Naturalne lubrykanty - jak używać, jaki wybrać, na co uważać 1
Naturalne lubrykanty - jak używać, jaki wybrać, na co uważać

Zastanawiasz się, jak poprawić swoje samopoczucie seksualne? Zobacz nasz przewodnik po lubrykantach. Przeczytaj, które są najlepsze i jak prawidłowo ich używać! 

Prowadzenie szczęśliwego i zdrowego stylu życia to nie tylko dokonywanie dobrych wyborów w kuchni, picie dużej ilości wody i ćwiczenia. Chodzi również o to, aby dbać o siebie jako priorytet, w tym dbać o siebie seksualnie. Prowadzimy tak pracowity tryb życia, że łatwo zapomnieć o zwolnieniu tempa i dać sobie trochę czasu na cieszenie się chwilą. Właśnie tam pojawia się zdrowe życie seksualne. Ale zdrowy seks oznacza dobrze naoliwiony seks i wierzymy, że naturalne lubrykanty pochwy lub lubrykanty odbytu są potrzebne!

Ten artykuł służy wyłącznie do celów informacyjnych. Nie jest i nie ma być profesjonalną poradą medyczną, diagnozą lub leczeniem. Należy skonsultować się z lekarzem lub innym pracownikiem służby zdrowia w sprawie jakiejkolwiek medycznej lub związanej ze zdrowiem diagnozy lub opcji leczenia.

Czym są lubrykanty?

Lubrykant to substancja stosowana do kontrolowania lub zmniejszania tarcia podczas stosunku. Lubrykanty pomagają zminimalizować ryzyko obrażeń. Lubrykanty mogą sprawić, że czynności seksualne będą przyjemniejsze. Można stosować niektóre alternatywy dla sztucznych lubrykantów, ale należy unikać niektórych naturalnych produktów, ponieważ mogą być szkodliwe, na przykład wazelina.

Po co stosować lubrykanty?

Lubrykanty są używane podczas seksu, aby złagodzić dyskomfort, przezwyciężyć suchość pochwy i zwiększyć przyjemność seksualną podczas stosunku. Niektórzy ludzie po prostu nie zawsze wytwarzają wystarczającą ilość lubrykantu podczas seksu, co może się zdarzyć z wielu powodów. Niestety suchość jest dość nieprzyjemna podczas wykonywania czynności, dlatego smary są takie wspaniałe!

Lubrykanty stosuje się je nie tylko wtedy, gdy genitalia są suche, ale można ich również używać w dowolnym momencie podczas seksu, aby przyspieszyć przyjemność, ponieważ występują w różnych smakach i zapewniają uczucie chłodzenia lub rozgrzewania. Niektóre lubrykanty mogą również pomóc w opóźnieniu wytrysku, dzięki czemu rzeczy zabawa może trwać dłuższy czas.

Lubrykanty są idealną opcją do stosunku analnego, ponieważ w przeciwieństwie do pochwy czy penisa, odbyt nie wydziela naturalnego płynu. Tak więc nakładanie lubrykantu podczas stosunku analnego może być przyjemniejszym doświadczeniem.

Lubrykanty zmniejszają tarcie, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko obrażeń, a jeśli stosuje się środki antykoncepcyjne, to lubrykanty zapewniają, że prezerwatywy nie pękają. Stąd zwiększenie ochrony przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV.

Kiedy używać lubrykantu?

Pochwa jest naturalnym lubrykantem, jednak czasami nie wytwarza wystarczającej ilości płynu. Tak więc sztuczne lubrykanty zastępują naturalne wydzieliny pochwowe, sprawiając, że pochwa wydaje się nawilżona.

Ludzie decydują się na użycie lubrykantu, gdy:

  • Doświadczają suchości pochwy z powodu menopauzy
  • Zmiany hormonalne prowadzące do suchości pochwy w czasie ciąży lub połogu
  • Doświadczają suchości pochwy z powodu leków
  • Ich pochwa nie wytwarza wystarczającej ilości płynu do długiej sesji seksualnej
  • Odczuwają ból lub swędzenie w pochwie z powodu suchości tkanki pochwy.

albo po prostu chcą mieć lepsze, dłuższe, inne doświadczenia. Jakiekolwiek ty będziesz miał/a powód do używania lubrykantu, na pewno będzie super!  

Inną sprawą jest seks analny. Tam lubrykant jest obowiązkowy, bo odbyt sam nie wytwarza żadnych płynów poślizgowych. 

Jak używać lubrykantu?

Lubrykanty i środki nawilżające należy stosować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu.

Zawsze wykonuj test alergiczny przed użyciem produktu, a jeśli nie zauważysz niczego niezwykłego, stopniowo zwiększaj ilość, aż pochwa poczuje się komfortowo. Niektórzy uważają, że najlepsze rezultaty daje kilkakrotne nałożenie lubrykantu.

Eksperymentowanie z różnymi lubrykantami może być zabawą dla niektórych osób, ponieważ mogą zwracać uwagę na to, jak ich ciało reaguje na każdy z nich. Jeśli genitalia odczuwają swędzenie lub ból po użyciu lubrykantu, może to wskazywać na ryzyko alergii lub wrażliwości na składnik produktu.

Rodzaje lubrykantów

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele lubrykantów seksualnych, ale nie wszystkie są sobie równe. Niektóre produkty mogą powodować reakcje u niektórych osób, zwłaszcza jeśli masz wrażliwą skórę na bardziej powszechne składniki, takie jak gliceryna, pochodne glikolu lub perfumy i zapachy.

  • Lubrykanty na bazie wody. Ogólnie rzecz biorąc, ludzie, którzy preferują dobrze zaokrąglone lubrykanty, wybierają lubrykanty na bazie wody. Nie uszkadzają one prezerwatyw ani zabawek erotycznych. Ponadto lubrykanty na bazie wody są najbezpieczniejszą opcją zarówno podczas stosunku, jak i masturbacji. Ale jest jedna wada smarów na bazie wody, a mianowicie wysycha bardzo szybko. Jednak ponowna aplikacja może pomóc w rozwiązaniu tej wady.
  • Lubrykanty na bazie silikonu. Lubrykanty na bazie silikonu nadają się również do stosunków seksualnych, ponieważ nie uszkadzają prezerwatyw. Nie należy jednak używać zabawek erotycznych podczas używania lubrykantów na bazie silikonu, ponieważ mogą one uszkodzić produkty silikonowe.
  • Lubrykanty na bazie oleju. Lubrykanty na bazie oleju są bezpieczniejsze niż inne lubrykanty tylko wtedy, gdy ludzie podejmują aktywność seksualną bez potrzeby stosowania prezerwatywy, ponieważ lubrykanty na bazie oleju mogą uszkodzić zabawki erotyczne i prezerwatywy lateksowe, prowadząc do zwiększonego ryzyka ciąży lub infekcji.

Alternatywne lubrykanty, których należy unikać

Ludzie wierzą, że gliceryna, wazelina, mydła itp. będą dobrym środkiem poślizgowym, ale nie zdają sobie sprawy, że te płyny mogą prowadzić do infekcji i podrażnień.

Wazelina. Badanie wykazało, że kobiety są bardziej narażone na rozwój bakteryjnego zapalenia pochwy, jeśli używają wazeliny jako środka nawilżającego. Te płyny nadają się tylko do użytku zewnętrznego, dlatego należy ich unikać do celów penetracyjnych.

Balsam i mydło. Zazwyczaj balsamy i mydła zawierają perfumy i środki konserwujące, takie jak parabeny, które mogą podrażniać genitalia i prowadzić do infekcji. Zaleca się stosowanie łagodnych mydeł/płynów, które nie zawierają substancji chemicznych.

Masło. Jeśli genitalia nie zostaną odpowiednio wyczyszczone po użyciu masła jako środka poślizgowego, może zacząć się psuć i zjełczeć, powodując infekcje z powodu rozwoju bakterii.

Ślina. Ślina może być dobrą alternatywą lubrykantu podczas seksu oralnego. Jednak ślina może wywoływać infekcje, ponieważ istnieje ryzyko, że infekcje przenoszone drogą płciową, rzeżączka i drożdżaki pochwy mogą przejść przez ślinę.

Oliwka dla dzieci. Oliwka dla dzieci może uszkodzić środki antykoncepcyjne i zwiększyć ryzyko zatrucia i infekcji odbytu.

Jakich składników nie powinno być w (naturalnych) lubrykantach?

Parabeny. Chociaż powszechny składnik wielu produktów kosmetycznych, farmaceutycznych, a nawet spożywczych – są w rzeczywistości klasyfikowane jako substancje zaburzające gospodarkę hormonalną. Oznacza to, że parabeny mogą zaburzać naturalne funkcjonowanie układu hormonalnego lub hormonalnego, powodując poważne problemy zdrowotne.

Wazelina. Jest na bazie oleju, a ponieważ olejki mogą uszkodzić prezerwatywę lateksową i spowodować jej pęknięcie, prawdopodobnie rozsądniej jest użyć czegoś innego do smaru. Dodatkowo wazelina jest trochę lepka, co oznacza, że utrzymuje się dłużej i zwiększa ryzyko infekcji bakteryjnych.

Perfumy i substancje zapachowe. Po nałożeniu na skórę mogą powodować reakcję alergiczną u wielu osób o wrażliwej skórze. Podobnie, lubrykanty z dodanymi zapachami lub perfumami mogą być niebezpieczne w przypadku stosowania dopochwowego lub analnego, powodując podrażnienie i wysypkę.

Rafinowane oleje spożywcze. Oleje te są wytwarzane przy użyciu taktyk ciężkiego przetwarzania i uwodorniania. Proces obejmuje obróbkę chemiczną, wybielanie, ogrzewanie i wiele innych, co w zasadzie oznacza, że olejki nie są już tak naprawdę naturalne.  

 

Czym są naturalne lubrykanty?

Istnieją jednak dwie substancje, które są uważane za ogólnie bezpieczne w użyciu przez większość ludzi: aloe vera oraz olej kokosowy.

Aloe Vera, czyli aloes jest używany od wieków w kosmetykach i medycynie. Jest korzystny dla Twojej skóry i jest szczególnie dobry w przypadku oparzeń słonecznych. Wiele naturalnych lubrykantów zawiera w swoich formułach aloes. Tylko upewnij się, że w mieszance nie ma alkoholu, ponieważ ostre składniki, takie jak alkohol, mogą powodować ból i pieczenie.

Olej kokosowy jest powszechnym artykułem gospodarstwa domowego, który wielu chętnie wypróbowuje jako naturalny lubrykant. Niektóre z najpopularniejszych i najbezpieczniejszych naturalnych olejów to olej kokosowy i olej ze słodkich migdałów. Lubrykant na bazie oleju może zapewnić łatwy poślizg i zapewnić komfort ruchu. Jednak oleje i produkty na bazie olejów mogą również być szkodliwe dla prezerwatywy lateksowej, więc bądź ostrożny! 

Natomiast, bez względu na to, czy substancja jest naturalna, czy nie, stosowanie czegokolwiek jako środka nawilżającego może być ryzykowne, ponieważ nasze ciała różnie reagują na różne substancje. Warto więc przed zabawą wypróbować na skórze czy nie ma działania alergicznego lubrykantu.   

Zobacz wybrane przez nas lubrykanty organiczne tutaj.

Interesują Cię tematy związane z intymnością? Przeczytaj inne nasze artykuły:

Zastanawiasz się kim jest Panda Wanda, jakie rodzaje produktów oferujemy i dlaczego warto robić zakupy w naszym sklepie? Dowiedz się więcej o nas tutaj!

Komentarze do wpisu (1)

5 października 2022

Dzięki za ten wpis! Nie wiedziałam, że również w lubrykantach trzeba zwracać uwagę w skład.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium