Jak nie zaśmiecać oceanów, czyli 10 pomysłów na ekologiczne pranie 0
Jak nie zaśmiecać oceanów, czyli 10 pomysłów na ekologiczne pranie

Mikrocząstki uwolnione podczas prania szkodzą środowisku. To fakt. Po każdym myciu niezliczone ilości włókien z tworzyw sztucznych trafiają z pralek do rzek i oceanów. Gdy znajdują się w środowisku, mikrowłókna koncentrują się na wszechobecnych bakteriach i zanieczyszczeniach.

Są one następnie spożywane przez organizmy wodne, a potem mogą powodować infekcje i blokady żołądkowo-jelitowe, problemy z reprodukcją itp. Te problemy ostatecznie docierają na szczyt łańcucha pokarmowego, czyli do nas. Jak możemy to zmienić?

Dlaczego mikrowłókna są niebezpieczne?

The Guardian nazywa mikrodrobiny w naszej wodzie "największym problemem środowiskowym, o którym nigdy nie słyszałeś". Z badań przeprowadzonych przez University of California w Santa Barbara wynika, że miasto wielkości Berlina wydaje około 5 000 000 plastikowych toreb - każdego dnia! Cząstki mikroplastiku występują w ponad 600 gatunkach ryb - w tym w planktonie, który jest kamieniem węgielnym morskiego ekosystemu. Maleńkie plastykowe kawałki znajdują się w lodzie arktycznym i najdalej oddalonych częściach głębokiego morza. Znajdziesz je również w naszym codziennym jedzeniu: miodzie, wodzie, soli, piwie i znajdują się w naszych ciałach. Chociaż negatywny wpływ naszego nieekologicznego zachowania na nasze samopoczucie wciąż nie jest naukowo udowodniony, wskazania są raczej oczywiste, że nie tylko szkodzimy naturze, ale także zagrażamy naszemu zdrowiu.

10 pomysłów jak prać ekologicznie

Poniżej znajdziecie 10 prostych kroków, jak zmienić swoje nawyki prania, aby pomóc rozwiązać problem. 

  1. Kupuj mnie i lepszej jakości. Zastanów się, czego naprawdę potrzebujesz przed zakupem. Sprawdź etykietę i unikaj tkanin syntetycznych, takich jak poliester, akryl i nylon. Bądź krytyczny wobec reklam wprowadzających w błąd. Zapytaj także swój lokalny sklep i ulubioną markę o alternatywy wolne od mikrofibry. Muszą wiedzieć, że Ci na tym zależy, aby produkować lepsze rzeczy.

  2. Niższa temperatura. Jest to dogmat, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie: Pierz ubrania kolorowe w temperaturze 40°C, a pościel w temperaturze 60°C. W zdecydowanej większości przypadków wystarcza 30°C. Woda w połączeniu z ciepłem osłabia przędzę. Tak zwana hydroliza powoduje, że w naszych oceanach kończy się znacznie więcej tworzyw sztucznych.

  3. Pierz rzadziej. Przewietrz ubrania i wypłucz plamy ręcznie, aby uniknąć niepotrzebnego prania. Nie pozwól, aby wygoda zaszkodziła życiu morskiemu i naszemu zdrowiu.

  4. Zmniejsz obroty. Wiele tarć dzieje się podczas cyklu wirowania. Tkaniny syntetyczne szybko schną. Pomiń cykl wirowania lub przynajmniej zmniejsz obroty (obroty na minutę), aby chronić ubrania i środowisko.

  5. Nie pierz butów. Włókna pękają z powodu sił mechanicznych w pralce. Wszystkie twarde produkty, które wrzucamy do pralki, prowadzą do znacznie większego rozpadu włókien. Unikaj przedmiotów, takich jak buty i ochraniacze na golenie. W tym punkcie należy również dodać, że używanie kulek do prania, czy orzechów mydlanych, pomimo dobrych intencji, również powoduje, że w oceanie jest więcej plastiku. 

  6. Odziel miękkie od twardych. Powiązane z poprzednią regułą i oparte na tym samej zasadzie - oddzielaj tkaniny z twardą powierzchnią od tych o miękkiej powierzchni. Jeśli przestaniesz prać rzeczy takie jak dżinsy i np. bluza z polaru w tym samym praniu, zmniejszysz swój wkład w zanieczyszczenia mikroplastikiem.

  7. Nie korzystaj z suszarek. Ciepło i mechaniczne siły wewnątrz suszarki bębnowej są również przyczyną zanieczyszczeń mikroplastikiem. Ubrania syntetyczne schną super szybko. Wysusz pranie korzystając ze zwykłej suszarki, czasu i powietrza. Jeśli musisz użyć suszarki bębnowej, upewnij się, że filtrowana jest skondensowana woda.

  8. Krótkie pranie. Im dłużej się myjesz, tym więcej włókien pęka. Wszystkie pralki mają krótki program do prania, więc po prostu z niego korzystaj.

  9. Używaj mniej i detergentów, ale lepszej jakości. Proszek do prania często zawiera mineralne materiały ścierne. Te materiały ścierne mają tendencję do zwiększania tarcia, a zwiększone tarcie prowadzi do pękania większej ilości włókien. Wybielanie i wartość ph również wpływają na konstrukcję włókien. Poszukaj detergentu o neutralnej wartości ph i bez wybielacza. 

  10. Zainstaluj filtr i używaj torby Guppyfriend. Filtruj swoje ścieki przez zainstalowanie filtra u wylotu pralki. Ponadto, używaj do prania torby Guppyfriend TUTAJ. Torba zapobiega przedostawaniu się mikrowłókna do oceanów. Jej zastosowanie powoduje, że mniej włókien pęka, a tym samym wydłuża żywotność twoich tekstyliów. Włókna, które pękają, są niezawodnie zatrzymywane w torbie. Zobacz jak działa torba: 

Podsumowanie

Wiemy, że wprowadzenie wszystkich 10 zasad od razu nie jest proste, dlatego będziemy się bardzo cieszyć, jeśli zdecydujecie się na jakąkolwiek z zaproponowanych zmian. Nie od razu w końcu Rzym zbudowano, ale od czegoś trzeba było zacząć ;-)

Interesują Cię tematy związane z ekologią? Przeczytaj nasze inne artykuły:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium