Zrównoważone prezenty kupione, wykonane i gotowe? Pozostaje tylko wymyślić, jak je zapakować. Klasyczne papiery pakowe, różnokolorowe wstążki i taśmy samoprzylepne zasadniczo podważyłyby ekologiczny charakter Twoich prezentów, a przede wszystkim obciążyłyby środowisko. Dlatego dzisiaj przyjrzymy się, jak w przyjazny dla natury i ekologiczny sposób umieścić paczki pod choinką.
Wady klasycznego papieru do pakowania
Wraz z publicznym linczem plastiku, papier zyskał na znaczeniu w ostatnich latach. Kiedy jednak szczegółowo przyjrzymy się produkcji i całemu cyklowi życia klasycznego papieru do pakowania i torebek na prezenty, dla natury nie wygląda to zbyt różowo. Chociaż papier można poddać recyklingowi, proces recyklingu komplikują plastikowe okładki, celofan i kolorowe kolory na świątecznym papierze do pakowania i torbach. Podczas recyklingu z farb powstaje zanieczyszczony osad pełen chemikaliów. Z reguły im bardziej kolorowy jest tani papier pakowy, tym bardziej obciąża przyrodę.
Ponadto produkcja toreb papierowych i papieru do pakowania jest niezwykle energochłonna. Ścinanie drzew, transport surowców, wytwarzanie papieru, przekształcanie go w torby na prezenty, arkusze papieru i pudełka oraz dystrybuowanie ich do nas, ludzi. To wymaga dużooo energii, a niestety znaczna część pochodzi z paliw kopalnych.
Czy wiesz, że produkcja toreb papierowych zużywa trzy razy więcej wody i wytwarza o 80% więcej gazów cieplarnianych niż produkcja toreb plastikowych?
WSKAZÓWKA: Wybieraj papiery z certyfikatem FSC, który gwarantuje, że drewno pochodzi ze starannie zarządzanych lasów.
7 pomysłów na ekologiczne pakowanie prezentów
Plastikowe kokardki i błyszczące wstążki na wierzchu paczek mogą dla niektórych pachnieć świąteczną magią, ale to po prostu kolejny plastik. Jednocześnie istnieje tak wiele innych możliwości pakowania i dekorowania prezentów świątecznych bez marnotrawstwa, a także w oryginalny sposób.
Z punktu widzenia zero waste najlepiej w ogóle nie pakować prezentów. No tak, ale co z magicznym momentem zaskoczenia? Wstrzymujesz oddech i napięte sekundy podczas rozpakowywania? Jeśli Święta Bożego Narodzenia są dla Ciebie ważne, nie musisz rezygnować z pakowania prezentów, ale spróbuj to zrobić w sposób bardziej zrównoważony.
1. Wykorzystaj resztki z zeszłego roku
Wyjmij papiery do pakowania z szuflady, którą babcia uratowała przed rozerwaniem na Boże Narodzenie w zeszłym roku. Możesz także wykorzystać stare mapy, gazety, nuty, stare książki lub inny papier makulaturowy.
2. Wypróbuj płócienne torby
Możesz łatwo uszyć je w domu ze starych koszul lub sięgnij po gotowe, spokojnie może to być worek lub torba na zakupy bez opakowania. Odbiorca może ponownie cieszyć się dwoma prezentami zamiast jednego.
3. Aby zapakować prezent, użyj… prezentu
Zawiń świąteczną niespodziankę w poszewkę na poduszkę, ręcznik kąpielowy, szalik lub miękką chusteczkę. Nadasz przedmiotom nowe zastosowanie, a bliska Ci osoba otrzyma dodatkową niespodziankę na Święta.
4. Furoshiki, czyli owiń prezent po japońsku
Elegancja! Kupuj kwadraty tkanin w dowolnym rozmiarze, zrób je np. z nieużywanych firanek, które znajdziesz w domu. Ale możesz też użyć szmatki, ręcznika, a nawet koszulki czy koszuli. Metodą furoshiki możesz zapakować w szmatkę pudełka, butelki i okrągłe prezenty, a obdarowana osoba otrzyma dwa prezenty na raz.
5. Używaj papieru makulaturowego
Papier makulaturowy wydaje Ci się zbyt brązowy i zwykły? Jeśli nie jesteś fan/ką minimalizmu, papier do pakowania możesz ożywić stemplami, kredkami z pędzelkiem lub flamastrem (najlepiej roślinnymi kolorami :)) lub udekorować gotowe opakowanie świerkową gałązką lub kółkiem suszonej pomarańczy . Tak, ekologiczne opakowanie na prezent też może wyglądać stylowo!
6. Pudełka upcyklingowe
Kto nie ma co najmniej jednego pustego pudełka w swojej spiżarni? Przeszukaj mieszkanie i daj pudełkom nową szansę na użycie. Jeśli pudełko nie wydaje Ci się wystarczająco atrakcyjne wizualnie, pomaluj je lub przewiąż wstążką z materiału i udekoruj gałązką z lasu.
7. Zapakuj prezenty w rolkę po papierze toaletowym
Nie wiesz, jak zapakować drobne upominki, aby nie zmieściły się pod choinką? Twórz niestandardowe pudełka na prezenty z rolek papieru toaletowego. Jeśli prezent jest naprawdę ciasny, rolkę można trochę pociąć. Włóż prezent do środka i lekko naciśnij kciukiem końce rolki. Najpierw z jednej strony, potem z drugiej, aby zamknąć pudełko. Pudełko można przewiązać naturalnym sznurkiem i dodać gałązkę oraz dedykację.
Uwaga na taśmę klejącą!
Dodatkowo, zastąp klasyczną taśmę samoprzylepną jej bardziej ekologicznym wariantem. Papier pakowy czy pudełko oklejone zwykłą taśmą klejącą nie nadają się już do recyklingu. Taśmy zwykle nie da się tak po prostu zerwać, a papier trafia do mieszanki. Mamy proste rozwiązanie:
- Papierowa taśma samoprzylepna równie niezawodnie zabezpiecza prezent świąteczny. Zawiera całkowicie naturalny klej kauczukowy i nie zawiera rozpuszczalników. Świetny klej, mocny chwyt i w 100% nadający się do recyklingu.
- Aby zawiązać prezent świąteczny, użyj sznurka, który całkowicie rozkłada się w naturze. Wypróbuj ten wykonany z bawełny lub sizalu.
Jak udekorować prezenty w ekologiczny sposób?
Zbierz kilka szyszek i gałązek po drodze ze spaceru. Zamiast sztucznych kokardek prezenty ozdobi sama natura. Prezenty pięknie prezentują się z kółkiem z suszonego jabłka lub pomarańczy, laską pachnącego cynamonu lub zawiązanymi suszonymi kwiatami na górze paczki. Możesz także wykorzystać świąteczną dekorację, która po rozpakowaniu prezentu trafia prosto na choinkę.
Przymocuj ekologiczne ozdoby na prezent sznurkiem wykonanym z naturalnych materiałów lub poddaj recyklingowi sznurek, który znajdziesz w domu.
Jeśli do zapakowania prezentu wybrałeś papier makulaturowy i wygląda on mało świątecznie, nadaj mu nową świąteczną tożsamość za pomocą stempla. Kupione, a może domowe z ziemniaków (dzieci na pewno się ucieszą z takiej pracy!).
Boże Narodzenie powinno być czasem nawiązywania więzi, troski, dzielenia się i kochania. Jeśli wymieniacie się prezentami z najbliższymi w czasie świąt, zastanówcie się nad formą, w jakiej je wręczacie. Porzuć stare nawyki, które skłaniają nas do pakowania prezentów w kolorowy papier. Stwórz nową tradycję przemyślanego sznurowania prezentów i zainspiruj ludzi wokół siebie do zmiany. Chociaż przyroda śpi zimą, będzie Ci wdzięczna.
Interesują Cię tematy związane z eko-domem? Przeczytaj nasze inne artykuły:
- Dlaczego płyn do zmiękczania tkanin jest zły dla twoich ubrań?
- Naturalne środki czystości, czyli 10 rzeczy, które łatwo wyczyścisz cytryną
- Dlaczego uwielbiamy bambus (ale nie sprzedajemy kubków z bambusa)
Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!