Wkładki higieniczne - czy ich noszenie jest zdrowe? 0
Wkładki higieniczne - czy ich noszenie jest zdrowe?

Przeznaczenie wkładek higienicznych wciąż budzi wiele pytań. Czy wkładki higieniczne są tylko dobrze sprzedawanym produktem, który nie ma żadnego zastosowania? Jeśli nie, to po co one są? Dowiedz się wszystkiego o wkładkach higienicznych z poniższego artykułu.

Do czego służą wkładki higieniczne? Czy są dla Ciebie dobre?

Upławy to bardzo powszechne i całkowicie naturalne zjawisko. Niektóre osoby używają wkładek higienicznych, aby chronić bieliznę przed upławami i zachować uczucie suchości, świeżości i czystości przez cały dzień. Wkładki higieniczne działają najlepiej, gdy są zmieniane co trzy do czterech godzin.

Wkładka higieniczna to cienka, chłonna wkładka noszona w klinie bielizny w celu wchłaniania wydzieliny z pochwy lub lekkiego krwawienia miesiączkowego. Wkładki higieniczne to w zasadzie cienkie wersje podpasek, które zapobiegają powstawaniu plam i utrzymują bieliznę w czystości.

Wkładki higieniczne są dostępne w różnych kształtach, opcjach i rozmiarach, od małych, kompaktowych wkładek higienicznych po duże, ochronne wkładki higieniczne stworzone z myślą o obfitych wydzielinach z pochwy i lekkim krwawieniu miesiączkowym. Niektóre modele wkładek higienicznych są zaprojektowane tak, aby pasowały do stringów. Jednorazowe wkładki higieniczne mają klej, dzięki czemu mogą pozostać na swoim miejscu. Niektóre modele mają skrzydełka, które owijają bieliznę, zapewniając dodatkową stabilność.

Dostępne są również wkładki higieniczne wielokrotnego użytku, dostępne w różnych kolorach, rozmiarach, materiałach, wzorach i chłonności. Można je regularnie prać i używać ponownie przez kilka lat. Wkładki higieniczne wielokrotnego użytku są zabezpieczone zawijanymi skrzydełkami zatrzaśniętymi na końcach.

Do czego służą wkładki higieniczne?

Zadaniem wkładek higienicznych jest wchłanianie codziennej wydzieliny z pochwy, nieoczekiwanego krwawienia miesiączkowego, lekkiego plamienia, plam na początku i na końcu miesiączki oraz wydzieliny po stosunku. Tampony, podpaski i kubeczki menstruacyjne mogą być używane z wkładkami higienicznymi dla dodatkowej ochrony. Niektóre osoby uważają wkładki higieniczne za bardziej elastyczne i wygodne niż podpaski

Wydzielina z pochwy jest normalna i występuje z różnych powodów w całym cyklu menstruacyjnym (utrzymanie nawilżenia pochwy, owulacja i pobudzenie, by wymienić tylko kilka). Noszenie wkładki higienicznej może być pomocne w utrzymywaniu bielizny suchej i wolnej od plam.

Posiadanie wkładek higienicznych pod ręką może być przydatne w okresie dojrzewania, ponieważ plamienie i nieoczekiwane miesiączki mogą być częste.

Zalety wkładek higienicznych

  • zapewniają codzienną ochronę przed wyciekiem moczu, upławami i nieoczekiwanymi miesiączkami.

  • pomagają odprowadzać wilgoć.

  • mogą być pomocne w ostatnich dniach okresu, kiedy nadal występuje lekkie krwawienie. Wkładka higieniczna jest przydatna, gdy krwawienie nie jest na tyle obfite, aby można było użyć tamponu lub podpaski.

  • mogą pomóc w utrzymaniu bielizny w czystości.

  • przydają się przy nietrzymaniu moczu u dorosłych.

  • mogą pomóc w lekkim krwawieniu poporodowym, które może wystąpić przez kilka tygodni, a czasem miesięcy po porodzie.

Wady wkładek higienicznych

Zarówno bielizna z włókien syntetycznych, jak i regularne stosowanie wkładek higienicznych z warstwą nieprzepuszczalną blokuje dopływ powietrza do narządów rozrodczych i nie pozwala na odparowanie potu. Jeśli potrzebujesz stosować wkładki, to eksperci zalecają stosowanie oddychających wkładek, które nie wpływają na przepływ powietrza i utrzymują suchość ubrań.

Ponadto, pamiętaj również, że:

  • Wkładki higieniczne można nosić przed lub po okresie, ale nie są one przeznaczone do obfitych krwawień.

  • Wkładki higieniczne mogą ocierać się o wargi sromowe, powodując zaczerwienienie, podrażnienie i swędzenie.

  • Zapachowe wkładki higieniczne mogą zawierać substancje chemiczne, które mogą podrażniać wrażliwe tkanki wokół pochwy.

Czy można nosić wkładki higieniczne codziennie?

Ogólna zasada jest taka, że wkładki higieniczne nie służą do codziennego stosowania, a przy ich stosowaniu należy zachować umiar i zdrowy rozsądek.

Zbyt częste noszenie i rzadkie zmienianie wkładek przyczynia się do powstawania infekcji intymnych. Ponadto wkładki higieniczne mogą zaszkodzić, gdy zakażenie już się rozwinęło. 

Co ile powinno się wymieniać wkładki higieniczne?

Maksymalny czas stosowania jednej wkładki nie powinien przekraczać ok. 3-4 godziny. Jeśli wkładka jest stosowana przy lekkim lub średnim stopniu nietrzymania moczu, to powinna być wymieniona jak najszybciej, jeśli czujesz się mokro lub jeśli wkładka przecieka.

Jak używać wkładek higienicznych: proste wskazówki

Podobnie jak podpaski, wkładki higieniczne można nosić wewnątrz bielizny i mają pasek samoprzylepny na spodzie, który utrzymuje je na miejscu.

  • Wkładkę higieniczną należy ułożyć pionowo oraz owinąć i zabezpieczyć wokół klina bielizny.

  • Wkładkę higieniczną należy natychmiast wymienić, jeśli stanie się nadmiernie wilgotna.

  • Unikaj noszenia wkładek higienicznych w nocy. Muszą być zmieniane tak często, jak to możliwe, aby zmniejszyć ryzyko infekcji.

  • Unikaj noszenia pachnących wkładek higienicznych, ponieważ mogą one wywoływać swędzenie i dyskomfort. Zamiast tego używaj bezzapachowych produktów z bawełny organicznej.

  • Wkładki higieniczne mogą być stosowane w przypadku krwawienia poporodowego, zwanego lochia. Lochia trwa do ośmiu tygodni po porodzie i jest nieszkodliwa.

Rodzaje wkładek higienicznych

Ogólnie wkładki higieniczne dzielimy na:

Przy wyborze odpowiedniej wkładki, oprócz własnych preferencji, kluczowe jest, aby zwrócić uwagę z jakich materiałów wykonana jest wkładka higieniczna i upewnić się, że są to naturalne materiały, takie jak bawełna, najlepiej organiczna.

Jak prawidłowo dbać o higienę okolic intymnych podczas okresu?

Higiena menstruacyjna to po prostu higiena narządów płciowych podczas okresu. Istnieje kilka sposobów dbania o pochwę podczas okresu, w tym:

Używanie odpowiednich produktów menstruacyjnych — do tej kategorii należą tampony, kubki i podpaski. Pomagają zbierać lub wchłaniać krew menstruacyjną, umożliwiając bezproblemowe wykonywanie codziennych czynności.

Mycie okolic narządów płciowych — okolice narządów płciowych należy myć czystą, ciepłą wodą. Unikaj używania mydła w pochwie lub w jej pobliżu. Umyj miękką ściereczką, aby usunąć zaschniętą krew z wewnętrznych ud lub sromu. Utrzymywanie w czystości okolic narządów płciowych zapobiega wysychaniu krwi na skórze. Jeśli krew wyschnie, może pęknąć, co może powodować szczypanie skóry, wyrywanie włosów i podrażnienie sromu. Bardzo ważne jest, aby myć i wycierać od przodu do tyłu.

Noszenie wygodnych, luźnych ubrań — Twoje ciało zatrzymuje płyny podczas okresu i może się wzdęć. Noszenie luźnej odzieży może pomóc złagodzić wzdęcia. Noszenie ciasnych ubrań podczas okresu może pogorszyć skurcze i dyskomfort.

Pamiętanie o tych trzech rzeczach może pomóc Ci poczuć się lepiej podczas okresu.

Interesują Cię tematu związane z menstruacją? Przeczytaj nasze inne artykuły:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

Sprawdź ofertę naszego sklepu już dziś!

Szukasz środków higienicznych, które pomogą Ci przejść okres w lepszym nastroju, a przy tym korzystnie wpłyną na środowisko? Wybieraj spośród ekologicznych opcji! Na półkach sklepu Panda Wanda znajdziesz nie tylko podpaski i wkładki, ale też kubeczek menstruacyjny w odpowiednim rozmiarze i wygodne majtki menstruacyjne. W trakcie miesiączki też można dbać o planetę!

Źródła:

  • Farage, M. A., Enane, N. A., Baldwin, S., & Berg, R. W. (1997). Labial and vaginal microbiology: effects of extended panty liner use. Infectious diseases in obstetrics and gynecology, 5(3), 252-258.
  • Farage, M., Bramante, M., Otaka, Y., & Sobel, J. (2007). Do panty liners promote vulvovaginal candidiasis or urinary tract infections? A review of the scientific evidence. European Journal of Obstetrics & Gynecology and Reproductive Biology, 132(1), 8-19.
  • Giraldo, P. C., Amaral, R. L., Juliato, C., Eleutério, J., Brolazo, E., & Gonçalves, A. K. (2011).
    The effect of “breathable” panty liners on the female lower genital tract. International Journal of Gynecology & Obstetrics, 115(1), 61-64.
  • Pontes, A. C., Amaral, R. L., Giraldo, P. C., Beghini, J., Giraldo, H. P., & Cordeiro, E. S. (2014). A systematic review of the effect of daily panty liner use on the vulvovaginal environment. International Journal of Gynecology & Obstetrics, 127(1), 1-5.
  • Runeman, B., Rybo, G., Forsgren-Brusk, U., Larko, O., Larsson, P., & Faergemann, J. (2004). The vulvar skin microenvironment: influence of different panty liners on temperature, pH and microflora. Acta Dermato Venereologica, 84(4), 277-284.
  • Tzeghai, G. E., Ajayi, F. O., Miller, K. W., Imbescheid, F., Sobel, J. D., & Farage, M. A. (2015). A Feminine care clinical research program transforms women’s lives. Global journal of health science, 7(4), 45.
  • Williams, M. (1998). U.S. Patent No. 5,729,835. Washington, DC: U.S. Patent and Trademark Office.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium