5 pomysłów jak uczyć dzieci ekologii i eko-empatii 0
5 pomysłów jak uczyć dzieci ekologii i eko-empatii

Nauczanie małych dzieci ekologii i środowiska nauczy je lekcji, które zostaną z nimi przez resztę życia. Jeśli dzieci od najmłodszych lat nauczą się szanować i dbać o świat, w którym żyją, to pomogą zachować go dla następnego pokolenia. Staną się orędownikami ochrony przyrody.

Naturalne zasoby Ziemi składają się z roślin, zwierząt, ziemi, wody, atmosfery ORAZ ludzi! RAZEM wszyscy tworzymy część ekosystemów planety, a "razem" to chyba najważniejsze słowo. Wszystko, co robimy jako ludzie, wpływa na świat, w którym żyjemy – nie mamy nieograniczonych zasobów – mamy moc niszczenia lub tworzenia – musimy uczyć dzieci tworzenia, dbania o nasz świat i szanowania go.

Aby dorośli stali się troskliwymi członkami społeczeństwa, muszą od najmłodszych lat odkrywać otaczający je świat przyrody i tworzyć emocjonalne przywiązania. Dzieci uczą się patrząc, nie słuchając, dlatego będą uczyć się na przykładach dorosłych, więc Twoja troska o środowisko, Twoje postawy i zachowania pomogą ukształtować ich reakcje. Nauczy Twoje dziecko pozytywnych działań i tego, jak to, co robi, wpływa na świat, w którym żyje, a nie tylko na niego – ponieważ wszyscy jesteśmy połączeni.

Jak dzieci mogą uczyć się o środowisku?

1. Regularnie przebywaj na łonie natury

Jak mówi stare chińskie przysłowie:

„Powiedz mi, a zapomnę
Pokaż mi, a zapamiętam
Zaangażuj mnie, a zrozumiem
Cofnij się, a będę działać”

Jednym z najlepszych sposobów na poznanie środowiska przez dzieci jest jego doświadczanie. Gdziekolwiek mieszkasz, zabierz swoje dziecko na łono natury, czy to w lokalnym parku, czy do lasu może ono wiele nauczyć się o przyrodzie, widząc ją i będąc jej częścią.

Spróbuj znaleźć informacje o tym, dokąd się wybierasz – rodzaje znalezionych zwierząt lub rodzaje drzew i roślin – i pozwól dziecku spróbować je znaleźć i dowiedzieć się o nich.

Pamiętaj, że nauka o przyrodzie powinna być regularnym wydarzeniem, nie jednorazową wycieczką. Możesz na przykład co tydzień poznawanie nowego drzewa lub rośliny podczas wizyty w parku lub tego, co mijasz każdego dnia w drodze do szkoły. A może spróbujesz znaleźć nowego owada lub stworzenie na plaży, jeśli mieszkasz w pobliżu. Czasami przydaje się też lupa! 

Warto również przejrzeć aktualne wydarzenia w okolicy, bo może akurat odbywa się akcja "sprzątania okolic" czy wycieczka w celu obserwacji ptaków. Każde takie wydarzenie jeszcze bardziej zbliży Ciebie i Twoje dziecko z przyrodą i pokaże, że jest nas więcej.  

2. Stwórz obszar dzikiej przyrody

Jeśli masz szczęście, że masz ogród, zarezerwuj jego część na obszar "dzikiej przyrody" – możesz sadzić dzikie kwiaty i rośliny, aby zwabić motyle i pszczoły, lub stworzyć zimowe schronienie dla owadów.

Jeśli masz balkon, możesz zwabić ptaki karmnikiem – jeśli zapewnisz im jedzenie, wodę i jakieś schronienie, może Cię zaskoczyć, ilu „gości” przyciągniesz.

3. Naucz dzieci, aby były spostrzegawcze, zamiast uczenia nazw

Zamiast na przykład koncentrować się na nauczeniu nazw własnych stworzeń w stawach, pozwól dzieciom samodzielnie obserwować i rejestrować, co zauważą na temat stworzeń. Poproś ich o nazwanie stworzeń na podstawie ich własnych obserwacji. „Robak z czerwonymi kropkami” jest super nazwą na początek. Zbyt wczesne uczenie się poprawnych nazw stworzeń może uniemożliwić dalszą obserwację i psuć zabawę w przyrodzie. 

Daj dzieciom kilka tygodni obserwacji zbiornika z wodą w stawie, a dzięki podpowiedziom dzieci dostrzegą coraz więcej szczegółów na temat stworzeń.
Dostarcz uczniom mnóstwo materiałów do tworzenia broszur obserwacyjnych.

4. Zaadoptuj zwierzę

Może to być prezent dla dziecka na urodziny lub Boże Narodzenie. Nie musi to dużo kosztować – możesz wydać na to kilka złotych miesięcznie, a dziecko przez cały rok będzie otrzymywać aktualności w czasopismach lub listach i dowiadywać się, jak pomaga zwierzęciu. Może to być dzikie zwierzę lub zwierzę w schronisku, takie jak osioł, albo porzucony kot lub pies.

Najbardziej znanym programem adopcyjnym jest program WWF, który teraz ma dodatkowo specjalny program adopcyjny dla dzieci "Banda Pandy""Jeśli przekażecie 30 zł (lub więcej), WWF przygotuje dla Ciebie specjalny certyfikat z Twoim imieniem i nazwiskiem. Będziesz mógł na przykład powiesić go na ścianie w swoim pokoju! Dostaniesz także kolorowankę i plan lekcji. To będzie mój prezent dla Ciebie w podziękowaniu za to, że mi pomagasz!"

5. Zachęć dziecko do pisania o swoim ulubionym zwierzęciu lub roślinie

Dowiedz się, jakimi zwierzętami lub roślinami Twoje dziecko jest zainteresowane, a następnie poproś je, aby napisały o tym, jak wyglądałby świat, gdyby były tym zwierzęciem. Aby to zrobić, będą musieli dowiedzieć się więcej o zwierzęciu, gdzie mieszka, co je, jak długo żyje, jakich ma przyjaciół i wrogów. Takie działanie pomoże dziecku zobaczyć świat z innej perspektywy.

Możesz być zaskoczony ich wyborem. Syn mojego przyjaciela napisał niedawno o „dniu z życia pająka”.

6. Graj w gry i czytaj książki, które uczą o przyrodzie i środowisku

Istnieje coraz więcej gier i książek dla dzieci poruszających temat ekologii, środowiska, dzikiej przyrody i natury. Książki te, w odróżnieniu do wielu podręczników szkolnych, są pięknie ilustrowane i ciekawie napisane. Duży wybór książek dot. ekologii znajdziecie w naszej ofercie TUTAJ

Eko-książka dla przedszkolaka 

Zaangażowanie społeczne Pandy Wandy jest dla mnie bardzo ważne. Sadzimy drzewa, wspieramy regularnie wiele bliskich naszemu sercu organizacji i fundacji (Otwarte Klatki, Fundacja MARE, Kampania Przeciw Homofobii, Akcja Menstruacja), adoptowaliśmy jelenia Króla Artura i 1000 pszczół, a teraz przyszła pora na dzieci. A dokładnie zaszczepienie u dzieci miłości do środowiska.

Jak chcemy to zrobić? W najlepszy znany mi sposób - przez czytanie inspirujących książek, które chcemy podarować przedszkolom, do których chodzą Wasze dzieci. A mamy na to teraz idealny moment, bo wakacje się skończyły i dzieci (jeszcze) chodzą do przedszkoli i szkół.

Naszym celem jest dostarczenie wybranych książek do Waszych przedszkoli, szkół lub bibliotek, aby te książki były dostępne dla jak największej liczby dzieci. Jak możesz przekazać za darmo książkę?

Wystarczy, że wybierzesz i kupisz jedną z poniższych książek, a my drugą dodamy do Twojej przesyłki za darmo. Ty będziesz mógł_a czytać książek ze swoim dzieckiem, a drugą dasz w prezencie do przedszkola lub szkoły. 

Jakie książki biorą udział w akcji "Eko-książka dla przedszkolaka" 

  • dla maluszków (0-3)

[product id="3737, 1285]

  • dla przedszkolaków (3-5)

[product id="3729, 2658]

  • dla starszaków (5-7)

[product id="3734, 3732]

Akcja trwa do wyczerpania zapasów. Jedna osoba może zamówić tylko jedną darmową książkę. 

Podsumowanie

Musimy pokazać naszym dzieciom, jak można pozytywnie wpływać na środowisko, aby stworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość dla nas wszystkich. Na szczęście nauczenie dzieci miłości do przyrody nie jest trudne, bo dzieci rodzą się naturalną empatią do wszystkich stworzeń. Wybierajcie się do lasu jak najczęściej to możliwe i sami dawajcie dobry przykład, a dzieci na pewno wezmą z tego to, co najważniejsze.

 

Autorka tekstu: Ewa Samek, założycielka Pandy Wandy

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium