Podróże bez plastiku, czyli 15 pomysłów jak eko-podróżować 0
Podróże bez plastiku, czyli 15 pomysłów na wyjazd zero waste

Według ONZ podróże międzynarodowe kwitną jak nigdy dotąd. Od 2000 do 2015 roku liczba osób podróżujących po świecie prawie się podwoiła. Obecnie prawie 1,2 miliarda ludzi rocznie odbywa lot międzynarodowy. Liczba ta ma wzrosnąć do 1,8 miliarda do 2030 roku. Nic dziwnego, że przemysł turystyczny i turystyczny odpowiada za 10,2% światowego PKB (7 bilionów dolarów!).

Oczywiście całe to "zwiedzanie świata" wiąże się z ogromnymi kosztami środowiskowymi i społecznymi. Co było głównym powodem, dla którego ONZ wyznaczyła 2017 jako Międzynarodowy Rok Zrównoważonej Turystyki na rzecz Rozwoju.

Czy można podróżować bez generowania odpadów? Tak, można! Czy ciężko odbyć podróż tak, aby nie pozostawić "na pamiątkę" po sobie śmieci? Nie, nie jest, ale bez wątpienia trzeba to zaplanować. 
 
Podróż pełna jest produktów jednorazowych - od plastikowych szczoteczek, mini żeli pod prysznic w hotelach, przez dziesiątki butelek z wodą, posiłki na wynos, aż po plastikowe sztućce. Bycie ekologicznym, zwłaszcza podczas podróży, może więc czasem być wyzwaniem. Ale nie martwcie się, bo z drugiej strony podróżowanie bez odpadów może być tak proste, jak po prostu bycie świadomym tego, czego używasz. A potem szybko staje się po prostu drugą naturą.

Poniżej przedstawiamy 15 pomysłów jak się spakować, aby ograniczyć kupowanie/śmiecenie podczas podróży.

Ekologiczne plecaki. 

1. Plecak. Na krótszy wyjazd lub jako bagaż podręczny dobrze mieć ze sobą wygodny i funkcjonalny plecak. Jeśli do tego, plecak taki jest wykonany z ekologicznych materiałów, to radość jest podwójna! Właśnie takie są plecaki Lefrik. Plecaki te są bardzo wygodne, lekkie, praktyczne, wodoodporne i wyprodukowane z recyklowanego plastiku dzięki czemu za każdym razem, gdy kupujesz produkt z rPET pomagasz zmniejszyć ilość odpadów plastikowych ze składowisk odpadów i CO2 na naszej planecie. 

[product id="1365, 1345, 1355"]

Kosmetyczka ZERO WASTE.

2. Higiena jamy ustnej. Bez szczoteczki do zębów i pasty żaden wyjazd, nawet ten najkrótszy się nie obędzie. Za to spokojnie można wyjechać nie zabierając ze sobą kolejnej plastikowej szczoteczki czy plastikowe tubki do zębów, bo mamy świetne ekologicznej alternatywy:

  • bukowa lub bambusowa szczoteczka do zębów - również dobrze wyszczotkujemy nią zęby, ale nie pozostawimy po sobie kolejnej porcji plastiku
  • tabletki do mycia zębów - genialny pomysł na każdy wyjazd. Opakowanie zajmuje bardzo mało miejsca (a zawiera aż 125 tabletek!) i nie jest to płyn, więc nie obowiązuje nas limity w samolotach.  
  • etui podróżne - bambusowe etui chroni szczoteczkę i utrzymuje ją w czystości. Dzięki otworom na wilgoć, szczoteczka wyschnie, nawet jeśli nie zostanie całkowicie wysuszona wcześniej. Etui jest w 100% degradowalne, wolne od lakierów i klejów

[product id="927, 2081, 643"]

3. Mydło. Następnym elementem każdej wyjazdowej kosmetyczki jest żel pod prysznic, który najlepiej zastąpić po prostu kostką mydła. Tak samo jak w przypadku tabletek do mycia zębów będzie to super wydajna, bardzo praktyczna i oszczędna zamiana. Warto jednak zwrócić uwagę na skład mydła, aby zawierało wyłącznie naturalne składniki zwłaszcza, gdy planujemy korzystać z kąpieli "w naturze". 

[product id="1369, 1247, 1436"]

4. Szampon. Szampony, a raczej butelki szampów to kolejna plastikowa butelka, która rezyduje w naszych wyjazdowych kosmetyczkach zabierając miejsce, sporo ważąc, zanieczyszczając wodę (dzień dobry SLS!) oraz zaśmiecając środowisko (po jej zużyciu). Na szczeście, również i tutaj mamy dla Was super alternatywę - szmapony w kostce z naturalnym składem. Zajmują mało miejsca, można je bez problemu wziąć do bagażu podręcznego oraz zawierają wyłącznie naturalne składniki, więc i mycie włosów w rzecz nie będzie nikomu szkodzić. 

[product id="574, 1265, 2131"]

5. Deozdorant. To kolejny obowiązkowy kosmetyk w naszej kosmetyczce, który nabiera szczgólnej wartości, gdy np. przed nami wakacje w tropikach. My też nie chcemy ryzykować, aby dezodorant nie działa, ale również nie chcemy używać antyperspirantów, które sztucznie zatrzymują pot w naszym organiźmie, a po zużyciu zostawiają po sobie (kolejne) plastikowe opakowanie. Dlatego, szczególnie na wyjazd, naturalne dezodranty w kostce lub tubie, które są bardziej wydajne, lżejsze i w formie stałej. 

[product id="981, 639, 638"]

6. Golenie. Na dłuższy wyjazd bierzemy również ze sobą maszynki do golenia. Wtedy szczególnie wygodne wydają się jednorazowe maszynki do golenia. I nie będziemy się z tym kłócić, bo rzeczywiście są - 2-3 użycia i można ją "po prostu" wyrzucić. Natomiast, taka maszynka, choć zniknie z naszych oczu, to nie rozłoży się przez następne 500 lat!, więc polecamy jednak, nawet na wyjazd, zabrać wielorazową maszynkę na żyletki, która może przetrwać całe życie.  

[product id="1879, 1876, 1256"]

7. Kremy i balsamy. Kremy, zwłaszcza do twarzy, to sprawa bardzo indywidualna i pewnie tutaj najciężej będzie kogoś namówić na zmianę ze względu na opakowanie czy nawet skład. Natomiast na wyjazd można spróbować zabrać kosmetyki, które mają eko-skład i eko-opakowanie, a ponadto mogą być używane przez więcej osób lub na wiele sposobów:

  • masło w kostce 3w1 - masło kakaowe Lamazuna to wielofunkcyjny produkt, który odżywia twarz i ciało. Na twarzy głęboko odżywia skórę, nie zatykając porów ani nie pozostawiając tłustego filmu. Na ciele odżywia skórę i sprawia, że będzie miękka i jedwabista, pozostawiając przyjemny zapach. Możesz także pozwolić jej się nieco roztopić, aby uzyskać olej do masażu. 
  • lekki olejek - kosmetyk można stosować na całe ciało i na włosy (jako maskę odżywiającą). Mężczyźni z powodzeniem mogą używać tego superlekkiego oleju do pielęgnacji zarostu.
  • krem przecisłoneczny - zdecydowanie polecamy Amazinc!, czyli pierwszy wegański i nie zawierający plastiku krem przeciwsłoneczny w biodegradowalnym opakowaniu kartonowym! Masło/krem przeciwsłoneczny Amazinc! nie tylko chroni skórę przed słońcem, ale także przed wiatrem i zimnem. Masło migdałowe łagodzi suchą skórę, a specjalna formuła MINERAL SHIELD LIGHT chroni ją przed promieniowanie słonecznym aż do SPF 30+.

[product id=" 982, 1127, 1280"]

8. Akcesoria. Dodatkowo w naszej turystycznej kosmetyczce można znaleźć wiele dodatkowych akcesoriów czy to do czyszczenia uszu, twarzy, czy innych części ciała:

  • patyczki do uszu - to jedne z tych najbardziej niebezpiecznych produktów, bo są bardzo małe, niezwykle rzadko (nigdy?) nie są recyklowane i bardzo często trafiają do zbiorników wodnych. Jako alternatywę polecamy wielorazowy bambusowy patyczek oriculi, który usunie zbędną woskowinę, ale nie doprowadzi do zatorów i można go swobodnie umyć.
  • płatki do demakijażu/przemywania twarzy - tutaj z pomocą przychodzą wielorazowe płatki, które nie dość, że zajmują mało miejsca, to jeszcze możemy je używać przez cały wyjazd (jak i przed/po).
  • pomadka/balsam do ust - dla niektórych akcesoria, dla innych obowiązkowy element kosmetyczki. Obojętnie jednak, w której grupie jesteś, pewnie na wyjazd jakąś pomadkę/sztyft ze sobą weźmiesz. Natomiast, prosimy, nie kupuj kolejnego plastikowego sztyftu, którego głównym składnikiem jest ropa naftowa (tak, to te, które zawsze znajdziesz przy kasie w hipermarkecie), ale spróbuj tym razem naturalny balsam w eko-opakowaniu. 

[product id="1157, 978, 1006"]

Prowiant. 

9. Wielorazowe owijki. Zamiast folii spożywczej lub aluminiowej, dużo zdrowszym, ale i ekologicznym rozwiązaniem będzie używanie wielorazowych owijek, do których możemy spakować np. kanapkę na wyjazd. W naszym sklepie mamy wiele rodzajów owijek, ale na wyjazd najlepsze pewnie będą owijki U-Konserve, keap leaf, Roll'Eat lub Onya, które w przeciwieństwie do jednorazowych alternatyw mają nietoksyczna powierzchnię, są łatwe do czyszczenia, szybko schną, zapobiegają przenikaniu zapachów, a gładka powierzchnia doskonale nadaje się do "brudzącego" jedzenia. 

[product id="879, 560, 849"]

10. Silikonowe woreczki. Jeśli często zdarza Ci się niedojadać w restaurcjach/barach, to warto również zabarać ze sobą przyjamniej jeden woreczek wielorazowy (najlepiej silikonowy). Takie worki możesz użyć do pakowania żywności, ale także do noszenia dziecięcych zabawek, przyborów toaletowych, czy nie-wodoopornych rzeczy na plażę.  

[product id="446, 449, 1077"]

11. Wielorazowe sztućce. Jeśli planujesz wyjazd, w którym nie będziesz się stołować wyłącznie w resturacjach, to warto zabrać ze sobą również wielorazowe sztućce, lub chociażby sporka. Jest to o tyle ważne, że w barach, food truckach itp dostajemy często jednorazowe plastikowe sztucće, które trafiają na wysypiska i do oceanu, a potem rozkładają się (a raczej nie) setki lat. Bambusowe przybory wielokrotnego użytku pomogą utrzymać naszą planetę w zieleni i nie zawierają tworzyw sztucznych. Pod koniec życia bambusowe sztućce można bezpiecznie kompostować. 

[product id="1258, 529, 532"]

Butelki. 

12. Butelki termiczne. Butelka termiczna jest genialnym "wynalazkiem" dla każdego, kto lubi mieć zawsze przy sobie butelkę schłodzonej wody w lato lub ciepłej herbaty w zimę. Nasze butelki termiczne utrzymują ciepłą temperaturę napojów do 12h, a zimną aż do 24! Butelki są wyprodukowane z wytrzymałej, wysokiej jakości stali nierdzewnej 304, która pozwala zachować smak i świeżość napoju bez przenikania innych zapachów. Idealne na każdą podróż, bo będą utrzymować zimną (a np. na nartach w zimie ciepłą) temperaturę napojów.

[product id="1229, 1228, 1230"]

13. Lekkie butelki na wodę bez BPA. Jeśli nie potrzebujesz termicznej butelki, to polecamy butelki HIP. Butelki te zostały wyprodukowne z plastiku typu Tritan, który nie zawiera BPA i BPS. Dzięki temu butelka ma przejrzystość szkła, ale jednocześnie jest bardzo lekka. Butelka ma pojemność 650ml i cechuje się wyjątkowym smukłym kształtem, który idealnie nadaje się do wrzucenia do torebki, torby lub teczki. Dodatkowo, butelka Hip idealnie pasują do kieszeni drzwi samochodu, pozostawiając konsolę otwartą na kawę i klucze. 

[product id="1162, 1163, 1160"]

14. Butelki powyżej 750ml. Dla wszystkich tych, którzy wolą mieć ze sobą więcej wody lub wiedzą, że nie będą mieli dostępu do wody przez dłuższy czas polecamy butelki ze stali nierdzewnej o dużych pojemnościach (nawet do 1,5litra). Butelki świetnie wyglądają, są lekkie, funkcjonalne, a z czasem i ekonomiczne (gdy porównamy koszt kupowanych codziennie kolejnych jednorazowych butelek a nalewaniu np. wody z kranu).

[product id="1275, 1102, 1375"]

Apteczka. 

15. Plastry. Nikomu oczywiście nic złego nie życzymy, ale cóż, obdarcie pięty czy zadrapanie może zdażyć się każdemu i wszędzie. Na takie sytuacje polecamy zabrać ze sobą kilka biodgradowalnych plastrów PATCH. Zrobione są w 100% z organicznego włókna bambusowego i bez drażniących chemikaliów. Zapewnieją właściwą ochronę i delikatne wsparcia dla wrażliwej skóry, a jeśli odkleją Ci się w morzu, to szybko się rozłożą bez ryzyka dla stworzeń wodnych. 

[product id="809, 810, 812"]

Jak wygląda Wasza kosmetyczka czy też walizka "zero waste"? Jakie macie jakieś sprawdzone porady dla tych, którzy chcieliby podróżować z minimalną szkodą dla środowiska?

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium