W pracy lub szkole bez plastiku, czyli 14 zero waste pomysłów poza domem 0
W pracy lub szkole bez plastiku, czyli przewodnik jak przeżyć bez plastiku poza domem

Czy zdażyło Ci się kupić plastikową butelkę z wodą w szkole lub kupić lunch w styropianowym pudełku na wynos lub też zabrać do domu zakupy w nowej reklamówce pełnej jednorazowych woreczków plastikowych z owocami i warzywami? Jeśli tak, to nie jesteś sam. Gorzej takich osób są milirady, które codziennie poza domem kupują nowe plastikowe jednorazowe produkty, które na stałe zaśmiecają naszą planetę. Wiemy, że nie zawsze da się wszystko przewidzieć, ale są sytuacje, które powtarzają się codziennie i wtedy łatwo już zaplanować bardziej ekologiczne rozwiązania, takie jak wielorazowa butelka na wodę, pojemnik na lunch czy woreczki na zakupy.

Poniżej przedstawiamy przewodnik, w którym mamy 14 pomysłów jak każdy z nas może ograniczyć plastik ze swojego życia będąc poza domem czy to w szkole, czy w pracy.  

Napoje poza domem. 

1. Butelki termiczne. Butelka termiczna jest genialnym "wynalazkiem" dla każdego, kto lubi mieć zawsze przy sobie butelkę schłodzonej wody w lato lub ciepłej herbaty w zimę. Nasze butelki termiczne utrzymują ciepłą temperaturę napojów do 12h, a zimną aż do 24! Butelki są wyprodukowane z wytrzymałej, wysokiej jakości stali nierdzewnej 304, która pozwala zachować smak i świeżość napoju bez przenikania innych zapachów. Butelka nie zawierają BPA. 

[product id="1211, 1155, 1145"]

[product id="1229, 1228, 1230"]

2. Butelki do zaparzania. Jeśli lubisz pić sypane herbaty, zioła, czy wody owocowe nie tylko w domu, ale i "w drodze" to mamy dla ciebie idealne rozwiązanie - butelki wielorazowe (termiczne lub szklane) w zestawie z dwoma niezależnymi filtrami, które są używane do różnych rodzajów infuzji:

  • Długi filtr na krótki napar - napełnij filtr/koszyczek liściami herbaty, ziół, umieść w butelce i zalej gorącą wodą w celu zaparzenia. Wyjmij przed wypiciem.
  • Krótki filtr do długotrwałej infuzji - Napełnij kolbę kilkoma liśćmi herbaty, ziołami lub kawałkami owoców, umieść mały filtr na górze, a następnie dodaj gorącą lub zimną wodę. Zachowaj ostrożność podczas nalewania i picia gorących płynów.

[product id="534, 535, 539"]

3. Lekkie butelki na wodę bez BPA. Jeśli nie potrzebujesz termicznej butelki, to polecamy butelki HIP. Butelki te zostały wyprodukowne z plastiku typu Tritan, który nie zawiera BPA i BPS. Dzięki temu butelka ma przejrzystość szkła, ale jednocześnie jest bardzo lekka. Butelka ma pojemność 650ml i cechuje się wyjątkowym smukłym kształtem, który idealnie nadaje się do wrzucenia do torebki, torby lub teczki. Dodatkowo, butelka Hip idealnie pasują do kieszeni drzwi samochodu, pozostawiając konsolę otwartą na kawę i klucze. 

[product id="1162, 1163, 1160"]

4. Butelki powyżej 750ml. dla wszystkich tych, którzy wolą mieć ze sobą więcej wody lub wiedzą, że nie będą mieli dostępu do wody przez dłuższy czas polecamy butelki ze stali nierdzewnej (termiczne lub nie) o dużych pojemnościach (nawet do 1,5litra). Taka butelka jest genialnym "wynalazkiem" dla każdego, kto nie chce generować tony plastiku pochodzącego z plastikowych butelek po wodzie. Do tego świetnie wyglądają, są lekkie, funkcjonalne, a z czasem i ekonomiczne (gdy porównamy koszt kupowanych codziennie kolejnych jednorazowych butelek a nalewaniu np. wody z kranu).

[product id="1275, 1102, 967"]

[product id="1375, 1376, 1207"]

5. Kubki na kawę. Jednorazowe kubki do kawy codziennie zaśmiecają naszą planetę, dlatego warto korzystać z własnego kubka. Dlatego, dla tych wszystkich, którzy nie obędą się bez kubka kawy "na wynos" idealnym rozwiązaniem będą kubki rCUP®. Kubki zostały zaprojektowane z myślą o podróżach - z kubka nic się nie wyleje, a dzięki tej izolacji napój jest gorący lub zimny i można go trzymać bez poparzenia dłoni. Kubek możesz łatwo otworzyć jedną ręką i wziąć łyk, gdy jesteś w ruchu. A najlepsze jest to, że ten kubek wielokrotnego użytku, który został wykonany z ... jednorazowych kubków do kawy. 

[product id="693, 692, 690"]

Jedzenie poza domem.

6. Lunchboxy. Idealne do zabrania ze sobą do pracy czy szkoły. Do takiego lunchboxu możemy zabrać pyszną sałatkę zrobioną w domu, bądź kolację z poprzedniego dnia wraz z kanapką lub owocami w jednym schludnym pojemniku. 

[product id="554, 1118, 1320"]

7. Pojemniki ze stali nierdzewnej. Zapewne każdy z nas ma w domu plastikowe pojemniki do trzymania żywności, w których możemy również zabrać ze sobą jedzenie do pracy czy do szkoły. Natomiast pojemniki ze stali nierdzewnej  nie zawierają BPA, ftalanów, czy też ołowiu. Są super wytrzymałe i zapewne zostaną z wami już do końca życia, a wy nie musicie się martwić czy akurat plastikowy pojemnik pęknie w plecaku czy torbie. 

[product id="523, 521, 1194"]

8. Woskowijki na kanapki. Zamiast folii spożywczej lub aluminiowej, dużo zdrowszym, ale i ekologicznym rozwiązaniem będzie używanie wielorazowych woskowijek. Woskowijki zapewniają dłuższą świeżość jedzenia, a przez to mniejsze marnowanie. W naszym sklepie oferujemy wyłącznie wegańskie woskowijki wykonane z wosku sojowego. Idealne do pakowania owoców, warzyw czy przykrycie słoika. 

[product id="1378, 1370, 1372"]

9. Owijki na kanapki. Inną alternatywą mogą być owijki wykonane z bawełny lub z recyklowanego plastiku wielorazowe owijki marki Onya, U-Konserve, keep leal czy Roll'Eat. W przeciwieństwie do jednorazowych alternatyw mają nietoksyczna powierzchnię, są łatwe do czyszczenia, szybko schną, zapobiegają przenikaniu zapachów, gładka powierzchnia doskonale nadaje się do "brudzącego" jedzenia, a przede wszystkim są wielorazowe!

[product id="849, 560, 879"]

10. Torebki na przekąski. Torebki wielokrotnego użytku są również super pomysłem zapakowanie kanapki, owoców, orzeszków czy precelków. Świetne rozwiązanie na jedzenie poza domem bez zużywania kolejnej plastikowej torebki. Mogą być również używane jako torebki na kosmetyki do makijażu lub biżuterii, a do tego są po prostu stylowym dodatkiem do każdego lunchboxu.

[product id="1065, 1203, 1192"] 

11. Wielorazowe sztućce. Większość jednorazowych zestawów sztućców jest plastikowa i nie nadaje się do recyklingu. Niestety, trafiają na wysypiska i oceanu, a potem rozkładają się (a raczej nie) setki lat. Bambusowe przybory wielokrotnego użytku pomogą utrzymać naszą planetę w zieleni i nie zawierają tworzyw sztucznych. Pod koniec życia bambusowe sztućce można bezpiecznie kompostować. 

[product id="1258, 529, 532"]

Zakupy bez plastiku.

12. Woreczki na zakupy. Jednorazowe worki na owoce/warzywa/grzyby, itp generują w bardzo dużą część odpadów z plastiku. Na szczęście istnieje na to (łatwe) rozwiązanie - własne worki, które bierzemy ze sobą na zakupy:

  • Na owoce i warzywa najlepsze będą siateczki z bawełny lub rPET:

[product id="1106, 1107, 854"]

  • Na produkty sypkie (mąka, makaron, ziarna, kawa i inne suszone potrawy) polecamy specjalne worki z przezroczystym okienkiem i możliwością pisania po nich:

[product id="838, 834, 831"]

  • Na chleb polecamy worki bawełniane lub worki rPET, które potem można również używać w zamrażarce:

[product id="936, 937, 844"]

13. Torba na zakupy. Reklamówki zajmują niestety wciąż wysoko niechlubne miejsce wśród najczęściej używanych jednorazowych odpadów. Torby na zakupy wielokrotnego, które zajmują mało miejsca i można je wrzucić do torby/plecaka, aby użyć podczas zakupów, będą łatwym sposobem na ograniczenie plastiku. My polecamy super lekkie torby Onya z recyklowanego plastiku, które łatwo zwieniesz w maleńki woreczek, który jest dołączony do torby lub stylowe "paryżanki" wyprodukowana w 100% z niebielonej bawełny organicznej. Takie torby nie tylko są ekologiczne, ale i świetnie wyglądają!

[product id="830, 819, 821"]

Etyczne plecaki.

14. Plecak. Na koniec zostawiliśmy coś, w czym możemy wygodnie przenosić wszystkich naszych ekologicznych pomocników, czyli plecaki. Do szkoły czy pracy polecamy wygodne, lekkie i wodoodporne plecaki Lefrik. Oprócz tego, że plecaki super wyglądają i są bardzo praktyczne, to bardzo ważne jest to, że są wyprodukowane z recyklowanego plastiku dzięki czemu za każdym razem, gdy kupujesz produkt z rPET pomagasz zmniejszyć ilość odpadów plastikowych ze składowisk odpadów i CO2 na naszej planecie. 

[product id="1366, 1353, 1360"]

Wdrożenie nawet jednej z tych zmian będzie wygraną dla środowiska, a najprawdopodobniej także dla twojego portfela i /lub zdrowia. Dajcie nam znać w komentarzach jakie macie sposoby na ograniczenie zużycia plastiku poza domem. 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium