Wiosenne porządki, czyli naturalne i ekologiczne sprzątanie 0
Wiosenne porządki w duchu 3R, czyli metody na naturalne i ekologiczne sprzątanie

Niezależnie od tego, jak się przygotujesz do nowego sezonu, opracowaliśmy przewodnik, w którym opisaliśmy metody na zrównoważone sposoby ograniczania, ponownego wykorzystania i recyklingu niechcianych rzeczy oraz sposoby bardziej ekologicznie sprzątanie, aby zapewnić zdrowszy i szczęśliwszy dom dla Ciebie, twojej rodziny i naszego środowiska.

REDUCE, czyli ogranicz

Na początku może to być trochę przytłaczające, ale (najczęściej) jest to także bardzo oczyszczający proces - pierwszym krokiem do rozpoczęcia walki z bałaganem jest pozbycie się rzeczy, których nigdy nie używasz. Zacznij od oczywistych stosów ubrań i produktów, które pewnie kiedyś obdarzałeś (lub nie?) miłością, ale teraz są nietknięte i gromadzą się w twojej sypialni, łazience, salonie itp. Następnie przejdź do półek i szuflad pt. "Zajmę się tym później" - wiosenne porządki to doskonała okazja, aby zostawić w domu tylko to, co naprawdę używasz, od tego, co myślisz, że "może się przydać", ale nigdy się jeszcze nie przydało. Nie sugerujemy, abyś ograniczał wszystkie swoje wygody związane ze stylem życia i stosował styl życia minimalistyczny, ale najszybszym sposobem skrócenia czasu sprzątania jest po prostu mniej rzeczy do czyszczenia. 

Dalsze „ograniczające” kroki w celu przyjęcia tej wiosny

Redukcja nie dotyczy tylko wyrzucania i niszczenia rzeczy; istnieją inne proste zmiany, które możesz zastosować w swoim stylu życia, aby zmniejszyć swój ślad na naszej planecie:

 • Wiosenne czyszczenie lodówki. Nie masz pewności, co zrobić z tymi przypadkowymi warzywami i składnikami schowanymi na półkach w lodówce? Zamiast wyrzucać je, sprawdź pomysły na potrawy z tych konkretnych składników. Twoje resztki mogą stać się kolejnym smakowitym daniem, o którym nigdy nie wiedziałeś, że jest możliwe. Obustronnie korzystny dla Ciebie i dla planety.

[product id="772, 778,793"] 

 • Weź własne worki na warzywa/owoce. Teraz, gdy zakaz używania plastikowych toreb jest w pełnym rozkwicie i mamy zwyczaj przynoszenia własnych toreb na zakupy, spróbuj wziąć ze sobą również kilka worków na warzywa i owoce, aby nie brać (a potem wyrzucać) kolejnych plastikowych woreczków. Jeśli nie masz jeszcze swoich woreczków i nie masz ochoty ich szyć samemu, to możesz spróbować, któryś z naszych

[product id="1106, 1107, 853"] 

 • "Wyślij" suszarkę na wakację. Teraz, gdy słońce świeci dłużej i jest cieplej, zamiast wysuszyć pranie w suszarce mechanicznej, wyślij ją (symbolicznie oczywiście;)) na wakcje, a skorzystaj ze zwykłej suszarki na zewnątrz i pozwól by słońce i wiatr wykonali całą ciężką pracę. Suszenie ubrań na zewnątrz jest świetnym sposobem na uzyskanie pewnej ilości witaminy D (przy wieszaniu prania, ale możesz i przy nim przecież też posiedzieć;), a jednocześnie zmniejsza zużycie energii i rachunki za energię.
 • Uważaj na zużycie wody. Woda jest bardzo ważna, jeśli chodzi o sprzątanie i czyszczenie, ale tej wiosny staraj się monitorować, ile wody zużywasz, a ile faktycznie potrzebujesz. Używaj łyżki i wyłączaj kran między czynnościami czyszczenia, aby zmniejszyć zużycie wody i energii, a także naprawiaj nieszczelne krany i rury, ponieważ mogą one również być głównym czynnikiem przyczyniającym się do marnotrawstwa wody. Dla osób, które ten "etap" mają już za sobą, proponujemy jeszcze wersję dla zaawansowanych, czyli ponowne wykorzystanie brudnej wody (wszelkie ścieki, które wytwarzamy w domu), ale oczywiście tylo wtedy, gdy detergenty, które używasz nie zawierają szkodliwych składników, które mogłyby zmniejszyć zdrowie gleby i roślin, jeśli są stosowane w ogrodzie.
 • Bez papieru. Jeśli nadal otrzymujesz rachunki pocztą, warto zmienic to na wersję elektroniczną, aby zminimalizować użycie papieru, ale i ślad ekologicznych, który zostawia za sobą drukowanie i kurier, który te  rachunki musi Ci do domu przynieść. Te zmiany mogą również pomóc Ci odzyskać przestrzeń w szufladach, które do tej pory były przeznaczone na dokumenty itp. To samo możesz zrobić z subskrypcjami czasopism / gazet, sprawdź, czy możesz przeczytać online. Aha, i koniecznie zamieść naklejkę na swojej skrzynce pocztowej, że nie chcesz żadnych ulotek i reklam, bo to jest (chyba) największe marnotrawstwo jakie istnieje.

REUSE, czyli ponowne użycie

Teraz, gdy masz już swój stos gadżetów, ubrań i przedmiotów, które nie są już potrzebne, to jest twój czas, aby stać się kreatywnym. Przejrzyj i sprawdź, czy któryś z tych przedmiotów może służyć celowi, o którym wcześniej nie pomyślałeś. Czy możesz użyć tkaniny z ulubionego (teraz dziurawego) swetra i uszyć nową poszewkę na poduszkę? Czy masz wystarczającą liczbę książek, aby móc je ułożyć i używać jako stolika? Nie sugerujemy, abyś przechowywał przedmioty „na wszelki wypadek”, a raczej sprawdzał, czy coś z tego, co masz, może uchronić cię przed zakupem czegoś innego. Dla osób ze starymi prześcieradłami i ręcznikami są one idealne do czyszczenia zamiast używania ręczników papierowych i produktów jednorazowego użytku, ponieważ szmatki z tkanin można po prostu wyprać i ponownie wykorzystać do przyszłego czyszczenia. Stare szczoteczki do zębów są również doskonałymi narzędziami do czyszczenia np. sprężyn i świetnie radzą sobie w małych szczelinach i przestrzeniach. 

PS Jeśli nie Twoja szczoteczka nadaje się już do czyszczenia łazienki, to oznacza, że pora na nową do czyszczenia zębów ;-)

[product id="926, 516, 641"] 

RECYCLE, czyli podaj dalej do przyjaciół, rodziny i potrzebujących

Po odłożeniu tego, co możesz ponownie wykorzystać, nadszedł czas, aby sprawdzić, czy pozostałe przedmioty mogą być przydatne dla kogoś innego i zapewnić sobie dobre samopoczucie, które często pojawia się podczas darowizn. Obejmuje to artykuły kuchenne, takie jak naczynia i gadżety, zabawki, ubrania, książki itp., które mogłyby mieć "drugie życie" z kimś innym. Jeśli przyjaciele i rodzina nie są chętni do przyjęcia nowych rzeczy, to możesz spróbować przekazać je różnym organizacjom charytatywnym, które zbierają konkretne rzeczy (ubrania - PCK, zabawki - domy dziecka, książki - biblioteki, itp). Ci, którzy są nieco bardziej cierpliwi, mogą wystawić przedmioty na sprzedaż za pośrednictwem sprzedaży garażowej (teraz, gdy pogoda się rozgrzewa) lub opublikować ja na olx, Allegro czy Gumtree. Twój dom będzie mniej zaśmiecony, a ktoś inny będzie mógł pominąć zakup nowo wyprodukowanej rzeczy, a przez to pomożesz zmniejszyć ilość odpadów, które zwykle trafiłaby na wysypiska.

Zielone sprzątanie, czyli wiosenne czyszczenie bez toksyn

Teraz, gdy jesteś gotowy na wiosenne sprzątanie warto zwrócić uwagę na środki czyszczące dla gospodarstw domowych, po które sięgamy. Podczas gdy wielu naszych klientów już wie, jak ważne jest odtruwanie naszych produktów do pielęgnacji skóry, kosmetyków do makijażu i produktów do pielęgnacji ciała, produkty czyszczące są często pomijane. Na powierzchni komercyjne środki czyszczące są świetne w tym, co robią, tzn. łatwo usuwają kurz i brud przy niewielkim wysiłku, jednak wiele z naszych codziennych środków czyszczących zawiera toksyczne składniki, które, chociaż mogą być bezpieczne w niewielkich ilościach, często mają szkodliwe skutki uboczne.

Staraj się używać produktów, które zawierają wszystkie składniki na etykietach i nie zawierają zbędnych perfum lub barwników, które często pochodzą z produktów petrochemicznych. Najlepszą opcją jest wybór środków czyszczących na bazie roślin i minerałów w celu detoksykacji domu, a jeśli masz delikatną skórę lub jesteś podatny na alergie, wybierz produkty bezzapachowe, ponieważ nawet olejki eteryczne mogą podrażniać wrażliwą skórę. 

Najlepszymi produktami będą: soda oczyszczona i kwasek cytrynowy, a do prania orzechy mydlane. Wszystko super naturalne i ekologiczne, a zarazem tanie! 

[product id="1169, 1170, 1168"] 

Soda oczyszczona, czyli domowy cudotwórca

Soda oczyszczona czyli wodorowęglan sodu jest nieorganicznym związkiem chemicznym stosowanym w przemyśle farmaceutycznym (m.in. leczenia kwasicy), kosmetycznym (składnik pasty do zębów), spożywczym (składnik proszku do prania, regulator PH), chemicznym (pochłaniacz zapachów i wilgoci, zmiękczacz wody). Soda jest produktem całkowicie biodegradowalnym. Jej wszechstronne działanie pozwala na całkowitą rezygnację z szerokiej gamy środków chemicznych stosowanych zwykle do czyszczenia, sprzątania czy pielęgnacji. Oto niektóre z zastosowań sody.

 • Kuchenka i wnętrze piekarnika - szorować pastą z sodą za pomocą gąbki, po kwadransie dokładnie spłukać.
 • Spalenizna na garnkach - do garnka nalać wody, zagotować, wyłączyć, wsypać 1/2 szklanki sody i zostawić na noc, rano wypłukać garnek.
 • Osady z herbaty i kawy - wyczyścić pastą z sody przy użyciu gąbki.
 • Nieprzyjemne zapachy w lodówce usunie roztwór z sody lub proszek w miseczce umieszczonej w lodówce. Zawartość regularnie wymieniać.
 • Kafelki, fugi - szorować pastą z sody, przy mocniejszych zabrudzeniach za pomocą papki sody z octem.
 • Kabina prysznicowa - spryskać drzwi octem, po kilku minutach wyszorować gąbką z sodą, spłukać.
 • Sedes - posypać 1/2 szklanki sody i wyszorować szczotką.
 • Usuwanie kamienia ze słuchawki prysznicowej - do plastikowej torebki wsypać ćwierć szklanki sody i wlać szklankę octu, do środka włożyć słuchawkę, torebkę zawiązać, po godzinie torebkę zdjąć, a słuchawkę opłukać.
 • Armatura - pocierać zwilżoną posypaną sodą myjką.
 • Odtykanie rur kanalizacyjnych - do odpływu wsypać szklankę sody, zalać ją szklanką octu i spłukać po kilku minutach litrem gorącej wody.
 • Odświeżanie dywanów, wykładzin - równomiernie posypać sodą i zostawić na całą noc, odkurzyć.
 • Odświeżanie powietrza - wsypać sodę do bawełnianego woreczka lub otwartego pudełka i umieścić w szafie, pod zlewem, walizce, garderobie, łazience. Można dodać wybrany olejek eteryczny, aby dodać zapach i wzmocnić o dodatkowe wybrane działanie olejku eterycznego. 

Ściereczki, szczotki i inni przyjaciele rąk

Przy sprzątaniu nie może oczywiście zabraknąć ściereczek. W tym celu możesz użyć stare, potargane t-shirty, ale jeśli nie masz takowych, to polecamy nasze ekologiczne opcje na ściereczki.

[product id="1121, 492, 1171"]  

O ile sprawa ściereczek jest łatwa do ogarnięcia w ramach czyszczenia szafy, to znalezienie domowej gąbki jest już bardziej problematyczne, tak, jak i znalezienie w sklepach gąbki, które nie jest wyprodukowana z materiałów ropopochodnych/plastiku. Poniżej znajdziecie kilka propozycji na naturalne gąbki, które po użytkowaniu mogą po prostu trafić na kompost.

[product id="939, 943, 548"]  

Nadchodzący sezon potraktuj jako doskonałą okazję, aby zatrzymać się na dodatkową sekundę i naprawdę zastanowić się, w jaki sposób twoje wiosenne wybory wpływają na dobre samopoczucie i na środowiska i czy istnieją (proste) rzeczy, który można zmienić, aby poprawić zdrowie swojej rodziny i bliskich. Może nie chodzi o używanie produktów wymagających ciężkich rękawiczek, ale o posiadanie domu zdrowego i wolnego od zbędnych toksyn i bałaganu, który przyniesie korzyści zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Udanych porządków :-)

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl