10 łatwych zmian jak zostać eko-studentem (i zaoszczędzić pieniądze) 0
10 łatwych zmian jak zostać eko-studentem (i zaoszczędzić pieniądze)

Wierzymy, że każdy może przyczynić się do ochrony środowiska - bez względu na to kim jest i czym się zajmuje. Jeśli jesteś w szkole lub na uniwersytecie, to przygotowaliśmy dla Ciebie 10 pomysłów jak możesz sprawić, aby Twój świat był czystszym i bardziej ekologiczny miejscem do życia, a zarazem pozwoli Ci (długoterminowo) zaoszczędzić pieniądze, czyli to, co studenci lubią najbardziej ;-)

1. Butelki jednorazowe → Butelka wielokrotnego użytku

Wszyscy polegamy na butelkach z wodą każdego dnia. Jeśli często kupujesz jednorazowe plastikowe butelki dla wygody, zastanów się, ile zaoszczędzisz dzięki butelce wielokrotnego użytku, takiej jak butelka ze stali nierdzewnej czy wielorazowej z bezpiecznego plastiku bez BPA. Większość szkół i kampusów uniwersyteckich ma poidełka z wodą, w których można napełnić butelkę w ciągu dnia.

Poza tym, łatwo również wyliczyć oszczędności płynące z takiej zmiany - jeśli butelka wody kosztuje ok 1,50zł (i to jest ta optymistyczna, tania opcja), to wystarczą 2 miesiące, aby zaoszczędzić na np butelkę termiczną Bambaw 

[product id="1276, 1375, 1230"]

[product id="1403, 1375, 1143"]

PS Każda butelka potrzebuje około 400 lat, aby się rozłożyć i to wyłącznie do mikroplastiku, a wyprodukowanie 1 plastikowej butelki z wodą "kosztuje" planetę aż 3 litry wody! Ponadto wiele plastikowych butelek ostatecznie zanieczyszcza ocean i szkodzi drogocennej morskiej florze i faunie. 

2) Kubek jednorazowy → Kubek wielokrotnego użytku

Jeśli Twój dzień, podobnie jak wielu studentów, zaczyna się od kubka kawy na wynos, jest to polecamy zacząć uzywać własny kubek. Oprócz tego, że zmniejszysz marnotrastwo, to bardzo często za przyniesienie własnego kubka dostaniesz zniżkę (1zł, 10%) lub dodatkowe punkty lojalnościowe (np. w Green Cafe Nero), które już po po 3 miesiącach stosowania "zarobią" na siebie, a potem będą przynosić kolejne oszczędności. Oczywiście możesz iść o krok dalej i robić sobie po prostu kawę w domu/mieszkaniu/akademiku, a wtedy oszczędności będą szybkie i znaczące. 

[product id="1520, 1535, 1151"] 

PS Czy wiesz, że jednorazowe kubki do kawy wraz z pokrywkami zawierają tworzywa sztuczne, które nie ulegają łatwemu rozkładowi. Są także drugim co do wielkości źródłem odpadów po plastikowych butelkach.

3) Własne auto → Zrównoważony transport

Zrównoważony transport odnosi się do transportu, który uważa się za mający mniejszy wpływ na środowisko, czyli np. spacery, jazda na rowerze, wspólne przejazdy samochodem i transport publiczny. Są to bardziej ekologiczne opcje, niż podróż we własnym samochodzie, i to jeszcze w pojedynkę.

Korzystanie ze zrównoważnoego transportu zmniejsza emisję gazów cieplarnianych, zanieczyszczenie powietrza, zatory w ruchu drogowym i uzależnienie od nieodnawialnych źródeł energii. Jest to również zdecydowanie tańsza opcja, zwłaszcza z przysługującą zniżką studencką. 

4) Opakowania jednorazowe → Opakowania wielokrotnego użytku

Długie dni na uniwersytecie kuszą, aby korzystać z jedzenia na wynos. Często jedna porcja jedzenia wiąże się z generowaniem plastiku: pojemniki jednorazowe, przybory kuchenne, słomki z tworzyw sztucznych, czy też opakowanie. Jest to szkodliwe dla naszej planety i (stosunkowo) łatwe do uniknięcia. Wielorazowe pojemniki na lunch są idealną alternatywą dla jednorazowych plastikowych pojemników i opakowań. Poproś o umieszczenie resztek w pudełku na lunch lub po prostu przynieś swój własny lunch z domu, aby uniknąć tych nieprzyjemnych jednorazowych plastików.

A jak możesz zaoszczędzić na zmieniając jednorazowe opakowanie na lunch na wielorazowe? Po prostu przygotowując lunch w domu dzień wczesniej. Po prostu gdy gotujesz kolację, to ugotuj o jedną porcję więcej i zabierz ją ze sobą następnego dnia. 

[product id="1117, 554, 1188"] 

PS Czy wiesz, że styropian nigdy się nie rozłoży? Jeśli wziąłeś kiedyś jedzenie na wynos w takim właśnie pudełku, to wiedz, że przetrwa ono dłużej niż jakiekolwiek dzieło, które stworzyłeś podczas nauki.  

5) Szybka moda → Etyczna moda

Studentom, którzy najczęściej mają jednak ograniczony budżet, trudno jest uzasadnić wydawanie pieniędzy na etycznie wykonaną sukienkę lub torebkę, które są droższe od "szybkiej mody" z sieciówek. Łatwiej jest wybrać ubrania gorszej jakości, ale za to które są tanie w zakupie. Materiały, zwykle produkowane w krajach rozwijających się, są często syntetyczne i znane z tego, że wydzielją szkodliwe mikroplastiki podczas ich prania, a potem rozkładu. Bardzo trudno jest również prześledzić łańcuch dostaw i warunki, w jakich powstają te ubrania. Za każdym razem, gdy zobaczysz koszulkę za 15zł, zastanów się, jak ją wyprodukowano i ile zapłacono za nią pracownikom.

W ramach etycznej mody, w naszej ofercie możecie znaleźć wygodne, lekkie i wodoodporne plecaki Lefrik. Oprócz tego, że plecaki super wyglądają i są bardzo praktyczne, to bardzo ważne jest to, że są wyprodukowane z recyklowanego plastiku dzięki czemu za każdym razem, gdy kupujesz produkt z rPET pomagasz zmniejszyć ilość odpadów plastikowych ze składowisk odpadów i CO2 na naszej planecie. 

[product id="1366, 1353, 1364"]

Super ekologiczną alternatywą, choć czasami trochę bardziej czasochłonną, jest kupowanie nowych ubrań w second-handach. Można tam znaleźć absolutne perełki w świetnych cenach. Bardzo polecamy! 

PS Czy wiesz, że do wyprodukowania jednego elementu odzieży potrzeba 2700 litrów wody. Kupując ubrania w secondhand'ach lub inwestując w nowe ubrania wysokiej jakości, możemy zacząć minimalizować rosnące straty wynikające z szybkiej mody.

6) Bezczynność → Działanie na kampusie

Można to powiedzieć o każdej szkole, uniwersytecie lub miejscu pracy - niewłaściwe sortowanie (a raczej jego brak) śmieci jest nieestetyczne, kosztowne i szkodliwe dla środowiska. Dowiedz się, czy Twój kampus ma dobry system recyklingu, a jeśli obowiązujący system nie jest przyjazny zachęcaj swój kampus do oznaczania pojemników i dostarczania bezpłatnych informacji, aby śmieci nie były umieszczane w niewłaściwych pojemnikach. Poprawa recyklingu to świetny sposób na zaangażowanie ludzi w dobre praktyki zrównoważonego rozwoju.

Ponadto, możesz zaangażować się w dodatkowe aktywności, które będą miały na celu zwiększenie świadomości i zmianę zachowań, jak na przykład stworzenie kawiarenki naprawczej, w której można naprawić zepsute rzeczy; zorganizowanie imprezy typu "swap", podczas której wymieniane są stare ubrania/książki; lub pokaz filmu dokumentalnego na temat zrównoważonego rozwoju, w którym pomysły mogą zostać omówione później. Może również uczestniczyć w Młodzieżowych Strajkach Klimatycznych, które coraz częściej są organizowane w różnych miastach w Polsce. 

PS Czy wiesz, że zmieniając wyszukiwarkę z google.com na ecosia.org pomagasz sadzić drzewa za każdym razem, gdy szukasz nowego hasła? A gdy powiesz o tym innym i zachęcisz ich do zmiany, to również będzie forma aktywności na rzecz lepszej przyszłości.

7) Kąpiele i częste pranie → Mniejsze zużycie wody

Łatwo jest stracić poczucie czasu podczas brania gorącego prysznica w chłodny dzień, ale skrócenie czasu prysznica oszczędza wodę i zmniejsza ilość dwutlenku węgla uwalnianego do atmosfery. Możesz dodatkowo zmniejszyć ilość zużywanej wody zakręcając kran podczas mycia zębów.

Równie duże ilości wody są zużywane podczas prania, dlatego poczekaj, aż uzbierasz pełny bęben i dopiero wtedy zrób pranie. Oszczędza to wodę, prąd, ale i pralkę. Ponadto pranie odzieży w zimnej wodzie (30-40) zamiast w gorącej oszczędza również energię, ponieważ około 90 procent energii używanej do prania odzieży pochodzi z podgrzewania wody. 

Wprowadzając te zmiany nie tylko oszczędzasz środowisko, ale i pieniądze przeznaczone na rachunki za wodę, elektryczność oraz śorkdi piorące.

PS Czy wiesz, że możesz również super łatwo ograniczyć plastik i zaoszczędzić pieniądze po prostu nie stosując płynu do zmiękczania tkanin? Serio! To jeden z takich produktów, który w ogóle nie jest ani nam, ani naszym ubraniom potrzebny.

8) Zużycie papieru → Notatki elektroniczne

Przejście z robienia notatek ręcznie na notatki elektroniczne jest kolejnym pomysłem jak można (łatwo) ograniczyć ilość odpadów (z papieru i plastiku). Możesz robić notatki po prostu w aplikacji Word czy Words, albo spróbować zainstalować jedną z wielu specjalnych aplikacji do robienia notatek (jak np. Evernote).

Jeśli jednak już próbowałeś ewentualnie Twój profesor krzywo się patrzy na każdy elektroniczny sprzęt przyniesiony na zajęcia, to proponujemy zaopatrzyć się w notatniki z recyklowanego papieru:

[product id="1483, 1487, 1598"]

Oprócz tego zastanów się, czy ten nowy podręcznik, który zamierzasz kupić, naprawdę jest tego wart. Aby zmniejszyć ilość odpadów papierowych, możesz go wypożyczyć z bibiloteki, kupić wersję elektroniczną (jeśli jest dostępna) lub pożyczyć/kupić używany.

PS Czy wiesz, że możesz zainstalować na swoim komputerze czcionkę Ryman Eco, która zużywa średnio 33% mniej atramentu przy druku niż standardowe czcionki. Czcionkę możesz pobrać TUTAJ.

9) Nadmierne spożycie mięsa → Wegetarianizm / weganizm (przez miesiąc)

Jeśli regularnie jesz mięso, zastanów się nad zmniejszeniem jego ilości lub (po prostu) spróbuj wegańskiej lub przynajmniej wegetariańskiej diety przez miesiąc. Ograniczanie lub totalne wyeliminowanie mięsa jest jednym z najprostszych i najskuteczniejszych sposobów, aby stać się eko-studentem. Nie daj się zwieść jednak propagandzie, że jedzenie wegetariańskie czy wegańskie jest drogie, bo puszka fasolki, opakowanie tofu czy słoik ciecierzycy na pewno nie są droższe niż dobrej jakości mięso. 

W Internecie znajdziesz wieeele doskonałych przepisów na dania bez mięsa, jeśli jednak wolisz papierową, własną książkę kucharską, to polecamy m.in.:

[product id="1562, 772, 746"] 

PS Czy wiesz, że wg Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) sektor hodowlany jest „jednym z dwóch lub trzech najważniejszych czynników przyczyniających się do najpoważniejszych problemów środowiskowych w każdej skali, od lokalnych po globalne”. 

10) (Plastikowe) kosmetyki → Mydła w kostce i wielorazowe maszynki do golenia

Łazienka, czy to studenta czy nie, to prawdziew królestwo plastiku. Czai się on wszędzie po prostu wszędzie - plastikowe szczoteczki do zębów, plastikowe tubki z pastą, żele pod prysznic i szampony w plastikowych butelkach, mydła w płynie, dezodoranty, jednorazowe maszynki do golenia, itd. O składzie tych kosmetyków (w których najczęściej jest również mikroplastik) nie będziemy już nawet wspominać. Jeśli więc chcesz mieć bardziej ekologiczne podejście, to proponujemy Ci 3 zmiany, które jeszcze przyniosą oszczędności finansowe:

  • Mydło w kostce - najłatwiejsza i jeszcze najczęściej tańsza zamiana za żel pod prysznic czy nawet szampon do włosów. Gdy zużyjecie więc wszystkie posiadane żele pod prysznic i mydła w płynie, sięgnij po ... kostkę naturalnego mydła:

[product id="1584, 1039, 1186"]

  • Maszynka do golenia na żyletki - to doskonałą alternatywą dla plastikowych i jednorazowych maszynek do golenia. Maszynka może przetrwać całe życie, a ostrza kosztują 3,50zł za 5 szt.   

[product id="1083, 1256, 1316"]

  • Kubeczek menstruacyjny - jest nie tylko korzystny dla środowiska, ale także zdrowszy dla ciała i zapewnia doskonałą ochronę przed przeciekaniem. Poza tym jeden kubeczek wystarczy na ok 10 lat, więc oszczędności z jego stosowania są po prostu ogromne!

[product id="1081, 431, 1022"]

 

Czy zdecydujesz się na wszystkie zmiany, czy tylko na jedną, każda próba bycia bardziej ekologicznym wyjdzie Tobie, otoczeniu i planecie na lepsze, dlatego z całego serca życzymy powodzenia w nowym roku akademickim! 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium