Eko-wakacje, czyli jak podróżować w zrównoważony sposób? 0
Eko-wakacje, czyli jak podróżować w zrównoważony sposób?

Podróże i zrównoważony rozwój rzadko występują w tym samym czasie. Często myślimy o dużym śladzie węglowym, marnotrawstwie i nadmiernym zużyciu zasobów. Ale co by było, gdyby istniał lepszy sposób? Co by było, gdybyśmy mogli, z pewnymi skromnymi zmianami, sprawić, by nasza podróż miała bardziej pozytywny wpływ na otaczających nas ludzi i środowisko?

Czym jest podróżowanie zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju?

Zrównoważone podróżowanie jest definiowane jako koncepcja, która pokazuje troskę o kwestie gospodarcze, społeczne i środowiskowe, a także dbałość o poprawę doświadczeń turystów i zaspokojenie potrzeb społeczności przyjmujących. Przygląda się całemu doświadczeniu turystycznemu i wszystkim zaangażowanym w nie osobom.

Dlaczego zrównoważona turystyka jest ważna?

Branża turystyczna nadal jest jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu na świecie. Celem zrównoważonej turystyki jest zmniejszenie negatywnych skutków podróży poprzez holistyczne podejście do tego, jak sobie z tym radzimy. Niektóre ze sposobów, w jaki możemy to zrobić, to ochrona środowiska, zasobów naturalnych i dzikiej przyrody, zmniejszenie ilości odpadów, a także zapewnienie korzyści społeczno-ekonomicznych społecznościom, które odwiedzamy.

5 porad, aby Twoja podróż była bardziej zrównoważona

Więc wiesz, że chcesz podróżować bardziej odpowiedzialnie, ale nie masz pewności, jak zacząć. Na szczęście istnieje wiele szybkich i skutecznych sposobów na zmniejszenie osobistego wpływu podczas podróży.

  1. Ekologiczny lot

Jeśli nie możesz jechać pociągiem, to wybierz odpowiedzialną linię lotniczą. Czy linia lotnicza podjęła kroki w celu zmniejszenia swojego wpływu na środowisko? Wiele stron internetowych pokazuje teraz emisje CO2 z lotów, co może być pomocne w podjęciu decyzji.

Kiedy lecisz, celuj na bezpośredni lot, jeśli to możliwe. Samoloty emitują najwięcej podczas startu i lądowania.

Lekkie pakowanie to kolejny prosty sposób na zmniejszenie śladu węglowego podczas lotu. Zwiększona masa oznacza, że samolot potrzebuje więcej paliwa do lotu. Pomyśl, jaki wpływ mogłoby to mieć, gdyby wszyscy zdecydowali się spakować tylko bagaż podręczny!

  1. Zakwaterowanie

Badając potencjalne hotele i pobyty, warto jest sprawdzić ich inicjatyw zrównoważonego rozwoju. Większość hoteli, które aktywnie pracują nad zmianą zasięgu swojej działalności, będzie dumna i przejrzysta z tych inicjatyw. Sprawdź ich stronę internetową, aby znaleźć stronę poświęconą zrównoważonemu rozwojowi. Możesz także zwracać uwagę na wszelkie certyfikaty, które mogą być istotne. Jeśli nic nie widzisz, zapytaj! Energia konsumencka działa. Wybierz miejsca docelowe, które wiodą prym, aby jasno powiedzieć, że troska o środowisko nie podlega negocjacjom.

  1. Odwiedź lokalne miejsca

Czytając o zrównoważonej lub ekologicznej turystyce, raz po raz pojawia się jedno słowo: lokalna. Jeśli chcemy, aby nasza podróż była korzystna dla odwiedzanych przez nas miejsc, należy w nie zainwestować. Nie wiesz, jak je znaleźć? Poszukaj informacji online lub zapytaj miejscowego. Lokalni chętnie opowiadają, jaka jest ich ulubiona lokalna restauracja lub jaki mały sklepik ma najlepszą kawę w mieście. Doświadczenie lokalnych miejsc to także świetny sposób na zanurzenie się w prawdziwym doświadczeniu miejsca docelowego, które zawsze jest dla mnie bardziej interesujące niż alternatywa turystyczna.

  1. Szanuj środowisko!

Przynajmniej staraj się opuścić miejsce tak, jak je znalazłeś. Obejmuje to nieprzynoszenie do domu żadnych naturalnych pamiątek, takich jak piasek czy skały. Jeśli możesz, zostaw miejsce w lepszym stanie niż je zastałeś. Pomyśl o sprzątaniu śmieci, wolontariacie w lokalnej agencji ochrony przyrody lub przekazaniu darowizny na rzecz organizacji, która działa na rzecz ochrony środowiska naturalnego.

  1. Weź zestaw zrównoważonych produktów

Podróżowanie MOŻE być bardzo marnotrawne, ale może też być odwrotnie. Pakowanie zestawu ekologicznego to łatwy i skuteczny sposób na zmniejszenie ilości odpadów podczas podróży. Zastanów się, co może spowodować najwięcej odpadów podczas nieobecności i spakuj przedmioty, które będą przeciwdziałać tym stratom. Kubek do kawy wielokrotnego użytku, sztućce, torba na zakupy i przybory toaletowe z domu to tylko niektóre z przedmiotów, które sprawiają, że wytwarzamy mniej odpadów poza domem. Może się to wydawać trywialne, ale nigdy nie lekceważ potęgi jednego gestu.

BONUS. Wymień zwykły ręcznik na ręcznik turecki! Ręcznik turecki Osushka jest bardzo lekki, zajmuje mało miejsca, ale jest zarazem większy niż zwykły ręcznik. Jest chłonny, ale szybko schnie. Do tego możesz go użyć również jako narzutka, szal czy pareo. Idealne kompan każdego podróżnika!

Podczas gdy spełniamy nasze pragnienie zobaczenia nowych miejsc, możemy podjąć świadomy wysiłek, aby to zrobić w sposób mniej szkodliwy i bardziej zrównoważony. Umieszczając ludzi i planetę w czołówce naszych decyzji, łatwiej jest połączyć koncepcję zrównoważonego rozwoju z podróżowaniem. Więc następnym razem, gdy będziesz szykować się na wakacje, pamiętaj, że odrobina wysiłku i planowania, to wielki prezent dla naszej planety.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium