5 niezwykłych korzyści płynących z ssania oleju 0
7 niezwykłych korzyści płynących z płukania ust olejem

Płukanie ust olejem zwane też ssaniem oleju to starożytna ajurwedyjska praktyka, o której mówi się, że oczyszcza jamę ustną z toksyn i bakterii oraz poprawia zdrowie dziąseł. Zarazki, resztki jedzenia i bakterie, które powodują ubytki, można łatwo usunąć, tym samym wybielając zęby, poprawiając zdrowie dziąseł i eliminując nieświeży oddech. Jeśli brzmi to dla Ciebie zbyt niewiarygodnie, aby olej mógł być tak kompletnym lekarstwem, to wiedz, że jednak istnieją naukowe dowody na poparcie tych twierdzeń.

Zacznijmy od początku - co to jest ayurveda?

Ayurveda, co bezpośrednio przekłada się na Ayur-Życie Veda-Nauka, jest tradycyjnym indyjskim systemem holistycznego leczenia, która opiera się na zrozumieniu, że ciało i umysł są połączone i dąży do utrzymania delikatnej równowagi między nimi. Medycyna ajurwedyjska opiera się na przekonaniu, że każdy system ludzki można sklasyfikować w ramach jednej z trzech dominujących sił życiowych lub „dosów” Pitta, Kapha i Vatta. Dzięki określeniu, który z nich najdokładniej opisuje twoje zdrowie, nawyki i emocje, uważa się, że można odpowiednio wyleczyć i zapobiec chorobie.

Częścią tego jest system „chirurgii ajurwedyjskiej”, którego właśnie częścią jest ssanie oleju. Fakt, że jest to jedna z niewielu praktyk dentystycznych w Ajurwedzie, pokazuje, że ma wpływ na leczenia całego ciała, a nie tylko jamy ustnej. W rzeczywistości twierdzi się, że płukanie olejem leczy 30 systematycznych chorób (ajurwedyjskim tekście Charaki Samhity).

Jak działa ssanie oleju?

Płukanie olejem służy do wyciągania toksyn z ust. Ssanie oleju w ustach pozwala mu gromadzić i uwięzić bakterie znajdujące się wokół dziąseł, porów i kanalików w zębach. Uważa się również, że te toksyny olej jest w stanie pobrać i z reszty ciała, a następnie usunąć, gdy olej zostanie wypluty.

Olej kokosowy, najczęściej używany do tej praktyki, jest znany ze swojej wysokiej skuteczności ze względu na swoje naturalne właściwości przeciwbakteryjne i zawarty w nim kwas laurynowy. Kwas laurynowy wykazuje zarówno działanie przeciwzapalne, jak i przeciwdrobnoustrojowe

Czy jest to naprawdę skuteczne?

Chociaż badania naukowe nie zostały jeszcze powszechnie uznane, korzyści odczuwane przez ludzi na całym świecie zostały zbadane w 2009 i 2015 roku. W obu badaniach przeanalizowano wpływ ssania oleju na grupę nastolatków i dziewcząt cierpiących na zapalenie dziąseł wywołane płytką nazębną. Ich odkrycia w obu przypadkach pokazują szybkie zmniejszenie wskaźnika płytki nazębnej i całkowitej liczby kolonii drobnoustrojów tlenowych, które prowadzą do próchnicy zębów.

Ssanie oleju ma również za sobą tysiące lat niepotwierdzonych dowodów, sugerujących, że jest skuteczny w usuwaniu płytki nazębnej i toksyn z ust i ciała. Oraz istnieje wiele opinii, które twierdzą, że pomógł wyleczyć wiele innych dolegliwości, od astmy po choroby skóry. 

Korzyści płynące z ssania oleju

1. Zabijanie szkodliwych bakterii w jamie ustnej. W jamie ustnej znajdują się setki bakterii, z których niektóre są szkodliwe i mogą prowadzić do próchnicy zębów, nieświeżego oddechu i chorób dziąseł. Według badania przeprowadzonego w 2016 r. na 60 uczestnikach, ssanie oleju może zmniejszyć liczbę bakterii znajdujących się w ślinie i może pomóc w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Autorzy stwierdzili, że olej kokosowy jest bezpieczną alternatywą dla chlorheksydyny, która jest składnikiem niektórych płynów do płukania jamy ustnej.

2. Zmniejsza nieświeży oddech. Nieświeży oddech jest na ogół spowodowany złą higieną jamy ustnej, języka, infekcją lub chorobami dziąseł w wyniku gromadzenia się bakterii. Według badań z 2011 r. Wyciąganie oleju może być skuteczną naturalną alternatywą dla nieświeżego oddechu i może działać równie dobrze, jak tradycyjne leczenie chlorheksydyną.

3. Zapobieganie ubytkom. Ubytki wynikają z próchnicy zębów w wyniku gromadzenia się bakterii, złej higieny jamy ustnej i spożywania zbyt dużej ilości cukru. Płytka nazębna może również powodować ubytki, tworząc na zębach powłokę bakterii, śliny i cząstek żywności, które mogą uszkodzić szkliwo. Według badań z 2016 r. ssanie oleju może zmniejszyć liczbę szkodliwych bakterii w jamie ustnej, prawdopodobnie pomagając zapobiegać ubytkom. Oprócz szczotkowania i nitkowania może to być kolejny sposób na osiągnięcie optymalnego zdrowia jamy ustnej.

4. Zmniejszenie stanu zapalnego i poprawa zdrowia dziąseł. Bakterie w płytce nazębnej mogą prowadzić do zapalenia dziąseł, które jest powszechną chorobą dziąseł charakteryzującą się czerwonymi i obrzękniętymi dziąsłami, które łatwo krwawią. Badania sugerują, że olej kokosowy może zmniejszyć stan zapalny i korzystnie wpływać na zdrowie jamy ustnej i zapalenie jamy ustnej. 

5. Wybielanie zębów. Chociaż nie ma dowodów naukowych potwierdzających, że ssanie oleju może wybielić zęby, niepotwierdzone dowody sugerują, że może usuwać plamy z powierzchni zębów. 

Jak ssać olej?

1. Weź 1-2 łyżki oleju do ust i ssij olej przez 5-20 minut. Przy pierwszej próbie może wydawać się to nieco dziwne, a nawet nieprzyjemne. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, sugerujemy zacząć od krótszego czasu i jeden łyżki, bo olej podwaja się, ponieważ wyciąga toksyny, a usta szybko stają się pełne.

2. Olej ssij powoli, niezbyt energicznie, a przede wszystkim uważaj przy przełykaniu śliny, aby go nie połknąć.  

3. Po zakończeniu wypluj olej do kosza i wypłucz usta. Przy wypluwaniu olej powinien mieć mlecznobiały kolor.

4. Na koniec przepłucz usta dużą ilością ciepłej wody i umyj zęby, jak zwykle.

Od Ciebie zależy, jak często zdecydujesz się to zrobić. Może być stosowany codziennie jako detoksykacja lub rzadziej w celu uzupełnienia normalnej rutynowej pielęgnacji jamy ustnej. Najbardziej skuteczny jest, gdy wykonuje się go wcześnie rano przed śniadaniem. Nie zaleca się ssać oleju zaraz po jedzeniu.

Pamiętaj również, aby skonsultować się ze dentystą w sprawie środków ostrożności w przypadku ciąży lub karmienia piersią.

Najczęściej popełniane błędy przy ssaniu oleju

1. Zbyt duża ilość oleju. Ssanie oleju nie wymaga dużych ilości oleju w ustach. W rzeczywistości powinieneś zużywać tylko około 1-2 łyżeczki oleju. Wiele osób używa więcej jak 1-2 łyżki stołowe i czuje się nieswojo z powodu tak dużej ilości oleju w ustach przez 20 minut.

2. Zbyt energiczne płukanie/ssanie. Kolejnym błędem, jaki ludzie popełniają, jest ssanie oleju tak, jakby korzystali z płynu do płukania - czyli szybko, intensywnie i energicznie. Korzyści z ssania oleju wynikają głównie z lipofilowego wpływu oleju na metale ciężkie, bakterie i toksyny środowiskowe. Co to znaczy? Cóż, bakterie i toksyny lipofilowe łączą się lub rozpuszczają w lipidach (tj. olejach). Chociaż działanie szorujące pomaga olejowi dotrzeć do wszystkich trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, po prostu trzymanie go w ustach może być również korzystne. Daj odpocząć szczęce i na przemian ssij i trzymaj olej w ustach, abyś mógł wydłużyć czas ssania oleju.

3. Zbyt krótko (lub długo). Ludzie, którzy dopiero zaczynają ssać olej, mogą go używać w podobny sposób jak płyn do płukania jamy ustnej i trzymać go przez mniej niż minutę, zanim wyplują. Z drugiej strony, doświadczeni w płukaniu olejem mogą chcieć udowodnić swoje zdolności i robić to przez nawet pół godziny. Zalecamy początkującym ssać przez 3 minuty, aby zacząć dostrzegać korzyści zdrowotne wynikające z wyciągania oleju i stopniowo zwiększać do maksymalnie 20 minut. Po 20 minutach korzyści zdrowotne są niewielkie lub nie ma ich wcale, więc lepiej wypluć olej. 

4. Potrzebny hydraulik. Wielu z nas niestety nie żyje w klimacie tropikalnym i wkrótce znów nadejdą mroźne zimowe poranki. Jeśli używasz olejku kokosowego z pierwszego tłoczenia lub podobnego, to znasz jego tendencję do zestalania się w temperaturze pokojowej. Z tego powodu nie zalecamy wypluwania oleju kokosowego do zlewu, ponieważ może wystąpić ryzyko zatkania odpływów, gdy olej kokosowy ponownie zestali się.

Z dobrych wiadomości - w olejach do płukania, które mamy w ofercie używane jest frakcjonowany olej kokosowy, który utrzymuje płynność w znacznie niższych temperaturach, dzięki czemu można wypluć mieszaninę w zlewie po zakończeniu ssania.

5. Bez płukania. Po wypluciu oleju może się okazać, że nadal masz tłuste uczucie w ustach. Dlatego kluczowe jest płukanie ust wodą. Możesz to zrobić kilka razy, aby naprawdę pozbyć się tłustego uczucia lub użyć słonej wody, aby zebrać olej. Lub też umyć zęby. 

Jakiego oleju używać? 

W Ajurwedzie do zabiegu wykorzystuje się nierafinowany olej sezamowy lub kokosowy, które są cenione ze względu na działanie oczyszczające, rozgrzewające, nawilżające i przeciwzapalne. Kontynuacją i rozszerzeniem metody ajurwedyjskiej jest metoda ssania oleju słonecznikowego, opracowana przez ukraińskiego onkologa dr. F. Karacha. 

W naszej ofercie znajdziecie gotowe mieszanki oleju kokosowego wzbogacone o dodatkowe składniki takie jak olejki ziołowe, olejki ze skórki owoców, czy też węgiel aktywowany. Ważne jest również to, że olej kokosowy użyty w produktach Georganics jest frakcjonowany, co oznacza, że utrzymuje płynność w znacznie niższych temperaturach i dzięki czemu można wypluć go do zlewu po zakończeniu ssania.

Bardzo polecamy wypróbować tę niezwykle prostą, naturalną metodę opieki stomatologicznej. Jak już spróbujesz, to koniecznie podziel się z nami swoimi doświadczeniami. 

Naturalne produkty do higieny jamy ustnej 

Naturalne produkty do higieny jamy ustnej są wykonane z naturalnych składników, takich jak zioła lecznicze i owoce, aby wspierać codzienną pielęgnację jamy ustnej. Utrzymanie dobrej higieny jamy ustnej jest kluczowe dla ogólnego zdrowia naszego ciała, ale my idziemy o krok dalej i sprawdzamy składy wszystkich produktów, aby nie było tam agresywnych substancji chemicznych. Poza tym, dbamy o ekologię i wszystkie nasze produkty mają ekologiczne opakowania!

Panda Wanda oferuje wiele naturalnych produktów do codziennej pielęgnacji jamy ustnej, w tym naturalne pasty do zębów, nici dentystyczne bez plastiku oraz całą gamę bambusowych szczoteczek do zębów

Interesują Cię tematu związane z naturalnymi kosmetykami? Przeczytaj nasze inne artykuły:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj

Źródła:

  • Asokan, S., Kumar, R. S., Emmadi, P., Raghuraman, R., & Sivakumar, N. Effect of oil pulling on halitosis and microorganisms causing halitosis: A randomized controlled pilot trial. Journal of Indian Society Pedodontics and Preventative Dentistry.
  • Aylıkcı, B. U., & Colak, H. (2013, January–June). Halitosis: From diagnosis to management. Journal of Natural Science, Biology and Medicine: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3633265/
  • Intahphuak, S., Khonsung, P., & Pahthong, A. (2010, February). Anti-inflammatory, analgesic, and antipyretic activities of virgin coconut oil. Pharmacutical Biology.
  • Kaushik, M., Reddy, P., Sharma, R., Udahmeshi, P., Mehra, N., & Marwaha, A. (2016, January 1). The Effect of coconut oil pulling on streptococcus mutans count in saliva in comparison with chlorhexidine mouthwash. Journal of Contemporary Dental Practice: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27084861
  • Peedikayil, F. C., Sreenivasan, P., & Narayanan, A. (2015, March–April). Effect of coconut oil in plaque related gingivitis: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4382606/
  • Tooth decay: Overview (2017, September 21): https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279514/

płukanie ust olejem opinie lekarzy, olej sezamowy przeciwwskazania, olejek rycynowy na zatkane ucho, ssanie oleju kryzys ozdrowieńczy, olej słonecznikowy, płukanie jamy ustnej olejem, płukać usta olejem, ssanie oleju kokosowego, olejem słonecznikowym

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium