1 zamówienie = 1 drzewo

 1 ZAMÓWIENIE 1 ZASADZONE DRZEWO 

Od 1 września 2019 we współpracy z organizacją Eden Reforestation Project sadzimy 1 drzewo za każde złożone przez Ciebie zamówienie! Razem z Tobą chcemy zmieniać świat na lepszy, bo każdy nasz wybór i decyzja mają znaczenie!

Obecnie zasadziliśmy już razem: 39302 drzew.

Dlaczego zdecydowaliśmy się sadzić drzewa?

Ponieważ wysyłamy wszystko bez plastiku, jesteśmy świadomi ilości zużytego papieru, który używamy przy realizacji zamówień. Chcąc wprowadzić jakąś równowagę w systemie postanowliśmy realnie przeczynić się do tego, aby drzew było na świecie więcej! Co miesąc będziemy informować Was ile udało nam się wspólnie zasadzić drzew.

Niszczenie zdrowych systemów leśnych powoduje wiele różnych problemów. Drzewa stanowią siedlisko dla zwierząt, oczyszczają źródła wody, kontrolują powodzie i erozję oraz pomagają uzupełnić glebę w składniki odżywcze potrzebne do uprawy. Gdy rolnicy nie są w stanie niczego hodować, ich gospodarstwa zawodzą i nie mają innego wyjścia, jak przenieść się do przepełnionych miast w poszukiwaniu pracy. Często muszą uciekać się do sprzedaży siebie lub swoich rodzin w niewolę, aby przeżyć.

Dlaczego wybraliśmy Eden Reforestation Projects?

Eden Reforestation Projects jest organizacją non-profit 501c3, której misją jest zapewnienie zubożałym ludziom godziwej pracy najemnej jako agentów globalnej odbudowy lasów. Zatrudniają najbiedniejszych z biednych do uprawy, sadzenia i pilnowania dojrzałości rodzimych gatunków lasów na ogromną skalę. 

Do roku 2025 celem organizacji jest zasadzenie co najmniej 500 milionów drzew rocznie i dawanie nadziei poprzez zatrudnienie dziesiątek tysięcy ludzi w krajach, w których panuje skrajne ubóstwo.

Utrzymując niskie koszty ogólne, EFP jest uznawany za jeden z najbardziej opłacalnych projektów zalesiania na świecie. Chociaż ich głównym celem jest wyciągnięcie ludzi z skrajnego ubóstwa, stali się również wzorem dla rekultywacji środowiska i gospodarki gruntami.

Gdzie sadzone są drzewa i dlaczego?

  • NEPAL - 25% ludności w Nepalu żyje poniżej granicy ubóstwa, z czego 70% szacuje się na zależność od lasu,
  • MADAGASKAR - tylko 10% pierwotnego zalesienia pozostało do dzisiaj
  • HAITI - tylko 2% powierzchni Haiti jest zalesionych
  • INDONEZJA - 40% lasów namorzynowych zostało wyciętych w ciągu osatnich trzech dekad
  • MOZAMBIK - 75% powierzchni jest już wylesionych  

Co powoduje wylesianie?

Ogólnie rzecz biorąc, wylesianie występuje, ponieważ społeczności potrzebują drewna do budowy, paliwa do gotowania, paliwa do ogrzania i ziemi do sadzenia upraw i karmienia swoich rodzin. Wylesianie ziemi może rozwiązać problemy krótkoterminowe, ale globalne wycinanie lasów i nieodnawianie ich ma katastrofalne długoterminowe konsekwencje.
Wylesianie jest zjawiskiem globalnym spowodowanym różnorodnymi czynnikami. Czynniki te obejmują zarówno praktyki cięcia na dużą skalę i wypalanie, niezrównoważone rolnictwo, jak i codzienne niszczenie lasów przez społeczność. W krajach, w których ubóstwo jest powszechne, społeczności często polegają na ścinaniu drzew pod budowę, gotowanie, uprawę roli lub tworzeniu źródeł utrzymania. Mając niewiele opcji na utrzymanie swoich rodzin, te tysiące biednych ludzi zmuszonych są zniszczyć lokalne środowisko, by przeżyć.

Czy istnieje związek między wylesianiem a zmianami klimatu?

Przywrócenie lasów na świecie jest niezwykle ważne. Wśród wielu innych korzyści drzewa wytwarzają tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i ochłodzają ziemię. Niestety, w ciągu ostatnich 100 lat wycięto około połowę lasów na świecie, co spowodowało niszczycielskie pustynnienie, erozję i powodzie.

Wraz ze spadkiem zdrowia ziemi maleje także zdrowie ludzi, którzy od niej zależą. Kiedy ziemia cierpi, ludzie też cierpią. Eden Reforestation Project istnieje, aby złagodzić skrajne ubóstwo poprzez przywrócenie zdrowych systemów leśnych, a nasza metodologia sadzenia roślin pomaga przywrócić równowagę zarówno ziemii, jak i życiu. 

W jaki sposób zalesianie pomaga w walce z ubóstwem?

Jeśli niszczysz środowisko, niszczysz gospodarkę. Kiedy drzewa są niszczone, gleba staje się bezwartościowa. W rezultacie ludzie nie mogą już mieć hodowli, aby wyżywić swoje rodziny, a gleba nie wchłonie wody w warstwach wodonośnych. Kiedy ludzie pomagają swojemu otoczeniu, wyrywają się również z ekstremalnej nędzy. Daje im to szansę na ponowne przywrócenie gleby, zobaczenie wody, napełnienie warstw wodonośnych, a strumienie, rzeki i źródła zaczną znów płynąć. I to jest związek między ponownym zalesieniem a skrajnym ubóstwem - jedzeniem, wodą i gospodarką.

Kto jest zatrudniany do sadzenia lasów i zarządzania nimi?

Praca zaczyna się i kończy na zatrudnianiu najbiedniejszych z biednych. Większość zwolenników renowacji lasów nie uznaje faktu, że skrajne ubóstwo jest jedną z głównych przyczyn globalnego wylesiania. Dlatego misja Edenu zaczyna się od zapewnienia uczciwego wynagrodzenia dla lokalnych mieszkańców wsi, którzy mieszkają w sąsiedztwie miejsc projektu. W ten sposób miejscowi wieśniacy otrzymują alternatywne źródło dochodu i nie muszą już polegać na niszczeniu zasobów leśnych, aby przeżyć. 

Razem z nami zasadź drzewa i zmieniaj świat na lepszy!

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium