Bez względu na to, jak bardzo się starasz, nadal nie możesz znaleźć naturalnego dezodorantu, który Ci odpowiada. W takim razie dlaczego nie spróbować zrobić tego samemu? Odkryj trzy domowe przepisy na dezodoranty, proste i przystępne, aby stworzyć dezodorant swoich marzeń...
Po co robić domowy dezodorant?
Konwencjonalne produkty zawierają wiele substancji szkodliwych dla organizmu – takich jak substancje zaburzające gospodarkę hormonalną i sole glinu (lub ich odpowiedniki), które po prostu blokują pocenie się.
Nie jest to jednak dobre dla organizmu: pocenie się umożliwia wydalanie wielu toksyn. Lepszy jest więc naturalny dezodorant. Możesz wybrać jeden z wielu naturalnych dezodorantów dostępnych w Panda Wanda, ale zrobić własny dezodorant, który umożliwia naturalne pocenie się, ale usuwa jego zapach, niż antyperspirant, który z czasem może być szkodliwy.
Przygotowując własny dezodorant, kontrolujesz zatem wszystkie etapy produkcji i doskonale znasz składniki (naturalne i nieszkodliwe), jednocześnie ograniczając ilość odpadów i swój wpływ na środowisko.
Środki ostrożności podczas przygotowywania własnego dezodorantu
Uważaj jednak: zanim zaczniesz przygotowywać domowe kosmetyki, pamiętaj o zachowaniu wszelkich niezbędnych środków ostrożności higienicznej. Innymi słowy, dobrze myj ręce i czyść powierzchnię roboczą, naczynia i pojemniki. Następnie upewnij się, że wszystko jest całkowicie suche przed rozpoczęciem.
Jeśli chodzi o olejki eteryczne: obchodź się z nimi ostrożnie i nigdy nie przekraczaj wskazanej dawki. Należy również pamiętać, że nie są one zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. W takich przypadkach nie należy umieszczać żadnych OB. Przepisy z pewnością będą trochę mniej skuteczne, ale bez żadnego ryzyka.
Pamiętaj też o robieniu przerw podczas używania dezodorantu zawierającego olejki eteryczne. Najlepiej stosować go tylko 5 dni na 7, aby dać skórze czas na dobre oddychanie.
Domowy dezodorant w żelu
Do tego przepisu na domowy dezodorant w żelu będziesz potrzebować:
Składniki
- 15 g sody oczyszczonej
- 40 ml żelu aloesowego
- 5 kropli olejku palmarosa
Tutaj soda oczyszczona wchłonie wilgoć i zneutralizuje nieprzyjemne zapachy. Żel aloe vera tymczasem nawilży delikatną skórę pod pachami, jednocześnie eliminując bakterie. Wreszcie olejek eteryczny działa jako bardzo silny środek grzybobójczy i bakteriobójczy, zapobiegając w ten sposób rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za brzydki zapach.
Przepis
- W małej misce po prostu wymieszaj składniki, aż będą gładkie.
- Następnie wlej wszystko do czystego, suchego i szczelnego słoika.
- Wszystko, co musisz zrobić, to przechowywać go w lodówce (nie w drzwiach, ponieważ wahania temperatur są tam zbyt duże) przez okres do 1 miesiąca.
Kremowy dezodorant domowej roboty
Aby przygotować mały słoiczek topiącego się i kremowego domowego dezodorantu, będziesz potrzebować:
Składniki
- 25 g oleju kokosowego
- 15 g sody oczyszczonej
- 5 g skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
- 5 kropli olejku cyprysowego
Tak jak w przypadku poprzedniego przepisu, soda oczyszczona wchłonie wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Pomoże mu w tym zadaniu skrobia. Olej kokosowy, działając antybakteryjnie i przeciwgrzybicznie, ochroni skórę, jednocześnie eliminując niepożądane bakterie. Wreszcie olejek cyprysowy pomoże zwalczyć nadmierną potliwość.
Przepis
Zacznij od podgrzania oleju kokosowego, aby był miękki i plastyczny. Dodaj pozostałe składniki, dobrze mieszając po każdym dodaniu. Na koniec wlej dezodorant do czystego, suchego słoiczka i pozwól mu lekko stwardnieć. Można przechowywać przez 3 miesiące w temperaturze pokojowej.
Uwaga, olej kokosowy topi się już od 25°C: w związku z tym możliwe jest, że przy bardzo upalnej pogodzie dezodorant będzie bardzo miękki, a nawet trochę płynny. Nie wpłynie to na jego skuteczność. Być może wystarczy ponownie wymieszać.
Domowy dezodorant w postaci stałej do skóry wrażliwej
Ten domowy dezodorant ma dwie zalety: ma stałą postać i dzięki temu można go wszędzie ze sobą zabrać, a do tego nie zawiera wodorowęglanów! Co powinno Cię zadowolić, jeśli nie znosisz tego składnika, który może podrażniać najbardziej wrażliwe pachy. Aby to zrobić, weź miarkę o pojemności 15 ml i policz:
Składniki
- 1 łyżka skrobi kukurydzianej lub ziemniaczanej
- 1 łyżka białej glinki
- 1 łyżka oleju kokosowego
- ½ łyżki wosku roślinnego
- 5 kropli olejku palmarosa
Tutaj nieprzyjemnym zapachom zwalczy olej kokosowy o działaniu antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, który zwalczy bakterie odpowiedzialne za przykry zapach potu oraz palmarosa. Biała glinka i skrobia zastąpią wodorowęglan jako środek absorbujący. Wosk wreszcie wszystko stwardnieje.
Przepis
Zacznij od stopienia oleju kokosowego i wosku w podwójnym bojlerze. Gdy wszystko się rozpuści, zdejmij z ognia i dodaj glinę, a następnie skrobię, pamiętając o dokładnym wymieszaniu każdego składnika. Zakończ olejkiem eterycznym, wymieszaj ostatni raz i wlej do małej silikonowej foremki.
Pozwól swojemu domowemu dezodorantowi zastygnąć, rozpakuj go i przechowuj w temperaturze pokojowej przez 3 miesiące. Nie wahaj się poświęcić mu małego pudełka tylko dla niego, aby zapobiec jego topnieniu i/lub ułatwić transportowanie go w kosmetyczce!
Podsumowanie
Mamy nadzieję, że uda Ci się przygotować własny domowy dezodorant. Oczywiście warto poeksperymentować i dostosować przepisy do swoich potrzeb: dodając więcej wosku, aby był bardziej zwarty, dodając więcej skrobi, aby był bardziej chłonny itp. To także magia domowych kosmetyków!
Więcej informacji na temat naturalnych dezodorantów, ich zastosowania oraz zalet (i wad) znajdziesz w artykule na naszym blogu 5 powodów, aby wybrać naturalny dezodorant, a potem zobacz, które dezodoranty wygrały w naszym rankingu 5 najlepszych naturalnych dezodorantów.
Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!