniu choinki).
  • Pomyśl, w jaki sposób będziesz przechowywać dekoracje między świętami. Dekoracje, które spędzą 11 miesięcy w wrzucone do pudełka w przypadkowy sposób i/lub wepchnięte w tył szafki może im zaszkodzić. Przechowywanie w zamkniętych pojemnikach (np. starych plastikowych pojemnikach lub puszkach do przechowywania) ograniczy kurz i pomoże chronić rzeczy.
  • Jeśli wolisz dekoracje z materiału, zastanów się, czy można go prać w pralce. Płótno z tkaniny lub dekoracje wiszące z bawełny można łatwo wyczyścić, a filc i sztuczne futro są trudniejsze do czyszczenia.
  • Kwiaty, liście, suszone owoce idealnie sprawdzą się w roli naturalnych dekoracji. Nie zawierają tworzyw sztucznych i są biodegradowalne. Jeśli potrafisz zdobyć własne, doskonałe; ewentualnie udaj się do kwiaciarni i dowiedz się, co możesz teraz sezonowego kupić.

Kartki świąteczne

  • Dzieło własne. Spróbuj zrobić własną kartkę świąteczną, a jeśli masz dzieci, to jeszcze lepiej jak dzieci wykażą się swoją kreatywnością. Do zrobienia kartki możesz użyć pudełka, w którym otrzymałeś ostatnie zamówienie ze sklepu internetowego, gazet, które już przeczytałeś czy innych rzeczy, których już nie używasz:-) 
  • Jeśli nie lubisz "rękodzieła" albo po prostu nie masz na to czasu, to polecamy wspaniałe kartki Little Difference, które znajdziesz w naszym sklepie. Kartki te są wykonane z recyklowanego papieru, folia jest biodegradowalna, a każda zakupiona kartka to 1 drzewo zasadzone na Madagaskarze. Bardzo je polecamy KLIK.

  • Kartki wirtualne. Opcją najbardziej ekologiczną są oczywiście kartki wirtualne. My polecamy kartki, które jeszcze dodatkowo pomagają, jak np. takie od organizacji Otwarte Klatki KLIK
  • Jeśli natomiast Ty otrzymasz kartki świąteczne, to powieś je na sznurku i używaj jako ozdoby w stylu chorągiewek. Po świętach Bożego Narodzenia odłóż je do pudełka, aby w następnym roku użyć ich do dekoracji prezentów czy kartek świątecznych.

Choinka

Co roku ponad 5mln drzewek jest ścinanych, abyśmy mogli mieć drzewko w domu na kilkanaście dni. Mamy dla Was bardziej ekologiczne alternatywy:

  • Kup prawdziwe drzewko w doniczce, które może (w teorii) być używane wielokrotnie w każde Boże Narodzenie. Aby uzyskać najbardziej zrównoważoną opcję, nie ograniczaj się do "standardowej" choinki sosnowej, sprawdź, co jest odpowiednie do uprawy w doniczkach i co jest dostosowane do lokalnego klimatu. Różne sosny będą pasować do różnych warunków.
  • Inna opcją jest skorzystanie w wypożyczalni choinek. Tak, dobrze przeczytaliście - wypożyczalnia choinek istnieje. To miejsce, w którym wypożyczysz choinkę na czas świąt, a po świętach zwrócisz ją do wypożyczalni. I tak co roku. Przykładowe miejsce z wypożyczalnią w Warszawie KLIK.
  • Rozważ zupełnie inny typ rośliny czy po prostu mebla. Możesz zawiesić bombki na dowolnej roślinie, którą masz w domu. Figi, jukki czy ściana - atmosferę świąteczną tworzycie Wy, nie drzewka.

Jedzenie - przygotowanie

  • Prawdopodobnie największe wyzwanie jako ograniczyć martnotrawstwo bożonarodzeniowe jest odpowiednia ilość jedzenia. Wiadomo, nikt nie chce mieć pustej lodówki, kiedy sklepy są zamknięte, a wpadną niespodziewani goście. Pomocne może być planowanie posiłków np. na podstawie zeszłego roku. I bądź realistą, ile osób będzie jeść.
  • Spróbuj także wybrać dania, które sprawdzą się jako resztki, jeśli nie zjecie wszystkiego od razu. Liściaste sałatki i krewetki z grilla nie utrzymają się dłużej niż jeden dzień, jednak danie z pieczonymi warzywami lub sałatką na bazie zboża będzie super dobre przez kilka dni. Pavlova nie wytrzyma dłużej niż kilka dni, podczas gdy pierniki możesz trzymać w nieskończoność (choć chyba nikt tego nigdy nie sprawdził, bo były zjedzone wcześniej;).
  • Zrób to sam. Żywność przygotowana od podstaw nie pochodzi z plastiku. Mnóstwo potraw można zrobić z wyprzedzeniem, tak, że nie skończysz spanikowany bez jedzenia w Wigilię. Świąteczne ciasta można zrobić z dużym wyprzedzeniem, a niektóre potrawy (bułki, ciastka, a nawet potrawy wegetariańskie, takie jak gotowana kapusta) mogą być wykonane wcześniej i zamrożone. Zdecyduj, jakie potrawy chcesz mieć, a następnie poświęć trochę czasu na sprawdzenie, jak sie je przygotowuje, aby pasowało to z Twoimi ramami czasowymi i poziomami energii.
  • Unikaj pojedynczo zapakowanych produktów spożywczych. Będą cię więcej kosztować i napełnią kosz odpadami!
  • Kupuj w sklepach, które oferują produkty na wagę, bez opakowań, jak np. w Poznaniu sklep BIOrę, czy BEZ PUDŁA we Wrocławiu.

Pakowanie prezentów

  • Jeśli masz zeszłoroczne torby na prezenty / papier, to koniecznie użyj ich w tym roku. Jeśli korzystasz z dużej ilości opakowań, rozważ skorzystanie z najlepszego w tym roku opakowania do wykorzystania w przyszłym roku (zakładając, że masz gdzieś je przechowywać).
  • Jeśli chcesz uniknąć taśmy klejącej, to zawiąż paczkę za pomocą wstążki materiałowej lub sznurka (oba można ponownie użyć).
  • Aby nadać brązowemu papierowi lub gazecie świątecznej atmosfery, użyj natury, np. jemioły, szyszki sosny, cynamon lub rozmaryn.
  • Jeśli masz w domu/pracy gazety, to wykorzystaj je do zawijania prezentów.
  • Brązowy papier rzemieślniczy to pozbawiona blasku, ale bardzo ekologiczna forma pakowania, która jest znacznie łatwiejsza do recyklingu niż wiele rodzajów papieru bożonarodzeniowego. Papier ten może być również ponownie użyty, jeśli zostanie starannie rozpakowany (a nie podarty).

  • Furushiki to japońska sztuka owijania przedmiotów w płótno. Tkanina może być starą tkaniny, szalikiem, ściereczką do herbaty lub czymkolwiek ona jest. Istnieje wiele świetnych samouczków online.
  • A może w ogóle nie potrzeba dodatkowo pakować? Oczywiście zależy od tego, co to jest, jak jest już zapakowane i dla kogo jest przeznaczony, ale czasem może nie być już potrzeby dalszego pakowania.

Prezenty

  • Najlepszy prezent to taki, którego odbiorca faktycznie użyje. Nawet kupowanie etycznych przedmiotów wielokrotnego użytku może nie być przyjazne dla środowiska, jeśli obdarowana osoba nie będzie tego po prostu używać. Poświęć chwilę, aby zastanowić się, co odbiorca faktycznie użyje, zechce i polubi, a nie co Ty chciałabyś dostać ;-)
  • Każdy je, więc jedzenie jest całkiem bezpiecznym prezentem. Najprostszym pomysłem będzie słoik smakołyków. Jeśli lubisz gotować lub piec, Boże Narodzenie to świetny czas na kreatywność. Pamiętaj jednak o tym, by robić rzeczy, których nie trzeba natychmiast zjeść - Święta Bożego Narodzenia to pora roku, kiedy wszyscy kupują zbyt dużo jedzenia, więc dodanie dodatkowych artykułów spożywczych z krótkim terminem przydatności może nie być najlepszym pomysłem. Alternatywnie możesz też zrobić "kupon" i powiedzieć, co zrobisz i kiedy (np. ciasto marchewkowe w pierwszym tygodniu stycznia).

  • Książki są świetnymi prezentami świątecznymi dla osób lubiących czytać. Często można znaleźć używane książki w doskonałym stanie lub kupić nową (zobacz nasze propozycje książkowe: KLIK).
  • Kupowanie używanych produktów jest dużo bardziej ekologiczne niż kupowanie nowych, a wcale nie musi oznaczać, że będą to produkty stare lub zużyte. Niezależnie od tego, czy chodzi o zabytkowe meble, zabytkową biżuterię lub akcesoria, odzież, odnowioną elektronikę, czy po prostu coś, co można znaleźć w sklepie charytatywnym, prezenty nie muszą być prosto z linii produkcyjnej.
  • Rośliny to kolejny świetny pomysł na świąteczne prezenty. Mogą to być rośliny domowe, sadzonki warzyw, wypełnione skrzynki do sadzenia czy drzewa owocowe.
  • Prezent w postaci biletu na koncert, spektakl, warsztaty, członkostwo w klubie fitness, lekcje lub zajęcia to 100% pewność, że prezent nie będzie zmarnowany. Nie muszą to też być same formalne "vouchery", możesz dać "bilet" np. na zorganizowanie kolacji, a na pewno będzie to fantastyczny sposób na spędzenie czasu z ludźmi, którzy są dla ciebie ważni.
  • Karty podarunkowe na cele charytatywne to prezenty "żyją dłużej niż swięta". Zasada jest prosta - wybiersz cel, który chcesz wesprzeć, a potem wpisujesz dane osoby obadrowanej, i w ten sposób możesz np. adoptować wilka czy pszczołę, a Twój odbiorca prezentu otrzymuje kartkę/dyplom/e-mail z podziękowanie, co zrobiłeś. Zobacz ofertę od WWF.

Jedzenie - po-świętach

  • Jeśli chcesz przygotować dużo jedzenia, aby uniknąć gotowania przez resztę tygodnia, pojemniki wielokrotnego użytku są koniecznością. Większość rzeczy trzyma się lepiej (i dłużej) w pojemnikach hermetycznie zamkniętnych.
  • Wykorzystaj resztki. Pomyśl o posiłkach, w których możesz wykorzystać resztki jedzenia (np. risotto na mięso, paszteciki z resztkami warzyw). Upewnij się, że zużywasz rzeczy zgodnie z jak szybko się psują. W najgorszym przypadku, jeśli nadmiar resztek Cię przytłacza, zamroź resztki i wróć do tematu na spokojnie po świętach.
  • Apropos mrożenia - dużo więcej rzeczy może zostać zamrożonych, niż ludzie (najczęściej) myślą. Sery, dipy, takie jak hummus, pieczone warzywa, gotowane mięso, ciasto - wszystkie popularne resztki świąteczne - mogą zostać zamrożone. Zamroź to, co możesz i zjedz to, czego nie da się zamrozić. W przypadku mrożonek może pomóc w oznaczaniu i datowaniu zamrożonych produktów oraz umieszczeniu przypomnienia w kalendarzu sporządzenia planu wykorzystania po upływie okresu świątecznego.

Prezenty - po-świetach

  • Po Świętach wszyscy jednak i tak kończymy z rzeczami, których wolelibyśmy nie mieć, a zabawnym sposobem na wymianę prezentów z przyjaciółmi jest zorganizowanie przyjęcia podarunkowego - zwanego także imprezą Białego Słonia. W skrócie, każdy przynosi jeden prezent, który jest umieszczony na środku pokoju. Pierwsza osoba wybiera sobie prezent ze środka, następnie druga osoba może "ukraść" ten prezent lub wziąć inny. Impreza trwa, dopóki wszyscy nie otrzymają prezentu.

Mamy nadzieję, że przynajmniej niektóre pomysły przypadły Wam do gustu i Święta w tym roku zakończą się mniejszą ilością śmieci, niż w zeszłym roku. A może macie jeszcze jakieś pomysł na Święta Low lub Zero Waste? Jeśli tak, to koniecznie napiszcie je komentarzu.

Interesują Cię tematy związane z ekologią? Przeczytaj nasze inne artykuły:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium