Eko-powrót do szkoły, czyli 6 porad jak nie zrujnować planety toną zakreślaczy 0
Powrót do szkoły w stylu eko, czyli 6 porad jak nie zrujnować środowiska toną zakreślaczy

Gdy wakacje zbliżają się ku końcowi, Twoje myśli zaczynają krążyć dookoła zeszytów, piórników i podręczników w związku z nowym rokiem szkolnym. Dobre przygotowanie przyda się naszym dzieciom, jak i może być świetnym sposób na wzbudzenie entuzjazmu, który często jest na niskim "po-wakacyjnym" poziomie. 

Natomiast, wiemy, że przygotowania do nowego roku szkolnego oznaczają przede wszystkim dla wiekszości ... zakupy. Dlatego też przygotowaliśmy kilka wskazówek dotyczących powrotu do szkoły, które pomogą Ci rozpocząć rok szkolny bardziej ekologicznie. Ponadto, jeśli ulubiony plecak się rozpada, butelka na wodę się zgubiła czy nie masz jeszcze piórnika i zeszytów, to mamy dla Ciebie eko-ofertę, która przygotuje Twoje dziecko na nadchodzący rok szkolny, ale nie zrujnuje środowiska kolejną toną zakreślaczy czy segregatorów. 

1. Ponownie wykorzystaj to, co już masz. 

Chociaż początek nowego roku to dobry czas, aby wymienić rzeczy, które zaginęły, zepsuły się lub po prostu skończyły w poprzednim roku, nie chcemy, abyś kupował nowe rzeczy, tylko dlatego, że "tak robiłeś co roku". Jeśli artykuły niezbędne do szkoły są nadal w dobrym stanie z poprzedniego roku, używaj ich dalej. Na początek dobrze jest stworzyć listę na prawdę potrzebnych przedmiotów, a następnie wyciągnięcie wszystkich istniejących artykułów piśmiennych i niezbędnych rzeczy, które już masz w domu. Następnie przejrzyj listę i sprawdź, co już masz, i zanotuj, co musisz kupić.

2. Kup podręczniki i mundurki szkolne z drugiej ręki

Jeśli szukasz nowych mundurków szkolnych i podręczników, sprawdź, czy możesz znaleźć używane. Warto o to zapytać w lokalnym kręgu przyjaciół, znajomych, sąsiadów, ponieważ możliwe, że mają starsze dzieci i chętnie pozbyliby się tych mudurków czy podręczników. Jest to rozwiązanie nit tylko bardziej ekonomiczne, ale i ekologiczne w porównaniu do kupowania zupełnie nowych rzeczy każdego roku i wyrastania przed końcem roku szkolnego!

3. Wprowadź zasadę "jedzenie bez plastiku".

Przygotowanie kanapek czy też obiadu bez plastikowych opakowań to wspaniały nawyk, który nie tylko jest ekologiczny, ale najczęściej i zdrowszy, a do tego bardziej ekonomiczny. Dla dzieci w szkole najbardziej polecamy wielorazowe owijki na kanapki, torebki na przekąski lub też lunchboxy. 

  • Owijki na kanapki - wykonane z bawełny lub z recyklowanego plastiku wielorazowe owijki marki Onya, U-Konserve, keep leaf czy Roll'Eat, w przeciwieństwie do jednorazowych alternatyw, mają nietoksyczna powierzchnię, są łatwe do czyszczenia, szybko schną, zapobiegają przenikaniu zapachów, ich gładka powierzchnia doskonale nadaje się do "brudzącego" jedzenia, są wielorazowe, a przede wszystkim super wyglądają:

[product id="1412, 1413, 1415"]

  • Torebki na przekąski - są również super pomysłem na zapakowanie kanapki, owoców, orzeszków czy precelków:

[product id="1421, 1198, 1192"] 

  • Lunchboxy - jeśli Twoje dziecko woli/jada obiady, a nie kanapki, to w naszej ofercie znajdziecie również świetne lunchboxy, do których możecie zabrać pyszną sałatkę zrobioną w domu, bądź kolację z poprzedniego dnia wraz z kanapką lub owocami, a to wszystko w jednym schludnym pojemniku. 

[product id="878, 1118, 1188"] 

  • Wielorazowe sztućce - jeśli w szkole nie ma dostępu do sztućców, to polecamy również zaopatrzyć dziecko w bambusowe przybory wielokrotnego, które nie zawierają tworzyw sztucznych, są lekkie i bardzo trwałe: 

[product id="1258, 529, 532"]

4. Zainwestuj w butelkę wielorazową

Do 1 marca 2019 roku szkoły miały obowiązek dostosować się do nowego rozporządzenia Ministerstwa Edukacji Narodowej (par. 13 ust. 3 projektu), które zakłada m.in. dostęp do wody pitnej dla każdego ucznia. Dzięki temu rozporządzeniu dzieci mogą bez przeszkód i dodatkowych kosztów korzystać z wody, a nie kupować jej w plastikowych butelkach, bądź, co jeszcze gorsze, pić napojów w stylu coca-cola czy soków, które mają tylko samo cukru.

Aby ułatwić to korzystanie, warto zapopatrzyć dziecko w butelkę wielorazowego użytku, najlepiej do tego lekką i która będzie dobrze wyglądać. Z takich butelek polecamy

  • butelki Onya - lekkie (210g), ze stali nierdzewnej, wyposażone w ustnik ze słomką o pojemności 500ml:

[product id="1406, 1407, 1405"]

  • butelki Que - lekkie (168g), silikonowe, składane (więc zajmują bardzo mało miesjca, gdy woda się skończy), pojemne (do 600ml) i super wyglądają:

[product id="1395, 1400, 1399"]

  • butelki HIP - lekkie, wykonane z bezpiecznego plastiku bez BPA, pojemne (650ml) z super silikonowym rękawem i poręcznym uchwytem:

[product id="1162, 1163, 1164"]

5. Wybierz ekologiczne alternatywy

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, ile co roku generowanych jest śmieci przez przybory i materiały szkolne, które nie nadajądo recyklingu. Wystarczy przypomnieć sobie wszystkie plastikowe znaczniki, markery, segregatory, przekładki stron, temperówki , długopisy i wielu innych przedmiotów, które gromadzą nasze dzieci w ilościach wręcz hurtowych. Jeśli spróbujemy, przynajmniej część z tych przedmiotów, zastąpić ekologiczną alternatywą, to środowiska będzie nam ogromnie wdzięczne. I nie chodzi też o to, aby wszystko wymienić na rzeczy drewniane, ale też o to, aby tych rzeczy było po prostu mniej, bo na prawdę nie są one wszystkie nam potrzebne. 

  • Segregatory - gdy plastikowe zaczną się rozpadać (a zaczną prędzej czy później, bo zawsze tak było), sięgnij po segregatory kartonowe, które można rozebrać na części i poddać recyklingowi, gdy się już zepsują.
  • Notesy, zeszyty - są na szczęscie papierowe, ale możesz spróbować poszukać też jakiś z drugiej ręki lub skomponować nowe z resztek z zeszłego roku (bo na pewno został nie-jeden prawie pusty zeszyt). Jeśli szukasz czegoś nowego i wyjątkowego, to mamy w ofercie notesy z makulatury. Wiemy, że są one dużo droższe niż zwykłe zeszyty w sklepie, dlatego nie proponujemy ich jako zamienniki do owych zeszytów, ale raczej jako notatnik na wyjątkowe projekty czy np. pamiętnik:

[product id="1483, 1487"]

  • Ołówki i kredki - jeśli masz dzieci i/lub byłeś w IKEA ;-), to na 100% masz już jakieś ołówki w domu. To samo dot. kredek. Wykop je i dobrze wykorzystaj. Jeśli to możliwe, wybierz wysokiej jakości analogową temperówkę, która nie stanie się śmieciem po pierwszym miesiącu użytkowania. Jeśli potrzebujesz kupić nowe, to wybierz takie, które mają m.in. ekologiczne opakowania:

[product id="1488, 1492, 1495"]

  • Zakreślacze - czy wiecie, że można kupić zakreślacze w ołówku, które osiągają taki sam efekt, jak ich kuzyni z tworzyw sztucznych, ale muszą kończyć w koszu? My już teraz wiemy i Wam również polecamy, np. takie od Faber Castell.
  • Piórniki - to istna zmora na wysypiskach. Często produkowane są w całości z plastiku, który szybko się psuje, źle wygląda i nawet nie nadaje się do recyklingu (bo zawiera różnego rodzaju materiał). Dużym lepszym rozwiązaniem są piórniki metalowe, drewniane lub z materiału. 

[product id="1491, 1493, 1494"]

  • Karteczki samoprzylepne - cóż, lepiej ich w ogóle nie kupować, bo posiadają one klej, który poprzez użycie zostaje zanieczyszczony i może być skażony bakteriami. Co za tym idzie, nie wrzucamy ich do odpadów papierowych, tylko do zmieszanych i nie będą one recyklowane. 
  • Plecak - polecamy wygodne, lekkie i wodoodporne plecaki Lefrik. Oprócz tego, że plecaki super wyglądają i są bardzo praktyczne, to bardzo ważne jest to, że są wyprodukowane z recyklowanego plastiku dzięki czemu za każdym razem, gdy kupujesz produkt z rPET pomagasz zmniejszyć ilość odpadów plastikowych ze składowisk odpadów i CO2 na naszej planecie.

[product id="1357, 1358, 1366"]

6. Przejdź na tryb cyfrowy.

Młodzieży, która korzysta z tradycyjnego papierowego notatnika, możesz zaproponować przejście na wersję cyfrową za pomocą kalendarza online czy różnych aplikacji, takich np. jak Evernote. To świetny sposób, aby być na bieżąco z terminami i zadaniami, a środowisko będzie Ci za to wdzięczne.

Ta sama zasada dotyczy również uczniów szkół wyższych i studentów. Ponieważ podręczniki są używane najczęściej przez jeden semestr, warto poszukać, czy dostępna jest wersja PDF lub online podręcznika. Jest o jedną rzecz mniejszą do noszenia i dużo tańszą niż zakup fizycznej książki.

W ramach "ćwiczeń" z materiałami cyfrowymi polecamy wydaną przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa świetną publikację przygotowaną specjalnie z myślą o pierwszoklasistach. Najmłodsi uczniowie dowiedzą się z niej, że nauka w szkole to wspaniała przygoda, podczas której można samemu zmieniać świat na lepsze. W książce pokazane jest, że poprzez zabawę i za sprawą nawet drobnych działań można wiele zrobić m.in. dla ochrony środowiska.

Publikacja dostępna jest w 4 językach:

Czy to będzie owijka na kanapki, wielorazowa butelka na wodę czy zrobiony w domy zeszyt lub nie-kupiony nowy gadżet każdy Twój wybór ma znaczenie nie tylko dla stanu środowiska teraz, ale, co jest równie ważne, kształtuje dobre nawyki i wyboru też u Twojego dziecka.  

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium