Łazienka bez plastiku, czyli 15 zmian, które możesz wprowadzić już dzisiaj 0
Łazienka bez plastiku, czyli 15 zmian, które możesz wprowadzić już dzisiaj

Nasze łazienki to istne eldorado plastiku i to (najczęściej) w łazience generujemy najwięcej odpadów plastikowych. Produkty łazienkowe zostały zaprojektowane tak, aby były wygodne, co najczęściej/zawsze oznacza, że są jednorazowe i jeszcze do tego są pakowane w opakowania plastikowe. Ponadto codziennie jesteśmy bombardowani reklamami coraz to nowych/innych produktów do pielęgnacji i higieny, które musimy kupić, abyć być piękny, zdrowym i szczęśliwym.

W rzeczywistości istnieją wielorazowe lub nadające się do kompostowania alternatywy dla (praktycznie) wszystkich produktów, które mamy w łazience, tak, aby nie tworzyć co miesiąc góry plastikowych odpadów. Dzięki naszym podpowiedziom będziesz mógł zastąpić szafki pełne produktów jednorazowych czystymi, minimalnymi półkami zaopatrzonymi w niezbędne produkty. Pożegnasz się z koszem na śmieci i zastąpisz go kubłem na kompost dla wszelkich odpadów, które stworzysz. A piękno, higiena i szczęście na pewno nie zostaną zagrożone - możesz nawet zauważyć, że jakość Twojego życia się polepszy. 

Oto 15 prostych zmian, aby stworzyć łazienkę bez plastiku

1. Szczoteczka do zębów. Plastikowe szczoteczki do zębów są jednorazowe i wszystkie, które do tej pory zostały wyprodukowane wciąż zalegają na wysypiskach śmieci i pewnie będą z nami nieskończoność. W gorszym przypadku szczteczki te trafiają do oceanów lub są konsumowane przez morskie faunę. Wymień plastikową szczoteczkę na bambusową szczoteczkę do zębów. Kiedy przyjdzie czas wymiany szczoteczki, odetnij włosie, a rączkę wrzuć do kompostu. 

[product id="1388, 925, 1070"]

2. Pasta do zębów. Pasta do zębów jest dostarczana w plastikowych tubkach, które nie nadają się do recyklingu. Możesz również samemu zrobić pastę do zębów wykorzystując:

  • 4 łyżki sody oczyszczonej
  • 2 łyżki żelu Aloe Vera
  • 1 łyżka glinki bentonitowej
  • 1 łyżeczka wody
  • 1 łyżeczka oleju z mięty pieprzowej
  • 10 kropli ekstraktu ze stewii

Ewentualnie następnym razem zamiast plastikowej tubki, kup pastę w plastiku na pastę/proszek w szklanym słoiku, tabletki (tak, tabletki, które są super opcja na podróże) lub kostkę do mycia zębów Lamazuna. 

[product id="503, 1090, 975"]

3. Nici dentystyczne i płyny do płukania. Nici dentystyczne wykonane są z nylonu i pakowane są do plastikowego pojemnika, który najczęściej jeszcze jest zapakowany w papier połączonym z plastikiem. Najlepszą ekologiczną alternatywą dla nici dentystycznej jest jedwabna nić dentystyczna zapakowana w szklany pojemnik. Natomiast, nie oferujemy produktów, które mają składniki pochodzenia zwierzęcego, dlatego w swojej ofercie mamy nić dentystyczną, która wyprodukowana jest z włókna bambusowego z domieszką (20%) nylonu. Zapakowane jest w szklany pojemnik, który można uzupełniać. 

Kolejnym produktem używanym przy higienie jamy ustnej są wielkie plastikowe butelki z płynem do płukania ust. My proponujemy opcję bardzo kompaktową, ekologiczną i zdrową, czyli tabletki do płukania ust Georganics. Tabletki zamknięte są w szklanym słoiczku i wystarczy rozpuścić ją w wodzie i gotowe.

[product id="992, 993, 1455"]

4. Higiena intymna. Czy wiesz, że te najbardziej popularne tampony zawierają substancje chemiczne, wybielacze i włókna, które następnie zostają w naszym ciele? Kubeczek menstruacyjny wielokrotnego użytku jest nie tylko korzystny dla środowiska, ale także zdrowszy dla ciała i zapewnia doskonałą ochronę przed przeciekaniem.

[product id="1081, 431, 1022"]

5. Patyczki do uszu. Patyczki do uszu to jedne z tych najbardziej niebezpiecznych produktów, bo są bardzo małe, niezwykle żadko (nigdy?) nie są recyklowane i bardzo często trafiają do zbiorników wodnych. Jeśli używasz patyczków do czyszczenia uszu, to polecamy hit wprost z Azji, czyli wielorazowy bambusowy patyczek oriculi. Taki patyczek usunie zbędną woskowinę, ale nie doprowadzi do zatorów i można go swobodnie umyć.

Jeśli natomiast patyczki używasz jeszcze do innych celów (np. poprawiania makijażu, itp), to wybierz ekologiczną wersję bambusową lub papierową. 

[product id="978, 885, 946"]

6. Mydło. Żele pod prysznic to prawidziwa zmora każdej łazienki, która chciałaby zmniejszyć ilość generowanych odpadów. Żeli i płynów do kąpania stosujemy straszne ilości, a każdy kolejny żel, to kolejna buetlka plastikowa, która prawdopodobnie zostanie z nami na wieki. Dobra wiadomość jest taka, że jest to (wg nas) najłatwiejsza i jeszcze najczęściej tańsza zmiana, której możecie dokonać. Gdy zużyjecie więc wszystkie posiadane żele pod prysznic i mydła w płynie, sięgnijcie po ... kostkę naturalnego mydła (tak, mydło mydłu nie równe, ale u nas same z dobrym składem:)

[product id="1252, 1186, 1038"]

7. Szampon. Szampony, a raczej butelki po szamponach to kolejna plastikowa zmora każdej łazienki. Nie dość, że większość komercyjnych szamponów zawiera SLS i inne niepotrzebne składniki, to jeszcze przeciętne gospodarstwo domowe zużywa mnóstwo tych szamponów, bo te "zwykłe" szampony są tak wymyślone, aby trzeba było często myć włosy. Tym samym, dla dobra Twoich włosów, Twojej skóry głowy i środowiska przejdź na szampony w kostkach! 

[product id="574, 1265, 1215"]

8. Odżywka. Więkoszość osób, zwłaszcza z długimi włosami, nie potrafi się obejść bez odżywki. I my też jesteśmy w tym "obozie". Jeśli macie ochotę na rozwiązania zupełnie naturalne, to polecamy używanie octu jabłkowego z kilkoma kroplami olejku z drzewa herbacianego. Taka mieszanka usuwa osad z włosów, utrzymuje je miękkie i leczy łupież. Jeśli natomiast wolić gotowe rozwiązania, to polecamy odżywki w kostkach lub maską w proszku. 

[product id="922, 392, 1902, 1903"]

9. Płatki kosmetyczne. Jednorazowe płatki i waciki najczęściej mogą być kompostowane, ale najczęściej pakowane są w ... torebki plastikowe. Zredukuj kolejny niepotrzebny odpad i spróbuj wielorazowych płatków kosmetycznych. Płatki te są miękkie, chłonne i można je wrzucić do prania, gdy skończysz.

[product id="1257, 1906, 1907"]

10. Płyn do demakijażu oczu. Polecamy stworzyć własny płyn do demakijażu oczu, który jest na bazie naturalnych składników, zaoszczędzi pieniądze oraz środowisko. Wystarczy zmieszać:

  • 2 łyżki naparu (wyciągu) z oczaru wirginijskiego – do kupienia w sklepach zielarskich lub sklepach internetowych, cena za 30 ml to ok. 12 zł; 
  • 2 łyżki oleju migdałowego; można go zastąpić oliwą z oliwek lub olejem jojoba
  • 2 łyżki wody filtrowanej

10. Maszynka do golenia. Maszynki do golenia na żyletki są doskonałą alternatywą dla plastikowych i jednorazowych maszynek do golenia. Ostrza wykonane są ze stali nierdzewnej i można je poddać recyklingowi po zakończeniu pracy, a sama maszynka może przetrwać całe życie.  

[product id="1881, 1256, 1801"]

11. Kosmetyki do golenia. Regularne golenie tworzy drobne pęknięcia w górnej warstwie skóry, a zatem konieczne jest staranne dobieranie produktów, które stosujemy do tych upiększających interwencji. Do tego celu najlepiej nadają się specjalnie stworzone mydła/kostki do golenia, które zawierają naturalne oleje pomagające w gojeniu i odżywieniu skóry.

[product id="1050, 1317, 1234"]

12. Kremy do twarzy. Tutaj sprawa ma się trochę lepiej, bo część kremów do twarzy jest już sprzedawana w słoiczkach, a do tego nie zużywamy takiego kremu w takim tempie jak żele pod prysznic czy szampony. Natomiast, jeśli wasz krem się skończy, to warto rozważyć krem, który ma naturalny skład i ekologiczne opakowanie.

[product id="892, 1683, 578"]

13. Balsamy/masła do ciała. Tym razem, zamiast kupowania kolejne tubki/butelki plastikowej z balsamem do ciała, polecamy zrobić własną wersję mieszając:

  • 30 g masła shea nierafinowanego
  • 30 g oleju kokosowego nierafinowanego
  • 20 g oleju jojoba nierafinowanego lub oliwy extra virgin
  • 15–25 kropli naturalnego olejku, np. lawendowego lub pomarańczowego

Możecie również skorzystać z naszych propozycji i kupić naturalne balsamy/musy w ekologicznych opakowaniach.

[product id="1293, 1182, 1281"]

14. Deozdoranty. To kosmetyki z cyklu "każdy musi go mieć i nie chce ryzykować, żeby nie działał". My też nie chcemy ryzykować, ale również nie chcemy używać antyperspirantów, które sztucznie zatrzymują pot w naszym organiźmie, a po zyżuciu zostawiają po sobie (kolejne) plastikowe opakowanie. Dlatego jak najszybciej polecamy wymienić swój obecny dezodorant/antyperspirant na naturalne dezodranty w słoiczku, tubie czy kostce.

[product id="1113, 639, 981"]

15. Pomadki. Czy wiecie, że używając "normalnych" pomadek do ust zjemy ok 1,7 kg produktów ubocznych ropy naftowej w swoim życiu. Dzieje się tak dlatego, że ok 90% dostępnych produktów do ust składa się niemal wyłącznie z produktów ubocznych ropy naftowe. I oczywiście kupujemy je w plastikowych, małych (czyli żadko recyklowanych) opakowaniach. Ale nie bójcie się. I tutaj przychodzimy z pomocą! Zacznijmy od przepisu na własny (wegański oczywiście) przepis na balsam do ust. Co potrzebujesz?

  • 10 g masła shea
  • 5 ml oleju ze słodkich migdałów
  • 5 ml oleju kokosowego
  • łyżeczka wody różanej

Jeśli natomiast wolisz gotowe rozwiązania, to polecamy balsamy do ust w eko-opakowaniach.

[product id="1007, 1226, 419"]

Ile produktów w waszej łazience jest już wielorazowych lub bez plastiku? Dużo zmian przed Wami? Nie przerażajcie się, jeśli tak. Wystarczy jedna zmiana np. na miesiąc, a zanim się obejrzycie, a tony plastiku znikną z waszych łazienkowych koszy na śmieci.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium