10 postanowień noworocznych, aby żyło nam się lepiej 0
Postanowienia noworoczne 2023

Nowy rok to doskonały czas, aby zastanowić się nad naszymi osobistymi i zawodowymi celami. Małe zmiany mogą zrobić wielką różnicę, a nawet najmniejsze działania mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko. Każdy wysiłek się liczy, niezależnie od tego, czy chodzi o ograniczenie jednorazowych plastików, czy o wspólne przejazdy samochodem z przyjaciółmi. Możesz nawet rozpocząć program recyklingu w domu lub ograniczyć zjadane mięso. A jeśli jesteś ambitny, możesz nawet podjąć decyzję o zostaniu aktywistą lub wolontariuszem w sprawie ochrony środowiska. Zobacz jakie zmiany my planujemy wprowadzić w 2023 roku.

Moja redukcja odpadów będzie wyglądać zupełnie inaczej niż Twoja i to jest w porządku! Nie wszyscy mamy taki sam dostęp do miejsc, które pomagają zmniejszyć nasze marnotrawstwo, taki sam budżet, czas lub energię – więc porównywanie Twojej podróży z inną tylko Cię cofnie. Bądź delikatny i świętuj WSZYSTKIE swoje zmiany. Muszą pracować, abyś stał się trwałymi nawykami. 

1. Używaj ponownie, naprawiaj

Zaczynając ograniczać ilość odpadów, możemy dać się złapać we wszystkie „eko” gadżety. Ale są szanse, że masz już coś, co może wykonać tę pracę! Czy potrzebujesz tego fantazyjnego pojemnika na kompost, czy stare wiadro też się nada? Kupowanie nowych, nawet ekologicznych gadżetów, nadal zużywa cenne zasoby, więc najpierw zastanów się, co masz.

Rzeczy się psują, to wiemy, ale zanim je wyrzucisz, zastanów się, czy można je naprawić. Jeśli nie wiesz jak, to zapytaj koleżanki lub Google. Drugie czy nawet trzecie "życie" jakiegoś produktu staje się już powoli normą.

2. Jeśli coś często używasz - zrób to sam

Możesz chciał_byś pić więcej mleka owsianego, ale nie chcesz generować tylu odpadów lub płacić więcej za litr - spróbuj zrobić własny napój owsiany. Dużo wydajesz pieniędzy na naturalne kosmetyki? Nie wiesz jak się do tego zabrać? Skorzystaj z naszych pomysłów na produkty "Zrób-To-Sam"

3. Sprzedaj lub oddaj rzeczy, których nie używasz

Masz przedmioty, których już nie używasz? Świetnie! Jeśli nadają się do sprzedaży to wystaw je na Vinted czy OLX, a jeśli nie, to istnieje wiele lokalnych grup, jak Uwaga! Śmieciarka jedzie, gdzie przekażesz niechciane produkty komuś, kto z nich chętnie skorzysta.

4. Kupuj lokalnie i lokalne produkty

Czy faktycznie pasta do zębów z Australii czy krem z USA to takie niezastąpione produkty, że muszą być sprawdzane przez pół świata, abyś mógł/a z nich skorzystać? Mamy tyle lokalnych (polskich czy przynajmniej europejskich produktów), że na pewno znajdziesz coś dla siebie. To samo tyczy się sklepów - jeśli możesz wesprzeć lokalny sklep, który płaci podatki w Polsce, to może warto tam właśnie zrobić zakupy.

5. Ogranicz ilość zużywanego papieru

Kilka bardzo łatwych sposobów, aby to zrobić, obejmuje zamianę drukowanej gazety i czasopisma na wersje online oraz wybranie elektronicznych rachunków i wyciągów. W przypadku kart okolicznościowych i zaproszeń możesz je zrobić z tego, co już masz w domu. Będzie kreatywnie i #zerowaste.

6. Wykorzystuj resztki (przed kompostowaniem)

Czy mógł_abyś nadać tym resztkom jedzenia inne zastosowanie, zanim trafią na kompost? Skórki cytrusów to wspaniały środek do czyszczenia, skórki warzyw to doskonały wywar do gotowania, a fusy z kawy, luksusowy peeling do ciała. Zmiana przeznaczenia wszystkich naszych zasobów honoruje wszystkie części procesu uprawy i łączy nas z powrotem z prostszymi wartościami. 

7. Załóż własny ogródek i kompost

Zasadź kwiaty, warzywa, zioła i krzewy, aby uzyskać piękniejszą i bardziej przyjazną dla środowiska przestrzeń na zewnątrz. Nawet jeśli mieszkasz w bloku, możesz wykorzystać balkon czy po prostu parapet w kuchni, aby stworzyć np. ogródek ziołowy.

Kompostowanie to jeden z najlepszych kroków, jakie można podjąć, aby pomóc swojemu ogrodowi i środowisku. Kompost składa się z materiałów organicznych, takich jak resztki jedzenia, ścinki trawy i liście, które z czasem ulegają rozkładowi, uwalniając bogatą w składniki odżywcze zmianę w glebie, która jest wspaniała dla ogrodu.

Kompostowanie pomaga zmniejszyć ilość odpadów, które trafiają na wysypiska, ponieważ szybko się rozkładają i nie zajmują cennego miejsca. Ponadto jest to świetny sposób na dodanie składników odżywczych do ogrodu bez konieczności kupowania drogich nawozów. Kompost pomaga również poprawić strukturę gleby, ułatwiając roślinom pobieranie wody i składników odżywczych, a także pomaga utrzymać zdrową równowagę pożytecznych organizmów w glebie.

8. Ogranicz jedzenie mięsa

Produkcja mięsa poważnie odbija się na środowisku – odpowiada za 10 do 40 razy więcej emisji gazów cieplarnianych niż uprawa owoców, zbóż i warzyw. Hodowla bydła jest powiązana z wylesianiem; inne formy ferm zwierzęcych produkują ogromne ilości ścieków i stworzyły szczepy bakterii oporne na antybiotyki, co stwarza zagrożenie dla zdrowia ludzi i środowiska. Spożywanie zbyt dużej ilości czerwonego mięsa wiąże się również z chorobami serca, wysokim poziomem cholesterolu, rakiem i otyłością. Dlatego zachęcamy do ograniczenia jedzenie mięsa, a ciekawe pomysły na roślinne potrawy znajdziesz na naszym blogu Roślinnie Raz Dziennie.

9. Wyczyść swój e-mail

W samych Stanach Zjednoczonych co roku 100 milionów drzew jest wykorzystywanych do rozsyłania niechcianej poczty. Przejrzyj swoją skrzynkę, żeby zobaczyć czy nie masz tam maili/newsletterów, których nie czytasz, a na przyszłość zapisuj się do nowych z rozwagą.

10. Wyjdź z domu i ciesz się naturą

Wychodzenie i łączenie się z lokalnym otoczeniem przypomina nam, dlaczego pracujemy nad wprowadzaniem zmian, bez względu na to, jak duże lub małe. Daje czas na zadbanie o siebie. Stare powiedzenie „nie możesz nalać z pustego kubka” ma zastosowanie, a kiedy zadbasz o siebie, będziesz mieć więcej energii do włożenia w troskę o innych i naszą planetę.

Na koniec Małe zmiany mogą zrobić wielką różnicę, a nawet najmniejsze działania mogą mieć pozytywny wpływ na środowisko. Każdy wysiłek się liczy, niezależnie od tego, czy chodzi o ograniczenie jednorazowych plastików, czy o wspólne przejazdy samochodem z przyjaciółmi. Możesz nawet rozpocząć program recyklingu w domu lub przyjąć styl życia bez odpadów. A jeśli jesteś ambitny, możesz nawet podjąć decyzję o zostaniu aktywistą lub wolontariuszem w sprawie ochrony środowiska. W istocie rok 2020 to doskonały czas, aby zacząć robić ekologiczne postanowienia - i podjąć działania, aby je zrealizować.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium