Halloween w stylu zerowaste, czyli 5 sposobów jak wystraszyć nowe śmieci 0
Halloween w stylu zerowaste, czyli 5 sposobów jak nie tworzyć nowych śmieci

Halloween na dobre rozgościł się w trakcie "polskiej złotej jesieni". W każdym supermarkecie znajdziemy teraz dynie specjalnie przygotowane do robienia lampionów czy dekoracji, przebrania czy sztuczne pajęczyny. Niektórzy tych "obchodów" po prostu nie lubią, inni twierdzą, że to "nie nasze święto", a Ci co mają dzieci wiedzą już, że czeka ich wymyślanie przebrania na imprezę Halloween'ową w przedszkolu i przygotowanie jakiś "smakołyków", po które będą przychodzi dzieci sąsiadów 31.10, czy tego chcą, czy nie.

Czy należysz do fanów Halloween czy nie, przygotowaliśmy dla Ciebie 5 pomysłów jak nie wystraszyć nikogo górą śmieci. 

1. Korzystaj z darów jesieni i wybierz naturalny wystrój

Jesień to bogactwo naturalnych przedmiotów do dekoracji naszych domów. Wybierz kompostowalne dekoracje, takie jak dynie, tykwy, łodygi kukurydzy, słoma, szyszki, kasztany i jesienne liście.

2. Dynia dyni nie równa

Jeśli chcesz uczestniczyć w Halloween, to zakup dyni Cię nie minie. Dlatego rozważ zakup organicznej dyni i tykwy, którą możesz także zjeść. 

Natomiast, jeśli chcesz wyrzeźbić coś w tradycyjnej dyni, pamiętaj, aby upiec nasiona. A gdy już nadejdzie pora, aby sprzątnąć dekoracje dyniowe, to zrób z niej karmnik dla ptaków. Będziesz do tego potrzebować: małą / średnią dynię, patyki, sznurek i oczywiście nasiona dla ptaków (NIE chleb, ani bułkę, bo to nie ma być kosz na śmieci).

Jak wykonać karmnik: 

 1. Przekrój dynię na pół.
 2. Wyciągnij środek (jeśli jeszcze jakiś pozostał) pozostawiając ściankę o grubości do 2cm
 3. Zrób dziury po przeciwległej stronie i włóż w nie patyki, tak, aby stworzyć drążki dla ptaków.
 4. Połącz dwa kawałki sznurka na środku i przypnij węzeł do dolnej części dyni np. pinezką.
 5. Wypełnij nasionami dla ptaków. 

3. Kupowanie nowych kostiumów jest ... straszne

Wszystko, czego możesz potrzebować, aby zmienić się w czarnoksiężnika, ducha czy kościotrupa, prawdopodobnie już zostało zrobione i może znajdować się w twoim zasięgu i budżecie. Przede wszystkim użyj tego, co masz już w domu. A jeśli koniecznie potrzebujesz coś nowego dokupić, to udaj się do najbliższego second-handu, bo tam na pewno będą już to mieli. 

To samo dot. kostiumów dla dzieci - wymień się kostiumami z sąsiadami lub starszą kuzynką lub stwórz coś kreatywnego z tego, co masz pod ręką. 

4. Cukierek albo psikus albo coś innego

Pewnie już i w Twojej okolicy 31.10 dzieciaki chodzą od drzwi do drzwi licząc na otrzymanie jakiejś słodkiej przekąski. I jakkolwiek należy edukować dzieci w jak najmłodszym wieku, to pewnie taka wizyta nie będzie najlepszym do tego momentem. Dlatego proponujemy idealny zdrowy, ale i ekologiczny pomysł na "cukierek" w postaci ... udekorowanej mandarynki :-) Jest to opcja zdrowa, ekologiczna, bez odpadów, ale higieniczna, a do tego kreatywna i zabawna (jak się postarasz;-).

5. Imprezuj jak duch - niezauważanie dla środowiska

Niezależnie od tego, czy jesteś gospodarzem, czy bierzesz udział w imprezie halloween'owej jako gość, nie pozostawiaj po sobie żadnych odpadów.

Jeśli uroczystość jest u Ciebie spróbuj wykorzystać te wskazówki:

 • Lepiej mniej niż więcej. Zamiast mieć mnóstwo jedzenia i zbyt wiele różnych potraw, wybierz kilka sprawdzonych przepisów, aby nie tylko uprościć to sobie, ale nie skończyć z mnóstwem resztek. Nikt nie lubi marnowania jedzenia!
 • Poproś o pomoc. Twoi goście na pewno zapytają, czy mogą coś przynieść, a często, jeśli odmówisz, przynoszą po prostu butelkę wina, więc dlaczego nie poprosić ich o przyniesienie tego, czego potrzebujesz? Ludzie chcą czuć, że ci pomogli - więc pozwól im!
 • Używaj tego, co sezonowe. Pomyśl o menu, które będzie uwzględniać to, co akurat jest dostępne, bo jesień to nie tylko dynia, ale i jabłka, żurawina, cytrusy, brokuły czy buraki.

 • Kompostuj resztki, ale i przygotuj się na śmieci. Przygotuj za wczasu kosz na śmieci, również dla gości, tak, aby puszki po piwie, butelki po winie czy papier po prezencie dla gospodyni trafił do dobrego kosza na śmieci.
 • Wielorazowe zawsze lepsze. Wiemy, że będzie to wymagać więcej wysiłku, a i nakładów pieniężnych przed pierwszą imprezą, ale pomyśl o wszystkich jednorazowych przedmiotach podczas imprez i spróbuj wymienić je na wielorazowe lub np. w ogóle z nich zrezygnować, bo czy np. na prawdę potrzebujemy mieć słomki w drinkach? 

Jeśli natomiast wybierasz się na imprezę jako gość, to:

 • przynieś prezenty "ekologiczne" jak np. wino w szklanej butelce,
 • jeśli przynosisz jakiś poczęstunek, weź go w wielorazowym opakowaniu,
 • jeśli musisz coś wyrzuć, zadbaj o dobre sortowanie śmieci.  

 

Przy odrobinie kreatywności i planowania, Halloween nie będzie straszyć nikogo (po nocach) górą odpadów. A jakie są wasze porady zmniejszyć marnotrawstwo w październiku?

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl