Jak bezpiecznie, zdrowo i ekologicznie się opalać, czyli wszystko o kremach przeciwsłonecznych 0
Jak się bezpiecznie, zdrowo i ekologicznie opalać

Niewidzialny wróg UV, czyli przed czym właściwie walczymy?

Ultrafiolet, nadfiolet, promieniowanie ultrafioletowe, promieniowanie nadfioletowe, czy po prostu UV to promieniowanie elektromagnetyczne o długości fali od 10 nm do 400 nm. Jest niewidzialny dla ludzi, ale są zwierzęta (ptaki, gady i niektóre owady), które mogą je dostrzec. Zanim promieniowanie UV dotrze do naszej skóry, po drodze uderza w kilka warstw ziemskiej atmosfery.

Promieniowanie UV można podzielić na trzy rodzaje pod względem efektów biologicznych:

  • UVA: Jest to promieniowanie długofalowe i zwykle nie powoduje zaczerwienienia skóry ani oparzeń. Większość (90-99%) promieniowania UV, które uderza w powierzchnię Ziemi, jest tego typu. UVA może przenikać do głębszych warstw skóry i jest odpowiedzialne za przedwczesne starzenie się skóry. Jednak ostatnie badania wykazały, że wpływa ono również na górną warstwę skóry. W szczególności uszkadza główne komórki skóry zwane keratynocytami i może w ten sposób stymulować raka skóry. UVA występuje mniej więcej z taką samą intensywnością od rana do wieczora, przez cały rok, i ani chmury, ani szkło nie powstrzymują go.
  • UVB: Jest to promieniowanie średniej fali, które zwykle powoduje ostre i przewlekłe uszkodzenie skóry, takie jak zaczerwienienie, pęcherze i pieczenie. W większości jest wchłaniany przez warstwę ozonową. Tworzy 1-10% promieniowania UV, które uderza w Ziemię i uszkadza najwyższą warstwę skóry. Według dostępnych danych naukowych odgrywa kluczową rolę w rozwoju raka skóry. Jego intensywność zależy od pory roku, lokalizacji i pory dnia. Silne promieniowanie UVB występuje na większych wysokościach i na powierzchniach odbijających światło, takich jak śnieg lub lód (które odbijają do 80% promieniowania, a promienie dwukrotnie przylegają do skóry). Promienie UVB nie są bardzo przepuszczalne przez szkło.
  • UVC: Jest to promieniowanie krótkofalowe i ma wyraźny złośliwy (rakotwórczy) wpływ na organizmy żywe. Jest absorbowany przez warstwę ozonową i nie spada na powierzchnię ziemi.

Promieniowanie UV ma również pozytywny wpływ na ludzi. Pomaga organizmowi tworzyć witaminę D. Wspomaga wchłanianie i odkładanie wapnia i fosforu w organizmie, niezbędne elementy do budowy kości. Korzyści płynące z witaminy D idą znacznie dalej, jednak najnowsze badanie mówi także o jej wpływie na układ odpornościowy, a jej brak wiąże się z większym ryzykiem zachorowania na raka. Aby mieć wystarczającą ilość witaminy D, po prostu pozostań na słońcu przez 15 minut dziennie bez sprzętu ochronnego. Oczywiście najlepiej w ciągu dnia, kiedy intensywność słońca nie jest zbyt wysoka. Alternatywnie można uzupełnić witaminę D w postaci tabletek/suplementów.

Ten pozytywny wpływy nie zmienia faktu, że jeśli pozostaniesz na słońcu przez dłuższy czas, grozi Ci przedwczesne starzenie się skóry, a także uszkodzenie oczu, a w najgorszym przypadku rak skóry. Dlatego często chronimy się przed ciemną stroną życiodajnego słońca kremami do opalania z filtrami UV. 

Rodzaje filtrów UV, czyli lepszy i gorszy

Rozróżniamy 2 rodzaje filtrów UV - chemiczne i mineralne. (Niestety) większość popularnych filtrów przeciwsłonecznych filtrów stanowią filtry chemiczne, ale, na szczęscie, filtry mineralne stają się również coraz popularniejsze.

Filtry chemiczne (organiczne):

  • Chroni nas przed słońcem poprzez reakcję chemiczną, w której promieniowanie UV zamienia się w ciepło.
  • Obejmują one na przykład oksybenzon, awonbenzon lub oktokrylen
  • Ich efekt występuje około 20 minut po zastosowaniu ochrony przeciwsłonecznej.
  • Chemiczne filtry UV łatwo ulegają degradacji, aż czasem ich skuteczność jest zmniejszona.
  • Są wchłaniane przez skórę, a ostatnie badania wykazały ich obecność w krwiobiegu, mleku matki i moczu.
  • Istnieje niepotwierdzona hipoteza, że promieniowanie UV uwalnia wolne rodniki przez ekspozycję na substancje chemiczne w produktach do opalania. Mogą one następnie reagować z ludzkimi cząsteczkami skóry i uszkadzać białka komórkowe, lipidy lub DNA w celu zainicjowania raka.
  • Niektóre chemiczne filtry UV nazywane są substancjami zaburzającymi gospodarkę hormonalną, wpływając w ten sposób na naturalne funkcje hormonów. Najbardziej problematyczne pod względem zdrowia ludzkiego są: 4-MBC (kamfora 4-metylobenzylidynowa), BP-3 (benzofenon 3, 3-BC, kamfora 3-benzilidynowa), EHMC (2-metyloheksylo-4-metoksycynamonian) i EHDPABA (etyloheksylodiol) kwas metyloparabenzoesowy

Filtry mineralne (nieorganiczne):

  • Działają na powierzchni skóry jako lustro i odbijają się szkodliwe promieniowanie słoneczne.
  • Stosowane jako nanocząstki mogą również absorbować promieniowanie UV.
  • Do ich stworzenia stosuje się niektóre metale, zwłaszcza dwutlenek tytanu (TiO2) i tlenek cynku (ZnO).
  • Dwutlenek tytanu obsługuje głównie składnik UVB, częściowo także składnik UVA. Tlenek cynku chroni całe spektrum widma UV.
  • Wada kosmetyczna tych filtrów, a dokładnie dwutlenku tytanu, polega na tworzeniu się białej warstwy na powierzchni ciała.
  • Filtry mineralne bez nanocząstek są szczególnie odpowiednie dla skóry wrażliwej, nawet dla dzieci. Nie wchłaniają się w skórę, ale działają jako bariera ochronna na powierzchni, nie mają potencjału alergizującego.

Dlaczego filtry chemiczne NIE są dobrą alternatywą?

Niestety, większość obecnie dostępnych filtrów przeciwsłonecznych zawiera chemiczne filtry UV, które mają sporo wad. Problem polega na tym, że wpływ chemicznych substancji czynnych lub ich mieszanin na ludzi nie został jeszcze wystarczająco zbadany, a postęp technologiczny umożliwił sformułowanie receptur o wysokim współczynniku ochrony przed promieniowaniem UVA i UVB. Jednak producenci osiągnęli to również dzięki połączeniu kilku składników aktywnych (filtrów UV) i wyższych stężeń niż wcześniej. Wiele powszechnie dostępnych produktów z filtrem przeciwsłonecznym zawiera koktajl substancji chemicznych, które zamiast obiecanej ochrony mogą uszkodzić nasze ciało i planetę ...

  • Zakłócają równowagę hormonalną.

13 z 29 chemikaliów w produktach do opalania (co odpowiada 45%) dopuszczonych w USA i UE ma zdolność zmniejszania męskiej płodności. Jest to m.in. Avobenzon, Octocrylen, Benzofenon-1,-2,-3 (BP-1, BP-2, BP-3), 4-methylbenzylidene camphor (4-MBC 4,4-dihydroxybenzophenone), 3-benzylidene camphor (3-BC).

  • Uwalniają wole rodniki i uszkadzają DNA

Padimate O, to subtancja, która uwalnia wolne rodniki - niekorzystne działanie światła słonecznego. Może uszkodzić DNA i wykazywać efekty estrogenne. Metoksycynamonian etyloheksylu (EHMC) jest również określany jako oktylo-p-metoksycynamonian (OMC) lub oktynian: jest to jeden z najczęściej stosowanych filtrów UV na świecie. Koliduje z równowagą hormonalną organizmu ludzkiego i wpływa na funkcję tarczycy. Naukowcy z Uniwersytetu Masaryka w Brnie odkryli również, że substancja ta nie jest stabilna pod wpływem promieniowania ultrafioletowego i może uszkodzić DNA komórek ludzkich w przekształconej postaci. EHMC podejrzewa się również o neurotoksyczność, badania na zwierzętach laboratoryjnych shown wykazały jego wpływ na układ nerwowy.

  • Mogą powodować raka.

Skóra jest największym ludzkim organem. W zależności od rodzaju tkaniny, obszaru i stanu skóry pochłania ona 60 - 100% wszystkiego, co do niej stosujemy. Dlatego powinniśmy być czujni, kiedy stosujemy cokolwiek do siebie.  Retinol lub palmitynian retinylu jest formą witaminy A, którą roducenci często dodają do płynów do opalania, ponieważ jest to przeciwutleniacz, który spowalnia starzenie się skóry. Jednak w połączeniu ze światłem słonecznym jego efekty mogą ulec zmianie. Testy wykazały szybsze tworzenie się guzów i zmiany u zwierząt leczonych kremem z witaminą A i wystawionych na działanie światła słonecznego.

  • Alergeny nas drażnią.

Methylisolthiazolinone (MI) to środek konserwujący, który jest silnym alergenem i podejrzewa się, że jest neurotoksyczny. Inne powszechne alergeny w zwykłych butelkach do opalania to na przykład sztuczne konserwatny czy syntetyczne perfumy.

  • Niszczą rafy koralowe i zanieczyszczają wodę.

Oksybenzon i metoksycynamat etyloheksylu (EHMC): Oba są zaangażowane w zanieczyszczenie rzek i dewastację raf koralowych (wraz z kwasowością oceaniczną i wzrostem temperatury). Rafy koralowe są kluczem do ekosystemów morskich. Stanowią schronienie dla 25% wszystkich zwierząt morskich, równoważą proporcję CO2 w wodzie i wytwarzają tlen. Ze względu na ochronę koralowców sprzedaż produktów przeciwsłonecznych zawierających oba te filtry UV jest już np. zakazana na Hawajach.

  • Zagrażają organizmom wodnym i zwierzętom.

Wątpliwe substancje i filtry chemiczne zawarte w zwykłych filtrach przeciwsłonecznych przenikają do wody po opalaniu. W szczególności filtry UV są w przeważającej mierze lipofilowe i mogą w ten sposób gromadzić się w tkankach tłuszczowych zwierząt wodnych. Ze względu na działanie hormonalne niektórych filtrów istnieje również obawa, że mogą zakłócać układ hormonalny zwierząt wodnych. Wiele filtrów UV uznanych za substancje zaburzające funkcjonowanie układu hormonalnego zostało już wykazanych w tkankach ryb (BP-3, 4-MBC, EHMC).

Jak bezpiecznie i ekologicznie się opalać?

Jak więc chronić się przed promieniami słonecznymi, nie martwiąc się o nasze zdrowie i dobrostan stworzeń wodnych? Nie martw się, bez kremów zmieszanych z substancjami niebezpiecznymi. Na początek stworzyliśmy kilka podstawowych zasad, które sprawią, że pobyt w słońcu będzie przyjemny

1. Przykryj skórę ubraniem/chustą. I nie zapomnij o nakryciu głowy.

2. Noś okulary przeciwsłoneczne. Szukaj na nich UV 400. Oznacza to, że będą chronić Cię przed światłem słonecznym o długości fali mniejszej niż 400 nanometrów, czyli zarówno UVA, jak i UVB.

3. Unikaj przebywania w bezpośrednim świetle słonecznym między 11.00 a 15.00 w miesiącach letnich.

4. Dowiedz się, jaki masz fototyp skóry, np. TUTAJ. Dzięki temu będzie mógł lepiej/indywidualnie dopasować ochronę przeciwsłoneczną dla twojego typu skóry. 

5. Sprawdź aktualny lokalny indeks UV, np. TUTAJ. Indeks UV mierzy intensywność promieniowania UV i daje wyraźniejszy obraz tego, jak powinniśmy się przed nim chronić.

6. Stosuj bezpieczne produkty z odpowiednimi filtrami przeciwsłonecznym. 

[product id="1303, 1278, 2360"]  

7. Powtarzaj nakładanie kremu w regularnych odstępach czasu, jeśli jesteś wystawiony na słońce przez dłuższy czas, podczas kąpieli i uprawiania sportu. 

Przeczytaj również nasz artykuł Pływanie podczas okresu - najczęstsze pytania KLIK

4 kroki jak wybrać bezpieczny filtr przeciwsłoneczny

Krok 1: Skład

Szukaj najwyższej możliwej zawartości naturalnych składników w składzie produktów przeciwsłonecznych. W naszej ofercie mamy kremy Alphanova, których skład jest w ponad 98% oparty o składniki naturalne. 

Krok 2: Wybierz filtry mineralne

Obecnie istnieją tylko dwa wyraźnie bezpieczne filtry słoneczne. Są to filtry mineralne z dwutlenku tytanu i tlenku cynku. Filtry przeciwsłoneczne z tlenkiem cynku chronią przed promieniowaniem UVB i UVA.
Drugim bezpiecznym wyborem jest preparat dwutlenku tytanu. 

Krok 3: Faktor SPF 

Numer SPF jest raczej orientacyjny. Ludzie często myślą, że współczynnik SPF wskazuje, ile czasu możemy spędzić z filtrem przeciwsłonecznym na słońcu bez ryzyka spalenia, ale to nie jest prawda. 

SPF nie mówi nic o ochronie UVA. Dlatego zawsze wybieraj produkty, które również wyraźnie komunikują ochronę przed promieniowaniem UVA na opakowaniu. Jeśli pudełko zawiera pierścień UVA (bez numeru), oznacza to, że produkt jest zgodny z normą UE, która stwierdza, że UVA musi mieć współczynnik co najmniej 1/3 współczynnika dla UVB.

Co zaskakujące, nie ma tak dużej różnicy między SPF. Eksperci SPF donoszą, że SPF 15 blokuje maksymalnie 93% promieniowania UVB, SPF 30 maksymalnie 97,4%, a SPF 50 maksymalnie 98%. Dlatego zalecamy stosowanie współczynnika SPF wynoszącego 30 lub więcej.

Krok 4: Certyfikaty

Certyfikowane produkty zapewnią Ci spokój ducha. Gwarantują one ścisłą kontrolę produktów, składników i metod produkcji. Z certyfikatów szukaj na opakowaniach: EcoCert Organic Cosmetic lub COSMOS Organic, BDHI, NaTrue lub CosmeBio.

Jeśli jednak marka nie jest certyfikowana, nie oznacza to automatycznie, że jest niewiarygodna. Uzyskanie certyfikatu może być dość kosztownym biznesem, a w szczególności niektórych mniejszych marek nie stać na to. Takim przykładem są produkty marki Amazinc!, która to firma jest małą, lokalną firmą z Czech, gdzie wszystkie produkty robione są ręcznie. 

BONUS: Ekologiczne opakowanie 

Ostatnim krokiem, na który polecamy spojrzeć przy wyborze produktu do opalania/przeciwsłonecznego jest opakowanie. W naszym sklepie, zawsze, gdy istnieje taka możliwość szukamy jak najbardziej ekologicznych opcji opakowań. Przy kremach do opalania, jednak nie ma zbyt dużego wyboru, bo zdecydowana większość to opakowania plastikowe. Na szczęście udało nam się znaleźć 2 marki, które nie dość, że mają filtr mineralny, naturalny skład i są wegańskie (tak, jak wszystkie nasze produktu), to jeszcze mają papierowe opakowanie! Po prostu św. Graal dla wszystkich, którym idea "zero waste" jest bliska sercu.

[product id="1280, 2356, 2357"] 

A jak chronić dzieci przed słońcem?

Jeśli masz pod opieką dzieci, to temat ochrony przeciwsłoneczej na pewno nie jest dla Ciebie obcy, ale i pewnie zastanawiasz się, czy aby na pewno dziecko chronione jest odpowiednio. 

W pierwszych miesiącach życia nasza skóra jest najdelikatniejsza. Badania sugerują, że ochronna funkcja skóry nie jest w pełni rozwinięta do 2 roku życia. Dzieje się tak dlatego, że nie stworzyła jeszcze całej melaniny - naturalnego pigmentu skóry, który do pewnego stopnia ją chroni. Według niektórych badań ryzyko rozwoju czerniaka (raka) wzrasta u osób, które poparzyły się w czasie dzieciństwa. 

  • Przed pierwsze 6 miesięcy życia niemowlaka musisz szczególnie uważać. Chroń swoje dziecko przed słońcem najlepiej poprzez "po prostu" nie wystawianie go na jego bezpośrednie promieniowanie. Przebywaj w cieniu, zwłaszcza między 11 a 15, przykryj skórę ubraniem i pamiętaj o założeniu czapki (zwłaszcza jeśli na glówce włosków jest mniej niż więcej ;)). Oczywiście uważaj równocześnie, aby nie przegrzać dzieci.
  • Niemowlęta w wieku powyżej 6 miesięcy mogą zacząć smarować kremem przeciwsłonecznym z filtrami mineralnymi (bez nanocząsteczek). Nadal jednak warto raczej przebywać w cieniu, chronić je za pomocą nakrycia głowy i przykrywać większość skóry ubraniem.
  • Załóż przetestowane okulary przeciwsłoneczne dla dzieci z filtrem ochronnym UVA i UVB, np. Real Shades czy Babiators.
  • Stosuj kremy z filtrami mineralnym między 30 a 50 SPF. Najlepiej, aby kremy były hipoalergiczne, aby nie podrażniły twoich dzieci. Idealnie wybierz produkty bez perfum, bo są najczęstszym alergenem.

[product id="1305, 1309, 1310"] 

[product id="2451, 2452, 2358"]  

Czy warto stworzyć własny krem przeciwsłoneczny?

Wystarczy wpisać do wyszukiwarki "jak zrobic naturalny krem do opalania", a wyskoczy nam pełno stron z przepisami. Czy są one jednak skuteczne i bezpieczne? Głównymi bohaterami filtrów przeciwsłonecznych DIY są olej kokosowy lub oliwa z oliwek, ale także olej z nasion marchwi lub nasion malin. Chociaż starożytne cywilizacje wykorzystywały ekstrakty roślinne i oleje do ochrony skóry, my jednak nie zalecamy domowych produktów przeciwsłonecznych. 

  • Oleje roślinne na ogół chronią tylko przed promieniowaniem UVB. Wyjątkiem jest olej malinowy, który chroni przed promieniowaniem UVA i UVB.
  • Czynnik ochronny (SPF) zależy od jakości olejów. I nie ma możliwości sprawdzenia w domu jakości oleju ochronnego. Ponadto oleje są podatne na utlenianie, co może zmienić ich działanie.
    Dlatego powinieneś ochronić skórę sprawdzonymi produktami do naturalnego opalania.
  • Oleje nie zapewniają odpowiedniej absorpcji promieniowania. Przede wszystkim z powodu ich gęstości i konsystencji. Musimy ich również nałożyć grubą warstwę, aby zadziałały, a jak wiemy nie jest to łatwo zrobić z olejem.  

A jak sobie radzić PO opalaniu?

Jak zregenerować naskórek po kąpieli słonecznej? Przede wszystkim musimy skórę odpowiednio nawilżyć, usunąć wolne rodniki, jakie powstały na skutek działania promieni słonecznych i załagodzić zaczerwienienia.

1. Oczyszczenie. Pierwszym krokiem, jaki należy uczynić po opalaniu jest dokładne oczyszczenie skóry z piasku, chloru, zanieczyszczeń, jakie pojawiły się na skórze podczas pobytu na plaży, czy basenie. Pamiętaj, aby zrobić to bardzo delikatnie, zwłaszcza, gdy skóra mogła ulec poparzeniu.  

2. Nawilżenie. Skóra zmęczona promieniami słonecznymi należy odpowiednio nawilżyć. Najlepiej, by w tym celu użyć specjalnych produktów przeznaczonych do pielęgnacji po opalaniu lub regenrujących. 

[product id="1277, 3136, 1281"] 

3. Domowe sposoby. Warto również skorzystać z domowych metod na radzenie sobie z opalenizną. Polecamy m.in.

  • zimny, nie lodowaty prysznic,
  • zimne okłady maślankowe,
  • kilka kropli olejku lewandowego na ręczniku, który położysz na spieczone miejsce na całą noc,
  • kompres z sody oczyszczonej, który ochłodzi skórę i złagodzi zaczerwienienia,
  • okłady z zielonej herbaty, które ochłodzą rozgrzana skórę i przyspieszą gojenie zniszczonego naskórka.

 

A na koniec życzymy wszystkim po prostu przyjemnego, bezpiecznego, zdrowego i ekologicznego korzystania ze słonća :-)

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium