Wirtualne Muzeum Antropocenu to wirtualna instytucja społeczno-kulturalna, która podejmuje refleksję nad zmianami środowiska związanymi z działalnością człowieka i relacją człowiek – natura – technologia. Muzuem powstało we wrześniu 2020 z inicjatywy antropolożek i artystek. Obecnie stanowi interdyscyplinarny zespół liczący kilkadziesiąt osób.
Kolektyw WMA kreuje wystawy sztuki współczesnej artystów z całego świata, pisze o różnych aspektach antropocenu oraz prowadzi badania. W styczniu 2020 odbył się wernisaż pierwszej wystawy pod hasłem “Człowiek! Tu byłem”. Obecnie na stronie internetowej WMA można zwiedzić wystawę zatytułowaną „Niezaspokojony głód”, poświęconą tematyce konsumpcji i konsumpcjonizmu.
W Wirtualnym Muzeum Antropocenu wierzymy, że Społeczna Odpowiedzialność Biznesu oraz Ekologiczna Społeczna Odpowiedzialność Biznesu dotyczą także sektora kultury, dlatego organizowana jest razem z Polską Akcją Humanitarną zbiórka na rzecz działalności PAH w Sudanie Południowym.
Polska Akcja Humanitarna
Polska Akcja Humanitarna działa w Sudanie Południowym od 2006 roku. Priorytetem dla organizacji jest zapewnienie ludziom dostępu do czystej wody i bezpiecznych warunków sanitarnych.
Pracownicy PAH budują i remontują studnie, latryny i stacje mycia rąk. Dbają również o odpowiednie warunki sanitarne w szkołach i edukację z zakresu dobrych praktyk higienicznych. Temat wody i dostępu do niej koresponduje z problematyką żywności, konsumpcji, zmian klimatycznych i globalnych nierówności wynikających również z degradacji środowiska naturalnego, którymi zajmuje się WMA.
Zbiórka WMA dla PAH
Zbiórka będzie trwała od 17 do 30 czerwca lub dłużej, w zależności od współpracy podjętej z daną firmą partnerską. Towarzyszyć jej będą spotkania z pracownikami PAH (Magdaleną Foremską - koordynatorką misji PAH w Iraku oraz Karoliną Suchecką - kierowniczką programową misji PAH w Sudanie Południowym) jaki i warsztaty z zespołem Mało Wiele.
Zapraszamy do zwiedzania wystawy: https://wma.museum/ oraz śledzenia naszych profili w social mediach: Facebook lub Instagram
Wszystkie firmy oraz osoby zainteresowane współpracą gorąco zachęcamy do kontaktu: muzeumantropocenu@gmail.com