11 sposobów jak na co dzień oszczędzać wodę 1
11 sposobów jak na co dzień oszczędzać wodę

Temat poważny, ważny i pilny! Susza w Polsce, nazwana jest już suszą stulecia. Głębokość Wisły opada, niedawno płonął Biebrzański Park Narodowy, a te kilka dni deszczowych nie pomaga. W dodatku w lasach niemal całej Polski jest stan zagrożenia pożarowego. 

Siódmy rok z rzędu cieszyliśmy się z ciepłej i prawie bezśnieżnej zimy. Niestety, między innymi przez to jest susza, przecież to wolno topniejący śnieg nawadnia naszą glebę. W marcu i kwietniu wysokie temperatury i znikome opady deszczu dodatkowo wpłynęły na zmniejszenie się zasobów wodnych w glebie, które zamiast powiększać się o tej porze roku, po prostu parowały.

Oprócz niesprzyjającego klimatu na suszę mieliśmy wpływ my sami. Tak naprawdę aż 70% całkowitego zużycia wody pochłania wytwarzanie w Polsce energii i produkcja przemysłowa. Najwięcej zużywa jej produkcja zwierzęca - przykład: na wyprodukowanie kilograma wołowiny, którą ludzie kupują w sklepach, zużywa się aż 15 tys. litrów wody dlatego, z każdego względu opłaca się być weganinem ;)

Oczywiście, nasze codzienne przyzwyczajenia, związane z korzystaniem z wody, również mają wpływ na jej zużycie.

Sytuacja z tygodnia na tydzień robi się coraz trudniejsza, a problem suszy będzie tylko narastał. Synoptycy również nie mają dobrych wieści- na najbliższy czas nie przewidują gwałtownych i długotrwałych opadów deszczu.

Co więc możemy zrobić? Jak pomóc naszej planecie? Jak chociaż minimalnie przyczynić się do oszczędzania wody?

Oprócz tak oczywistych sposobów jak zakręcanie wody w kranie podczas mycia zębów, czy branie szybkiego prysznica zamiast kąpieli w wannie, mamy kilka propozycji jak każdy z nas może pomóc.

Jak oszczędzać wodę na co dzień?

  1. Nie kupuj butelkowanej wody źródlanej- pij wodę z kranu! Zainwestuj w filtr do wody. Okaże się to tańszą opcją, dodatkowo z korzyścią dla naszej planety. Produkcja wody butelkowanej zużywa hektolitry wody… do produkcji butelek.
  2. Zainwestuj w baterię termostatyczną! Dzięki niej sami możemy ustawić temperaturę wody, jaka nas interesuje. W tym celu używamy pokręteł regulacji temperatur. Bateria zapamiętuje nasze ustawienia, a zmiana temperatury wody nastąpi dopiero wtedy, gdy ktoś zmieni pozycje na pokrętle.
  3. Wykorzystuj powtórnie wodę! Wstaw do zlewu czy pod prysznic miskę. Po umyciu rąk czy owoców wykorzystaj ponownie zgromadzoną wodę do umycia podłogi.
  4. Nie wylewaj wody po ugotowaniu makaronu! Jeśli ugotujesz makaron lub ryż (bez soli), to nie musisz wody wylewać do zlewu. Poczekaj, aż ostygnie, a następnie podlej swoje rośliny ( jeżeli podlejesz je gorącą wodą, możesz im zrobić krzywdę).
  5. Jeżeli często myjesz naczynia- zainwestuj w zmywarkę! Wiele testów wykazało, że zmywarka zużywa mniej wody, niż mycie ręczne pod bieżącą wodą. Dodatkowo oszczędza to nasz czas oraz ... paznokcie :-)
  6. Uruchamiaj tyko pełną pralkę i zmywarkę! Te sprzęty włączaj tylko wtedy, kiedy są pełne, w innym przypadku pobierają one więcej wody niż jest to potrzebne.
  7. Zbieraj deszczówkę w ogrodzie! Możesz nią podlewać swoje rośliny lub trawnik. Nie musisz wtedy podłączać węża lub spryskiwacza pod bieżącą wodę .
  8. Nie używaj wody do rozmrażania żywności! Lepiej rozmrażać żywność w lodówce. Zaoszczędzisz wodę i prąd, ponieważ lodówka skorzysta z chłodu rozmrażanego produktu.
  9. Jeżeli jesz mięso, spróbuj to ograniczyć. Wspomnieliśmy wcześniej, że produkcja mięsa jest bardzo wodochłonna, dlatego warto zrezygnować (od czasu do czasu) z burgera, rolady czy sznycelka.
  10. Rośliny, które masz na zewnątrz, podlewaj wczesnym rankiem. Zużyjesz mniej wody, ponieważ w niższych temperaturach woda tak szybko nie wyparuje. Podlewanie wieczorem sprzyja rozwojowi pleśni, więc nie jest dobrym pomysłem.
  11. Koś i podlewaj trawnik tylko wtedy, kiedy jest to konieczne! Dłuższa trawa dłużej utrzymuje wilgotność gleby i nie musi być zawsze fantastycznie zielona ;)

Przykładów na to, jak możemy oszczędzać wodę, można wymienić naprawdę dużo. Mamy nadzieję, że mimo iż niektóre sposoby wymagają naszego zaangażowania i trochę więcej pracy, to dbasz o naszą planetę i stosujesz je w domu :)

Jeżeli znasz ciekawe i nieoczywiste triki, napisz o nich w komentarzu :)

Komentarze do wpisu (1)

31 marca 2021

W ogóle co do pralki i zmywarki to warto pod kątem przyszłych rachunków dokonywać wyboru sprzętu. Np. zmywarki z tzw. systemem maxiflex (czyli 3 koszami), zawsze będą trochę oszczędniejsze. A w tym wypadku ekonomia idzie w parze z ekologią.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium