Ekologiczne proszki do prania - wszystko, co musisz wiedzieć 0
Jaki wybrać proszek do prania, aby był skuteczny, ale nieszkodliwy

Jak wybrać najlepszy proszek do prania, który zmyje nawet uporczywe plamy, a jednocześnie nie obciąży planety? Nie jest to łatwy wybór, bo producenci proszków różne rzeczy próbują nam powiedzieć, a czasem raczej ukryć w reklamach, czy na opakowaniu. Pomożemy Ci wybrać proszek, który będzie skuteczny, ale i bezpieczny.

Żele do prania, płyny do płukania tkanin, kapsułki żelowe do prania czy tabletki do prania. Dziś mamy niezliczoną ilość opcji w czym prać ubrania, a także domowe przepisy na wykonanie skutecznego domowego detergentu. Najczęściej jednak wybieraną formą są dalej proszki do prania, dlatego to o nich będziemy pisać w tym artykule. 

Najlepszy proszek do prania?

Pranie w dzisiejszych czasach to jest łatwe - wystarczy nacisnąć guzik w pralce i gotowe. Natomiast zrozumienie składu popularnych proszków do prania już takim łatwym zadaniem nie jest. W sklepach spotkasz ich dziesiątki, które swoimi opakowaniami będą krzyczeć na wszystkie strony, że to dla Ciebie najlepsze do prania kolorowego i białego, do funkcjonalnej odzieży sportowej, do delikatnej skóry dzieci, do prania ciemnego, do odzieży roboczej, do jedwabiu, do wełny, itd.

W ich składzie znajdziesz jednak mieszankę chemikaliów, które nie rozkładają się w naturze. Są to syntetyczne pochodne substancji ropopochodnych, perfum, zmiękczaczy i rozjaśniaczy. Po praniu wszystkie te substancje pozostają na naszych ubraniach i wchodzą w kontakt z naszą skórą, a resztki trafiają do ścieków, a potem mórz i oceanów, żeby z powrotem trafić do nas, gdy jemy sobie rybkę. Nie brzmi to jak najlepszy proszek do prania, prawda?

Co zawierają popularne proszki do prania?

Skład proszku do prania do materiał na kilka lekcji chemii, a każdy różnorodne substancje chemiczne. Do najczęstszych należą:

  • Surfaktanty – są to substancje powierzchniowo czynne, które czyszczą ubrania z plam. Ale zwykle są wykonane z oleju. Głównym składnikiem stosowanym w przypadku tych substancji jest LAS, który jest liniowym alkilobenzenosulfonianem. Jednak bez obecności tlenu jest nierozkładalny
  • Soda oczyszczona – działa zmiękczająco na tkaniny. Jest w pełni bezpieczna i neutralna. 
  • Wypełniacze – zapewniają puszystość i objętość proszku, ale w zasadzie nie pełnią żadnej funkcji. Najczęstszym jest siarczan sodu. Jeśli chcesz produkty bez wypełniaczy, wybierz wersje skoncentrowaną, ale używaj wtedy tyle proszku, ile podaje producent na opakowaniu.
  • Aromaty i perfumy – zapewniają zapach, ale mogą być powszechnymi alergenami i podrażniać skórę.
  • Wybielacze – zwykle na bazie chloru, rozjaśniają pranie, ale jednocześnie mogą być trudne do biodegradacji.

Fosforany w proszkach do prania

Wraz ze wzrostem zawartości fosforanów w proszkach do prania, które miały zmiękczać wodę i poprawiać skuteczność detergentów (czyszczących), zwiększała się również ilość fosforanów w ściekach. Po przeniesieniu do strumieni i rzek zwiększyły wzrost glonów, zmniejszając ilość tlenu potrzebną dla zdrowego ekosystemu wodnego, co doprowadziło do zanieczyszczenie wody.

Koniec z fosforanami w proszkach do prania nadszedł dzięki rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego z 2012 roku. Mogą one jednak występować w przyrodzie przez długi czas.

Jak wygląda uczulenie na proszek do prania?

To właśnie ze względu na skład chemiczny zwykłych proszków do prania nie tylko u osób z AZS może pojawić się wysypka w postaci suchej, podrażnionej skóry. Najczęściej jest to reakcja alergiczna na barwniki, perfumy lub agresywne konserwanty zawarte w proszkach do prania. Wysypka może pojawić się na skórze już po kilku godzinach od kontaktu z wypraną bielizną, dlatego tym ważniejszy jest dobór odpowiedniego środka piorącego

Ekologiczne proszki do prania

Środki powierzchniowo czynne, czyli substancje pomagające w czyszczeniu plam, są ważne dla czystych ubrań. Jednak, jak już wyjaśniliśmy, fundamentalny problem ze zwykłymi proszkami do prania polega na tym, że nie ulegają one biodegradacji. Sytuację ratują ekologiczne proszki do prania, które czyszczą i delikatnie pielęgnują Twoje ubrania, nie podrażniają skóry i zawierają substancje biodegradowalne.

Jakie substancje mogą zawierać ekologiczne proszki do prania?

  • substancje biodegradowalne lub naturalne substancje rozpuszczalne
  • benzoesan sodu
  • olejki eteryczne
  • wybielacz (nadwęglan sodu)
  • orzechy mydlane
  • mydło
  • soda do prania
  • krzemiany

Gdzie wsypać proszek do prania, aby było to najefektywniejsze?

Do szufladki czy do bębna? Najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wsypanie proszku do prania bezpośrednio do bębna pralki. Jeśli wsypujesz proszek do prania bezpośrednio do bębna, możesz nawet zmniejszyć dawkę prania. Świetnym pomocnikiem jest miarka do żeli lub proszków do prania z zaznaczoną skalą, która zapewni dozowanie odpowiedniej ilości.

Ekologiczne proszki do prania ubrań białych

Bielsze pranie, czystsza natura? Nie ma potrzeby stosowania rozjaśniających proszków do prania. Wystarczy nadwęglan sodu. Jest substancją chemiczną, ale ekologiczną, która nie przeszkadza nawet alergikom. Jeśli pranie jest mocno zabrudzone, wybierz programy o temperaturze powyżej 60°C.

[product id="2086, 1571, 3286"]   

Ekologiczne proszki do prania ubrań kolorowych

Również ekologiczne proszki do prania pomogą Ci zachować trwałość koloru Twoich ulubionych ubrań. Proszki zawierają enzymy, które dbają o ubrania, ale nie zawierają chloru czy boranów.

[product id="2087, 1575, 3285"]

Jak prać, aby osiągnąć zadowalające efekty?

Posiadanie skutecznego proszku do prania nie musi oznaczać wygranej. Sekret doskonałego efektu tkwi również w prawidłowym postępowaniu i przygotowaniu ubrań do prania:

  1. Rozdziel pranie wg koloru oraz stopnia zabrudzenia
  2. Plamy na praniu bardzo zabrudzonym dobrze najpierw natrzeć mydłem, a potem moczyć je w miesce nawet i przez całą noc
  3. Pranie najlepiej prać w miękkiej wodzie. Jeśli macie twardą wodę, to wystarczy dodać do prania ocet (który również sprawdzi się idealnie jako naturalnym zamiennikiem płynu do płukania), lub sodę oczyszczoną lub kwasek cytrynowy (3 łyżki) do prania jasnych ubrań.
  4. Włóż pranie do pralki, ale niech nie zajmuje więcej miejsca niż pół bębna. 
  5. Użyj miarki, aby dać tyle proszku, ile rekomenduje producent na opakowaniu.
  6. Regularnie czyść pralkę. Wsyp szklankę kwasku cytrynowego do bębna wraz z ręcznikiem i włącz na cykl 90C.

Jak usunąć plamy z proszku do prania?

Czasami może się zdarzyć, że zamiast usunąć plamy, proszek do prania plami nasze ubrania. Dlaczego tak się dzieje?

  • zbyt twarda woda → dodaj do prania zmiękczacz wody
  • niedostatecznie rozpuszczony detergent
  • nadmiar prania w pralce
  • zatkany odpływ wody
  • nadmiar detergentu, bo nie zawsze więcej znaczy lepiej

Zastanów się, czy plamy mogą być spowodowane przez któryś z wyżej wymienionych czynników i postaraj się ich unikać następnym razem. Ponadto zawsze postępuj zgodnie z zalecanymi instrukcjami na etykietach odzieży.

Plamy z proszku do prania można łatwo usunąć mydłem lub octem. Najpierw spłucz plamę w ciepłej wodzie, nałóż mydło lub płyn do mycia naczyń i przetrzyj plamę. Następnie pozostaw na co najmniej 15-30 minut w misce z ciepłą wodą z dodatkiem szklanki octu. Ponownie upierz ubrania, ale tym razem bez detergentu. Pierz w najwyższej temperaturze dopuszczonej na etykiecie odzieży. 

Mamy nadzieję, że ten artykuł przekonał cię, aby wybrać ekologiczny proszek do prania, bo zmiana jest na prawdę tego warta, a podziękuje ci twoja skóra, twoje ubrania i środowisko. 

Interesują Cię tematy związane z eko-domem? Przeczytaj nasze inne artykuły:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium