Często słyszę, że wszystkie eko produkty i eko porady, to większy wydatek i nie stać "zwykłego człowieka" na bycie EKO. Tymczasem, jest bardzo wiele produktów, które używamy, a które szkodzą zdrowiu i planecie, ale totalnie nie ma powodu, aby je używać. Takim produktem jest np. płyn do zmiękczania tkanin.
Historia płynu do zmiękczania tkanin
Środki do zmiękczania tkanin stały się popularne w połowie XX wieku, ponieważ barwniki, detergenty i suszarki były szorstkie dla ubrań, przez co ubrania były potem szorstkie i drapiące. Jednak dzięki lepszej technologii prania oraz lepszym/innym rodzajom tkanin, płyny do zmiękczania nie są już potrzebne, ale nadal są bardzo powszechnie stosowane i większość ludzi nie zastanawia się nawet dlaczego.
Jak działa płyn do zmiękczania tkanin
Płyny do zmiękczania tkanin występują zazwyczaj w 2 różnych postaciach – płynu używanego w pralce lub powlekanego arkusza używanego w suszarce. Zostały zaprojektowane, aby zapobiegać elektryzowaniu się, dodawać zapach i sprawiać, że materiały są bardziej miękkie.
Robią to, pokrywając tkaninę cienką warstwą filmu. Powłoka ta zapobiega elektryzowaniu się, sprawiając, że odzież staje się śliska, aby zmniejszyć tarcie, a zmiękczacz dodaje ładunek dodatni, aby zneutralizować ujemny ładunek statyczny. Pomaga również oddzielić włókna, dzięki czemu rzeczy takie jak ręczniki są bardziej puszyste.
Dodatkowo są one zazwyczaj pachnące i zaprojektowane tak, aby zapach pozostał w tkaninie. Brzmi ładnie, więc…
Dlaczego płyn do zmiękczania tkanin jest zły dla twoich ubrań?
Być może zauważyłeś, że na niektórych metkach, zwłaszcza w przypadku odzieży sportowej, wyraźnie napisano, że NIE należy używać zmiękczaczy do tkanin. Dzieje się tak, ponieważ woskowa powłoka może zakłócać właściwości odprowadzania i wchłaniania wilgoci – tkaniny sportowe są zaprojektowane tak, aby odprowadzać wilgoć ze skóry na zewnątrz tkaniny, gdzie może ona odparować, ale jeśli pokryjesz tkaninę woskową powłoką, to blokuje się zdolność przenoszenia wilgoci. Powłoka nawarstwia się również z czasem, co utrudnia przenikanie wody i detergentu do tkaniny, przez co zapachy i plamy są trudniejsze do usunięcia.
Chociaż początkowo tkaniny mogą wydawać się wyjątkowo miękkie i przyjemne, nagromadzenie się tłustej warstwy z biegiem czasu powoduje, że tkaniny są mniej chłonne. Jest to szczególnie problem w przypadku ręczników, które oczywiście muszą pochłaniać dużo wilgoci, a także pościeli i bielizny/skarpet, które pochłaniają pot.
Płyny do zmiękczania tkanin mogą również plamić ubrania - pozostawiać niebieskawe lub szare plamy na odzieży, a z czasem nagromadzenie wosku może również powodować żółknięcie bieli.
Wreszcie mogą pozostawiać pozostałości w pralce i suszarce, co nie jest dla nich dobre, a także oznacza, że możesz uzyskać pozostałości środka zmiękczającego tkaniny na ubraniach, nawet jeśli nie używasz go w tym załadunku.
Dlaczego płyn do zmiękczania tkanin jest zły dla Ciebie?
Jednym z największych problemów związanych z płynami do zmiękczania tkanin jest to, że zawierają zapach, a składniki zapachu nie muszą być ujawniane, więc nie wiemy, co dokładnie jest w produkcie i istnieje możliwość, że mogą zawierać składniki toksyczne.
Poza tym, głównym składnikiem wielu płynów do zmiękczania tkanin są czwartorzędowe związki amonowe (QAC lub „quaty”), które są używane do zwalczania elektryczności statycznej, ale mogą powodować podrażnienie skóry i dróg oddechowych.
Dlaczego płyn do zmiękczania tkanin jest zły dla planety?
QAC nie ulegają łatwo biodegradacji, zwłaszcza w wodzie, i mogą być toksyczne dla organizmów wodnych. Jest to oczywiście bardzo niepokojące, ponieważ jako produkt do prania trafiają bezpośrednio do systemów wodnych.
Płyny do zmiękczania tkanin mogą również zawierać składniki pochodzące z ropy naftowej lub oleju palmowego. Mogą również zawierać składniki odzwierzęce – składnikiem niektórych płynów do zmiękczania tkanin jest chlorek dihydrogenowanego łoju i dimetyloamonu, który jest pozyskiwany z tłuszczu zwierzęcego.
Jakie są alternatywy?
Nie używaj suszarek elektrycznych. Tradycyjne suszenie ubrań pomaga zmniejszyć elektryzowanie się, oszczędza dużo energii i pieniędzy oraz zwiększa żywotność twoich ubrań. Mniej tarcia i zużycia, blaknięcia kolorów i kurczenia się pod wpływem ciepła, a ponadto suszarki szybciej rozkładają spandex/elastan, powodując zniekształcenie ubrań i powodują mikroskopijne uszkodzenia tkaniny – wystarczy spojrzeć na tacę na kłaczki, to wszystko są włókna, które został oderwany lub wyrwany z tkaniny! Suszone na powietrzu ubrania z pewnością będą mniej miękkie niż w przypadku korzystania z suszarki, a zwłaszcza jeśli jesteś przyzwyczajony do zmiękczania tkanin, ale to na prawdę tylko kwestia przyzwyczajenia.
Ocet działa cuda. Dodaj ćwierć lub pół szklanki octu do cyklu płukania jako zmiękczacza do tkanin (chociaż pamiętaj, aby nie używać wybielacza). A jeśli chciałbyś, aby ubrania pachniały, to dodaj kilkanaście kropel swojego ulubionego olejku eterycznego.
Torby wyłapująca mikroplastik. Tkaniny syntetyczne są zwykle tymi, które mają poważne problemy z elektrycznością statyczną, a oddzielenie odzieży naturalnej i syntetycznej pomaga w elektryzowaniu się, ponieważ puszyste włókna naturalne ocierające się o materiały syntetyczne gromadzą ładunek elektrostatyczny. Świetnym pomysłem jest również pranie materiałów syntetycznych w torbie Guppyfriend, która nie tylko zapobiega ocieraniu się o inne ubrania, ale także wyłapuje plastikowe mikrowłóka, które uwalniają do wody.
Podobnie jak w przypadku wszelkich zmian, dostosowanie się zajmuje trochę czasu, ale wszyscy, których znam, którzy przestali używać zmiękczaczy do tkanin, powiedzieli, że robią to z przyzwyczajenia lub sądzą, że „powinnaś” i przestając, nigdy nie wróci.
Czy można usunąć płyn do płukania tkanin już z wypranych ubrań?
Ciężko powiedzieć. Na pewno kolejne prania bez płynu do zmiękczania po pewnym czasie usuną charakterystyczny zapach płynu, ale trudno powiedzieć, czy powłoka na tkaninie też zostanie usunięta.
Jeśli masz inne wskazówki lub sugestie dotyczące usuwania płynu do płukania tkanin, zostaw je w komentarzach!
Interesują Cię tematy związane z ekologicznym praniem? Przeczytaj nasze inne artykuły:
- Ekologiczne proszki do prania - wszystko, co musisz wiedzieć
- Listki do prania, czyli ekologiczne i bezpieczne pranie
- Kula do prania - hit czy kit? Przeczytaj naszą recenzję kuli Ecoegg
Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj! Zobacz również naszą kolekcję ekologicznych i bezpiecznych proszków do prania.
Elżbieta Jusięga
Dziś wiem ,że popełniłam błąd używając płynu do zmiękczania tkanin.Zniszczylam spodnie bluzki(z wiskozy) ,bawelniane powyciągały się są bezużyteczne do wyrzucenia .Pozdrawiam serdecznie Elżbieta
Marta Cygan
Płyn do płukania dla łatwiejszego prasowania mija się z celem, bo skoro łatwiej się rozprasowuje to i łatwiej się zagniata.
Kaska Zlosnik
A ja mam alergie, wszystko plukam jeszcze raz w podwojn6m trybie, tylko w wodzie mam nadziej e ze coś pomoże.
Borek
Czy powłoka zmiękczająca da się wyprać z tkanin? Oczywiście, że tak! W przeciwnym wypadku po co byłoby dodawać płyn do zmiękczania do każdego kolejnego prania tych samych ubrań? Raz by przecież wystarczyło, gdyby to był trwały film.