Ochrona, bezpieczeństwo, wygoda i komfort - wszystkie te czynniki zapewnia kubeczek podczas menstruacji. Kubeczek menstruacyjny jest bezpieczny dla zdrowia, nie powoduje podrażnień, alergii oraz nie wysusza śluzówki pochwy.

Kubeczki menstruacyjne

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to produkt higieniczny wykonany z gumy silikonowej lub lateksowej. Kubeczek jest wkładany do pochwy i działa poprzez wychwytywanie i zbieranie krwi menstruacyjnej. Przy prawidłowym użytkowaniu kubeczek menstruacyjny jest bezpiecznym i wygodnym środkiem higieny menstruacyjnej.

Dla kogo dobre są kubeczki menstruacyjne?

Kubeczki są idealne dla kobiet z obfitymi miesiączkami. Kubeczki menstruacyjne mogą być również używane przez dziewice. Są bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Kubeczki są wielokrotnego użytku, co czyni je korzystnymi ekonomicznie i bezpiecznymi dla środowiska. Możesz pływać i trenować z kubeczkiem menstruacyjnym i nie martwić się o przeciekanie.

Czy kubeczki menstruacyjne i tampony są lepsze niż podpaski?

Mówienie, że kubeczki lub tampony są lepsze niż podpaski, nie jest poprawne. Najważniejszym pytaniem jest, co jest lepsze, wygodniejsze lub bezpieczniejsze dla Ciebie. Zapoznaj się ze wszystkimi opcjami i wybierz tę, która jest dla Ciebie odpowiednia.

Jak wybrać kubeczek menstruacyjny?

Najważniejszą rzeczą przy wyborze kubeczka menstruacyjnego jest wybór odpowiedniego rozmiaru. Rozmiar kubeczka będzie zależał od obfitości krwawienia, od tego, czy jesteś dziewicą i czy rodziłaś drogą pochwową oraz trybu życia jaki masz. Jeśli dobrze dobierzesz rozmiar kubeczka, nie odczujesz dyskomfortu i nie zauważysz wycieku.

Jak zacząć używać kubeczka menstruacyjnego?

Nie potrzebujesz żadnych specjalnych przygotowań, aby zacząć używać kubeczka menstruacyjnego. Pamiętaj, ważny jest dobór odpowiedniego rozmiaru. Przed użyciem kubeczka dowiedz się, jak prawidłowo go zakładać i wyjmować, a także jak o niego dbać.

Jeśli nie masz żadnych problemów, takich jak infekcje dróg moczowych (ZUM), włożona wkładka wewnątrzmaciczna, osobliwości anatomiczne, takie jak retrowersja macicy, krótka lub bliznowata szyjka macicy i blizny poporodowe, możesz z łatwością korzystać z kubeczka. Możesz zacząć używać kubeczka menstruacyjnego po pierwszej miesiączce.

Czy mogę używać kubeczka menstruacyjnego, jeśli jestem dziewicą?

Możesz używać kubeczka menstruacyjnego, jeśli jesteś dziewicą. Włożenie go nie zaszkodzi błonie dziewiczej. Poza tym istnieją różne rozmiary kubeczka menstruacyjnego, abyś czuła się komfortowo.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Oto kilka prostych kroków, aby założyć kubeczek menstruacyjny:

  1. Umyj porządnie dłonie.
  2. Złóż kubeczek i przytrzymaj (jednym z najczęstszych sposobów składania kubeczka menstruacyjnego jest składanie w literę C).
  3. Włóż złożony kubeczek do pochwy, przechylając go do kręgosłupa.
  4. Używaj do 12 godzin.
  5. Wyjmij, opróżnij i wyczyść.
  6. Ponownie włóż kubeczek.

Jak wyjąć kubeczek menstruacyjny?

Wyjmowanie kubeczka jest łatwe, choć może na początku tak nie wyglądać. Nie próbuj go ciągnąć. Wypchnij kubeczek mięśniami dna miednicy. Naciśnij podstawę, chwyć dwoma palcami po obu stronach i wyjmij. Jeśli zrobisz wszystko dobrze, nie odczujesz żadnego dyskomfortu ani bólu.

Jak często opróżniać kubeczek menstruacyjny?

Ogólne zalecenia są takie, że należy opróżniać kubeczek menstruacyjny dwa razy dziennie lub co 10 do 12 godzin. Jeśli czujesz, że musisz opróżniać go częściej, zrób to. Pomoże to uniknąć wycieków i zachować dobrą higienę.

Czy należy gotować kubeczek menstruacyjny po każdym użyciu?

Nie musisz gotować kubeczka menstruacyjnego po każdym użyciu. Zaleca się opróżnianie i mycie kubeczka lub czyszczenie go specjalną chusteczką przynajmniej co 12 godzin.

Powinieneś gotować przez 5 do 10 minut dopiero po zakończeniu okresu. Częstsze gotowanie może spowodować uszkodzenie silikonu.

Jak wyczyścić kubeczek menstruacyjny w publicznej toalecie?

Czasami zdarza się, że trzeba opróżnić kubeczek menstruacyjny w miejscu publicznym. Nie martw się, możesz wyjąć i opróżnić kubek w publicznej toalecie. Umyj ręce mydłem, wyjmij kubek i opróżnij go. Umyj kubeczek wodą.

Możesz zabrać ze sobą butelkę wody, aby umyć kubek nad toaletą. Nie zapomnij umyć rąk, zanim to zrobisz.

Czy to normalne, że kubeczek menstruacyjny przecieka?

Prawidłowo włożony i używany kubeczek menstruacyjny nie powinien przeciekać. Ale są przypadki, kiedy może się to zdarzyć. Na przykład, jeśli kubeczek menstruacyjny nie jest prawidłowo założony lub nie jest opróżniany tak często, jak to konieczne, lub jeśli krwawienia są zbyt obfite lub kubeczek jest mały.

Czy kubeczki menstruacyjne nadają się do uprawiania sportu?

Kubeczek menstruacyjny to dobry wybór, jeśli chcesz uprawiać sport podczas okresu. Prawidłowo włożony i używany nie będzie przeciekać ani powodować dyskomfortu podczas treningu. Chociaż kubeczki mogą umożliwiać trening podczas menstruacji i zapewniać wygodę, nie zaleca się intensywnych treningów w ciągu pierwszych kilku dni miesiączki.

Czy kubeczek menstruacyjny może przeciekać podczas ćwiczeń lub snu?

Zasadniczo kubeczki menstruacyjne nie powinny przeciekać. Jeśli zauważysz wyciek krwi, być może źle założyłaś kubeczek. Upewnij się, że wybrał_ś właściwy rozmiar miseczki.

Czy ból miesiączkowy może się nasilić, gdy używasz kubeczka menstruacyjnego?

Kubeczek menstruacyjny nie ma nic wspólnego z bólem menstruacyjnym ani skurczami. Doświadczanie bólu w ciągu pierwszych kilku dni miesiączki jest normalne, jeśli nie przeszkadza w normalnym życiu. Jeśli cierpisz na skurcze miesiączkowe lub jeśli się nasilają, umów się na wizytę u lekarza, aby ustalić przyczynę.

Czy mogę sikać do kubeczka menstruacyjnego, jeśli noszę go codziennie?

Jeśli możesz sikać do kubeczka menstruacyjnego, oznacza to, że kubeczek menstruacyjny jest umieszczony nieprawidłowo lub przesunął się z jakiegoś powodu. Kubeczek menstruacyjny powinien być włożony do pochwy, a mocz nie może się tam dostać.

Jak przekonać mamę, żeby pozwoliła ci używać kubeczka menstruacyjnego?

Porozmawiaj z nią o wszystkich zaletach i wadach kubeczków menstruacyjnych. Wyjaśnij, dlaczego chcesz przejść na używanie kubeczka menstruacyjnego i dlaczego Twój obecny produkt higieniczny nie jest dla Ciebie odpowiedni.

Przed rozpoczęciem rozmowy zbierz jak najwięcej faktów na temat kubeczków. Zapewnij mamę, że możesz używać kubeczka menstruacyjnego, jeśli jesteś dziewicą. Przekonaj ją, że wiesz, jak wybrać, założyć, wymienić i wyczyścić kubeczek menstruacyjny, aby upewnić się, że jest dla Ciebie bezpieczny.

Czy można używać kubeczka menstruacyjnego razem z wkładką domaciczną?

Można, ale należy pamiętać, że istnieje możliwość, że sznureczek wkładki przyklei się do kubeczka podczas wkładania lub wymiany, co może prowadzić do przemieszczenia wkładki.

Czy normalne jest odczuwanie bólu podczas używania kubeczka menstruacyjnego?

Nie powinnaś odczuwać bólu podczas używania kubeczka menstruacyjnego. Podczas pierwszego wkładania kubeczka możesz odczuwać lekki dyskomfort.

Ale jeśli kubeczek jest włożony prawidłowo i rozmiar jest odpowiedni, nie powinnaś odczuwać bólu ani dyskomfortu.

Czy kubeczki menstruacyjne mogą powodować infekcje?

Kubeczek menstruacyjny nie może powodować infekcji, podczas gdy zła higiena osobista z pewnością może.

  • Umyj ręce mydłem lub użyj środka dezynfekującego przed i po włożeniu i wyjęciu kubeczka menstruacyjnego.
  • Opróżnij kubek co najmniej co 10 do 12 godzin, aby zminimalizować ryzyko infekcji.

Niektóre doniesienia pokazują, że używanie kubka może wiązać się z wyższym ryzykiem infekcji, ale tylko u kobiet z nawracającymi infekcjami w wywiadzie.

Nie musisz smarować kubka, aby go włożyć. Nie myj go octem, alkoholem, nadtlenkiem wodoru lub sodą i nie wkładaj go do zmywarki, ponieważ może to uszkodzić silikon. Umyj kubek zwykłą wodą lub gotuj przez 5–10 minut po zakończeniu miesiączki. Przechowuj w bawełnianym woreczku.

Jak niezawodne są kubeczki menstruacyjne podczas obfitych miesiączek?

Kubeczki menstruacyjne to najlepszy wybór podczas obfitych miesiączek. Mogą zatrzymać do 41 ml krwi menstruacyjnej. Z drugiej strony tampon ultra-size może wchłonąć od 15 do 18 ml, a podpaski około 12 ml.

Jeśli kubeczek menstruacyjny przecieka podczas obfitych miesiączek, być może został źle włożony lub wybrałeś zły rozmiar. Czasami kubeczek może się przesuwać z powodu ruchu jelit lub szyjki macicy, co powoduje wyciek.

Czy krew zbierana w kubeczku menstruacyjnym może się z niego wylać?

Niewłaściwe włożenie kubeczka lub użycie niewłaściwego rozmiaru może spowodować wycieki. Twój kubeczek może również przeciekać, jeśli masz obfite krwawienie lub jeśli nie opróżniasz go w razie potrzeby. Ruchy jelit i zmiany pozycji szyjki macicy mogą czasami również przesunąć kubeczek menstruacyjny, powodując jego wyciek.

Kubeczki menstruacyjne – zalety

Stworzone z silikonu medycznego lub naturalnej gumy lateksowej wielorazowe kubeczki menstruacyjne są rozwiązaniem całkowicie bezpiecznym, a przy tym nadzwyczaj funkcjonalnym. Nasz sklep online Panda Wanda sprzedaje jedynie sprawdzone akcesoria, kosmetyki i produkty ekologiczne, które zostały zaprojektowane i wykonane w profesjonalny sposób. Dzięki temu proponowane kubeczki menstruacyjne świetnie się dopasowują do ciała, gwarantując wysoki poziom komfortu. Co równie istotne, są praktyczne i wygodne podczas użytkowania. O ich funkcjonalności stanowi m.in. duża pojemność, za której sprawą są doskonałym wsparciem podczas okresu nawet dla kobiet obficie krwawiących. Gwarantują ochronę do 12 godzin, więc świetnie sprawdzają się na noc, ale i podczas podróży, uprawiania sportu czy górskiego trekkingu.

Zapoznaj się z asortymentem, wybierz wpisujący się w Twoje potrzeby produkt ekologiczny i złóż zamówienie. Przed zakupem sprawdź, jaki rozmiar będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni. Wszystkie potrzebne do tego informacje znajdziesz w szczegółowych opisach akcesoriów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej jak używać kubeczka, zobacz nasze poradniki:

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium