Nastrojowo, ale zdrowo, czyli dlaczego warto wybrać naturalne świece 0
Nastrojowo, ale zdrowo, czyli wszystko o naturalnych świecach

Świece stały się podstawą w wielu gospodarstwach domowych, tworząc przytulną i ciepłą atmosferę. Jednak nie wszystkie świece są sobie równe, a niektóre z nich mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia i środowiska. Jednym z rodzajów świec, które ostatnio zyskały złą reputację, są świece parafinowe. W tym artykule zbadamy, dlaczego świece parafinowe są dla ciebie szkodliwe i przedstawimy alternatywne opcje dla zdrowszych i bardziej przyjaznych dla środowiska świec.

Dlaczego świece parafinowe są niebezpieczne?

Najpopularniejsze świece wykonywane są z parafiny, która jest wydzielana z ciężkich frakcji ropy naftowej lub z frakcji smół węgla brunatnego. Pewnie właśnie dlatego jest ona najtańsza. I choć nie wymieniliśmy jeszcze wad parafiny, to już sam wstęp brzmi co najmniej źle. Dodatkowo oprócz tego składnika do świec dodawane są również różnego rodzaju barwniki, olejki i substancje zapachowe. Takie palące się świece wytwarzają szkodliwe substancje, między innymi formaldehyd, toluen czy benzol.

A teraz coś, co naprawdę może negatywnie zaskoczyć.

Gdybyśmy codziennie wdychali takie substancje w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach, to ucierpiałby nasz układ oddechowy, krwionośny, rozrodczy, nerwowy, immunologiczny, a także nerki i wątroba. Pamiętasz, że niemowlęta i dzieci mają słabszy organizm od dorosłego człowieka? No i nasze zwierzaki domowe - im również to szkodzi.

Wspomnijmy jeszcze o knotach w świecach parafinowych. Podczas ich spalania, knot utrzymuje pion, a to zasługa tego, że bywa do niego dodawany ołów, co może przyczynić się do problemów z oddychaniem i płucami.

Z czego powstają świece naturalne? 

Naturalne świece są wykonywane z wosków roślinnych (palmowy, sojowy, kokosowy, rzepakowy) lub z wosku pszczelego.

Na szczęście z roku na rok, naturalne świece zyskują na popularności. To dlatego, że są one nieszkodliwe dla naszego organizmu, wręcz przeciwnie, one na niego działają pozytywnie.

Świece, które możemy spotkać najczęściej, to świece sojowe i z wosku pszczelego, z których my, jako sklep oferujący produkty wegańskie preferujemy te sojowe.

Wosk sojowy- jest produktem naturalnym, który powstaje z ziaren soi. Jego zapach jest przyjemny, słodki i delikatny, dlatego bardzo dobrze komponuje się z naturalnymi olejkami eterycznymi. Podczas spalania wytwarza się o wiele mniej sadzy niż w świecach parafinowych i palą się o jakieś 30%-50% dłużej. Knoty zazwyczaj są bawełniane lub drewniane. Świece z wosku sojowego wyrabiane są ręcznie.

Dlaczego warto wybrać świece z wosku sojowego?

 • świece palą się niemal bez dymu i sadzy
 • w połączeniu z olejkami eterycznymi mają korzystne właściwości terapeutyczne
 • wosk jest odnawialny i biodegradowalny
 • nie wytwarzają szkodliwych i toksycznych oparów
 • świece sojowe są produktami roślinnymi
 • są bezpieczniejsze- niska temperatura topnienia utrudnia oparzenie
 • wosk łatwo się usuwa i spiera

Naturalne świeczki w Panda Wanda 

W naszej ofercie mamy kilka polskich i zagranicznych marek tworzących cudowne świece sojowe. 

[product id="2866, 4491, 1869, 2717"]

Mamy również w naszej ofercie świece wytapiane z wosku rzepakowego, który pochodzi z lokalnych upraw. Co ważne, świeczka charakteryzuje się najniższym możliwym śladem węglowym, ponieważ rzepaku nie trzeba transportować na duże odległości.

[product id="2120, 2122, 3473"]

A może masz ochotę i czas, aby zrobić samemu świeczkę? Jeśli tak, to mam dla Ciebie super przepis: Świeca w skórce z pomarańczy.

6 zasad korzystania ze świec naturalnych

Jesteśmy świadomi i cieszymy się z tego, że co raz więcej ludzi zwraca uwagę na siebie, swoje zdrowie i przy okazji na ekologię. Niezmiernie nas to cieszy, ponieważ wraz z rosnącą świadomością, rodzi się poczucie odpowiedzialności za innych ludzi, za naszą planetę i gospodarkę.

Dlatego chcemy na koniec napisać 6 krótkich zasad korzystania ze świec naturalnych:

 1. Nigdy nie zostawiaj zapalonych świec bez kontroli, w zasięgu dzieci czy zwierząt- przecież wszyscy wiemy, jak może się to skończyć.
 2. Świecę przechowuj przykrytą.
 3. Nie pal świec codziennie przez wiele godzin.
 4. Pal jedną świecę na raz, maksymalnie 3-4 godziny.
 5. Wywietrz pomieszczenie po użyciu świecy.
 6. Przed każdym użyciem świecy, obetnij minimalnie knot, w ten sposób zminimalizujesz powstawanie sadzy.

Podsumowanie

Mamy głęboką nadzieję, że to, co właśnie przeczytaliście, przekonało was do wyboru naturalnych świec. Wierzymy, że zdrowie Wasze i Waszych domowników  jest dla was najważniejsze. Świece mogą umilić dzień, wieczór czy romantyczną kolację. Zadbajcie o to, aby nastrój szedł w parze ze zdrowiem no i ekologią ;)

PS Do świecy idealnie pasuje relaksująca kąpiel w wannie z własnej roboty solą do kapieli.

Interesują Cię tematy związane z aromaterapią? Przeczytaj nasze inne artykuły:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium