6 wskazówek jak mieć ekologiczne życie seksualne 0
6 wskazówek jak mieć ekologiczne życie seksualne

Coraz łatwiej włączać ekologiczne opcje do większości aspektów życia, ale co z twoim życiem seksualnym? Mamy dobrą wiadomość! Sprawdziliśmy różne badania, artykuły, produkty i przygotowaliśmy eko-przewodnik jak można być eko również w sypialni i zmniejszyć swój (seksowny) ślad węglowy.

Ekologiczne prezerwatywy

Zaczynam od oczywistego - prezerwatyw, bo to najczęściej używane artykuły jednorazowego użytku w sferze seksu. Jest to więc jeden z tych produktów, którego zmiana na bardziej zrównoważony i ekologiczny, przyniesie najwięcej dobrego. 

W idealnym świecie istniałaby antykoncepcja, która jednocześnie zapobiegałaby niechcianej ciąży i infekcjom przenoszonym drogą płciową, a prezerwatywy odeszłyby do lamusa. Niestety, laboratoria nie spieszą się z nowymi wynalazkami, dlatego prezerwatywy z nami są dalej. Jakie wybrać prezerwatywy, aby były ekologiczne?

 • Mają minimalnym i nadającym się do recyklingu opakowanie
 • Wykonane z całkowicie naturalnego lateksu (bez dodatku substancji chemicznych)
 • Bez dodatków pochodzenia zwierzęcego (tak, prezerwatywy, których używałeś wcześniej, prawdopodobnie zawierają produkty pochodzenia zwierzęcego)
 • Wyprodukowane i zapakowane przez [dorosłych] pracowników, którym wypłacana jest płaca wystarczająca na utrzymanie

W naszej ofercie mamy różnego rodzaju prezerwatywy, które łączy jedno - są etyczne, wegańskie i ekologiczne. 

PS jeśli zastanawiasz się, dlaczego po prostu nie pominąć prezerwatyw, to warto przypominać, że (jak na razie) prezerwatywy są jedyną metodą antykoncepcji, która chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Materiały przyjazne dla środowiska

Podczas zakupów zabawek erotycznych uważność jest kluczowa. Zamiast więc decydować się na bardzo popularne wibratory gumowe, żelowe czy silikonowe – dlaczego nie sięgnąć po szklaną opcję? (I nie, szklane dildo nie pęknie w tobie;-)

Szklane dilda są wykonane z mocnego rodzaju szkła zwanego szkłem borokrzemianowym. Wbrew powszechnemu przekonaniu są one w rzeczywistości jedną z najbezpieczniejszych opcji zabawek erotycznych! I nie muszą trafiać na wysypisko, jak inne materiały.

Zalety szklanych masażerów:

 • Nietoksyczny, nieporowaty i hipoalergiczny
 • Sanitarne i łatwe do czyszczenia
 • Trwałe (znane z tego, że żyją dłużej niż mężowie;-)
 • Atrakcyjny wizualnie (może służyć również jako ozdoba)
 • Można je recyklować (tylko po co?)
 • Świetne do zabawy w temperaturę

Szklane dilda mogą być w szerokim zakresie poddawane recyklingowi i mogą służyć przez dziesięciolecia. Zobacz jakie są estetyczne KLIK

Opakowania bez plastiku

Nadmierne opakowania (z plastiku) są dość powszechne w branży zabawek erotycznych. Na przykład firma The Natural Love Company pakuje wszystkie swoje zabawki w opakowania w 100% wolne od plastiku, pochodzące z recyklingu i nadające się do recyklingu. Ponadto przyczyniają się do 1% dla planety, oferują dostawę na całym świecie bez emisji dwutlenku węgla i są całkowicie przyjazne weganom. 

Slow fashion

Możesz kupić koronkowe (a raczej plastikowe) zestawy bielizny za klikanaście złotych, ale ważne jest, aby uświadomić sobie, że ta bielizna pewnie nie jest produkowana ani w sposób zrównoważony, ani etyczny. Branża fast fashion co 5 minut wysyła na wysypiska śmieci 10 000 sztuk odzieży, a ich niska cena wynika najczęściej z tego, że:  

 • polegają na masowej, często nie przemyślanej i źle zaprojektowanej produkcji
 • bazują na skradzionych projektach
 • wykorzystują tanie materiały, tkaniny i sprzęt
 • nie dbają, a wręcz wykorzystują swoich pracowników 

Inwestowanie w piękną, dobrze uszytą bieliznę marek slow fashion jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek. Produkty dobrej jakości będą z nami dłużej, będą lepiej się prezentować i nie są tak kosztowne dla społeczeństwa jak ich tanie zamienniki. 

Warto również znormalizować kupowanie ubrań (również bielizny) używanych - przecież po to wymyśliliśmy pralki.

Organiczne lubrykanty

Coś opisanego jako „organiczne” oznacza, że zostało wyprodukowane bez użycia chemicznych nawozów, pestycydów lub innych sztucznych składników. Składniki organiczne są na ogół wolne od dodatków, takich jak syntetyczne chemikalia, nawozy i hormony.

Lubrykant nieorganiczny może zawierać agresywne chemikalia, które są szkodliwe dla planety oraz mogą prowadzić do infekcji. Dlatego przejście na organiczne lubrykanty utrzymuje toksyczne chemikalia z dala od ziemi, dzikiej przyrody i genitaliów! Tak, organiczny lubrykant jest również lepszy dla twojego ciała. Jest mniej prawdopodobne, że spowoduje podrażnienie lub zakłóci równowagę pH. 

Wibratory wielokrotnego ładowania

Jednorazowe baterie będą wymagały wymiany, i to pewniej szybciej i częściej nie myślisz. Dlatego, wibratory wielokrotnego ładowania są bardziej zrównoważoną opcją niż te, które wymagają baterii. Poza tym, pozwalają też zaoszczędzić pieniądze, bo właśnie nie trzeba kupować nowych baterii co chwilę. 

 

Gotowe! Twój mózg jest teraz wypełniony 6 zrównoważonymi rozwiązaniami dla Twojego (wkrótce) ekologicznego życia seksualnego. I pamiętaj – nawet zastosowanie jednej z tych wskazówek jest krokiem we właściwym kierunku zmian, bo „Wielkie rzeczy są robione przez serię małych rzeczy robionych razem” – Vincent Van Gough

Koniecznie zajrzyj też do naszej kategorii INTYMNOŚĆ, bo mamy tam ciekawy wybór ekologicznych, etycznych i wegańskich zabawek erotycznych, lubrykantów i kosmetyków. 

Polecamy również inne nasz artykuły z kategorii INTYMNOŚĆ:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium