Sylwester zerowaste, czyli 9 kroków w Nowy Rok bez śmieci 0
Sylwester zerowaste, czyli 9 kroków w Nowy Rok bez śmieci

 

Każdy, komu zależy na życiu w duchu zerowaste, na pewno zastanawia się nad organizacją tegorocznego sylwestra.

Nie ma się czym martwić, weźmy dwa głębokie wdechy i po prostu zróbmy plan. Pamiętajmy o kilku zasadach, a wszystko inne potoczy się już własnym rytmem.

  1. Środki czystości

Zacznijmy od porządków domowych i wróćmy do przeszłości. Przeszłości naszych dziadków i jeszcze wcześniej. Dlaczego mamy się do tego czasu cofnąć? Odpowiedź jest bardzo prosta, ponieważ to nasze babcie i prababcie nie używały sztucznych detergentów i środków czystości.

Wszystko, co dało się wyczyścić, myło się środkami naturalnymi. Ocet czy soda oczyszczona działają cuda. Jeżeli nie chce się komuś robić swoich własnych środków czystości, można zakupić płyny ekologiczne. Dzięki nim powierzchnie, które myjemy, będą wolne od szkodliwych substancji chemicznych, które można znaleźć w tradycyjnych środkach czystości.

Nie zapominaj również, że nasze babcie do sprzątania nie używały ręczników jednorazowych, które zaraz wyrzucały do kosza. Używały ścierek, które potem po prostu wrzucały do prania - dzięki temu, od samego początku już produkujemy mniej śmieci.

[product id="942, 1577, 1595"]

  1. Zakupy

Pamiętaj o zakupach w myśl zerowaste. Weź wielorazowe torby i siatki, zrób listę, dzięki której zakupy pójdą sprawniej oraz nie kupisz rzeczy, których nie potrzebujesz i ruszaj w drogę.

[product id="853, 1107, 937"]

  1. Jedzenie

Jeśli impreza będzie odbywała się u Ciebie, to wiadomo, że trzeba przygotować przekąski, bo nikt nie będzie bawił się głodny. Przepisów w internecie jest mnóstwo, na pewno znajdziesz odpowiednie, nawet jeżeli nie jesteś mistrzem w gotowaniu.

Pomyśl, ilu będzie gości i nie przesadzaj z ilością.

Wszyscy się zawsze martwią o to, żeby jedzenia nie zabrakło, żeby każdy znalazł dla siebie coś dobrego, żeby nikt nie siedział głodny.

Teraz zastanów się, kiedy ostatnio zabrakło Ci jedzenia na domówce? Nie pamiętasz? Właściwie w większości przypadków jest tak, że duża ilość jedzenia zostaje i się marnuje, dlatego tak naprawdę powinniśmy pomyśleć o swoich gościach i zastanowić się, czy na pewno duża ilość jedzenia jest nam potrzebna.

Jeżeli mimo wszystko, zostanie Ci sporo jedzenia, to koniecznie rozdziel je po gościach. Wtedy jest duża szansa, że się nie zmarnuje. 

[product id="1899, 1379, 1789"]

  1. Napoje

Pamiętaj o napojach. Wiemy, że większość alkoholi jest w szklanych butelkach, problemem stają się wody lub soki. Plastikom mówimy stanowcze nie, dlatego możesz sam zrobić koktajle, lemoniady lub mrożoną herbatę - mnóstwo przepisów na ciekawe napoje i drinki znajdziesz w sieci.

Jeśli jednak już koniecznie będziesz chciał kupić napoje, to postaraj się kupować napoje w szklanych butelkach.

  1. Zastawa - sztućce, kubki, talerzyki

Sięganie po jednorazowe zastawy jest wygodne, po prostu wszystko, co zużyte zbieramy do kosza i już. Wiemy jednak, jak wiele śmieci się wtedy wytwarza.

Dlatego skorzystajmy z wielorazowych kubków, talerzyków i sztućców. Pomyślisz: “dużo mycia, dużo pracy”. To nie będzie aż tak bolesne, dodatkowych kilka kubków czy noży, ktoś na pewno pomoże Ci zmyć, a satysfakcja z wytworzenia mniejszej ilości śmieci jest gwarantowana.

[product id="527, 1968, 1315"]

  1. Dekoracje

Balony? Serpentyny? Pewnie nie będziecie zdziwieni, gdy napiszemy, że są to po prostu niepotrzebne śmieci. Ale są alternatywy do takich ozdób - można wykonać swój baner z papieru, który będzie witał gości i kierował ich do księgi wpisów :) Można zrobić tablicę z kartonów po prezentach, z życzeniami i postanowieniami noworocznymi, które przyjdą na myśl w danej chwili uczestnikom, a po imprezie rozdać im ich pomysły. 

Do dekoracji możemy również wykorzystać papier po prezentach, który został. Wstążki, którymi były obwiązane prezenty. Tak, aby poświąteczne "śmieci" wykorzystać raz jeszcze.

  1. Oświetlenie

Nie kupujmy gadżetów na przysłowiowy "jeden raz", one i tak większą część roku leżałyby kompletnie niepotrzebne.

“Dyskotekowe” światło możemy zrobić za pomocą lampek choinkowych. Lampki mają zazwyczaj kilka trybów świecenia, wśród nich jest taki, który bardzo szybko zmienia kolory - na imprezę w sam raz.

Kiedy jednak nie chcemy takich świateł, możemy pomalować na kolorowo żarówki, które mamy już w domu. Czerwony, niebieski, czy zielony nastrój nie będzie problemem.

  1. Fajerwerki

Kilka słów na temat fajerwerków. One nie są niezbędne, nie są koniecznością. Jest to dodatkowa produkcja szkodliwych śmieci i co bardzo ważne - zwierzęta bardzo się boją. Nie dokładajmy swojej cegiełki do strachu, zaginięć czy nawet śmierci zwierząt. Nie puszczajmy fajerwerków, bez tego również Sylwester będzie udany.

  1. Najważniejszy świetny humor

W ferworze wszystkich przygotowań nie zapomnij o szampańskim nastroju i świetnej zabawie. Uśmiech od ucha do ucha, pozytywne nastawienie, to bardzo ważny składnik udanego sylwestra :)

Nie przejmuj się, jeśli nie wszystko będzie idealne - znacie się i lubicie, więc po prostu baw się dobrze i z radością przywitaj nowy 2020 rok :)

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl