Jak czyścić zabawki erotyczne? 0
Jak czyścić zabawki erotyczne?

Dorosłość jest świetna, z wyjątkiem nieznośnych obowiązków, takich jak płacenie rachunków i sprzątanie. Tak jak nie możesz zignorować brudnych naczyń, musisz również pamiętać o tym, aby czyścić swoje zabawki erotyczne. Jeśli ta ostatnia odpowiedzialność brzmi trochę zniechęcająco, to zrozumiałe. Natomiast czyszczenie zabawek erotycznych jest konieczne, ale na szczęście wszystko wyjaśnimy! 

Seks, solo czy z partnerem, to twój czas, aby spędzić wspaniale czas. Ale jeśli chcesz, aby zabawki erotyczne były częścią tego czasu – i jeśli chcesz, aby długo ci służy, to musisz je odpowiednio i regularnie czyścić. Ponadto istnieje ryzyko, że niedostateczna higiena zabawek erotycznych może powodować infekcje; więc tak, bezpieczny seks jest również rzeczą do rozważenia, nawet gdy w grę wchodzą zabawki. 

Z czego zrobiona jest zabawka?

Aby dowiedzieć się, jak czyścić zabawki erotyczne, musisz dokładnie wiedzieć, z czego są zrobione. Możesz pomyśleć, że możesz po prostu zanurzyć swoje zabawki erotyczne w mydle i wodzie i po sprawie. Ale, nie, nie rób tego. Zamiast tego pierwszym krokiem w czyszczeniu zabawki erotycznej jest ustalenie, z jakiego materiału jest wykonana zabawka. Większość zabawek erotycznych można podzielić na dwie szerokie kategorie: materiały porowate i materiały nieporowate.

Jeśli materiał jest porowaty, ma małe dziurki (takie jak pory), które mogą zawierać bakterie, grzyby i zanieczyszczenia. Materiały porowate obejmują:

 • Odmiany elastomerów (gumy), takie jak:
  • Guma termoplastyczna lub TPR
  • Elastomer termoplastyczny, vel TRE
 • Guma żelowa; czasami (nie zawsze) zawiera ftalany, grupę substancji chemicznych, które znalazły się pod ostrzałem ze względu na ich potencjalny wpływ na ludzkie zdrowie
 • Polichlorek winylu (PVC); czasami zawiera ftalany
 • Materiały takie jak Sensafirm i UR3, dzięki którym zabawki sprawiają wrażenie skóry
 • Lateks

Jeśli twoja zabawka erotyczna jest wykonana z nieporowatych materiałów, nie ma tych otworów, więc różne mikroorganizmy rzadziej się trzymają. A oto typowe nieporowate materiały zabawek erotycznych:

 • Tworzywo akrylonitrylo-butadieno-styrenowe (ABS) (rodzaj twardego plastiku)
 • Szkło borokrzemowe (jak w Pyrex i podobnych odmianach)
 • Szkło sodowo-wapniowe (jak używane do picia szklanek)
 • Silikon
 • Metale takie jak stal nierdzewna i złoto

Aby dowiedzieć się, z jakiego materiału wykonana jest Twoja zabawka, sprawdź opakowanie lub sprawdź w internecie. Warto od razu zauważyć, że nawet jeśli wyczyścisz swoje porowate zabawki erotyczne, możesz nie być w stanie usunąć wszystkich zarazków, jak w przypadku nieporowatych, więc najlepiej zachować je do osobistej zabawy lub ich użyć z prezerwatywami dla wspólnej zabawy.

Dlaczego trzeba czyścić zabawki erotyczne?

Niezależnie od materiału, z którego wykonana jest Twoja zabawka, po każdym użyciu należy ją umyć i wysuszyć, aby była jak najczystsza.

Chociaż porowate zabawki częściej zawierają bakterie lub inne mikroorganizmy niż te nieporowate, dobrym pomysłem jest czyszczenie każdej używanej zabawki zaraz po jej użyciu. Wiem, wiem, brzmi to niewygodnie, ale włączenie tego kluczowego kroku do swojej rutyny sprawi, że Twoje zabawki będą tak higieniczne, jak to tylko możliwe.

Pochwa jest domem dla niezliczonych bakterii i grzybów, które pomagają zachować jej zdrowie. Kiedy używasz zabawki erotycznej, są szanse, że niektóre z tych mikroorganizmów przyczepią się do zabawki. W większości przypadków nie będzie to szkodliwe, mówi dr Lauren Streicher, profesor nadzwyczajny położnictwa i ginekologii w Feinberg School of Medicine na Northwestern University. Pochwa jest już przyzwyczajona do radzenia sobie z tymi mikroorganizmami, więc tak naprawdę nie stanowią one zagrożenia.

Jednak nie zawsze tak jest. Załóżmy, że masz infekcję przenoszoną drogą płciową lub infekcję pochwy i decydujesz się na masturbację zabawką. Możliwe, że niektóre patogeny powodujące infekcję pozostaną na powierzchni zabawki (jeśli jest nieporowata) lub dostaną się do maleńkich otworów (jeśli jest porowata) i nadal tam będą żyć, napisał dr Peter Leone, specjalista chorób zakaźnych w UNC Szkoła Medyczna. Jeśli nie wyczyścisz zabawki przed udostępnieniem jej partnerowi, teoretycznie możliwe jest przeniesienie na nich infekcji – wyjaśnia. Możesz nawet być w stanie ponownie wprowadzić dany mikroorganizm do swojego systemu po usunięciu infekcji 

To ryzyko infekcji nie ogranicza się tylko do problemów z pochwą. Podobne obawy istnieją w przypadku bakterii żołądkowo-jelitowych (GI), mówi Leone. Odbytnica jest domem dla wszystkich rodzajów bakterii, do których twoja pochwa nie jest przyzwyczajona, takich jak E. coli, a niektóre z tych bakterii mogą zostać przeniesione do zabawki, której używasz do odbytu. Jeśli ta bakteria wejdzie w kontakt z drogami moczowymi twojego (lub twojego partnera), może to spowodować infekcję dróg moczowych (ZUM).

Oczywiście, prawdopodobnie nie dostaniesz infekcji za każdym razem, gdy zwlekasz z dokładnym czyszczeniem zabawek erotycznych, ale ważne jest, aby wiedzieć, że może się to zdarzyć w zależności od rodzaju bakterii lub wirusa oraz sytuacji, w której używasz zabawki. 

Nawet jeśli starasz się dokładnie wyczyścić swoją zabawkę za każdym razem, gdy z niej korzystasz, powinieneś pomyśleć o wyczyszczeniu jej również przed jej użyciem. Czemu? Istnieje możliwość, że od ostatniego użycia mógł mieć kontakt z brudem, kłaczkami, kurzem i innymi materiałami. Domyślamy się, że nie chcesz mieć bliskiego kontaktu z tymi śmieciami, więc warto wcześniej pomyśleć o umyciu zabawki. Jeśli chcesz pominąć ten krok, możesz; ale czyszczenie zabawek po każdym użyciu jest koniecznością. 

Jak czyścić zabawki erotyczne przed i po ich użyciu.

Prawidłowe czyszczenie każdej z zabawek erotycznych jest tak samo ważne, jak ich regularne czyszczenie. Jeśli tego nie zrobisz, ryzykujesz erozją materiału zabawki, zniekształceniem jej kształtu lub uszkodzeniem funkcji zasilania bateryjnego, które może mieć.

Środek do czyszczenia zabawek

 • Mydło antyseptyczne. Mydło powinno być łagodne, o naturalnym składzie i bezzapachowe. Pochwa ma naturalne pH, które utrzymuje równowagę mikroflory pochwy. Składniki pachnących mydeł mogą zaburzyć równowagę pH, co może sprawić, że będziesz bardziej podatny na infekcje.
 • Specjalny środek do czyszczenia zabawek erotycznych. Istnieją środki czyszczące specjalnie zaprojektowane do czyszczenia zabawek erotycznych. Wszystko, co musisz zrobić, to spryskać go i pozwolić, aby roztwór działał przez kilka sekund. Jeśli te produkty są normalnie testowane i nie są toksyczne dla zdrowia ludzkiego, nadal zalecamy spłukanie czystą wodą i sprawdzenie składu przed zakupem.

Jak czyścić zabawki?

Czy Twoja zabawka jest wykonana z elastomeru czy lateksu? Te porowate materiały są bardziej wrażliwe na temperaturę niż zabawki nieporowate, co oznacza, że mogą się niszczyć, jeśli zostaną wystawione na zbyt duże ciepło. Jeśli zabawka wibruje, przetrzyj ją ciepłą, wilgotną, namydloną ściereczką. Jeśli nie wibruje (lub wibruje, ale jest wodoodporna), uruchom zabawkę pod ciepłą wodą i wyczyść ją myjką z mydłem.

Czy twoja zabawka jest wykonana z mieszanki przypominającej skórę? Zrób to samo, co zrobiłbyś z zabawkami wymienionymi powyżej, ale nie wystawiaj ich na zbyt dużo mydła. Może to uszkodzić materiał, pozostawiając go bez ładnej tekstury przypominającej skórę, z której jest znany.

Czy Twoja zabawka jest wykonana z tworzywa ABS? Podobnie jak zabawkę z elastomeru lub lateksu, można ją przetrzeć wilgotną szmatką i łagodnym mydłem, jeśli wibruje, lub umyć wodą i łagodnym mydłem, jeśli nie.

Czy Twoja zabawka jest wykonana ze szkła sodowo-wapniowego? Ten rodzaj szkła może być wrażliwy na temperaturę (co jest jednym z powodów, dla których może być tak zabawne podczas zabaw seksualnych). Umyj zabawkę ze szkła sodowo-wapniowego w taki sam sposób, w jaki myje się zabawkę z lateksu lub elastomeru.

Czy Twoja zabawka jest wykonana ze szkła borokrzemianowego, silikonu czy metalu? Możesz czyścić te zabawki za pomocą łagodnego mydła i ciepłej wody lub wilgotnej myjki z mydłem, podobnie jak powyższe zabawki. Jako dodatkowy bonus, jeśli zabawki nie wibrują, możesz je gotować przez 3 do 4 minut, aby w pełni je zdezynfekować. Ponadto, chociaż niektórzy zalecają mycie tych zabawek w zmywarce, my odradzamy, ponieważ zmywarka może pozostawić po sobie resztki mydła.

Bez względu na to, jak myjesz swoją zabawkę, przed przechowywaniem sprawdź, czy jest sucha. Porowate czy nie, nie chcesz mieć niczego, co mogłoby spowodować pleśń lub dziwny zapach. Upewnienie się, że twoja zabawka jest w pełni sucha, zmniejsza również prawdopodobieństwo, że jakiekolwiek patogeny mogą przylgnąć do niej przez całe życie.

Jeśli nie chce Ci się po użyciu zabawki od razu biec do łazienki, aby ją wyczyścić (co absolutnie rozumiemy), to wystarczy, że użyjesz płynu do czyszczenia zabawek erotycznych, takiego jak np. Simply Toy Cleaner. Jest to szybka i dyskretna opcja, której możesz użyć do dezynfekcji zabawki bez uszkadzania jej materiału, ale nie jest przeznaczona do codziennego użytku. Środek czyszczący przypomina bardziej suchy szampon - pomoże, aby szybko się ogarnąć, ale finalnie i tak będziesz musiał(a) zabawkę umyć.

Możesz także używać prezerwatyw (zwłaszcza jeśli dzielisz się zabawkami).

Oto proste rozwiązanie: po prostu zakładaj nową prezerwatywę na swoją zabawkę erotyczną za każdym razem, gdy jej używasz, w zależności od kształtu zabawki. Może to całkowicie wyeliminować potrzebę czyszczenia. To świetny hack dla tych z nas, którzy nie lubią sprzątać, ale jest to również mądry wybór, jeśli dzielisz się zabawkami erotycznymi (ze wszystkich zakaźnych powodów, o których wspomnieliśmy powyżej). Jeśli zdecydujesz się użyć prezerwatywy, upewnij się, że żaden lubrykant, którego używasz, nie zniszczy prezerwatywy.

Sposób przechowywania zabawek erotycznych ma znaczenie.

Wiemy, że to kuszące, ale po wyczyszczeniu i wysuszeniu swoich ukochanych zabawek erotycznych nie wkładaj ich do szuflady nocnej. Nawet jeśli jest to twoje wyznaczone miejsce na zabawki erotyczne, prawdopodobnie w twojej szufladzie jest trochę kłaczków i kurzu, a (jak wspomnieliśmy) nie chcesz tego w sobie. Jeśli chodzi o przechowywanie, masz kilka opcji:

 • oryginalne opakowania: To proste, prawda? Aby chronić swoje zabawki przed żywiołami, po prostu trzymaj je w małych torebkach lub pudełkach, do których przyszły.
 • plastikowy pojemnik: Jeśli chcesz, aby Twoje zabawki erotyczne były bezpieczne przed brudem i względnie zorganizowane, możesz wybrać prosty plastikowy pojemnik, który można myć w zmywarce i zamykać.
 • zamykana torba: możesz znaleźć torby podróżne, które są wystarczająco duże dla twoich potrzeb, lub możesz kupić torby zaprojektowane specjalnie na zabawki erotyczne.

Może to brzmieć jak (zbyt) duża troska o martwy przedmiot, ale robienie tego zwiększa prawdopodobieństwo, że ty i twoje zabawki erotyczne będziecie mogli wieść długie, szczęśliwe życie razem. 

Koniecznie zajrzyj też do naszej kategorii INTYMNOŚĆ, bo mamy tam ciekawy wybór ekologicznych, etycznych i wegańskich zabawek erotycznych, lubrykantów i kosmetyków. 

Polecamy również inne nasz artykuły z kategorii INTYMNOŚĆ:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

sex zabawki, akcesoria erotyczne, gadzety erotyczne, kartki erotyczne, zabawki erotyczne sklep, zabawki erotyczne sklep internetowy, gadżety erotyczne, niesamowite doznania, większą przyjemność, intensywne doznania, swojej sypialni

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium