O Pandzie Wandzie

 

Cześć!

Cudownie Cię widzieć na tej stronie, bo oznacza to, że nie jest Ci obojętne, gdzie robisz zakupy. Mi też nie jest i właśnie dlatego stworzyłam Pandę Wandę. 

Nazywam się Ewa Sámek i w 2017 roku, wraz z narodzinami mojej pierwszej córki, rozpoczęłam poszukiwania naturalnych kosmetyków, bezpiecznych zabawek i etycznych ubrań. Przeglądając kolejne sklepy online (bo tak najłatwiej z małym dzieckiem) miałam wrażenie, że zawsze musiałam robić jakiś kompromis - czy to przesyłka w folii, czy też produkty w plastikowych opakowaniach albo niewiadomego pochodzenia. Zapragnęłam więc stworzyć miejsce, w którym “z zamkniętymi oczami” będzie można wybierać spośród wielu produktów, gdzie każdy jest etyczny, czyli nieszkodliwy dla ludzi, zwierząt i planety. Marzyłam o miejscu, które będzie wspierać lokalne manufaktury, przesyłki nie będą zawierały grama plastiku (i nie będzie trzeba o to prosić, czy zgadzać się na specjalny regulamin), a każde zamówienie będzie czynić nasz świat o trochę lepszym. 

W 2018 roku Panda Wanda rozpoczęła swoją działalność. Mieliśmy wtedy w ofercie produkty od 36 małych producentów, przekazywaliśmy 5% naszych przychodów na różne organizacje zajmujące się ochroną środowiska i zwierząt, a do każdego zamówienia dołączaliśmy nasiona roślin do zasadzenia. Z miesiąca na miesiąc dodawaliśmy nowe produkty do oferty, słuchaliśmy Waszych komentarzy, porad i pytań oraz wysyłaliśmy kolejne paczki z zamówieniami. Obecnie:

Mamy w ofercie już ponad 2000 etycznych, wyselekcjonowanych produktów oraz 68 polskich manufaktur.
Za każde zamówienie sadzimy 1 drzewo wraz z Eden Reforestation Project (więcej o sadzeniu drzew przeczytasz TUTAJ) i zasadziliśmy tych drzew już ponad 40 000! 
Wszystkie zamówienia wysyłamy w 100% bez plastiku, ale z prezentem dla Ciebie (próbką mydła, wegańskim przepisem lub nasionami).
Nie idziemy na kompromisy. Nasz asortyment jest 100% wegański i nietestowany na zwierzętach. 
Do końca 2023 chcemy, aby 100% naszych produktów miało ekologiczne opakowania (szkło, aluminium, papier lub plastik z recyklingu), bo nie można mówić o produkcie ekologicznym, jeśli ma plastikowe opakowanie. 
Rozpoczęliśmy akcję #roślinnierazdziennie, gdzie zachęcamy do wypróbowania diety roślinnej. Nasze przepisy znajdziesz TUTAJ oraz w paczkach z zamówieniami. 
Wspieramy regularnie Otwarte Klatki, Kampanię Przeciw Homofobii, Fundację Akcja Menstruacja, Fundację MARE oraz Banki Żywności. Adoptowaliśmy 1000 pszczół i jelenia Króla Artura. 
Regularnie dzielimy się poradami, jak żyć bardziej ekologicznie TUTAJ

A z prywatnych wydarzeń, to w międzyczasie urodziła się moja druga córka, więc moja motywacja do czynienia dobra podwoiła się :-) 

 

Jaki to jest wg mnie ETYCZNY produkt? 

W skrócie to taki produkt, który nikomu nie szkodzi - ani ludziom, ani zwierzętom, ani środowisku, a jego produkcja odbyła się w uczciwych warunkach. A teraz konkrety, co to dokładnie oznacza i jakie produkty u nas kupisz: 

 

 

Nietestowany na zwierzętach. Ważne, że patrzymy się nie tylko na to, czy danych produkt nie był testowany, ale czy cała firma jest cruelty free. Najczęściej (zawsze?) oznacza to, że nie mamy w swojej ofercie marek/produktów należących do dużych korporacji i firm, które sprzedają swoje produkty w Chinach, bo tam istnieje obowiązek testowania kosmetyków na zwierzętach. Natomiast, przyznamy się od razu, że testujemy wszystkie produkty na ... sobie:-)

Wegański. Wszystkie produkty u nas są wegańskie. Uważamy, że istnieje tyle naturalnych, roślinnych składników i materiałów, które można używać do produkcji, że nie ma potrzeby wykorzystywania do tego zwierząt, które, niestety, ale w dzisiejszych czasach są traktowane bardzo niehumanitarnie. Więcej o składnikach, których unikamy TUTAJ.

Bez oleju palmowego. Szukaliśmy (i wciąż szukamy) produktów, które nie zawierają w sobie oleju palmowego, bo o negatywnym wpływie produkcji oleju palmowego można pewnie byłoby książkę już napisać (więcej TUTAJ). Nie jest to łatwe, gdyż 90% kosmetyków zawiera olej palmowy lub jego pochodne, ale staramy się, aby jego obecność u nas była jak najmniejsza.

Fair Trade. Dla nas produkt to przede wszystkim osoby, które za tym produktem stoją. Musimy się przyznać, że najbardziej lubimy małe firmy, założone z pasji lub potrzeby, gdzie każdy produkt zawiera kawałek serca właściciela, a osoby pracujące przy produkcji są traktowane uczciwie, fair i z szacunkiem. 

Naturalne. Nasze produkty są jak najbardziej naturalne, a często organiczne, ale na pewno pozbawione toksyn. Wiemy, że toksyny zawarte w produktach/kosmetykach szkodzą nie tylko nam, ale i środowisku, do którego prędzej, czy później się przedostają, dlatego nie znajdziesz u nas m.in. SLS, SLES, PEG, parabenów, parafiny, silikonów, chemicznych filtrów UV. Więcej o składnikach, których u nas NIE znajdziecie TUTAJ. 

Zero Waste. Brak odpadów u nas ma kilka aspektów. Po pierwsze wybieramy zawsze te produkty, które można wykorzystać wielokrotnie. Po drugie patrzymy zawsze na rodzaj opakowania produktu i wybieramy te opakowania, które są biodegradowalne, wykonane z recyklowanych materiałów lub, przynajmniej, nadające się do (łatwej) recyklacji. Poza tym sprawdzamy również jaką politykę odpadów mają producenci, jak są zapakowane przesyłki, itd. Więcej o ekologii naszych produktów przeczytasz TUTAJ. Ponadto sami minimalizujemy odpady np. poprzez ekologiczne wysyłki (więcej o nich TUTAJ).

Zaangażowane społecznie. Wybieramy marki, którym nie jest obojętny świat dookoła. Większość z naszych marek/produktów jest w jakiś sposób zaangażowana społecznie m.in. przez przekazywanie produktów/pieniędzy za każdy zakupiony produkt lub przekazywanie części swojego zysku wybranym organizacjom charytatywnym/dobroczynnym. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Dziękuję Ci, że chcesz z nami zmieniać świat na lepszy. 

Ewa, Michal, Aga, Jolka, Staszek, Wiola, Sandra i Panda Wanda   

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium