Patronat medialny: Zielobór. Ekologiczna powieść paragrafowa 0
Patronat medialny: Zielobór. Ekologiczna

Ochrona środowiska i dbanie o planetę to temat, który jest nam zdecydowanie najbliżej sercu. Bardzo wspieramy również inicjatywy, które edukują dzieci, jak ważna jest ochrona środowiska i jakie konsekwencje mogą wynikać z niszczenia planety. Dlatego nie wahaliśmy się ani chwili, aby objąć patronatem medialnym nową książkę dla dzieci o ekologii pt. ZIELOBÓR!

Nauczanie dzieci o środowisku jest ważną częścią ich edukacji, a także ważną częścią pomagania naszej planecie! Możesz myśleć, że nie powinniśmy obarczać dzieci tak poważnym tematem jak ochrona środowiska i zrównoważony rozwoju, ale tak naprawdę to idealny wiek, aby obudzić, czy raczej utrzymać w dzieciach empatię do wszystkich stworzeń oraz wyrobić dobre nawyki.

Jeśli kiedykolwiek siedziałeś i obserwowałeś małe dzieci bawiące się na zewnątrz, wiesz, jak dzieci wydają się mieć wrodzoną więź z naturą. Fascynują ich chmury na niebie, mlecze na polu, robale pełzające w ziemi. Edukacja ekologiczna dla dzieci opiera się na ich naturalnych zainteresowaniach, pobudza ich ciekawość i pomaga im wyrosnąć na dorosłych, którzy biorą pod uwagę środowisko we wszystkim, co robią.  

Korzyści z czytania książek o środowisku

Jednym z najlepszych sposobów, aby nauczyć dzieci o ochronie środowiska jest czytanie im książek dotyczących tego tematu. I nie, chodzi nam o książki wywołujące strach czy poczucie winy, ale takie, które pomagają zwiększyć świadomość na temat problemów związanych z ochroną środowiska i wpływu człowieka na naszą planetę. Dzieci uczą się, że każda ich decyzja ma wpływ na środowisko naturalne, a zatem powinny być bardziej ostrożne w swoich działaniach.

Książki o środowisku pomagają również w rozwijaniu empatii u dzieci. Wiele z książek opowiada historie o zwierzętach i ich naturalnym środowisku oraz o ludziach, którzy pracują na rzecz ochrony środowiska. Czytanie takich historii może pomóc dzieciom zrozumieć, jak ważne jest, aby dbać o naszą planetę i jakie konsekwencje mogą wynikać z zaniedbywania tej kwestii.

Zielobór. Ekologiczna powieść paragrafowa

Jedną z takich książek, która w aktywny sposób angażuje młodego czytelnika i czytelniczkę jest nowa pozycja wydawnictwa Muduko "Zielobór".

„Zielobór” to wyjątkowa gra książkowa! Tak, dobrze przeczytał_ś - gra książkowa, bo każdy czytelnik sam wybiera jak ma się potoczyć fabuła i wpływają na rozwój historii. Autorzy książki, Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Wojciech Wróbel, w przystępny sposób wyjaśniają młodym czytelnikom, jakie są największe wyzwania ekologiczne naszych czasów, takie jak zanieczyszczenia środowiska, ale dzięki interakcji, czytelnik widzi jaki wpływ mają jego wybory. 

5 pomysłów jak zachęcić dzieci do troski o środowisko

1. Spędzaj czas na świeżym powietrzu

Może się to wydawać oczywiste, ale spędzanie czasu na świeżym powietrzu to coś więcej niż tylko spędzanie czasu w parku. Park to świetne miejsce na początek, ale także zwiedzanie okolicy parku, terenów zalesionych, stawów, jezior – i oczywiście własnego podwórka!

Podążaj za dzieckiem i zobacz, co je teraz interesuje. Dzieci uwielbiają zbierać kamienie, patyki, liście i kwiaty. Kiedy ci je pokażą, porozmawiaj o tym, skąd pochodzą przedmioty i dlaczego są ważną częścią natury. Nauczanie dzieci o naturze jest ważną częścią pomagania naszej planecie!

2. Czytaj książki o środowisku

Czytanie o środowisku pozwala jednocześnie osiągnąć dwa cele edukacyjne. Po pierwsze, zachęca dzieci do czytania i obcowania z książkami. Po drugie, pomaga im uczyć się o prawie każdym temacie środowiskowym, jaki możesz wymyślić. Sadzenie drzew, zielona energia, recykling, rolnictwo ekologiczne, zagrożone zwierzęta, zmiana klimatu – o tym wszystkim są już książka dla dzieci!

Pamiętaj, aby porozmawiać z dzieckiem o tym, co dzieje się w książce. Zachęcaj ich do zadawania pytań – i sam zadawaj pytania. Ich odpowiedzi mogą Cię mile zaskoczyć!

3. Uczyń swój dom zielonym domem

Jest tak wiele sposobów na to, aby Twój dom stał się bardziej ekologiczną przestrzenią, a niesamowite jest to, że twoje dziecko może w tym pomóc!

  • Przygotuj domowe środki czystości razem z naturalnych produktów, takich jak soda oczyszczona, sok z cytryny i ocet, a następnie poproś przedszkolaka o pomoc w „sprzątaniu” domu.
  • Stwórz centrum recyklingu i naucz swoje dziecko, gdzie wyrzucać papier, plastik, substancje organiczne i śmieci.
  • Naucz dziecko, jak ważne jest wyłączanie kranu i światła.

Nie do razu Rzym zbudowano, ale za każdym razem, gdy im przypominasz, wzmacniasz ideę, że nasze codzienne czynności mają wpływ na planetę.

4. Pomóż im wybrać ekologiczne zabawki/artykuły szkolne czy ubrania

Podobnie jak my, dorośli, dzieci są nieustannie bombardowane myślą, że potrzebują wszystkich fajnych nowych rzeczy i potrzebują ich teraz. I chociaż ważne jest, aby dzieci nauczyły się, że nie mogą mieć wszystkiego, ważne jest również, aby nauczyły się, że mają moc wyboru rzeczy bardziej przyjaznych dla środowiska.

Jeśli twoje dziecko chce nowy rower, opowiedz im o wszystkich ukochanych rowerach, które tylko czekają na nowy dom. Pokaż dziecku zdjęcia używanych rowerów i zobacz, jak bardzo się ekscytują. Dzieci są doskonałym przykładem idei, że nie ma znaczenia, czy coś jest nowe fabrycznie czy nie – dla niego/niej będzie nowe i to ma znaczenie.

Przeglądaj sklepy i sklepy internetowe ze swoim dzieckiem i rozmawiaj o tym, z czego zrobione są produkty i jak długo mogą nam służyć. Uczenie dzieci, że mogą być rozważne w swoich wyborach, przygotowuje je do wyrośnięcia na świadomych nabywców jako dorośli.

5. Daj przykład

Podobnie jak w przypadku wielu dziedzin nauczania dzieci, dawanie przykładu jest najpotężniejszym narzędziem w inspirowaniu ich do życia w zgodzie z naturą. Jeśli dopiero zaczynasz swoją eko-podróż, pozwól dzieciom zobaczyć małe zmiany, które wprowadzasz.

  • Używaj torby wielokrotnego użytku,
  • Unikaj plastiku, gdy jesteś w sklepie spożywczym,
  • Spaceruj lub jedź rowerem zamiast jechać autem,
  • Załóż ogród – nawet jeśli na początek jest to tylko jedna doniczka,
  • Wprowadź roślinne posiłki w domu

Jeśli jesteś już na dobrej drodze do bardziej ekologicznego życia – kontynuuj wspaniałą pracę! To niesamowite, ile małych rzeczy wychwytują dzieci.
Zainspiruj swoje dziecko do uwzględniania środowiska we wszystkim, co robi, a wkrótce to zrobi.

Podsumowanie

Mamy wielką nadzieję, że książka Zielobór przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej wśród dzieci i zachęci je do podejmowania działań na rzecz ochrony środowiska. Książka jest już dostępna na stronie wydawnictwa. A jeśli chcielibyście otrzymać egzemplarz Zieloboru ZA DARMO, to właśnie ruszył konkurs na Facebooku, w którym do wygrania mamy aż 4 egzemplarze Zieloboru!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium