5 powodów, aby wybrać naturalny dezodorant 0
5 powodów, aby wybrać naturalny dezodorant

Antyperspiranty i dezodoranty to bardzo ważne produkty w naszych łazienkach. Każdy wie, że pocenie jest dobre, ale nikt nie chce brzydko pachnieć, dlatego kolejne firmy i marki prześcigają się w hasłach reklamowych mówiących o "blokowaniu potu", "non stop ochronie", "ochronie 72h", itd. Na szczęście pojawia się coraz więcej opcji naturalnych dezodorantów.

Naturalne dezodoranty działają jednak inaczej niż konwencjonalny dezodorant lub antyperspirant. Ciało musi przejść fazę dostosowania, która może być czasami niewygodna i trwać może nawet przez kilka tygodni. Ale warto ten etap przetrzymać, bo potem ciało wraca do swojego naturalnego rytmu i nie będziesz się nadmiernie pocić, ani brzydko pachnieć. 

Dlaczego warto używać naturalnych dezodorantów? 

1. Koniec szkodliwych substancji, które wchłaniają się do ciała

Konwencjonalne środki przeciwpotowe zawierają wiele substancji chemicznych, które nie służą naszemu zdrowiu, jak np.

 • Aluminium - jest aktywnym składnikiem większości antyperspirantów. Sole glinu są absorbowane przez komórki gruczołów potowych, czyli przenikają do naszego organizmu. Badania jednak dowodzą, że aluminium może mieć działanie genotoksyczne i estrogenne, ale i przyczyniać się do raka piersi. Niestety, aluminium zostało również powiązane z chorobą Alzheimera.
 • Parabeny - działają jako środek konserwujący w wielu produktach do higieny osobistej, w tym dezodorantach. Zawierają one właściwości estrogenopodobne i mogą wpływać na równowagę hormonalną organizmu. Mogą powodować wiele problemów zdrowotnych czy zwiększać ryzyko nowotworów. 
 • Triclosan - to kolejny powszechny składnik występujący w konwencjonalnych dezodorantach. Jest to środek przeciwdrobnoustrojowy, który zabija bakterie i grzyby. Jest klasyfikowany jako pestycyd przez FDA i prawdopodobny czynnik rakotwórczy przez EPA i został połączony z wieloma różnymi problemami zdrowotnymi oraz zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka.
 • Syntetyczny zapach - termin "zapach/parfume" to ogólne słowo, które może zawierać tysiące substancji chemicznych, których firma nie chce umieścić na etykiecie składnika. Syntetyczne zapachy gromadzą się w tkankach i są powiązane z zaburzeniami hormonalnymi i innymi poważnymi skutkami dla zdrowia.

2. Pot NIE jest Twoim wrogiem

Czy wiesz, że pot jest bezwonny? Jeśli chcesz coś/kogoś obwiniać za nieprzyjemny zapach, to są to bakterie. Gdy wilgoć pozostaje na skórze, bakterie zaczynają się rozwijać i wytwarzają nieprzyjemny zapach. Natomiast pocenie się jest naturalnym procesem i ma wiele pożytecznych funkcji, takich jak usuwanie ciała z nagromadzonych toksyn i ochładzanie organizmu. Dlatego antyperspiranty, których zadaniem jest blokowanie pocenia się, nie są dobre dla naszego ciała, a wręcz przeciwnie - szkodzą mu.

3. Ekologiczne opakowanie

Najpopularniejsze dezodoranty i antyperspiranty są dostępne albo w aerozolu, który podobnie jak lakiery do włosów, przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, zawierają bardzo dużą ilość lotnych związków organicznych, które przyczyniają się do tworzenia ozonu w warstwie przyziemnej, kluczowego komponentu smogu albo w plastikowych opakowaniach, które albo nie są przeznaczone do recyklingu, albo i tak ich nikt nie recykluje.

Dezodoranty dostępne w naszym sklepie są dostępne albo w opakowaniach papierowych albo szklanych słoiczkach, dlatego nie są szkodliwe dla środowiska.

4. Nie maskują brzydkiego zapachu, tylko do niego nie dopuszczaj

W wielu naturalnych dezodorantach głównym składnikiem jest soda oczyszczona, która zapobiega tworzeniu się bakterii powodujących nieprzyjemny zapach. Innymi słowy, zamiast maskować brzydki zapach lub, co jeszcze gorsze, zatykać gruczołu potowe, naturalne dezodoranty będą po prostu zapobiegać mnożeniu się bakterii, a w rezultacie brzydkiemu zapachowi.

Wiemy jednak, że część osób nie może stosować produktów z sodą, gdyż podrażnia im skórę. Dla tak wrażliwej skóry mamy również dezodoranty, które sody nie zawierają (wszystkie dezodoranty Scence i wybrane Ponio). 

5. Bez żółtych plam 

Ostatnim zagadnieniem do rozważenia jest wpływ antyperspirantów na twoje ubranie. Aluminium w antyperspiracie reaguje z białkami w pocie i powoduje brzydkie żółte plamy na koszulach. Po używaniu naturalnych dezodornatów nie będziesz miał takich problemów, bo nie zawierają one aluminium.  

Skład naturalnych dezodorantów

Jeśli przeanalizujecie składy naturalnych dezodorantów to zauważycie pewną spójność - olej kokosowy, soda oczyszczona i olejki eteryczne. Dlaczego te właśnie składniki występują najczęściej? Olej kokosowy i olejki eteryczne są przeciwbakteryjne, olejek zapewnia również piękny naturalny zapach, a soda zmienia poziom pH pachami, aby utrudnić wzrost bakterii.

Alternatywą są dezodoranty w krysztale. Zawierają naturalnie występującą postać aluminium, którego cząsteczki są zbyt duże, aby mogły zostać wchłonięte przez skórę. Te produkty zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i wzrostowi bakterii. W naszej ofercie nie mamy takich dezodorantów, gdyż i tak zawierają one aluminium, a my chcemy promować wyłącznie 100% bezpieczne rozwiązania.

Czego można się spodziewać w fazie detoksykacji

Po przejściu na naturalny dezodorant organizm przechodzi przez okres detoksykacji, który może trwać nawet miesiąc. W pierwszym tygodniu prawdopodobnie nie poczujesz zmiany. Dzieje się tak dlatego, że w organizmie wciąż jest dużo toksyn i substancji chemicznych. W drugim i trzecim tygodniu możesz zauważyć więcej potu i silniejszy zapach niż normalnie. Jest to całkowicie normalne. To właściwie znak, że detoks działa! Twoje ciało po prostu pozbywa się wszystkich nagromadzonych toksyn. Po trzech-czterech tygodniach twoje ciało się "skoryguje" i wrócisz do swojego starego, nie-spoconego, nie-śmierdzącego siebie, ale już bez toksyn!

Wskazówki, jak przejść przez fazę detoksykacji

 • Myj dokładnie pachy 1-2 razy dziennie za pomocą naturalnego mydła i wody,
 • Masuj pachy z suchą szczotką raz dziennie w cyklicznych ruchach, aby zwiększyć krążenie i masować węzły chłonne,
 • Złuszczaj skórę pod pachami dwa razy w tygodniu, aby przyspieszyć proces odtruwania, odnawiając skórę
 • Unikaj przetworzonej żywności, ponieważ dieta ma znaczący wpływ na fazę detoksykacji,
 • Pij dużo wody, aby przyspieszyć wypłukiwanie toksyn,
 • W razie potrzeby możesz aplikować dezodorant nawet kilka razy w ciągu dnia,
 • Noś naturalne tkaniny. Poliester i włókna akrylowe zatrzymują wilgoć, która może powodować szybsze rozmnażanie bakterii.

Jak pozbyć się plam po naturalnym dezodorancie?

Zanim spróbujesz usunąć plamy dezodorantu z ubrań, musisz dokładnie poznać źródło plamy. Plamy z dezodorantów bardzo różnią się od tych z antyperspirantów, ale dobrą wiadomością jest to, że plamy z naturalnych składników są łatwiejsze do usunięcia w porównaniu z plamami spowodowanymi przez składniki chemiczne.

Oto kilka zasad usuwania plam, o których należy pamiętać:

 • Jeśli koszula jest ciemniejsza, a plama, którą widzisz, jest jasna, możesz ją usunąć za pomocą wilgotnej szmatki. Naturalne dezodoranty mogą zawierać suche i sproszkowane składniki i to jest bardziej prawdopodobne, skąd bierze się plama.
 • Jeśli koszula jest ciemna, ale plama jest również ciemna, obszar ten należy oczyścić przed praniem.
 • Jeśli Twoja koszula ma jasny kolor, a plama jest żółtawa, najprawdopodobniej jest to reakcja między powietrzem a bakteriami, dlatego najlepiej jak najszybciej wyprać ubrania.

Zawsze pierz ubrania zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Jeśli koszula wymagała prania w zimnej wodzie, może być konieczne wstępne przygotowanie tkaniny przed wrzuceniem jej do pralki. Dzieje się tak, ponieważ niektóre naturalne składniki (takie jak olejki) wymagają cieplejszej wody, aby rozluźnić się z tkaniny.

Istnieje wiele różnych sposobów przygotowania tkanin przed praniem, ale oto najpopularniejsze trzy opcje:

 • Zmoczenie tkaniny w płynie do naczyń. Napełnij umywalkę do połowy ciepłą wodą, a następnie dodaj do mieszanki kilka kropel płynu do naczyń. Zamieszaj wodę, aby upewnić się, że płyn się rozpuści, ale nie za dużo, ponieważ nie chcesz zbyt wielu bąbelków. Zanurz koszulę w wodzie na 20 minut, a następnie wykręć, aby usunąć pozostałości dezodorantu. Jeśli nadal widoczne są plamy, powtórz proces.
 • Soda oczyszczona to idealny środek do czyszczenia wielu przyborów kuchennych, ale czy wiesz, że można go również używać do usuwania plam? Całe miejsce przykryj sodą oczyszczoną i delikatnie przetrzyj powierzchnię. Następnie spryskaj to miejsce wodą. Użyj karty kredytowej, aby usunąć nadmiar produktu przed wrzuceniem koszuli do pralki.
 • Możesz również przygotować pastę z sody oczyszczonej. Będziesz potrzebować szczoteczki do zębów, której już nie używasz, mydła do naczyń i sody oczyszczonej. Posyp plamę sodą oczyszczoną i pozostaw na około godzinę. Za pomocą szczoteczki do zębów usuń nadmiar sody oczyszczonej z koszuli, a następnie dodaj trochę płynu do naczyń do plamy. Wcieraj płyn tak, aby tkanina trochę go wchłonęła, a następnie dodaj więcej, tworząc w ten sposób cienką warstwę mydła na powierzchni. Następnie po prostu wrzuć koszulę do pralki, tak jak zwykle.

Naturalne dezodoranty dostępne u Pandy Wandy 

Wiemy, że stosowanie naturalnych dezodorantów jest bardzo dobrym pomysłem zarówno dla Ciebie, jak i dla planety, dlatego cały czas pracujemy nad powiększaniem oferty naturalnych dezodorantów, aby każdy mógł znaleźć ten odpowiedni dla siebie. Obecnie znajdziecie u nas dezodoranty m.in.: Ponio, Lamazuna, Ben & Anna, Cztery Szpaki, Brooklyn Groove, Lekker czy też marki Nuud

Wybraliśmy również 5 wg nas najlepszych dezodorantów. Zobacz nasz ranking TUTAJ.

Wszystkie dostępne u nas dezodoranty mają 1) naturalny skład, 2) są wegańskie i 3) mają ekologiczne opakowania. Jesteśmy dumni z tego, że mamy (prawdopodobnie) największą obecnie ofertę naturalnych dezodorantów, które spełniają te 3 kryteria. 

Dezodoranty bez sody oczyszczonej

 

Ponio. Naturalne dezodoranty słowackiej marki Ponio są delikatne dla skóry, ale skutecznie zapobiegają rozwojowi bakterii, który przyczynia się do powstawania przykrego zapachu. Dezodoranty zapakowane są w papierowe, 100% kompostowalne opakowania. Część dezodorantów Ponio ma recepturę bez sody oczyszczonej.

[product id="1875, 1874, 1873"] 

Ben & Anna. Naturalne dezodoranty niemieckiej marki Ben & Anna w metalowej puszce bez sody to alternatywa do ich sztyftów w kartonie. Konsystencja dezodorantu jest jeszcze bardziej miękka i łatwiejsza w aplikacji. Podczas nakładania nie pozostawia tłustej czy klejącej warstwy. 

[product id="2335, 2336, 2337"] 

Dezodoranty z sodą oczyszczoną 

Ben & Anna. Naturalne dezodoranty Ben&Anna dzięki zawartości sody oczyszczonej i masła shea posiadają przyjemną, średnio twardą konsystencję. Podczas nakładania nie pozostawiają tłustej czy klejącej warstwy. Dezodoranty są zapakowane w papierową tubę wykonaną z papieru pozyskiwanego z recyklingu.

Lamazuna. Dezodorant w kostce Lamazuna jest bardzo skuteczny, a jednocześnie ekologiczny i dobry dla naszego ciała/zdrowia. Dezodorant zawiera olej palmarosa, który działa antybakteryjnie. Zapobiega nadmiernemu poceniu, ale nie zatyka porów. Dezodorant jest skuteczniejszy niż kamień ałunowy.  

Mydlarnia Cztery Szpaki. Dezodoranty te nie walczą z naturą, ale skutecznie absorbują przykry zapach. Wchłaniają nadmiar potu, działają bakteriobójczo i łagodzą podrażnienia. Zamknięte w szklanym opakowaniu będą idealną alternatywą dla wszystkich, którzy chcą naturalny i wydajny dezodorant. 

Ponio. Naturalne dezodoranty słowackiej marki Poniodelikatne dla skóry, ale skutecznie zapobiegają rozwojowi bakterii, który przyczynia się do powstawania przykrego zapachu. Dezodoranty zapakowane są w papierowe, 100% kompostowalne opakowania, a w ofercie są zarówno dezodoranty przeznaczone dla aktywniejszych osób (wariant Fresh Air), jak i stworzone dla delikatniejszej, ale dłużej ochrony (Piwonia Cukrowa).

Brooklyn Groove. To pierwsze polskie dezodoranty naturalne, których skład opiera się o węgiel aktywny. Dezodoranty nie zawierają aluminum, parabenów i syntetycznych zapachów. Idealne dla wrażliwej skóry i osób, które w sposób bezpieczny dla własnego zdrowia, chcą w skuteczny sposób wyeliminować zapach potu i utrzymać uczucie świeżości. Dezodoranty Brooklyn występują w sztyfcie lub w kremie (szklanym słoiczku).

 

Interesują Cię tematu związane z naturalnymi kosmetykami? Przeczytaj nasze inne artykuły:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium