Hiszpański przemysł węglowy zatrudniał w latach 60. ponad 100 000 górników, ale jego dominacja energetyczna została osłabiona przez tani import i wzrost świadomości na temat kosztów środowiskowych, zdrowotnych i klimatycznych tej branży. Krajowy węgiel stanowi obecnie zaledwie 2,3% hiszpańskiej energii elektrycznej.
Ponad tysiąc górników i podwykonawców straci pracę, gdy do końca roku zamkną się 10 kopalni, które przynosiły wyłącznie straty, a które Komisja Europejska pozwoliła Hiszpanii tymczasowo pozostać otwartymi dzięki planowi pomocy państwa o wartości 2,1 mld EUR. Umowa nad którą pracuje rząd i związki zawodowe łączy programy wcześniejszego przechodzenia na emeryturę dla górników powyżej 48. roku życia, z pracami związanymi z odnowieniem środowiska w społecznościach osadniczych i programami przekwalifikowania dla najbardziej rozwiniętych branż ekologicznych. Jednak prace nad tą umową trzeba było prowadzić z wyczuciem, aby nieść nadzieję miejscom, które czasami straciły wiarę, że może to zadziałać.
Teresa Ribera, minister ds. ekologicznej transformacji, powiedziała: "Dzięki tej umowie rozwiązaliśmy pierwsze pilne zadanie, jakie mieliśmy na stole, kiedy zaczeliśmy rządzić. Naszym celem było nie pozostawiać nikogo w tyle. Chcemy również pójść dalej, chcemy wprowadzać innowacje. Dlatego proponujemy opracowanie umów "Just Transition", aby pomóc regionom w konsolidacji zatrudnienia w przyszłości."
Natomiast Montserrar Mir (sekretarz Europejskiego Kongresu Związków Zawodowych) dodała, że "Hiszpania może wyeksportować tę umowę jako przykład dobrej praktyki. Pokazaliśmy, że możliwe jest przestrzeganie porozumienia paryskiego bez szkody [dla życia ludzi]. Nie musimy wybierać między pracą a ochroną środowiska. Możliwe jest posiadanie obu. "
Nowa administracja Pedro Sáncheza szybko poruszyła politykę ochrony środowiska, znosząc kontrowersyjny "podatek za światło słoneczne" w branży energii słonecznej i ogłaszając rozpoczęcie długo oczekiwanego przez Hiszpanię krajowego planu dotyczącego klimatu.