Godzina dla Ziemi i 9 innych pomysłów jak pomóc planecie już dzisiaj 0
Godzina dla Ziemi i 9 innych pomysłów jak pomóc planecie już dzisiaj

Godzina dla Ziemi WWF jest największym na świecie ruchem na rzecz ochrony naszej planety. Każdego roku setki milionów ludzi na całym świecie w ponad 180 krajach bierze udział w tym globalnym ruchu dla planety.

Ludzie robią wiele rzeczy podczas akcji "Godzina dla Ziemi", aby pokazać, że dbają o przyszłość naszej planety. Miliony wybierają Godzinę dla Ziemi i zaczynając o 20.30 gaszą światła na 1 godzinę (60minut), aby symbolicznie pokazać solidarność dla planety.

W 2019 roku Godzina dla Ziemi wypada w sobotę 30 marca. WWF Polska zaprasza wszystkich Polaków do akcji #nieniszczedomu i zachęca do pokazania, jak na co dzień chronimy przyrodę. Godzina dla Ziemi to okazja, abyśmy wszyscy mogli pracować na rzecz lepszego zrozumienia i docenienia wartości, ale i obecnego krytycznego stanu naszego domu i naszej planety. Godzina dla Ziemi ma na celu rozmowę o tym, co jest potrzebne do ochrony naszej planety. I zaczyna się od połączenia z naturą. Tak więc i ten rok to świetna okazja, aby połączyć się i docenić cenne środowisko naturalne Polski, Europy i Świata. 

Dlaczego to jest ważne?

Nasza planeta cierpi z powodu naszych działań i zmian klimatu. Ziemia jest zanieczyszczona, 1 z 6 gatunków zwierząt jest zagrożonych wyginięciem, w 2050 r. w oceanach może być więcej plastiku niż ryb, a ONZ szacuje, że mamy około 12 lat, aby uniknąć katastrofy klimatycznej. Nie jesteśmy w dobrym miejscu i musimy podjąć działania. Również w Polsce niektóre rodzime zwierzęta stają się zagrożone i mogą wyginąć, np.:

 • RYŚ. Duch leśnych ostępów, czyli największy europejski kot zamieszkuje jedynie najdziksze zakątki naszego kraju. Jeden z największych drapieżników w Europie otarł się o granicę wyginięcia i wciąż pozostaje krytycznie zagrożony w niektórych obszarach. Obecnie naukowcy mówią o 200 osobnikach zamieszkujących polskie tereny, w tym niespełna 40 w Polsce północno-wschodniej. To już za mało, aby ryś nizinny mógł przetrwać w naszym kraju bez pomocy człowieka. Więcej >> https://www.wwf.pl/zagrozone-gatunki/rys
 • MORŚWIN. 450 tylko tyle morświnów pływa dziś w naszym morzu. Tymczasem dawniej Bałtyk pełen był tych niezwykłych ssaków morskich. W XX wieku morświny zostały do tego stopnia przetrzebione, że dziś są krytycznie zagrożone wyginięciem. Ten najdrobniejszy gatunek waleni zwykle unika kontaktu z człowiekiem. Bez podjęcia działań ochronnych dostrzeżenie morświna w tafli morskiej stanie się wkrótce całkowicie niemożliwe.
  >> https://www.wwf.pl/zagrozone-gatunki/morswin 
 • NIEDŹWIEDŹ. Niedźwiedź to największy łakomczuch polskich krain. To piękne i majestatyczne zwierzę cechuje niezwykłe zamiłowanie do miodu, długi sen zimowy i wspaniałe futro. Nigdy nie wchodzi jednak w konflikt z człowiekiem, gdy nie jest do tego zmuszony lub wręcz skuszony. Obecnie populacja tych zwierząt w naszym kraju to zaledwie 110 osobników. To efekt ekspansywnej polityki człowieka, która silnie ogranicza ich naturalne środowisko życia. W rezultacie niedźwiedzie jako jedne z pierwszych uzyskały status gatunku ściśle chronionego. Nie zmienia to faktu, że grozi im całkowite wyginięcie. Wobec naszych wyniszczających działań są po prostu bezbronne. Więcej >> https://www.wwf.pl/zagrozone-gatunki/niedzwiedz 
 • WILK. Wilk to gospodarz i opiekun lasu. Na co dzień dba o to, aby w leśnym ekosystemie panował ład i równowaga. Jest inteligentny, wytrzymały i niezwykle opiekuńczy w stosunku do swojej watahy. To piękne i charyzmatyczne zwierzę nie cieszy się jednak dobrą sławą i przez lata było tępione. Teraz populacja wilka w Polsce to tylko 2000 osobników. Więcej >> https://www.wwf.pl/zagrozone-gatunki/wilk 

 

Jak możesz wziąć udział w "Godzinie dla Ziemi"?

 • Zadeklaruj swoje wsparcie i podpisz apel >> https://nieniszczedomu.wwf.pl 
 • Wyłącz wszystkie światła i elektryczność 30.03 o godzinie 20:30 i wykorzystaj ten czas na rozmowę, lub chociażby na medytację, czy relaks,
 • Edukuj swoich przyjaciół i rodzinę o "Godzinie dla Ziemi" "na żywo" oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych. Możesz np. dodać na Instagramie zdjęcie z hashtagiem #nieniszczedomu 

9 pomysłów jak pomóc planecie od zaraz

"Godzina dla Ziemi" ma stanowić tylko początek rozmowy, a przede wszystkim działania. Wybraliśmy dla Was kilka pomysłów, jak można "od już" pomóc planecie, a przez to i sobie.

 1. Wybierz produkty wielokrotnego użytku zamiast plastikowych/jednorazowych. Jedna reklamówka na zakupy, woreczek na bułkę, czy folia na kanapkę wydają się takie niewinne, ale gdy już przemnożymy to licbę osób, które dokonują takich wyborów codziennie, robi się z tego wielki problem. Zobacz naszą ofertę produktów wielorazowych KLIK
 2. Oszczędzaj wodę. Nie pozwól hektolitrom wody spływać na marne. Świadomie gospodaruj jej zasobami każdego dnia.
  • W czasie mycia zębów zawsze zakręcaj kran, a wodę do płukania nalewaj do kubka. Jeśli myjesz zęby dwa razy dziennie po 2,5 minuty i nie zakręcasz kranu, każdego roku marnujesz 20 000 litrów wody.
  • Do podlewania ogródka wykorzystuj deszczówkę. Jeśli mieszkasz w domu, rozważ instalację zbiornika na wodę deszczową.
  • Zamiast kąpieli weź prysznic. Robisz remont, kupujesz mieszkanie lub dom? Zamiast wanny zainstaluj tylko kabinę prysznicową.
  • Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania mięsa i mrożonek! Jedzenie możesz rozmrozić, wstawiając je na noc do lodówki.
 3. Żyj energooszczędnie. Wprowadź w swoim domu proste zasady, które zapobiegną bezsensownej utracie energii.
  • Jeśli wymieniasz lodówkę, pralkę, telewizor czy komputer, zawsze sprawdzaj ich efektywność energetyczną.
  • Wymień stare żarówki na LED-owe. Rocznie oszczędzisz dzięki temu ok. 50 zł.
  • Wieszaj ubrania na zewnątrz zamiast suszyć w suszarce.
  • Korzystaj z energii słonecznej lub wiatrowej, gdy jest to możliwe.
  • Wyłącz światła i elektryczność (tak, mówię też do ciebie ładowarko z komputera), gdy ich nie używasz.
 4. Konsumuj mniej. Stawiaj na jakość, a nie ilość Każdym wyborem możesz wyrazić sprzeciw wobec bezmyślnej konsumpcji, tzn. każda wydana przez Ciebie złotówka, to głosownie na dany produkt/producenta i ich wartości.
 5. Mniej opakowań. Wybierz produkty z lepszym opakowaniem lub bez (jeśli to możliwe). Na prawdę możesz teraz już praktycznie wszystko kupić bez plastikowych opakowań. Możesz zacząć od mydła zamiast żelu pod prysznic, szamponu w kostce zamiast w butelce, dezodorantu w papierze zamiast w plastiku, szczoteczki bambusowej zamiast plastikowej, czy też tabletek do mycia zębów zamiast w pasty w tubce. 
  [product id="1048, 634, 970, 1090"]
 6. Recykling. Skontaktuj się z lokalną radą, aby dowiedzieć się, co można poddać recyklingowi. Segreguj śmieci wg wytycznych Twojego okręgu/miasta. 
 7. Udostępniaj i zamieniaj. Udostępniaj przejazdy samochodem, organizuj wymiany odzieży i dziel się pomysłami! Pożyczaj od znajomych/sąsiadów i sam pożyczaj innym. Czy np. cały czas potrzebujesz wiertarkę czy możesz ją pożyczyć? 
 8. Polityka ma znaczenie. Zaangażuj swojego lokalnego posła, aby zobaczyć, co się robi, i sprawić, by działania w dziedzinie klimatu znalazły się wyżej w ich programie. Im więcej o tym rozmawiamy, tym więcej się wydarzy. 
 9. Dawaj dobry przykład. Zorganizuj sprzątanie lasu/plaży czy najbliższego otoczenia. Ostatnio w sieci pojawiło się super nowe wyzwanie "Trashtah Challange", które inspiruje ludzi na Twitterze, Instagramie i Facebooku, aby poszli na spacer i posprzątali wszystkie śmieci, na które się natkną. Aby wziąć udział w tym wyzwaniu, po prostu odszukaj obszar wypełniony śmieciami lub przepełniony kosz na śmieci, posprzątaj go i udostępnij przed i po zdjęciach online za pomocą hashtaga #trashtag.

A co Ty zrobisz dla Ziemi w tym roku i na zawsze? 

Komentarze do wpisu (0)

Waluty
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl