5 powodów, aby wybrać naturalny dezodorant

0
5 powodów, aby wybrać naturalny dezodorant

Antyperspiranty i dezodoranty to bardzo ważne produkty w naszych łazienkach. Każdy wie, że pocenie jest dobre, ale nikt nie chce brzydko pachnieć, dlatego kolejne firmy i marki prześcigają się w hasłach reklamowych mówiących o "blokowaniu potu", "non stop ochronie", "ochronie 72h", itd. Na szczęście pojawia się coraz więcej opcji naturalnych dezodorantów.

Naturalne dezodoranty działają jednak inaczej niż konwencjonalny dezodorant lub antyperspirant. Ciało musi przejść fazę dostosowania, która może być czasami niewygodna i trwać może nawet przez kilka tygodni. Ale warto ten etap przetrzymać, bo potem ciało wraca do swojego naturalnego rytmu i nie będziesz się nadmiernie pocić, ani brzydko pachnieć. 

Dlaczego warto używać naturalnych dezodorantów? 

1. Koniec szkodliwych substancji, które wchłaniają się do ciała

Konwencjonalne środki przeciwpotowe zawierają wiele substancji chemicznych, które nie służą naszemu zdrowiu, jak np.

 • Aluminium - jest aktywnym składnikiem większości antyperspirantów. Sole glinu są absorbowane przez komórki gruczołów potowych, czyli przenikają do naszego organizmu. Badania jednak dowodzą, że aluminium może mieć działanie genotoksyczne i estrogenne, ale i przyczyniać się do raka piersi. Niestety, aluminium zostało również powiązane z chorobą Alzheimera.
 • Parabeny - działają jako środek konserwujący w wielu produktach do higieny osobistej, w tym dezodorantach. Zawierają one właściwości estrogenopodobne i mogą wpływać na równowagę hormonalną organizmu. Mogą powodować wiele problemów zdrowotnych czy zwiększać ryzyko nowotworów. 
 • Triclosan - to kolejny powszechny składnik występujący w konwencjonalnych dezodorantach. Jest to środek przeciwdrobnoustrojowy, który zabija bakterie i grzyby. Jest klasyfikowany jako pestycyd przez FDA i prawdopodobny czynnik rakotwórczy przez EPA i został połączony z wieloma różnymi problemami zdrowotnymi oraz zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka.
 • Syntetyczny zapach - termin "zapach/parfume" to ogólne słowo, które może zawierać tysiące substancji chemicznych, których firma nie chce umieścić na etykiecie składnika. Syntetyczne zapachy gromadzą się w tkankach i są powiązane z zaburzeniami hormonalnymi i innymi poważnymi skutkami dla zdrowia.

2. Pot NIE jest Twoim wrogiem

Czy wiesz, że pot jest bezwonny? Jeśli chcesz coś/kogoś obwiniać za nieprzyjemny zapach, to są to bakterie. Gdy wilgoć pozostaje na skórze, bakterie zaczynają się rozwijać i wytwarzają nieprzyjemny zapach. Natomiast pocenie się jest naturalnym procesem i ma wiele pożytecznych funkcji, takich jak usuwanie ciała z nagromadzonych toksyn i ochładzanie organizmu. Dlatego antyperspiranty, których zadaniem jest blokowanie pocenia się, nie są dobre dla naszego ciała, a wręcz przeciwnie - szkodzą mu.

3. Ekologiczne opakowanie

Najpopularniejsze dezodoranty i antyperspiranty są dostępne albo w aerozolu, który podobnie jak lakiery do włosów, przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza, zawierają bardzo dużą ilość lotnych związków organicznych, które przyczyniają się do tworzenia ozonu w warstwie przyziemnej, kluczowego komponentu smogu albo w plastikowych opakowaniach, które albo nie są przeznaczone do recyklingu, albo i tak ich nikt nie recykluje.

Dezodoranty dostępne w naszym sklepie są dostępne albo w opakowaniach papierowych albo szklanych słoiczkach, dlatego nie są szkodliwe dla środowiska.

4. Nie maskują brzydkiego zapachu, tylko do niego nie dopuszczaj

W wielu naturalnych dezodorantach głównym składnikiem jest soda oczyszczona, która zapobiega tworzeniu się bakterii powodujących nieprzyjemny zapach. Innymi słowy, zamiast maskować brzydki zapach lub, co jeszcze gorsze, zatykać gruczołu potowe, naturalne dezodoranty będą po prostu zapobiegać mnożeniu się bakterii, a w rezultacie brzydkiemu zapachowi.

Wiemy jednak, że część osób nie może stosować produktów z sodą, gdyż podrażnia im skórę. Dla tak wrażliwej skóry mamy również dezodoranty, które sody nie zawierają (wszystkie dezodoranty Scence i wybrane Ponio). 

5. Bez żółtych plam 

Ostatnim zagadnieniem do rozważenia jest wpływ antyperspirantów na twoje ubranie. Aluminium w antyperspiracie reaguje z białkami w pocie i powoduje brzydkie żółte plamy na koszulach. Po używaniu naturalnych dezodornatów nie będziesz miał takich problemów, bo nie zawierają one aluminium.  

Skład naturalnych dezodorantów

Jeśli przeanalizujecie składy naturalnych dezodorantów to zauważycie pewną spójność - olej kokosowy, soda oczyszczona i olejki eteryczne. Dlaczego te właśnie składniki występują najczęściej? Olej kokosowy i olejki eteryczne są przeciwbakteryjne, olejek zapewnia również piękny naturalny zapach, a soda zmienia poziom pH pachami, aby utrudnić wzrost bakterii.

Alternatywą są dezodoranty w krysztale. Zawierają naturalnie występującą postać aluminium, którego cząsteczki są zbyt duże, aby mogły zostać wchłonięte przez skórę. Te produkty zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów i wzrostowi bakterii. W naszej ofercie nie mamy takich dezodorantów, gdyż i tak zawierają one aluminium, a my chcemy promować wyłącznie 100% bezpieczne rozwiązania.

Czego można się spodziewać w fazie detoksykacji

Po przejściu na naturalny dezodorant organizm przechodzi przez okres detoksykacji, który może trwać nawet miesiąc. W pierwszym tygodniu prawdopodobnie nie poczujesz zmiany. Dzieje się tak dlatego, że w organizmie wciąż jest dużo toksyn i substancji chemicznych. W drugim i trzecim tygodniu możesz zauważyć więcej potu i silniejszy zapach niż normalnie. Jest to całkowicie normalne. To właściwie znak, że detoks działa! Twoje ciało po prostu pozbywa się wszystkich nagromadzonych toksyn. Po trzech-czterech tygodniach twoje ciało się "skoryguje" i wrócisz do swojego starego, nie-spoconego, nie-śmierdzącego siebie, ale już bez toksyn!

Wskazówki, jak przejść przez fazę detoksykacji

 • Myj dokładnie pachy 1-2 razy dziennie za pomocą naturalnego mydła i wody,
 • Masuj pachy z suchą szczotką raz dziennie w cyklicznych ruchach, aby zwiększyć krążenie i masować węzły chłonne,
 • Złuszczaj skórę pod pachami dwa razy w tygodniu, aby przyspieszyć proces odtruwania, odnawiając skórę
 • Unikaj przetworzonej żywności, ponieważ dieta ma znaczący wpływ na fazę detoksykacji,
 • Pij dużo wody, aby przyspieszyć wypłukiwanie toksyn,
 • W razie potrzeby możesz aplikować dezodorant nawet kilka razy w ciągu dnia,
 • Noś naturalne tkaniny. Poliester i włókna akrylowe zatrzymują wilgoć, która może powodować szybsze rozmnażanie bakterii.

Naturalne dezodoranty dostępne u Pandy Wandy 

Wiemy, że stosowanie naturalnych dezodorantów jest bardzo dobrym pomysłem zarówno dla Ciebie, jak i dla planety, dlatego cały czas pracujemy nad powiększaniem oferty naturalnych dezodorantów, aby każdy mógł znaleźć ten odpowiedni dla siebie. Obecnie znajdziecie u nas dezodoranty marek: Ponio, Scence, Lamazuna, Living Naturally, Ben & Anna, Cztery Szpaki, Brooklyn Groove i Naturologia. 

Wszystkie dostępne u nas dezodoranty mają 1) naturalny skład, 2) są wegańskie i 3) mają ekologiczne opakowania. Jesteśmy dumni z tego, że mamy (prawdopodobnie) największą obecnie ofertę naturalnych dezodorantów, które spełniają te 3 kryteria. 

Dezodoranty bez sody oczyszczonej

Scence. Łagodzący i zmiękczający skórę dezodorant do codziennego użytku, który jest jednocześnie balsamem na Twoje pachy. Dezodoranty Scence nie zawierają sody przez co są delikatniejsze dla skóry, ale również skutecznie działają przez cały dzień i wieczorem. Wszystkie produkty Scence mają wyłącznie papierowe 100% kompostowalne opakowania

[product id="1669, 1671, 1673"]

Ponio. Naturalne dezodoranty słowackiej marki Ponio są delikatne dla skóry, ale skutecznie zapobiegają rozwojowi bakterii, który przyczynia się do powstawania przykrego zapachu. Dezodoranty zapakowane są w papierowe, 100% kompostowalne opakowania. Część dezodorantów Ponio ma recepturę bez sody oczyszczonej.

[product id="1875, 1874, 1873"] 

Ben & Anna. Naturalne dezodoranty niemieckiej marki Ben & Anna w metalowej puszce bez sody to alternatywa do ich sztyftów w kartonie. Konsystencja dezodorantu jest jeszcze bardziej miękka i łatwiejsza w aplikacji. Podczas nakładania nie pozostawia tłustej czy klejącej warstwy. 

[product id="2335, 2336, 2337"] 

Dezodoranty z sodą oczyszczoną 

Ben & Anna. Naturalne dezodoranty Ben&Anna dzięki zawartości sody oczyszczonej i masła shea posiadają przyjemną, średnio twardą konsystencję. Podczas nakładania nie pozostawiają tłustej czy klejącej warstwy. Dezodoranty są zapakowane w papierową tubę wykonaną z papieru pozyskiwanego z recyklingu.

[product id="636, 638, 634"]

Lamazuna. Dezodorant w kostce Lamazuna jest bardzo skuteczny, a jednocześnie ekologiczny i dobry dla naszego ciała/zdrowia. Dezodorant zawiera olej palmarosa, który działa antybakteryjnie. Zapobiega nadmiernemu poceniu, ale nie zatyka porów. Dezodorant jest skuteczniejszy niż kamień ałunowy. 

Auna. Dezodorant naturalny o konsystencji pasty/kremu i pięknym miętowo-ziołowy zapachu. W składzie są również oleje i masła roślinne, które zadbają o delikatną skórę pod pachami.

Naturologia. Naturalny dezodorant w kremie od Naturologia długotrwale odświeża i zapobiega nieprzyjemnemu zapachowi, ale jednocześnie nie blokuje wydzielania potu. Dzięki naturalnym składnikom, takim jak olej jojoba czy wosk sojowy dezodorant łagodzi podrażnienia i stany zapalane oraz wspomaga regenerację naskórka. Jest odpowiedni do każdego rodzaju skóry. Dezodorant jest ręcznie wytwarzany w Polsce i zapakowany w szklany słoiczek. 

[product id="981, 2041, 1469"]

Mydlarnia Cztery Szpaki. Dezodoranty te nie walczą z naturą, ale skutecznie absorbują przykry zapach. Wchłaniają nadmiar potu, działają bakteriobójczo i łagodzą podrażnienia. Zamknięte w szklanym opakowaniu będą idealną alternatywą dla wszystkich, którzy chcą naturalny i wydajny dezodorant. 

[product id="1112, 1113"]

Ponio. Naturalne dezodoranty słowackiej marki Ponio są delikatne dla skóry, ale skutecznie zapobiegają rozwojowi bakterii, który przyczynia się do powstawania przykrego zapachu. Dezodoranty zapakowane są w papierowe, 100% kompostowalne opakowania, a w ofercie są zarówno dezodoranty przeznaczone dla aktywniejszych osób (wariant Fresh Air), jak i stworzone dla delikatniejszej, ale dłużej ochrony (Piwonia Cukrowa).

[product id="1621, 1624, 1622"] 

 

Brooklyn Groove. To pierwsze polskie dezodoranty naturalne, których skład opiera się o węgiel aktywny. Dezodoranty nie zawierają aluminum, parabenów i syntetycznych zapachów. Idealne dla wrażliwej skóry i osób, które w sposób bezpieczny dla własnego zdrowia, chcą w skuteczny sposób wyeliminować zapach potu i utrzymać uczucie świeżości. Dezodoranty Brooklyn występują w sztyfcie lub w kremie (szklanym słoiczku).

[product id="2032, 2033"]

[product id="1312, 1313"]

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium