Wiosenne porządki, czyli 7 przepisów na domowe, ekologiczne i bezpieczne środki czystości 0
Wiosenne porządki, czyli 7 przepisów na domowe, ekologiczne i bezpieczne środki czystości

Wiosnę czuć już wszędzie, a ostatnio nawet widać ją za oknem. Wszyscy wiemy, co się z tym wiąże. Porządki - jedni je uwielbiają, drudzy nie chcą nawet o nich myśleć. Natomiast czystość i porządek w domu pozwala na lepsze samopoczucie i skupienie, dlatego, zwłaszcza w tym wyjątkowym okresie kwarantanny, warto poświęcić czas na dokładne wiosenne porządki. 

Żeby sprzątanie było “miłe i przyjemne” potrzebne nam są dobre środki czystości. Przez "dobre" mamy na myśli takie, które są skuteczne, ale jednocześnie bezpieczne dla nas i wszystkich domowników (zwierzaków, roślin, itp), a do ekologiczne (w ekologicznych opakowaniach i bez mikroplastiku). Niestety zdecydowana większość dostępnych środków do czyszczenia zawiera wiele toksycznych substancji, które podrażniają naszą skórę i po których dostajemy alergii. 

Świadomość używania kosmetyków do ciała z naturalnym składem jest już coraz większa, ale środki czystości są pomijane, a przecież przy sprzątaniu wydziela się bardzo dużo substancji, które wdychamy oraz, które utrzymują się na powierzchniach, na których jemy czy bawimy się z dziećmi. To bardzo ważne dla naszego zdrowia, aby również nasze środki czystości zawierały bezpieczne dla nas składniki.

Na szczęście mamy już wybór naturalnych gotowych środków czystości, ale możecie również zrobić takie środki w domu. Dziś pokażemy Wam, jak łatwo jest zrobić swoje własne środki czystości, które są bardziej ekonomiczne i zdrowsze od (większości) popularnych produktów dostępnych w sklepach.

7 przepisów na domowe środki czystości

1. Płyn do mycia naczyń

Potrzebujemy

  • 2 szklanki gorącej wody,
  • 3 łyżki startego szarego mydła,
  • 2 łyżki octu jabłkowego,
  • 1 łyżka sody oczyszczonej
  • sok z 1 cytryny. 

Wystarczy w wodzie rozpuścić mydło i dodać wszystkie składniki. Naturalny płyn możemy przelać do butelki i gotowe.

2. Płyn do mycia podłóg

Najprostszy naturalny płyn, który możemy zrobić sami - do wiadra wlewamy:

  • gorącą wodę,
  • 1 szklankę octu
  • kilkanaście kropel ulubionego olejku eterycznego.

Płyn jest już gotowy do użycia.

3. Płyn do szyb i luster

Tutaj również potrzebujemy tylko wodę, ocet i ewentualnie olejek eteryczny. 1 szklanka ciepłej wody, ¼ szklanki octu i kilka kropelek olejku eterycznego np. pomarańczowego. Płyn należy wlać do butelki, najlepiej ze spryskiwaczem, wstrząsnąć i gotowe.

4. Pasta do mycia piekarnika

Piekarnik jest chyba utrapieniem większości osób. Trudny do zmycia tłuszcz, spalone resztki, ale domowe środki poradzą sobie nawet z takim zabrudzeniem. Wymieszaj:

  • ¼ szklanki sody oczyszczonej,
  • 2 łyżeczki soli
  • odrobinę wody

Z takiego połączenia powinna powstać pasta. Przy użyciu gąbki nałóż ją w wewnątrz piekarnika. Pozostaw pastę na kilka minut. Następnie wyszoruj piekarnik i wytrzyj wilgotną szmatką.

5. Płyn do kurzu

Potrzebujemy:

  • 1 szklankę wody,
  • ¼ szklanki octu,
  • 1 łyżkę gliceryny (dzięki niej meble będą błyszczące i odporne na kurz),
  • około 15 kropel olejku eterycznego np. lawendowego.

Składniki należy wymieszać ze sobą, najlepiej w butelce ze spryskiwaczem i możemy pryskać już meble.

6. Środek do udrażniania rur

Ważny preparat w domowych porządkach. Na szczęście rury da się ekspresowo wyczyścić naturalnymi sposobami. Wsyp do rur ¼ szklanki sody oczyszczonej i zalej to 1 szklanka octu. Taką mieszankę w rurach pozostaw na przynajmniej 20 minut, aby składniki mogły zareagować i usunąć brud. Następnie zalej mieszankę w rurach gorącą wodą.

7. Środek do czyszczenia toalety

Przygotowanie go zajmuje kilka chwil. Wystarczy połączyć 1 szklankę octu z jedną łyżką olejku herbacianego w butelce ze spryskiwaczem. Dodatkowo należy przygotować ½ szklanki sody oczyszczonej. Płynem należy spryskać całą toaletę w środku łącznie z deską sedesową i odczekać kilkanaście minut. Następnie posyp ubikację sodą oczyszczoną i przy pomocy szczotki do WC wyszoruj toaletę. Suchą szmatką przetrzyj zewnętrzną część toalety. Taki preparat działa również antybakteryjnie.

 

Jak widzicie, do stworzenia domowych środków czystości potrzebujemy tylko kilku prostych składników. Dzięki temu nie niszczymy naszej planety, swojego zdrowia, ale i portfela.

Ekologiczne środki czystości w Panda Wanda

Jeśli jednak nie macie czasu, ani ochoty na domowe mikstury, to polecamy wam ekologiczne środki czystości i akcesoria do sprzątania.

Ręczne zmywanie naczyń

Do ręcznego zmywania naczyń polecamy przede wszystkim naturalne myjki (zamiast tych plastikowych) i/lub szczotki oraz kostkę do mycia naczyń (zamiast tej w plastikowej butelce)

[product id="942, 549, 1581"] 

[product id="1577, 1578, 1587"]  

Zmywanie w zmywarce

Niestety również tabletki do zmywarki zawierają w sobie wiele silnych substancji, które lepiej gdyby nie zostawały na talerzach czy kubkach, dlatego polecamy te z naturalnym składem:

[product id="2083, 2084, 495"]

Pranie

Tak, jak powinniśmy zwracać uwagę czym myjemy talerze, tak samo ważne jest, w czym pierzemy nasze ubrania, bo chodzimy w nich potem całe dnie i mają wpływ na nasze zdrowie poprzez skórę, ale również woda, w której były prane przedostaje się potem do środowiska (stąd też np. takie ilości mikroplastiku) 

[product id="1574, 1572, 1579"]  

[product id="2086, 2087, 1839"]  

Sprzątanie

Dla wszystkich, którym serce płacze przy wyrzucaniu kolejnej butelki plastikowej po środkach czystości mamy kapsułki do sprzątania różnych powierzchni wraz z wielorazową butelką marki Ocean Saver

[product id="2208, 2198, 2199"] 

[product id="2200, 2201, 2203"]

Magiczne mydło do wszystkiego

Istnieje również rozwiązanie "do wszystkiego" - czyli magiczne mydła Dr. Bronner's, które mają aż 18w1 zastosowań. Nie wierzycie? Zobaczcie jak stworzyć różne środki czystości z 1 butelki:

  • Ręczne mycie naczyć: rozcieńczyć 1:10 z wodą. Odrobinę nalać na szczotkę do szorowania i myć naczynia.
  • Płyn do prania: 1/3 -1/2 szklanki mydła dla dużego obciążenia w normalnej pralce. Dodaj ½ szklanki octu do cyklu płukania.
  • Mycie podłóg: ½ szklanki mydła w 10 litrach gorącej wody
  • Uniwersalne czyszczenie: ¼ szklanki mydła w 1 litrze wody w butelce z rozpylaczem. Dodaj ¼ łyżeczki olejku eterycznego z drzewa herbacianego, jeśli masz ochotę.
  • Okna: 1 łyżeczka mydła w 1 litrze wody w butelce z rozpylaczem. Następnie przetrzyj mieszanką 1:1 octu i wody.
  • Toaleta: rozcieńczyć 1:4 z wodą w butelce do czyszczenia toalety, dodaj ¼ łyżeczki olejku z drzewa herbacianego. Pustą toaletę spryskaj płynem do czyszczenia, posyp szczotkę do czyszenia sodą oczyszczoną, wyszoruj, zostaw na 10 minut, a następnie spłucz.

[product id="1240, 1241, 1242"]

Worki na śmieci

Ostatnim elementem "układanki" są biodegradowalne worki na śmieci, których należy używać do naszych bio-odpadów, jeśli nie mamy możliwości wyrzucać ich na kompost lub bez worka. 

[product id="2023, 1116, 947"]  

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium