Truskawkowe nogi - czym są? Jak się pozbyć czerwonych kropek? 0
Truskawkowe nogi - czym są? Jak się pozbyć czerwonych kropek?

Czy zauważył_ś kiedyś skupiska małych ciemnych plam na nogach po goleniu? Nie jesteś sam_. Jest to częsty objaw niektórych chorób skóry, którym zbiorczo nadano niezwykłą nazwę: truskawkowe nogi. Sposób, w jaki wygląda, może cię irytować, ale truskawkowe nogi to po prostu zatkane pory, które można łatwo leczyć — i zapobiegać. Przeczytaj w naszym artykule jak! 

Czym są truskawkowe nogi?

Ciemne plamy na nogach, które mogą przypominać małe czarne kropki? To mogą być "truskawkowe nogi". Termin pochodzi od kropkowanego lub pestkowego wyglądu, który przypomina skórkę i nasiona truskawki.

Otwarte zaskórniki, które powodują pojawienie się truskawkowych nóg, to mieszki włosowe lub powiększone pory, które zawierają uwięzioną mieszaninę:

 • oleju

 • bakterii

 • martwej skóry

Gdy po goleniu mieszek włosowy lub zatkane pory zostaną odsłonięte, a powietrze dostanie się do oleju znajdującego się w jego wnętrzu, utlenia się on i ciemnieje.

Kiedy pojawia się problem truskawkowych nóg?

Chociaż „truskawkowe nogi” odnoszą się do pojedynczego wyglądu, w rzeczywistości jest to termin ogólny.

Istnieje kilka różnych warunków, które mogą powodować wyraźny wygląd truskawkowych nóg, z których niektóre mogą nakładać się na siebie:

 • Zatkane pory

Skóra na nogach zawiera tysiące porów i podobnie jak wszystkie inne pory mogą zostać zatkane przez bakterie, martwy naskórek i zanieczyszczenia.

Te zatkane pory nazywane są otwartymi zaskórnikami. Kiedy olej wewnątrz zatkanych porów jest wystawiony na działanie powietrza, utlenia się i staje się czarny.

Jeśli masz większe pory na nogach z powodu genetyki lub gęstego owłosienia na ciele, mogą być łatwe do wykrycia.

 • Zapalenie mieszków włosowych

Zapalenie mieszków włosowych występuje, gdy mieszek włosowy ulega zapaleniu, a czasami jest zakażony.

Ten stan może być wynikiem golenia, woskowania lub innych metod usuwania włosów, które pozostawiają otwarty mieszek włosowy i zwiększają ryzyko narażenia.

Ale może się również zdarzyć, jeśli byłeś narażony na: bakterie, drożdże i grzyby.

Korzystanie z wanny z hydromasażem, gdy pH i chemikalia nie zostały odpowiednio wyregulowane, może również prowadzić do zapalenia mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych zwykle zaczyna się od małych czerwonych guzków lub pęcherzy, które później mogą przekształcić się w strupy, które nie goją się łatwo.

Czasami zapalenie mieszków włosowych może być związane z wrastającymi włoskami, które walczą o przedostanie się przez skórę. Może to również prowadzić do ciemnego wyglądu skóry związanego z truskawkowymi nogami.

 • Rogowacenie mieszkowe

Rogowacenie mieszkowe pojawia się na skórze ud i ramion i jest łagodnym i częstym schorzeniem.

Na pierwszy rzut oka małe guzki związane z rogowaceniem mieszkowym mogą wyglądać jak małe pryszcze, gęsia skórka lub „kurza skóra” i są szorstkie i twarde w dotyku.

Guzy spowodowane przez rogowacenie mieszkowe to w rzeczywistości małe nagromadzenie białka keratyny i martwych komórek nabłonka (skóry). Mogą być swędzące i suche, ale można je leczyć środkami nawilżającymi.

Rogowacenie mieszkowe ma zwykle charakter sezonowy i pojawia się częściej w suchych miesiącach zimowych niż w lecie.

Jeśli jednak często pływasz, możesz doświadczyć rogowacenia mieszkowego. Chemia basenowa ma tendencję do wysuszania skóry. Może tak być również w przypadku życia w klimacie o niskiej wilgotności.

 • Golenie

Golenie — szczególnie nieprawidłowe golenie starymi, tępymi maszynkami lub bez kremu do golenia — może czasami powodować truskawkowe nogi.

Zacięcia mogą prowadzić do truskawkowych nóg i mogą powodować rozwój zapalenia mieszków włosowych. Golenie może również powodować wrastanie włosów. U niektórych osób te wrastające włosy mogą być przyczyną pojawienia się truskawkowych nóg. Dzieje się tak najczęściej u osób z gęstym owłosieniem na ciele.

W niektórych przypadkach skóra wokół mieszków włosowych może ciemnieć w odpowiedzi na podrażnienie spowodowane goleniem, co z kolei zwiększa ciemny wygląd.

 • Zbyt sucha skóra

Sucha skóra może powodować lub nasilać objawy truskawkowych nóg, a także inne stany przypominające nogi truskawkowe. Jednak suchość sama w sobie nie powoduje przyciemnienia porów.

Jeśli Twoja skóra jest wyjątkowo sucha, istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień podczas golenia. Może to narazić Cię na ryzyko poparzenia brzytwą, zapalenia mieszków włosowych i charakterystycznego wyglądu „truskawkowych nóg”.

Suchość sprawia również, że rogowacenie mieszkowe, zapalenie mieszków włosowych, otwarte zaskórniki i pieczenie po goleniu są bardziej widoczne gołym okiem.

Jak się pozbyć truskawkowych nóg?

Niektóre osoby są bardziej narażone na zaczerwieniania po goleniu, ponieważ mają kręcone włosy lub wrażliwą skórę. Kropki po goleniu często znikają bez leczenia, ale istnieją sposoby leczenia istniejących kropek i zapobiegania rozwojowi kolejnych.

 1. Daj im czas

Czerwone kropki po goleniu na nogach powinny z czasem zniknąć. Unikaj golenia dotkniętych obszarów, gdy nogi są zaczerwienione lub mają zgrubienia. Staraj się golić nogi rzadziej, na przykład co drugi dzień lub tylko raz lub dwa razy w tygodniu, aby zapobiec powstawaniu guzków.

 1. Nawilżanie

Po goleniu osusz nogi ręcznikiem i nałóż krem nawilżający. To nawilży, zmiękczy i ochroni Twoją skórę, a także złagodzi wszelkie swędzenie spowodowane podrażnieniami po goleniu. Znajdź balsam nawilżający, który nie zawiera alkoholu, aby uniknąć podrażnienia skóry.

Balsam nawilżający z aloesem lub masłem shea może pomóc wygładzić i nawilżyć skórę nóg. W niektórych przypadkach możesz jednak mieć reakcję alergiczną na kosmetyk lub może on blokować mieszki włosowe, powodując więcej wrastających włosów. Wybieraj kosmetyki z naturalnym składem i przestań używać jakiegokolwiek produktu, który powoduje te skutki uboczne.

 1. Zastosuj chłodny kompres

Po goleniu zwilż myjkę zimną wodą i połóż ją na nogach na kilka minut. Może to zmniejszyć zaczerwienienie i ból spowodowany wysypką po goleniu poprzez ukojenie skóry.

 1. Pozbądź się wrastających włosków

Truskawkowe nogi mogą być spowodowane wrastającymi włoskami. Są to włosy, które odrastają, ale zwijają się z powrotem w skórę i wnikają w nią, powodując stan zapalny, pryszcze, podrażnienia i swędzenie. Złuszczanie skóry przed goleniem może usunąć martwy naskórek i zapobiec wrastaniu włosków. Złuszczanie może również pomóc w uwolnieniu wrastających włosków.

Nie używaj igieł ani pęsety do wyrywania wrastających włosów. Może to powodować infekcje bakteryjne i blizny.

 1. Wypróbuj domowe sposoby

Może się okazać, że domowy środek łagodzi podrażnienia po goleniu. Spróbuj zrobić pastę aspirynową z dwóch niepowlekanych tabletek aspiryny i łyżeczki wody. Rozcieńczyć aspirynę i nakładać na nogi po goleniu przez kwadrans.

Inne środki zaradcze po goleniu, które można znaleźć w domu, to:

 • olej kokosowy

 • aloes

 • oczar wirginijski

 • olejek z drzewa herbacianego

Zanim użyjesz jakiegoś kosmetyku do leczenia kropek po goleniu, wykonaj mały test płatkowy na skórze, aby upewnić się, że nie wystąpi reakcja alergiczna. Następnie rozprowadź cienką warstwę na skórze po goleniu. Pozostaw na 15-20 minut, a następnie spłucz zimną wodą.

 1. Użyj specjalistycznego kremu do stosowania miejscowego

Kropki, które wyglądają na stan zapalny lub wymagają dodatkowego czasu na wyleczenie, mogą być wspomagane miejscowym sterydem. Te kremy zmniejszą stan zapalny. Możesz znaleźć kremy z hydrokortyzonem w lokalnych drogeriach. Jeśli po dwóch do trzech dniach nie zauważysz żadnych zmian w goleniu, skontaktuj się z lekarzem. Mogą przepisać sterydy na receptę i antybiotyki w celu leczenia infekcji.

Jak pozbyć się kropek po goleniu w innych częściach ciała?

Jeśli doświadczasz czerwonych kropek po goleniu w innych obszarach ciała, możesz skorzystać z wielu z tych metod leczenia. W większości przypadków najlepiej jest pozwolić, aby kropki się zagoiły przed ponownym goleniem.?

Jak uniknąć czerwonych kropek po goleniu?

Staraj się całkowicie unikać truskawkowych nóg, praktykując dobre nawyki golenia.

Unikaj golenia:

 • szybko

 • zbyt często

 • na suchej skórze

 • ze starą brzytwą

 • z produktami podrażniającymi skórę

 • pod włos

 • zbyt blisko skóry, ciągnąc za nią podczas golenia

Nigdy nie gol nóg, jeśli są suche, i staraj się golić pod koniec kąpieli lub prysznica. Dzięki temu złuszczysz skórę, zmyjesz martwe komórki naskórka i otworzysz pory po dłuższym kontakcie z ciepłą wodą.

Unikaj jednorazowych maszynek do golenia i wymieniaj żyletki w maszynce wielorazowej jak tylko przestaną być ostre. Pamiętaj, aby dokładnie spłukać maszynkę po goleniu każde użycie. Wypróbuj delikatne produkty do golenia zamiast mydła, które może podrażniać lub wysuszać nogi.

Naturalne produkty, dzięki którym unikniesz truskawkowych nóg

Podczas gdy zapobieganie jest najlepszą metodą radzenia sobie z truskawkowymi nogami, następujące naturalne środki mogą pomóc złagodzić dotknięte obszary:

 • Aloes

Aloes działa antybakteryjnie, łagodząco, nawilżająco i przeciwzapalnie. Pomaga szybko zatrzymać swędzenie, stany zapalne i zaczerwienienia spowodowane goleniem.

Usuń żel aloesowy z wnętrza liści rośliny i nałóż go na dotknięte obszary. Pozostaw do wyschnięcia i pozostaw na co najmniej 30 minut. Powtarzaj kilka razy dziennie.

 • Olejek z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego ma właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne i antyseptyczne. Otwiera pory, rozluźnia wrastające włosy i łagodzi zaczerwienienia i stany zapalne po goleniu.

Wymieszaj 10-15 kropli olejku z drzewa herbacianego w misce z ciepłą wodą. Namocz myjkę w misce i nałóż ją na dotknięty obszar przez 30 minut. Powtarzaj kilka razy dziennie, w zależności od potrzeb.

 • Peeling złuszczający

Delikatnie złuszczaj dotknięty obszar, aby usunąć martwe komórki skóry, które mogą zatykać pory. Możesz użyć łagodnego peelingu kupionego w sklepie lub stworzyć peeling w domu z kawy lub wymieszaj cukier i oliwę z oliwek, aby utworzyć pastę zrób to sam.

Wcieraj peeling lub pastę w dotknięty obszar okrężnymi ruchami przez pięć minut. Spłucz ciepłą wodą.

Podsumowanie

Truskawkowe nogi po goleniu na nogach znikną z czasem, o ile będziesz delikatnie traktować skórę i unikać dalszego podrażniania nóg. Należy unikać golenia obszaru objętego stanem zapalnym, dopóki nie ustąpi, aby uniknąć pogorszenia stanu. Skorzystaj z wyżej wymienionych wskazówek, aby ukoić skórę podczas gojenia. Skontaktuj się z lekarzem, jeśli oparzenia po goleniu lub guzki po goleniu nie zagoiły się same lub jeśli podejrzewasz infekcję lub inny stan zapalny mieszków włosowych.

Interesują Cię tematu związane z naturalnymi kosmetykami? Przeczytaj nasze inne artykuły:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium