Sóweczka, która potrzebuje naszej pomocy 0
Jak pomóc sóweczce?

Sóweczka – sowa inna niż wszystkie

Wszyscy wiemy, że w lasach żyją dzięcioły, sowy czy puchacze, ale z pewnością niewielu z nas słyszało o sóweczce. A szkoda! To wyjątkowe stworzenie wyróżnia nie tylko urocze imię. Ta najmniejsza przedstawicielka sów w europejskich lasach bardzo potrzebuje naszej pomocy. Przyjrzyjmy się jej bliżej.

Poznajmy się z sóweczką

Mała głowa, krępe ciałko i mądre, żółte oczy. To właśnie ona – sóweczka. Ptak niewiele większy od poczciwego miejskiego wróbla, mogący się jednak pochwalić instynktem drapieżnika, który – co ciekawe – poluje w dzień, a śpi w nocy. Po czterech tygodniach od wyklucia, małe sóweczki opuszczają dziuplę i przez kolejny miesiąc pozostają pod opieką taty. Nigdy nie wracają już do swojego pierwszego domu i rozpoczynają poszukiwania własnego lokum. Sóweczki, jak zresztą wszystkie gatunki sowy, zapobiegają wzrostowi populacji myszy czy nornic. Małe gryzonie są bowiem ważną składową diety sóweczek.

Dziuple z rynku wtórnego

Jako swoją siedzibę sóweczka wybiera dziuple opuszczone przez inne ptaki, z reguły dzięcioły. Domem tych małych sów są więc drzewa dziuplaste, zwane także ekologicznymi, które są niezwykle ważne dla ekosystemu leśnego. Ze względu na jej upodobania mieszkaniowe, sóweczkę spotkać można wyłącznie w prastarych lasach, wolnych od destrukcyjnej działalności ludzi. W Polsce ta mała sowa żyje w Puszczy Białowieskiej i Puszczy Karpackiej, na terenach mocno eksploatowanych przez człowieka.

Małe jest piękne

Choć puchata sóweczka mieści się w dłoni dorosłego człowieka, nie należy jej lekceważyć! Ta mała istota – idealnie wtapiająca się w leśny krajobraz za sprawą brązowo-beżowego upierzenia z białym nakrapianiem – potrafi szybko i cicho upolować niczego niespodziewającą się ofiarę. Dlaczego jednak ta niewielka sowa poluje przede wszystkim w dzień? Powód jest prosty – nie widzi ona najlepiej po zmroku i może mieć problem z trafieniem po łowach do domu. Pożywienie zdobywa więc, gdy las oświetlony jest promieniami słońca. Ten sprawny drapieżnik niechętnie opuszcza puszczę, poza którą grozi mu zderzenie z samochodem, ekranem dźwiękochłonnym lub linią wysokiego napięcia. 

Człowiek – największe zagrożenie

Z pewnością nikogo nie zaskoczy fakt, że najwięcej problemów sprawiamy sóweczce my – ludzie. Przez niszczycielską działalność przedstawicieli naszego gatunku, te puchate ptaki tracą swoje miejsca lęgowe, terytoria łowieckie i bezpieczne schronienie w leśnej dziczy. Szacuje się, że w Polsce żyje tylko około 1 000 – 1 500 par lęgowych sóweczki! Dlatego musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, by ją chronić. Wycinka drzew o miękkim drewnie – idealnym na dziuple! – czy usuwanie martwego drewna to tylko dwa jaskrawe przykłady nieodpowiedzialnych działań ludzi w Puszczy Białowieskiej. Z kolei Puszcza Karpacka może już wkrótce podzielić los Białowieży

Adoptuj sowę

WWF Polska od lat prowadzi działania na rzecz ochrony zagrożonych gatunków. Nie inaczej jest w przypadku sóweczki. Za naszym pośrednictwem możesz symbolicznie adoptować tego leśnego ptaka, co niesie za sobą kilka korzyści. Po pierwsze: zapewniasz fizyczne bezpieczeństwo sóweczkom, a po drugie: pomagasz edukować społeczeństwo, co z pewnością poprawi sytuację zagrożonych gatunków w dłuższej perspektywie. Co więcej, twoja hojność umożliwia WWF Polska niesienie pomocy także innym zwierzętom, które same sobie nie poradzą.

Na co przeznaczamy pieniądze od ciebie?

Wyznaczamy strefy ochronne dla zagrożonych gatunków – w przypadku sóweczki jest to obszar w promieniu 50 metrów od jej gniazda. Intensywnie poszukujemy więc dziupli zamieszkiwanych przez te ptaki, co wcale nie jest takie łatwe! Ponadto staramy się ograniczać działania człowieka w lasach i chronić cenne obszary przed wycinką. Prowadzimy także edukację przyrodniczą – zwiększamy społeczną świadomość dotyczącą ochrony środowiska naturalnego oraz wyjaśniamy, dlaczego tak ważne jest dbanie o zachowanie starych lasów, będących domem dla wielu zagrożonych gatunków.

Za pomocą formularza umieszczonego w tym tekście możesz pomóc fundacji WWF w ochronie sóweczki. Wystarczy, że wybierzesz, jak dużą strefę ochronną wokół gniazda chcesz zapewnić. Każde 5 zł to 5 m2 bezpiecznego lasu dla sóweczki.

Autor: Franciszek Ciborowski

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium