Kubeczek menstruacyjny - najczęściej zadawane pytania 0
Kubeczek menstruacyjny - najczęściej zadawane pytania

Podpaski i tampony są najpopularniejszymi rodzajami produktów menstruacyjnymi, dlatego znalezienie solidnych informacji na temat kubeczków menstruacyjnych może być trudne. Ale po to jesteśmy - aby odpowiedzieć na najczęściej zadawane (nam) pytania.

Kubeczki menstruacyjne nie są nowym pomysłem. Pierwszy kubeczek menstruacyjny został wynaleziony w 1937 roku przez Leonę Chalmers. Na początku kubeczki spotkały się to z dużym oporem, ale z biegiem lat kubeczki menstruacyjne stały się coraz bardziej popularne.

Podstawy kubeczka menstruacyjnego

Do czego służą dziurki w kubeczkach menstruacyjnych?

Otwory na górze kubeczka nie służą do dekoracji! Odgrywają ważną rolę w zapewnieniu łatwego wyjmowania kubeczka. W tych dziurach może z czasem gromadzić się krew, dlatego po każdym cyklu dokładnie wyczyść kubeczek.

Nigdy wcześniej nie używałam kubka. Czy to trudne?

Niektórzy twierdzą, że jest to bardzo łatwe i szybko ja wkładają / wyjmują nawet za pierwszym razem. Niektórzy mówili, że zajęło im pięć okresów, zanim zrobili to dobrze! Czyli jak ze wszystkim - "to zależy" :-)

Kiedy będziesz po raz pierwszy wypróbowywać kubeczek, dokładnie przeczytaj instrukcje i postaraj się być maksymalnie zrelaksowana. Wypróbuj różne rodzaje zgięć kubeczka oraz pozycji przy wkładaniu.

Umyj ręce i użyj palców i małego lusterka, aby dowiedzieć się, jakie jest twoje ciało. Jeśli nie pójdzie dobrze za pierwszym razem, nie panikuj. Może to zająć trochę czasu, ale na pewno się nauczysz! Wpis na blogu na ten temat znajdziesz tutaj.

Ile krwi może pomieścić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczki menstruacyjne występują w różnych rozmiarach. Mniejsze rozmiary mogą pomieścić około 25 ml krwi, a większe nawet 30 ml.

To może nie wydawać się dużo, ale przeciętna osoba uwalnia tylko około 2-3 łyżek stołowych (ok 44 ml) krwi podczas całego okresu.

Kubeczek menstruacyjny kontra tampon

Czym różni się kubeczek menstruacyjny od tamponu?

Oba stanowią wewnętrzną ochronę menstruacyjną. Kubeczek menstruacyjny zbiera krew, a tampon ją wchłania. Tamponu można użyć tylko raz, a kubeczka menstruacyjnego można używać przez wiele lat.

Zdolność wchłaniania tamponu podawana jest w gramach, a kubeczka menstruacyjnego w mililitrach. Jeden ml krwi menstruacyjnej jest porównywalny z gramem, więc pojemność tamponów i kubeczków menstruacyjnych jest porównywalna. Pojemność kubeczka menstruacyjnego to ok 25 ml - 30 ml, a chłonność tamponu to ok 6-18 g.

Kubeczki menstruacyjne a najczęściej wykonany z silikonu medycznego, w odróżnieniu od tamponów, które wykonane są bawełny, często bielonej lub sztucznego jedwabiu, który może wysuszać. 

Czy mogę nosić kubeczek menstruacyjny dłużej niż tampon?

O tak, możesz! Tamponów nie należy pozostawiać na dłużej niż 4 do 8 godzin, w zależności od krwawienia, ponieważ wchłaniają się (i wysychają!) i mogą powodować mikrorany. Kubeczki menstruacyjne wystarczają nawet na 12 godzin. Ale jeśli masz obfity okres, możesz opróżniać go częściej, aby zapobiec wyciekom.

Nie powinno się używać tamponu w dni z lekkim krwawieniem, ale czy można używać kubeczka menstruacyjnego?

Powodem, dla którego nie należy używać tamponu w dni z lekkim krwawieniem lub w dni plamienia, jest fakt, że w tym czasie pochwa jest znacznie bardziej sucha. Ponieważ tampony są chłonne, może to jeszcze bardziej wysuszyć i zwiększyć ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Kubeczki menstruacyjne są niechłonne (zbierają krew, zamiast ją wchłaniać), więc możesz jej używać kiedy tylko chcesz.

Skąd mam wiedzieć jak obfite mam krwawienie?

Granica między normalnym a obfitym krwawieniem podczas miesiączki wynosi 80 ml.

  • Plamienie: Kropla lub dwie krwi, nawet niewymagające podpaski higienicznej, chociaż możesz preferować jej użycie.
  • Bardzo lekkie krwawienie: Konieczność zmiany tamponu lub podpaski o niskiej chłonności raz lub dwa razy dziennie, chociaż możesz chcieć zmieniać je częściej.
  • Lekkie krwawienie: Konieczność zmiany tamponu lub podkładki o niskiej lub regularnej chłonności dwa lub trzy razy dziennie, chociaż możesz chcieć zmieniać częściej.
  • Umiarkowane/średnie krwawienie: Zmiana normalnej chłonności podpaski lub tamponu co trzy do czterech godzin.
  • Silne/obfite krwawienie: Konieczność zmiany tamponu lub podpaski o wysokiej chłonności co trzy do cztery godziny, chociaż możesz chcieć zmieniać częściej.
  • Bardzo obfite krwawienie: musisz zmieniać tampon lub podpaskę o najwyższej chłonności co godzinę lub dwie.

Korzystanie z kubeczka menstruacyjnego

Czy można spać lub pływać w kubeczku menstruacyjnym?

Oczywiście, że możesz! Kubeczek jest naprawdę łatwy w użyciu podczas pływania, ponieważ nie ma żadnych sznurków. 

Spanie w kubeczku menstruacyjnym jest również super łatwe, bo kubeczek ma stosunkowo dużą pojemność, więc nie musisz martwić się o przecieki w nocy.

Czy muszę zdejmować kubeczek menstruacyjny, kiedy idę do toalety?

Nie. Możesz iść do toalety tak jak zwykle. Po wypróżnieniu możesz chcieć sprawdzić, czy kubeczek menstruacyjny nadal jest prawidłowo osadzony. Proszę nie zapominać tutaj o higienie rąk!

Jak czyścić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek należy czyścić przed i po cyklu oraz po opróżnieniu. Sugerujemy gotowanie kubeczka menstruacyjnego przez 5 minut. Jeśli nie jest to dla Ciebie dobra opcja (powiedzmy, gdy jesteś na zakupach lub na kempingu), wytrzyj kubek papierem toaletowym lub użyj chusteczki dezynfekującej.

Czy konieczne jest odkażanie kubeczka tabletkami odkażającymi, wrzątkiem lub chusteczkami dezynfekującymi, czy też wystarczy umyć go bezzapachowym mydłem?

Zdecydowanie zalecamy używanie środków czyszczących przeznaczonych do czyszczenia kubeczków, ponieważ zostały zaprojektowane, aby najlepiej działać z kubeczkiem.

Dobrze jest zdezynfekować kubeczek przed i po okresie, aby upewnić się, że w kubeczku nie pozostały żadne plamy i nic brzydkiego nie zacznie w nich rosnąć. Polecamy gotować kubeczek przez 10 minut (po raz pierwszy 20 minut). Zwykłe mydło nie jest dobre z wielu powodów: ich pH zwykle nie jest optymalne, mogą zawierać oleje, które są bardzo szkodliwe dla kubeczka i mogą pozostawiać resztki w kubeczku.

Podsumowując, jeśli chcesz mieć pewność, że nie wyrządzisz krzywdy sobie ani swojemu kubeczkowi, skorzystaj z produktów do tego przeznaczonych. Płyn do mycia kubków jest bardzo wystarczający, a jedna butelka wystarczy na rok.

Czy kubeczek menstruacyjny jest dla dziewic?

Tak! Dziewice mogą używać kubeczków menstruacyjnych tak jak wszyscy inni.

Używanie kubeczka menstruacyjnego może początkowo wydawać się niewygodne lub zniechęcające, ale możesz zmniejszyć ten dyskomfort na kilka sposobów:

  • użyj mniejszego rozmiaru kubeczka menstruacyjnego
  • upewnij się, że czujesz się zrelaksowana i wygodnie, ponieważ napięcie utrudnia wkładanie
  • poznaj swoje ciało, zanim spróbujesz włożyć kubeczek, aby wiedzieć, co gdzie się dzieje
  • użyj lubrykantu na bazie wody, aby ułatwić wkładanie
  • Poćwicz kilka razy przed okresem

Pamiętaj: uczucie dyskomfortu lub skrępowania podczas pierwszego użycia kubeczka menstruacyjnego jest całkowicie normalne i może minąć trochę czasu, zanim poczujesz się komfortowo podczas korzystania z tego typu produktu. Im więcej będziesz ćwiczyć, tym będzie łatwiej.

Specjalne warunki

Czy mogę używać kubeczka menstruacyjnego z wkładką domaciczną?

Oczywiście. Jeśli używasz wkładki wewnątrzmacicznej, skonsultuj się z lekarzem w sprawie skrócenia sznureczków i regularnego monitorowania ich długości podczas miesiączki. Jeśli sznureczki wydają się dłuższe niż normalnie, może to oznaczać, że twoja wkładka się przesunęła.

Czy mogę używać z pierścieniem antykoncepcyjnym?

Tak! Nie próbujemy uniemożliwić Ci korzystania z preferowanej przez Ciebie formy kontroli urodzeń. Jeśli używasz kubeczka razem z pierścieniem antykoncepcyjnym, załóż pierścień antykoncepcyjny przed włożeniem kubeczka. Jeśli masz trudności z wyjęciem kubeczka, ponieważ pierścień się wysuwa, nie panikuj – możesz od razu włożyć go z powrotem.

Czy mogę używać kubeczka menstruacyjnego w samolocie? Czy zmiany ciśnienia powietrza wpłyną na uszczelnienie?

Kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny w twoim ciele i ciśnienie powietrza nie ma na niego wpływu.

Czy mogę wykonywać odwrócone pozycje jogi z kubeczkiem menstruacyjnym?

Odbyło się wiele debat na temat tego, czy możesz uprawiać jogę podczas okresu, a jeszcze więcej pytań dotyczy tego, czy wykonywanie pozycji do góry nogami spowoduje, że krew wycieknie na ciebie. Dzięki zasysaniu kubeczka menstruacyjnego nie jest to coś, czym powinieneś się martwić. Pozostawanie do góry nogami przez długi czas może osłabić pieczęć, ale jeśli tylko przechodzisz przez asany na zajęciach, śpij spokojnie.

Chcesz poczytać na temat uprawiania sportu podczas miesiączki, to przeczytaj nasz artykuł Ćwiczenia podczas okresu: korzyści i rzeczy, których należy unikać.

Czy to niebezpieczne, że kubeczek sięga do szyjki macicy?

Nie jest to niebezpieczne, tylko trochę niewygodne.

Problemy podczas korzystania z kubka

Czasami mam wyciek, gdy używam kubeczka menstruacyjnego. Czy to może być związane z szyjką macicy?

Szyjka macicy jest wejściem do macicy, przez które krew menstruacyjna przepływa przez otwór wielkości szpilki do kanału pochwy. Szyjka macicy ma kształt cylindryczny lub stożkowy i znajduje się w górnej części pochwy. W dotyku przypomina czubek nosa. U niektórych kobiet przesuwa się znacznie niżej podczas menstruacji. Ponieważ szyjka macicy jest zwykle wysoko w pochwie, a kubeczek menstruacyjny jest umieszczony nisko, szyjka macicy pozostaje nad kubeczkiem. Ale jeśli szyjka macicy jest znacznie nisko, może dostać się do wnętrza kubeczka.

Natomiast tampony są umieszczane wyżej w pochwie, gdzie znajduje się szyjka macicy. Wycieki są częstsze u kobiet, których szyjka macicy przesuwa się niżej podczas menstruacji lub gdy kubeczek został umieszczony zbyt wysoko w pochwie, obok szyjki macicy lub nad nią. Kubeczek może również wywierać nacisk na szyjkę macicy i powodować dyskomfort, a nawet ból. Najlepszym sposobem oceny położenia szyjki macicy jest obserwacja wycieku — jeśli wystąpił wyciek nawet po otwarciu kubeczka, upewnij się, że kubeczek znajduje się znacznie niżej niż szyjka macicy.

Jeśli urodziłaś niedawno lub więcej niż raz, powinnaś ćwiczyć mięśnie miednicy, wykonując ćwiczenia Kegla. Utrzymanie tych mięśni w formie jest przydatne podczas korzystania z kubeczka menstruacyjnego, a także w celu uniknięcia nietrzymania moczu i poprawy seksu.

Co ile wymienia się kubeczek menstruacyjny?

Limit użytkowania wynoszący 12 godzin jest zaleceniem, ale dłuższe użytkowanie niekoniecznie spowoduje problemy. Zalecamy zmieniać go 3-4 razy dziennie, aby uniknąć ryzyka infekcji.

Co zrobić, kiedy nie mogę wyjąć kubeczka menstruacyjnego?

Nie martw się! Nic tam nie utknie. Wyciąganie kubeczka menstruacyjnego może być na początku trudne, ale obiecujemy, że po kilku próbach stanie się to w sposób naturalny.

Podczas wyjmowania kubeczka zawsze pamiętaj o użyciu własnych mięśni dna miednicy. Popchnij kubeczek w dół mięśniami miednicy (jakbyś robiła kupę), aż będziesz mógł mocno chwycić od dołu. Ściśnij dno palcem wskazującym i kciukiem, aby zwolnić ssanie. Następnie naciskaj, powoli wyciągając kubeczek menstruacyjny. Możesz także kołysać nim z boku na bok lub lekko złożyć kubek, chwytając go palcem wskazującym, środkowym i kciukiem. Umieść palce wokół miseczki i wepchnij kciuk między palec wskazujący a środkowy, w ten sposób złożysz miseczkę metodą „c-fold” i łatwiej będzie ją wyjąć.

Możesz także spróbować tej sztuczki: przesuń palec po boku kubeczka (palec między kubeczkiem a ścianą pochwy) i zgnij palec, gdy dotrzesz do krawędzi.

Uważaj na paznokcie, jeśli są zbyt długie!

Czy można dostać syndromu wstrząsu toksycznego z kubeczka menstruacyjnego?

Podobnie jak w przypadku każdego produktu do higieny menstruacyjnej, nie możesz mieć zerowego ryzyka TSS. Ale czysty, prawidłowo używany kubeczek menstruacyjny oznacza, że szanse są bardzo małe. Dbaj o higienę osobistą i zawsze wybieraj zaufaną markę. Kubeczki w naszej ofercie są wykonane z najwyższej jakości silikonu medycznego, który nie zawiera BPA i żadnych chemikaliów.

TSS to infekcja wywołana przez bakterie wnikające przez rany lub błonę śluzową. Jest to niezwykle rzadka, potencjalnie śmiertelna choroba występująca u osób z macicą lub bez oraz u dzieci. Wczesne rozpoznanie i wyleczenie ma kluczowe znaczenie, więc jeśli masz objawy TSS, natychmiast zdejmij kubeczek menstruacyjny, skontaktuj się z lekarzem i przedstaw swoje obawy dotyczące możliwości wystąpienia TSS.

Dlaczego nie mogę wygodnie założyć kubeczka menstruacyjnego?

Możesz nie być w stanie dopasować kubeczka menstruacyjnego za pierwszym razem, ale przy odrobinie praktyki będziesz w stanie założyć kubeczek jak ekspert. Każde ciało jest inne, więc jeśli jedna fałda nie działa dobrze, wypróbuj inną! Nie musisz też czekać na początek miesiączki, zanim będziesz mogła wypróbować swój kubeczek menstruacyjny – możesz przeprowadzić „próbę na sucho” – zwłaszcza, że kubeczek nie wysusza.

Jak wyciągnąć kubeczek menstruacyjny?

Zrelaksować się. Przy pierwszych kilku użyciach kubeczka możesz mieć wrażenie, że zdejmowanie kubeczka to skomplikowany proces. Po kilku próbach przekonasz się, że może to być szybkie i proste!

Złap za podstawę kubeczka, ściskając dolną część kubeczka, aż poczujesz lub usłyszysz uwolnienie ssania. Następnie delikatnie kołysz kubeczkiem z boku na bok, jednocześnie ciągnąc w dół.

Pamiętaj, aby nie wyciągać kubeczka za samą wypustkę!

A co z wyciekiem? Moja szyjka macicy jest przechylona i wkrótce po założeniu implantu poczułam niewielki wyciek.

Problem może polegać na tym, że kubeczek jest również nieco przechylony. Wtedy nie jest prawidłowo skierowany w stronę szyjki macicy i przepuszcza część wycieku.

Materiały kubeczka menstruacyjnego

Czy kolorowe kubeczki menstruacyjne są bezpieczne?

Tak. Barwnik stosowany w kubeczkach menstruacyjnych są zatwierdzone przez FDA do użytku medycznego i spożywczego. Kolory nie zawierają metali ciężkich ani ftalanów.

Ponadto rodzaj barwnika stosowanego w kubeczkach menstruacyjnych znajduje się wewnątrz silikonu, więc nie jest możliwe wypłukiwanie koloru, jak w przypadku niektórych tańszych barwników.

Jeśli mam alergię na lateks, czy nadal mogę używać kubeczka menstruacyjnego?

Na pewno możesz, jeśli kubek jest wykonany z silikonu! Kubeczki menstruacyjne są najczęściej wykonane z silikonu medycznego, dzięki czemu możesz krwawić bez obaw o alergię na lateks.

Mój pierwszy kubek był długo nieużywany - czy nadal mogę go używać?

Jeśli kubeczek wygląda dobrze (bez szczelin itp.), możesz używać, tylko pamiętaj, aby go wcześniej dobrze wyczyścić.

Jakie materiały inne niż silikon nadają się do produkcji kubeczków menstruacyjnych?

Lateks też jest dobry, ale ludzie mogą być na niego uczuleni. Istnieją również kubki wykonane z tworzywa TPE, które również jest bezpieczne.

Z czasem mój kubeczek menstruacyjny zaczął się odbarwiać. Czy to normalne?

Tak, to normalne, ponieważ krew jest dość mocnym barwnikiem, ale przy dobrym czyszczeniu można zminimalizować przebarwienia.

Co ile wymienia się kubeczek menstruacyjny?

Zalecamy wymianę kubeczka co kilka lat, w zależności od tego, jak dobrze o niego dbasz. Mamy użytkowników, którzy używają swoich kubeczków i dziesięć lat, ale niektórzy wolą wymieniać go co roku. Powinieneś wymienić swój, jeśli ma jakieś rozdarcia, dziury lub po prostu nie jest już w dobrym stanie. Nawet jeśli wymieniasz swój kubeczek co dwa lata, wydasz dużo mniej pieniędzy niż kupując co miesiąc tampony.

Podsumowanie

Ostatecznie to Twoje ciało i Twój wybór, którego produktu menstruacyjnego chcesz użyć. Kubeczki menstruacyjne mogą być świetną alternatywą dla tradycyjnych podpasek i tamponów, ponieważ nie trzeba ich tak często zmieniać, pomagają zapobiegać wyciekom i są bardziej trwałe niż inne opcje.

Sprawdź ofertę naszego sklepu już dziś!

Szukasz środków higienicznych, które pomogą Ci przejść okres w lepszym nastroju, a przy tym korzystnie wpłyną na środowisko? Wybieraj spośród ekologicznych opcji! Na półkach sklepu Panda Wanda znajdziesz nie tylko podpaski i wkładki, ale też kubeczek menstruacyjny w odpowiednim rozmiarze i wygodne majtki menstruacyjne. W trakcie miesiączki też można dbać o planetę!

Interesują Cię tematu związane z menstruacją? Przeczytaj nasze inne artykuły:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium