6 sposobów jak przeżyć dzień bez oleju palmowego 0
6 sposobów jak przeżyć dzień bez oleju palmowego

Z powodu ciągle rozrastających się plantacji palm olejowych co godzinę w południowo-wschodniej Azji niszczone są tereny leśne o wielkości ok 300 boisk piłkarskich, prawie 80% siedlisk orangutanów zniknęło w ciągu ostatnich 20 lat, tracimy ponad 6000 orangutanów rocznie, a dzisiaj straciliśmy ich już 16, a na świecie pozostało tylko 400 tygrysów sumatrzańskich. Z tego też powodu powstało wiele organizacji, fundacji, akcji oraz nawet Międzynarodowy Dzień Bez Oleju Palmowego, które na celu mają ograniczenie stosowania oleju palmowego przez edukację o jego negatywnym wpływie na środowisko. 

Co to jest olej palmowy? 

Jest to jadalny olej, który pochodzi z owoców palmy olejowej, które oryginalnie rosły a Afryce, ale w XIX w. zostały zaimportowane do Azji. Obecnie, olej palmowy znajduje się w ok 50% (!) wszystkich produktów, które na co dzień używamy oraz w aż 70% kosmetyków takich jak szampony, kremy, itp. Jego stosowanie rośnie w tempie ekspresowym ze względu na jego wszechstronność, wysoką wydajność, a przede wszystkim, jak się domyślacie, niski koszt.

Dlaczego olej palmowy jest zły?

Olej sam w sobie zły nie jest, ale zwiększony popyt na olej palmowy jest odpowiedzialny za gigantyczne niszczenie (wypalanie) lasów w Indonezji i Malezji, zwiększoną emisję dwutlenku węgla z torfowisk, zgony zwierząt (zwłaszcza orangutanów) oraz naruszenia praw człowieka przy pracy w plantacjach. Szacuje się, że nawet 20% globalnego ocieplenia jest spowodowanych deforestacją, a w samej Indonezji między 2009 a 2013 rokiem niszczonych jest średnio 917,000 ha lasów rocznie, z czego ponad połowa nielegalnie.

Na szczęście dużo firm zdaje sobie już sprawę z problemu jakim jest używanie/kupowanie oleju palmowego, dlatego starają się go nabywać z etycznych źródeł. Na nieszczęście, szacuje się, że aż 99% zapewnień, że "olej palmowy pochodzi ze zrównoważonych źródeł" nie jest możliwa do weryfikacji ze względu na złożony łańcuch dostaw, ukryte zastosowanie i rozmyty system certyfikatów. Dlatego najlepiej ograniczyć / wyeliminować olej palmowy z naszego życia. 

Jak przeżyć jeden dzień BEZ oleju palmowego?

🐒 Jedz te produkty, które nie mają w sobie oleju palmowego. Pamiętaj jednak, że może on się ukrywać pod określeniami takimi jak tłuszcz roślinny, tłuszcz uwodorniony, tłuszcz utwardzony, tłuszcz roślinny utwardzony, tłuszcz częściowo utwardzony, olej roślinny utwardzony.

🐒 Zostaw swój samochód w domu (zwłaszcza z silnikiem Diesla, ponieważ biopaliwa można dodać do konwencjonalnego oleju napędowego) i wsiądź na rower, idź pieszo lub skorzystaj z transportu publicznego.

🐒 Robiąc zakupy kosmetyków wybieraj te, które nie zawierają zawierają oleju palmowego, bo wtedy naturalnie ograniczamy na niego popyt. Wiemy, że nie jest to łatwe, bo ponad 70% kosmetyków zawiera olej palmowy, dlatego w naszym sklepie mamy specjalną sekcję z produktami bez oleju palmowego: http://bit.ly/2GLm65i

🐒 Jeśli jesz lunch / kolację w restauracji wybierz potrawy bezmięsne, bo zwierzęta w konwencjonalnych gospodarstwach są często karmione mieszankami zawierającymi olej palmowy.

🐒 Staraj się rozmawiać o problemie związanym z olejem palmowym z ludźmi wokół ciebie i przekonaj swoich rodziców, przyjaciół i kolegów, aby spróbowali również dołączyć do "dnia bez oleju palmowego przez co najmniej jeden dzień w roku".

🐒 Wspieraj organizacje, które pomagają orangutanom: https://www.orangutan.org.au lub dołącz do KLUB OCHRONY ORANGUTANÓW Majki 🐒💞🐵😊

Polecamy również dokument The Green Desert, który opisuje problem oleju palmowego: https://youtu.be/6GdYkXtNcqI

Panda Wanda bez oleju palmowego

Uważamy, że jedyną metodą jak upewnić się, że nie “przykładamy ręki” do dalszego niszczenia flory i fauny, jest  kupowanie produktów, które po prostu oleju palmowego nie zawierają. Wierzymy, że popyt, a raczej jego zmniejszenie, to jedyna metoda na ograniczenie produkcji oleju palmowego. Zobacz nasze produkty bez oleju palmowego KLIK.

Ponadto, uważamy, że aby zasłużyć na miano sklepu Cruelty Free, nie wystarczy oferować produktów nietestowanych na zwierzętach, ale przede wszystkim takich, których produkcja nie powoduje, że zwierzęta giną, stąd też nasza obietnica, aby oleju palmowego nie używać.

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl