Jak zrobić skuteczny środek odkażający do rąk? 0
Jak zrobić skuteczny środek odkażający do rąk?

Wraz z wybuchem poważnego wirusa COVID-19, znanego jako koronawirus, jesteśmy naturalnie zaniepokojeni tym, czy naturalne środki dezynfekujące ręce będą tak samo skuteczne jak syntetyczne "chemikalia". Wyjaśnimy tutaj, jak najlepiej odkażać ręce, bez jakich toksycznych substancji możesz się obejść, i jak zrobić własny środek dezynfekujący, bo to właściwie całkiem proste…

Kilka słów o środkach do dezynfekcji

Wiele środków do dezynfekcji rąk dostępnych na rynku z użyciem olejków eterycznych jest skutecznych przeciwko bakteriom i zarazkom, takim jak te wywołujące wymioty i biegunkę, ale (raczej) nie eliminują wirusów, w szczególności wirusów takich jak koronawirus i grypa sezonowa.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) zalecają środki dezynfekujące do rąk zawierające co najmniej 60% alkoholu w celu ochrony przed wirusami. Dlatego przy zakupie środka dezynfekującego zawsze szukaj wśród składników wymienionych na opakowaniu jaki procent alkoholu zawiera. Niektóre produkty zawierają substytut alkoholu chlorek benzalkoniowy, który nie jest tak dobry w zabijaniu zarazków wirusowych.

Wśród składników naturalnych środków dezynfekujących do rąk zazwyczaj znajdziesz:

 • Alkohol etylowy / etanol / alkohol izopropylowy (musi wynosić 60% lub więcej, aby chronić się przed wirusami)
 • Woda lub żel Aloe Vera - wystarczy rozcieńczyć alkohol i dodać trochę wilgoci, aby przeciwdziałać wysuszeniu alkoholem
 • Olejki eteryczne - dla dodatkowej siły antybakteryjnej i zapachu
 • Gliceryna - w celu zagęszczenia płynu i przyklejenia go do rąk (zwykle tam ukrywa się olej palmowy)

Niepotrzebne i niebezpieczne składniki w odkażaczach

W wielu komercyjnych odkażaczach do rąk dodaje się szkodliwe syntetyczne zapachy, konserwanty, a nawet Triclosan, ale nie są one potrzebne.

 • Tricolosan - syntetyczny składnik, który jest obecnie zakazany w środkach dezynfekujących w USA, ale nadal dopuszczony jest w pastach do zębów?
 • Chlorek benzalkoniowy - często określany jako „preparat bezalkoholowy”, ten bezalkoholowy produkt syntetyczny może nie działać tak dobrze w przypadku wielu rodzajów zarazków.
 • Syntetyczny zapach i ftalany - nigdy nie są potrzebne w żadnym produkcie!
 • Trietanoloamina - znana również jako TEA, jest silnie alkaliczną substancją stosowaną jako środek powierzchniowo czynny i środek regulujący pH. Może być szkodliwy po długim okresie wchłaniania do organizmu. Krótkie okresy ekspozycji mogą powodować reakcje alergiczne.
 • Karbomer - syntetyczny polimer wykonany z kwasu akrylowego. Jest dodawany do tekstury.

Jak najlepiej zdezynfekować ręce?

1. Myj ręce mydłem i wodą przez 20 sekund

Najlepszym sposobem na odkażenie rąk, szczególnie przed wirusami takimi jak COVID-19, jest bardzo dokładne umycie ich mydłem i wodą. Powodem jest to, że koronawirusy są zamknięte w otoczce lipidowej lub, inaczej mówiąc, warstwie tłuszczu. Mydło może rozdzielić ten tłuszcz na części i uniemożliwić wirusowi zarażenie. Mydło powoduje również, że skóra staje się śliska, pomagając usunąć zarazki podczas wcierania i zmywania (1).

Ale… musisz umyć ręce odpowiednio i wystarczająco długo. Musisz pokryć wszystkie obszary, w tym tył dłoni, miejsca między palcami i obszar paznokci.

A jak często należy myć ręce? Jak często to możliwe! Przed, w trakcie i po przygotowaniu jedzenia, przed jedzeniem, po pójściu do toalety, wydmuchaniu nosa, kichaniu, kaszlu, dotykaniu śmieci - i dla osób pracujących w handlu detalicznym i obsłudze klienta, po obsłudze gotówki lub kart kredytowych!

2. Osusz ręce

Oczywiście czystym ręcznikiem. Zdecydowanie zalecamy noszenie własnego małego ręcznika z domu w torbie, aby mieć spokojną głowę, gdy nie są dostępne ręczniki jednorazowe lub suszarki.

3. Nie dotykaj ponownie brudnych powierzchni 

Jeśli musisz skorzystać z publicznej toalety, to pamiętaj również, aby nie dotykać klamek umytymi rękoma, bo cały Twój wysiłek pójdzie na marne. Chwyć klamkę przez ręcznik lub chusteczkę jednorazową lub nawet rękaw kurtki / swetra, jeśli nie masz nic jednorazowego dostępnego.

4. Używaj środka dezynfekującego do rąk

Jeśli nie masz gdzie umyć rąk, to użyj środka dezynfekującego, ale z co najmniej 60% alkoholem w składzie. Upewnij się, że używasz wystarczającej ilości, aby zakryć wszystkie powierzchnie dłoni. Pocieraj środek dezynfekujący wokół dłoni, aż będą suche, co może potrwać około 40 sekund. 

Jak zrobić własny środek dezynfekujący do rąk?

Przepis jest zasadniczo taki sam jak w wersjach komercyjnych, tylko bez środków toksycznych. Ale pamiętaj, że musisz użyć co najmniej 60% alkoholu w preparacie, a 70% byłby jeszcze lepszy, żeby zmieścić się w margines błędu.(2)

Jako alkoholu można użyć alkoholu etylowego, etanolu pochodzącego z trzciny cukrowej lub alkoholu izopropylowego. Unikaj alkoholu, który nie jest przeznaczony do stosowania na skórę, np. spirytus chirurgiczny. 

My polecamy zrobić wersję "w spray'u", aby uniknąć potrzeby użycia żelu aloesowego lub gliceryny.

Przepis na spray dezynfekujący do rąk

 • 2/3 szklanki 70% etanolu pochodzącego z trzciny cukrowej
 • Niecałe 1/3 szklanki 30% wody demineralizowanej (stwórz własną przez filtrowanie lub gotowanie wody)
 • Łyżeczka olejku eterycznego - wybierz olejki niszczące zarodki np. drzewo herbaciane, lawenda, eukaliptus, rozmaryn, mięta pieprzowa, pomarańcza.

Alkohol wykonuje całą pracę. Olejki eteryczne dodajemy głównie w celu uzyskania zapachu i dodatkowej "mocy" antyseptycznej.

Wlej płyn do w pustej butelki z rozpylaczem i gotowe. 

Czy mogę używać wódki do dezynfekcji rąk?

Większość wódki i whisky w sklepach zawiera 40% alkoholu, więc nigdy nie będziesz w stanie uzyskać koncentracji 60%.

Dlaczego mycie mydłem jest najlepszym środkiem odkażającym?

Mydło tworzy małe "samorodki" zwane micelami. Cząsteczki mydła są dwubiegunowe, co oznacza, że cząsteczki mają przeciwnie naładowane końce. Jest to bardzo rzadka rzecz w przyrodzie.

Jeden koniec cząsteczki jest ujemnie naładowany i hydrofobowy. Jest on odpychany przez wodę, ponieważ woda jest również naładowana ujemnie. Natomiast ten hydrofobowy koniec przyciąga olej. Chwyta olej z każdej strony. Pomyśl o tym jak o masie strażników otaczających najeźdźcę. Dlatego skuteczne mycie rąk wymaga 20 sekund. Cząsteczki mydła potrzebują czasu, aby ułożyć się solidnie wokół każdego kawałka brudu.

Drugi koniec cząsteczki mydła jest naładowany dodatnio i hydrofilowo, tzn. przyciąga wodę. Podczas płukania woda przenosi micele, z brudem uwięzionym w środku. Dlatego płukanie jest kluczowym krokiem w procesie mycia

Tak właśnie mydło usuwa wszystko (włącznie z wirusami) z rąk, blatów lub tkanin, a wy myjcie ręce jak najczęściej możecie, aby unikać zakażeń. My promujemy mycie mydłem "od zawsze", nie tylko teraz, a wszystkie nasze mydła znajdziecie TUTAJ.

Pamiętajcie, nie potrzebujemy super toksycznych środków dezynfekujących, aby usunąć koronawirusa z rąk. Mydło i woda to najlepsza opcja. Dezynfekcja rąk na bazie alkoholu jest drugą najlepszą opcją, gdy nr 1 nie jest dostępny.
Dodatkowymi zaleceniami dotyczącymi zapobiegania infekcji są ogólne dobre praktyki zdrowotne: dobre jedzenie, wystarczająca ilość snu, ćwiczenia.

(1) https://www.webmd.com/lung/news/20200306/power-of-hand-washing-to-prevent-coronavirus 

(2) https://www.who.int/gpsc/5may/Guide_to_Local_Production.pdf 

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium