Jak usunąć kamień wodny z łazienki, kuchni czy toalety 0
Jak usunąć kamień wodny z łazienki, kuchni czy toalety

Kamień czai się w czajnikach, prysznicach, pralkach i na płytkach łazienkowych. Chętnie zagnieżdża się w naszych domach i potrafi sprawić nam wiele kłopotów. Przedstawiamy skuteczne środki czyszczące, których brakuje nawet osadzaniu się kamienia, a także praktyczne wskazówki, jak maksymalnie ograniczyć jego występowanie. Załóż rękawiczki i jedziemy!

Co to jest kamień?

Kamień to osad soli wapnia i magnezu rozpuszczonych w wodzie. Jest to solidna powłoka, która pojawia się na urządzeniach, naczyniach, kafelkach i rurach. Podstawowym składnikiem kamienia jest węglan wapnia. Powstaje podczas stopniowego uwalniania składników mineralnych z wody, najczęściej podczas zmiany temperatury. Jego kolor waha się od białawego przez szary do czerwonawo-brązowego, w zależności od obecności innych minerałów. Oprócz tego, że nie wygląda zbyt atrakcyjnie, może uszkodzić urządzenia i zatykać rury. Im twardsza jest twoja woda, tym więcej kamienia będzie się gromadzić.

Jak określić twardość wody?

Twardość wody można łatwo sprawdzić za pomocą paska testowego. Zanurz go w wodzie na 2 sekundy, a następnie odcedź. Po 1 minucie zmieni kolor na różowy. Zgodnie z instrukcją określ twardość wody na podstawie liczby różowych pól na taśmie.

Kwasek cytrynowy i ocet do usuwania kamienia

Trudno jest usunąć kamień poprzez mechaniczne czyszczenie, na szczęście po prostu rozpuszcza się on w kilku łagodnych kwasach. Zawarte są w powszechnych środkach chemicznych do usuwania kamienia, ale można je również znaleźć w domu w postaci surowców, których na co dzień używasz.

Najskuteczniejszymi partnerami w walce z kamieniem są sok z cytryny (lub kwasek cytrynowy) i ocet. Możesz również użyć soku z limonki, który jest nieco bardziej kwaśny niż cytryna. Ale żeby niepotrzebnie nie marnować limonek, wystarczy klasyczna cytryna.

Te dwa podstawowe składniki pomogą Ci równie skutecznie usunąć osady, więc to od Ciebie zależy, który wybierzesz. Zaletą kwasku cytrynowego jest to, że pozostawia przyjemniejszy zapach.

Kwas solny stosuje się również do usuwania kamienia wodnego, który oprócz rozpuszczania kamienia wodnego służy do czyszczenia kanalizacji, rur oraz usuwania silnie wrośniętych zabrudzeń. Jest to jednak bardzo silny środek żrący, który może zakłócić przebieg czyszczenia biologicznego w przydomowych oczyszczalniach ścieków czy szambach.

Jak zapobiegać osadzaniu się kamienia?

Powstawanie kamienia wodnego zależy od twardości wody. Im twardsza woda w twoim domu, tym więcej kamienia będzie się tworzyć. Aby temu zapobiec, można odpowiednio dostosować twardość wody.

Możesz rozważyć zainstalowanie zmiękczacza wody. Jest to specjalny filtr do twardej wody, który zapobiega osadzaniu się kamienia wapiennego i jest instalowany do określonego źródła wody, na przykład do zmywarki lub pralki. Możesz także zainstalować zmiękczacz na głównym przyłączu zimnej wody, dzięki czemu będziesz mieć bardziej miękką wodę z każdego kranu.

Jak usunąć kamień z czajnika

Czyszczenie czajnika to kwestia regularności. Do czyszczenia przygotuj roztwór wody i octu w stosunku 1:1, wlej do czajnika, odstaw na godzinę, a następnie zagotuj. Nie zapomnij wylać roztworu i przepłukać czajnik dokładnie. W przypadku grubszych osadów czynność powtórzyć.

WSKAZÓWKA: Aby zapobiec osadzaniu się kamienia wapiennego lub przynajmniej go zmniejszyć, zawsze używaj całej wody z czajnika i nie pozostawiaj jej w czajniku przez dłuższy czas!

Jak usunąć kamień wodny z toalety?

Kamień wodny może sprawić nam wiele kłopotów w muszli klozetowej w postaci irytujących brązowych osadów. Wystarczy wlać ocet (najlepiej całą butelkę) do muszli i pozostawić na całą noc. Następnie możesz łatwo usunąć pozostałości kamienia za pomocą szczotki do WC i spłukać kilka razy na koniec.

Domowe tabletki do czyszczenia WC

  1. Wymieszaj w misce 1 i 1⁄3 szklanki sody oczyszczonej i 1/2 szklanki kwasku cytrynowego.
  2. W razie potrzeby zwilż mieszaninę wodą i olejkami eterycznymi.
  3. Wszystko dokładnie wymieszaj, aż uzyskasz zwartą masę.
  4. Uformuj go ręcznie w kulki lub kostki albo użyj silikonowych foremek lub foremek do ciastek.
  5. Gotowe tabletki pozostawić do wyschnięcia w temperaturze pokojowej na kilka godzin, najlepiej na cały dzień.
  6. Przechowuj je w szczelnym pojemniku.
  7. Podczas sprzątania wrzuć tabletkę do muszli klozetowej. Delikatnie musuje i usuwa niechciane bakterie oraz trudno dostępne zabrudzenia.

Jak usunąć kamień ze zmywarki?

Zmywarka dostaje dużo pracy w gospodarstwach domowych. Oprócz tłuszczu i resztek jedzenia muszą też radzić sobie z kamieniem. Regularnie pielęgnując przedłużysz jej żywotność, ale też zmniejszysz zużycie energii i wody. Wlej ocet lub kwasek cytrynowy bezpośrednio do pustej podstawy zmywarki lub do dozownika. Następnie uruchom zmywarkę na programie czyszczenia lub klasycznym programie z wyższą temperaturą.

Nie lekceważ też wyboru proszku lub tabletek do zmywarek oraz nie zapomnij o soli do zmywarki i odpowiedniej ilości nabłyszczacza (w zależności od twardości wody). Dla doskonałego umycia mocno zabrudzonych naczyń wsyp do dozownika łyżkę kwasku cytrynowego, a posypanie 20 g sody oczyszczonej pomoże ci z niechcianym zapachem.

 

Jak usunąć kamień z prysznica

Kabiny prysznicowe mogą stać się brzydkie z powodu osadu wapiennego. Ocet lub kwas cytrynowy mogą ponownie poradzić sobie z warstwą kamienia.

Do aplikacji użyjesz spryskiwacza, do którego wyciskasz sok z cytryny lub wlewasz ocet. Dla większej skuteczności nie rozcieńczać. Zawartość spryskiwacza spryskać równomiernie powierzchnię prysznica i pozostawić na co najmniej 30 minut. Następnie wyszoruj obszar prysznica gąbką i wodą z mydłem lub po prostu spłucz gorącą wodą i wytrzyj do sucha.

Jeśli masz zatkaną słuchawkę prysznicową, zanurz ją na noc w pojemniku z octem. Przymocuj torebkę z octem do mocno zamocowanej słuchawki prysznicowej i zabezpiecz ją sznurkiem lub gumką recepturką.

Co zrobić, aby prysznic wyglądał jak nowy?

Często wietrz łazienkę! Po kąpieli wytrzyj szklane drzwi prysznicowe gumową ściągaczką lub ściereczką. Metalowe ramy prysznica można konserwować octem, spryskując metalowe rowki i pozostawiając go na noc. Rano opłucz je i wytrzyj do sucha ręcznikiem.

Jak czyścić płytki z kamienia?

Białe ślady mogą również osadzać się na płytkach i kostkach brukowych. Do skutecznej walki możesz uzbroić się w nierozcieńczony ocet, spray i gąbkę. Zawsze zakładaj rękawiczki.

Warunkiem skutecznego usunięcia jest to, że kwasy działają na płytki przez dłuższy czas i rozpuszczają kamień. Dlatego spryskaj płytki octem i pozwól mu zadziałać. Możesz też wyposażyć się w octowy żel czyszczący, który nakładasz gąbką. Następnie wyszorować gąbką i spłukać. W razie potrzeby powtórz procedurę.

Jak pozbyć się kamienia na szkle?

Jak sprawić, by Twoje okulary znów lśniły czystością? Możesz usunąć kamień ze szklanek i szkła za pomocą kwasku cytrynowego. Rozpuść trzy łyżeczki kwasku w wodzie. Następnie zanurz w nim ściereczkę i użyj jej do polerowania szkła.

Jak usunąć kamień z kranu?

Drobne osady można ponownie wyczyścić octem lub cytryną. Jeśli kran jest bardziej zabrudzony, kwasy muszą działać dłużej. Można to osiągnąć, owijając baterię szmatką nasączoną octem/sokem z cytryny i pozostawiając ją włączoną przez co najmniej godzinę. Następnie opłucz baterię i wytrzyj do sucha. Możesz również wyczyścić kran sodą oczyszczoną, którą nałożysz na wilgotną ściereczkę.

Jak pozbyć się kamienia z żelazka?

Kamień lubi też żelazka parowe. Jego osadzanie się na powierzchni prasowania uniemożliwia swobodne przenikanie pary przez otwory, a podczas prasowania mogą uwalniać się osady, które mogą zabrudzić ubrania. Nowsze typy żelazek ułatwiają życie dzięki funkcjom automatycznego usuwania kamienia. W takim przypadku masz o jedną rzecz mniej do zmartwień. Jeśli twoje żelazko nie ma takiej funkcji, mamy na to rozwiązanie.

Zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:1 i wlej roztwór do pojemnika na wodę. Pozostawić do działania i parowania przez kilka minut, następnie przepłukać pojemnik czystą wodą. Zatkane otwory parowe można czyścić wacikami nasączonymi octem.

Uwaga! Niektóre żelazne powierzchnie mogą być wrażliwe, dlatego zawsze używaj rozcieńczonego roztworu. Po zakończeniu prasowania wylej nadmiar wody ze zbiornika. Możesz uniknąć problemów z kamieniem, jeśli do żelazka wlewasz tylko wodę destylowaną, która jest pozbawiona minerałów, więc nie ma ryzyka osadzania się kamienia.

WSKAZÓWKA: Przygotuj wodę destylowaną w domu i nie kupuj zbędnych dodatkowych plastikowych butelek!

Jak zrobić wodę destylowaną?

Będziesz potrzebować: Garnek ze stali nierdzewnej, pokrywka, szklana miska (lub stojak do pieczenia), woda i lód.

  1. Napełnij garnek ze stali nierdzewnej do połowy wodą z kranu.
  2. Umieść szklaną miskę w wodzie. Upewnij się, że pływa i nie dotyka dna garnka. Jeśli nie unosi się na powierzchni, wyjmij go z wody i umieść okrągłą kratkę na dnie garnka. Następnie włóż miskę z powrotem do wody.
  3. Woda w garnku musi się zagotować przed następnym krokiem. Powoduje to odparowanie chemikaliów, takich jak metanol i etanol.
  4. Następnie umieść pokrywkę do góry dnem na garnku i napełnij ją lodem. Kiedy gorąca para uderza w zimną pokrywę, następuje kondensacja.
    Niech woda w garnku się zagotuje. Gdy woda się gotuje, para unosi się i skrapla na pokrywie garnka. Skroplona woda ścieka następnie do szklanej miski. Pozwól procesowi kontynuować, aż w misce będzie wystarczająca ilość wody destylowanej do użytku.
  5. Woda w misce będzie gorąca, ale nie wrząca. Jeśli zacznie wrzeć, zmniejsz ogień na kuchence, tak aby gotowała się tylko woda w garnku.
  6. Gdy w misce będzie wystarczająco dużo wody, zdejmij pokrywkę i wyłącz kuchenkę.
  7. Zdejmij miskę z wodą destylowaną z garnka. Uważaj, aby się nie poparzyć. Pozwól wodzie ostygnąć przed wylaniem z miski, a następnie wlej ją do butelki lub innego pojemnika, aby ułatwić jej ponowne napełnienie.
  8. UWAGA! Nie zapomnijcie oznaczyć wody w butelce, aby nikt nie gasił nią pragnienia, jej spożycie może być niebezpieczne.

Jak usunąć kamień z pralki?

Podobnie jak zmywarka, pralka wymaga regularnej pielęgnacji i konserwacji. Kamień osiada zarówno w dozowniku detergentu, jak i wewnątrz pralki, czego na pierwszy rzut oka może nie być widać. Jednocześnie osady zmniejszają skuteczność detergentów. Podaruj swojej pralce dobre samopoczucie w postaci odkamieniania raz w miesiącu.

Wlej 200 g odkamieniacza (kwasek cytrynowy) do bębna pustej pralki i włącz cykl prania na programie czyszczenia lub programie z temperaturą minimalną 60°C. Po podgrzaniu wody wstrzymaj cykl i pozwól mu działać przez 30 minut, a następnie zakończ.

Drugą metodą jest wlanie 500 ml octu do bębna i wybranie programu na 90°C. Jako środek ostrożności podczas prania można dodać pół szklanki roztworu octu do przegródki na płyn do zmiękczania tkanin. Usuwa kamień i zmiękcza pranie. 

Skuteczność prania i lepsze warunki dla Twojej pralki pomogą Ci zadbać o zmiękczacz wody do prania w twardej wodzie.

 

Jakie powierzchnie może uszkodzić ocet?

Ocet jest niemal wszechmocny i może pomóc w czyszczeniu wielu powierzchni. Jednak niektóre materiały nie będą zachwycone. Nie używaj octu ani innych kwasów na:

  • powierzchniach chromowanych
  • naturalnym drewnie
  • płytach kamiennych (granit, marmur)

Ekologiczne środki czystości dla gospodarstw domowych

Niezależnie od tego, jaki materiał czyścisz, bądź ostrożny. Nie używaj szczotek drucianych i gąbek o szorstkiej powierzchni ściernej, aby uniknąć zarysowania powierzchni. Z drugiej strony przydadzą się miękkie ściereczki i gąbki. Zobacz również ekologiczne środki do sprzątania, które mamy w ofercie.

[product id="3284, 2944, 3335"]

Interesują Cię tematy związane z eko-domem? Przeczytaj nasze inne artykuły:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium