100% vegan

Jeśli nasze miejsce nazywa się Panda Wanda, to naturalne było dla nas oferowanie produktów wyłącznie wegańskich. Wegańskich, czyli takich, które nie posiadają w swoim składzie żadnych składników pochodzenia zwierzęcego. I o ile, w przypadku żywności, takie składniki relatywnie łatwo zidentyfikować na opakowaniu, tak w przypadku kosmetyków niektóre odzwierzęce składniki są czasem “ukryte” dla niewtajemniczonych w nazwy łacińskie INCI.


Poniżej przedstawiamy właśnie taką listę niewegańskich składników, których u nas NIE znajdziecie:


Elastyna (elastin, hydrolyzed elastin) - hydrofobowe białko, które występuje w tkance łącznej. Jest głównym składnikiem ścięgien, więzadeł, tkanki płucnej oraz ścian większych naczyń krwionośnych. Utrzymuje wodę w naskórku, a przez to nawilża, zmiękcza i wygładza. Stosowana jest w preparatach myjących w celu ograniczenia potencjalnego działania bardzo często stosowanych drażniących anionowych substancji powierzchniowo czynnych jak np. Sodium Laureth Sulfate.

Jajka (hydrolyzed egg protein, hydrolyzed eggshell membrane, ovum, ovum powder, ovum oil, egg powder, egg  oil, dried egg yolk, egg yolk extract) - od wieków stosowane w kosmetyce, przede wszystkim domowej.

Jedwab (silk, hydrolyzed silk, serica, serica powder, silk powder) - proteiny jedwabiu otrzymywane z oprzędu poczwarki jedwabnika. Często spotykana substancja kondycjonująca oraz antystatyczna.

Kazeina (hydrolyzed casein) - białko występujące naturalnie w mleku. Utrzymuje wodę w naskórku, a przez to nawilża, zmiękcza i wygładza. Stosowana jest w preparatach myjących w celu ograniczenia potencjalnego działania bardzo często stosowanych drażniących anionowych substancji powierzchniowo czynnych jak np. Sodium Laureth Sulfate.

Keratyna (keratin, hydrolyzed keratin) - białko strukturalnym występujące w skórze i jej przydatkach (włosach, paznokciach, rogach, kopytach). Utrzymuje wodę w naskórku, a przez to nawilża, zmiękcza i wygładza. Stosowana jest w preparatach myjących w celu ograniczenia potencjalnego działania bardzo często stosowanych drażniących anionowych substancji powierzchniowo czynnych jak np. Sodium Laureth Sulfate.

Kolagen (collagen, hydrolyzed collagen, atelocollagen) - białko zwierzęce, które buduje tkankę łączną. Otrzymywany jest głównie ze skór i ścięgien. Utrzymuje wodę w naskórku, a przez to nawilża, zmiękcza i wygładza. Stosowana jest w preparatach myjących w celu ograniczenia potencjalnego działania bardzo często stosowanych drażniących anionowych substancji powierzchniowo czynnych jak np. Sodium Laureth Sulfate.

Lanolina (lanolin, lanolate, laneth, lanae, lanolin oil, lanolin wax, lanolin alcohol itp.) - wydzielina gruczołów łojowych owiec, która gromadzi się na wełnie owiec, skąd następnie jest wydzielana w procesie odtłuszczenia wełny. Jest substancją kondycjonującą skórę, włosy i paznokcie. Emolient.

Miód (mel, miel, honey, honey extract) - od wieków stosowane w kosmetyce, przede wszystkim domowej.

Mleko oraz produkty mleczne (milk extract, milk protein, colostrum, lac, lac powder, lactis lipida, milk lipids, lactobionic acid, lactoglobulin, sine adipe lac). Warto przy okazji wspomnieć, że kwas mlekowy (alctic acid) jest wegański, gdyż jest to naturalny kwas produkowany przez bakterie w żywności poddanej fermentacji.

Wosk pszczeli (beeswax, cera alba, cera flava) - bardzo popularny i często stosowany składnik kosmetyków.

Oprócz kosmetyków, wszystkie inne przedmioty u nas, również są wegańskie! Tym samym, nie znajdziecie u nas w ofercie bardzo popularnych np. owijek na jedzenie z woskiem pszczelim, ale za to mamy je z woskiem roślinnym KLIK!

Więcej o składnikach jakie znajdziesz w naszych produktach albo właśnie nie znajdziesz, możesz przeczytać na naszym blogu, w którym również dzielimy się wieloma poradnikami, np. jak wybrać dla siebie najlepszą odżywkę do włosów: Najlepsze odżywki do włosów. PEH: proteiny, emolienty i humektanty 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium