Jak przedłużyć świeżość chleba? I co zrobić, gdy jest już czerstwy? 0
Jak przedłużyć świeżość chleba? I co zrobić, gdy jest już czerstwy?

Chyba każdy, kto lubi pieczywo, uwielbia wracać z zakupów ze świeżym i najlepiej jeszcze ciepłym chlebem. Od razu przychodzi smak na pyszne śniadanie. Problem pojawia się, gdy mija bardzo krótki czas, a świeże pieczywo nie nadaje się już do jedzenia.

Najczęściej marnowanym produktem w polskich domach jest właśnie pieczywo. Chleb i bułki wyrzuca blisko 62% konsumentów. To ponad połowa, ale my wiemy, jak temu zapobiec.

Jak przechowywać pieczywo?

Po pierwsze, bardzo ważne, nie używaj plastikowych worków. Wiemy, że są obecne wszędzie, szczególnie w supermarketach czy sklepach. Oczywistym powodem, aby unikać worków foliowych, jest dbanie o środowisko, ale czy zdajecie sobie sprawę z tego, że to właśnie przez takie worki na naszym pieczywie, w krótkim czasie pojawia się pleśń, ponieważ wilgoć nie może uciec i to plastik dają grzybom idealne warunki do rozwoju.

Chleb najlepiej przechowywać w torbie lub pojemniku, który zatrzyma przepływ powietrza wokół chleba, ale nadal trochę oddycha, np. worek z tkaniny, ściereczkę lub stara poszewka na poduszkę. ostudź chleb przed zawinięciem do torby lub pozostawić torbę lekko otwartą do ostygnięcia.

Chleb przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu - ale nie w lodówce, bo szybciej staje się twardy. 

I obojętnie co zrobisz, chleb po kilku dniach będzie czerstwy, bo woda migruje z powrotem do glutenu i rekrystalizuje. 

Worek bawełniany Bo Weevil

Dobrej jakości materiał jest świetny do przechowywania pieczywa. Worek jest wykonany z bawełny organicznej i jest wyposażony w wygodny sznurek. Bawełna, z której jest wykonany, posiada certyfikat GOTS. Worek jest wielokrotnego użytku, produkuje się go w Indiach. Jest łatwy w utrzymaniu czystości, można go prać.

Pozwala on na cyrkulacje powietrza, dzięki czemu pieczywo nie pleśnieje. Ma on jeszcze jedną zaletę, jest bardzo estetyczny, można trzymać go na widoku, ponieważ może być ciekawym elementem dekoracji w kuchni.

Należy jednak pamiętać, że worki bawełniane nie przedłużają świeżości chleba

[product id="936, 937"]

Torba na chleb wielokrotnego użytku Tremi

Rolowana torba na chleb Z MEMBRANĄ przedłużająca świeżość pieczywa. Chleb dzięki torbie będzie dłużej świeży, a dzięki powolnemu “oddychaniu” nie spleśnieje. Jest świetnym kompromisem pomiędzy lnianą tkaniną, w której pieczywo szybko wyschnie, a plastikową torbą, w której wręcz przeciwnie - ma skłonność do pleśnienia.

Torba została zaprojektowana i wyprodukowana przez Green Smile w czeskim przedsiębiorstwie społecznym zatrudniającym osoby z niepełnosprawnością, z sercem do ludzi i przyrody.

Torba jest atestowana do kontaktu z żywnością przez Państwowy Instytut Medyczny w Pradze = oznacza, że jest 100% bezpieczna dla zdrowia.

[product id="4601, 4210"]

Kilka sposobów na świeże pieczywo:

  1. Nie przechowuj chleba w lodówce. Zimny szybko czerstwieje
  2. Jeżeli chcesz przedłużyć świeżość pieczywa, możesz zamrozić jego nadmiar
  3. Jeżeli pieczywo szybko wysycha, to włóż do worka skórkę z jabłka
  4. Nie zostawiaj pieczywa w workach foliowych
  5. Poproś w piekarni i sklepie o zapakowanie pieczywa do Twojego worka wielokrotnego użytku
  6. Nie marnuj pieczywa. Jeżeli wyschnie, jest wiele sposobów na jego ponowne wykorzystanie

Jak odświeżyć stary chleb?

Czy wiesz, że możesz odświeżyć swój chleb w silikonowych workach? Nie wyrzucaj chleba, po prostu wykonaj poniższe czynności:

  1. Rozgrzej piekarnik do 190°C. Ustaw ruszt piekarnika w górnej trzeciej pozycji.
  2. Pokrój chleb na żądaną grubość. Jeśli chleb jest nieco twardy (tj. skórka jest twarda, ale środek jest nadal nieco miękki), delikatnie pokrop jedną stronę kromki chleba wodą. Jeśli chleb jest bardzo suchy od wewnątrz i na zewnątrz, delikatnie pokrop go wodą po obu stronach.
  3. Włóż kromki chleba do worka silikonowego i zamknij worek zostawiając mały otwór do wentylacji. Połóż torbę na blasze do pieczenia i piecz chleb przez sześć do ośmiu minut.
  4. Pozwól ostygnąć przez kilka minut i ostrożnie otworzyć worek, aby sprawdzić, czy chleb zmiękł. Torba będzie bardzo gorąca, więc zachowaj ostrożność! Jeśli chleb jest nadal bardzo twardy, polej go odrobiną wody i piecz przez kilka minut.
  5. Za pomocą szczypiec wyjmij chleb ze torby i serwuj.
  6. Jeśli chcesz uzyskać chrupiącą skórkę, piecz kromki chleba bezpośrednio na blasze do pieczenia lub na talerzu przez kolejne sześć do ośmiu minut.

[product id="3471, 4270"]

Jak wykorzystać czerstwy chleb?

No i właśnie, jak już jesteśmy w temacie ponownego wykorzystania wyschniętego pieczywa, to pewnie Ty też nie lubisz go marnować, tym bardziej wyrzucać do śmieci. Spokojnie mamy kilka sposobów, na to, by chleb dostał drugie życie:

  • Bułka tarta - to chyba jeden z najłatwiejszych sposobów wykorzystania czerstwego pieczywa. Pamiętaj, że takie pieczywo musi wysychać naturalnie. Trzeć takie pieczywo możemy regularnie, w ten sposób zawsze będziemy mieć bułkę tartą pod ręką.
  • Grzanki do zup lub sałatek - pokrój czerstwe pieczywo w kostkę, posyp je obficie ziołami i włóż do piekarnika. Wykorzystaj do zupy krem, albo do sałatki ze świeżych warzyw.
  • Zupa chlebowa - do zupy chlebowej potrzebna jest cebula, dwa ząbki czosnku, bulion warzywny ok. półtora litra i ok. 200 g czerstwego chleba. Cebulę wystarczy podsmażyć, wrzucić czosnek oraz pokrojony w kostkę chleb. Całość smażyć ok. 5 minut. Po tym czasie zalać składniki bulionem i po zagotowaniu zmniejszyć ogień. Gdy zupa będzie gotowa, wystarczy zmiksować ją blenderem do gładkiej konsystencji. Wszystko doprawić pieprzem i solą, i gotowe.
  • Kwas chlebowy - to idealny napój na upały, który zaspokaja pragnienie i syci oraz uzupełnia zapotrzebowanie na mikroelementy. Potrzebujesz ok. 1 kg starego chleba, najlepiej razowego. Pokrojone kromki włóż do kamiennego naczynia, zalej 7 litrami wrzątku i przykryj gazą. Pozostaw w temperaturze pokojowej całą dobę. Po tym czasie odcedź chleb. Dodaj drożdże (40 g) utarte wraz z cukrem. Rozpuść jeszcze ok. 20 g cukru w wodzie i dolej do naczynia. Pozostaw na kolejną dobę. Po tym czasie znów przecedź napój i rozlej go do małych słoików lub butelek. Odstaw na kolejne 24 godziny. Kwas będzie gotowy, gdy na jego powierzchni pojawi się pianka. W sumie przygotowanie napoju trwa 3 dni.

Jak widać, istnieje kilka świetnych pomysłów na przedłużenie świeżości pieczywa, jak i na jego ponowne wykorzystanie, gdy jest już czerstwe. Nie musimy nic wyrzucać do kosza i nic nie musi się marnować. Przepisów na wykorzystanie czerstwego pieczywa znajdziecie naprawdę wiele. Czy to nie ulga, że można zaoszczędzić i nie marnować jedzenia? :)

O nas

Jesteśmy zaangażowani w promowanie zdrowego stylu życia i zrównoważonego rozwoju. Nasza misja to dostarczanie informacji, które pomogą Ci żyć zdrowiej i bardziej ekologicznie. Dziękujemy za czytanie i dołączenie do nas w naszej misji! Więcej o nas przeczytasz tutaj!

Chcesz wiedzieć jak żyć bez resztek? Przeczytaj nasze inne artykuły:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium