Przewodnik po goleniu #zerowaste, czyli wszystko o maszynkach na żyletki 0
Przewodnik po goleniu #zerowaste, czyli wszystko o maszynkach na żyletki

Jeśli przechodzisz na styl życia bez zbędnych odpadów czy też bez plastiku (bo często to jedno i to samo), możesz zastanawiać się, czy istnieje ekologiczna alternatywa dla jednorazowych maszynek do golenia z plastiku. Od razu odpowiemy na to pytanie - TAK, nie dość, że taka alternatywa istnieje, to jeszcze relatywnie szybko pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, spowoduje mniej podrażnień i, choć to już aspekt bardzo indywidualny, będzie ładniej wygląda w twojej łazience. To tylko niektóre z zalety płynące z użytkowania maszynki na żyletki. Więcej o zaletach, jak ich bezpiecznie używać oraz jakie maszynki znajdziecie w naszej ofercie przeczytacie w tekście.

5 zalet maszynek na żyletki

 1. Ekologiczne. Nie mamy danych z Polski, ale np. w Stanach Zjednoczonych, co roku wyrzuca się ponad 2 miliardy jednorazowych maszynek do golenia oraz ostrzy. Nawet jeślibyśmy wyrzucali maszynki o połowę rzadziej niż Amerykanie, to i tak ponad 100 milionów maszynek do golenia trafi na wysypiska (lub do oceanów). Przy maszynkach na żyletki problem zbędnych odpadów dot. jedynie kilku żyletek rocznie, które ponadto można łatwo utylizować i recyklować. 
 2. Oszczędność pieniędzy. W zależności od tego jak często się golisz, jakich maszynek używasz i jak je często wymieniasz oszczędności płynące z korzystania z maszynki na żyletki mogą pojawić się już po kilku miesiącach stosowania. W naszym sklepie można kupić maszynkę już za 85zł, a 5 szt żyletek za niecałe 4zł. Maszynkę będziesz miał na całe życie, a 1 wkład/żyletka spokojnie starczy i na miesiąc używania, więc roczny koszt to będzie maksymalnie 15zł. 
 3. Lepsze dla ciała. Wspólną cechą jednorazowych maszynek do golenia i wkładów jest pasek nawilżający, który najczęściej zawiera PEGi. Są one szkodliwe, ponieważ do ich produkcji wykorzystywany jest szkodliwy, trujący tlenek etylenu. Jego cząstki mogą przedostać się do kosmetyku, a co za tym idzie naszego organizmu, a przypisuje się mu uszkadzanie komórek oraz działanie rakotwórcze. Do dużo mniej szkodliwych, ale jakże uporczywych skutków negatywnych możemy dopisać zatkane pory, świąd, pokrzywkę, reakcje i stany zapalne oraz głębokie pękanie naskórka. Ponadto wiele maszynek do golenia ma wiele ostrzy, aby uzyskać najlepsze możliwe golenie. Ale ciągnięcie wielu ostrzy po skórze oznacza większą szansę na skaleczenie maszynką, podrażnienie, zaczerwienienie i wrastanie włosów. Maszynka na żyletki nie ma paska nawilżającego, tzn. że nie będzie przenosić na Twoją skórę żadnych szkodliwych substancji, a jedna żyletka w zupełności wystarczy, aby zapewnić gładkie golenie. 
 4. Uniwersalne i unisex. W przeciwieństwie do jednorazowych maszynek do golenia, maszynki na żyletki są całkowicie neutralne pod względem płci - ta sama maszynka może być używana przez mężczyzn i kobiety, a także będzie działać na każdej części ciała od głowy przez twarz, pachy czy nogi.
 5. 100% wegańskie i nietestowane na zwierzętach. Pewnie się zastanawiacie jak to w ogóle możliwe, żeby maszynka nie była wegańska. Ano jest to możliwe, jeśli producent zdecyduje się dodać np. lanolinę do pasków nawilżających, które znajdują na maszynkach jednorazowych i wkładach do maszynek. Oprócz tego, Ci najbardziej znani producenci maszynek do golenia sprzedają swoje produkty w Chinach, a tam wymagane prawnie są testy na zwierzętach. Natomiast, wybierając maszynkę na żyletki możecie być pewni, że była wyprodukowana bez okrucieństwa!

Instrukcja obsługi maszynki na żyletki

Wiemy, że wielu z Was boi się jednak maszynek ze względu na żyletki i szansę na skaleczenie się. Nic bardziej mylnego, bo najlepsze w tych maszynkach jest to, że są bardzo łatwe w obsłudze i utrzymaniu.

Chociaż potrzeby każdego golenia są różne, oto kilka kroków na początek.

Jak przygotować się do pierwszego golenia?

 1. Wkręć uchwyt zgodnie z ruchem wskazówek zegara i patrz, jak głowa maszynki otwiera się jak motyl.
 2. Weź jedną żyletkę i ostrożnie ją rozpakuj - uważaj, aby trzymać ostrze z krótszych boków, a nie od długich - ostrych
 3. Weź alkohol lub podobny środek dezynfekujący, połóż na czystej szmatce, przetrzyj ostrze i maszynkę do golenia (tylko przed pierwszym goleniem/użyciem).
 4. Włóż żyletkę do otwartej głowicy.
 5. Po osadzeniu żyletki wkręć uchwyt w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aby zamknąć głowicę, obracając ją mocno, aby zabezpieczyć ostrze.
 6. Ostrze powinno teraz wystawać spod osłony głowy (lub „skrzydeł motyla”).
 7. Twoja maszynka jest teraz gotowa do użycia!

Jak golić się maszynką do golenia na żyletki?

Istnieje kilka sztuczek, które można uratować za pomocą maszynki do golenia, ale kiedy je opanujesz, będziesz używać ich bez wysiłku przez dziesięciolecia (poważnie).

 1. Jeśli nie bierzesz prysznica podczas golenia lub po nim, rozgrzej skórę gorącą wodą lub gorącym ręcznikiem - to zmiękczy włosy i ułatwi golenie.
 2. Nałóż na skórę ulubiony krem/mydło/kostkę do golenia.
 3. Rozgrzej ostrze pod ciepłą wodą.
 4. Zastosuj jak najmniejszy nacisk. Twoja brzytwa wykonana z metalu i jest wystarczająco ciężka, aby ostrze działało samo. Jeśli naciśniesz mocno, możesz się skaleczyć. Jeśli chcesz przeciwdziałać naturalnej tendencji do wywierania nacisku, spróbuj przytrzymać maszynkę za końcówkę rączki.
 5. Ustaw ostrze jak najdalej od skóry. Ponieważ używasz pojedynczego ostrza, a główka maszynki do golenia nie obraca się ani nie dopasowuje się automatycznie do Twojej skóry, musisz wykonać to dopasowanie samodzielnie. Połóż główkę maszynki na skórze i powoli ją pochylaj, aż ostrze zacznie obcinać włosy, a to oznacza, że znalazłeś właściwy kąt. Ludzie zwykle zalecają trzymanie brzytwy pod kątem 30 stopni, ale każdy jest inny, dlatego zalecamy znalezienie własnego kąta.
 6. Zalecamy golenie "z włosem". Golenie "pod włos" powoduje wrastanie włosków i podrażnienie, a także ciągnie skórę za włosy, na które się przeciwstawiasz, co może doprowadzić do skaleczenia. Jeśli nie uda Ci się ogolić wszystkich włosów za jednym razem, przejdź maszynką ponownie.
 7. Mając to na uwadze, zacznij od lekkich, krótkich pociągnięć, przyzwyczajając się do maszynki.
 8. Regularnie płucz maszynkę, aby włosy nie zatykały ostrza i pamiętaj, aby nie spieszyć się.
 9. Po zakończeniu golenia polej ogoloną skórę zimną wodą, aby zamknąć pory.
 10. Nałóż nawilżający balsam do ciała w celu nawodnienia i ochrony skóry. Możesz też użyć płynu po goleniu.

Jak dbać o maszynkę?

Aby zapewnić maszynce długowieczność, ważne jest, aby o nią odpowiednio zadbać: 

 • Przekręć uchwyt i otwórz główkę maszynki do golenia. Delikatnie wyjmij żyletkę trzymając za krótsze boki i przepłucz zarówno żyletkę, jak i maszynkę do golenia, aby usunąć kosmetyki i włosy.
 • Całkowicie osusz maszynkę i ostrze, zamknij ją z powrotem i przechowuj w suchym miejscu. Chociaż maszynka ma małe prawdopodobieństwo korozji z wody, trzymanie czegoś w ciepłym i mokrym miejscu nigdy nie jest dobrym pomysłem, jeśli chcesz, aby było to trwałe.
 • Jeśli chcesz maszynkę jeszcze dokładniej wyczyścić, możesz to zrobić alkoholem i pozostawić do wyschnięcia przed schowaniem.

Kiedy wymienić żyletkę?

Zasadniczo używaj pojedynczego ostrza, aż stanie się matowe i / lub zardzewiałe. Ostrze jest tępe, gdy potrzeba kilku pociągnieć, aby ogolić włosy lub ciągnie za włosy.

Zużyte żyletki najlepiej wrzucić do puszki (np. po fasolce), zamknąć pokrywką i wyrzucić do odpowiedniego pojemnika. To właściwe opakowanie ostrza jest ważne, aby zapobiec skaleczeniom przy segregacji.

Nasza sekcja golenia #zerowaste

Posiadamy szeroką gamę maszynek wielokrotnego użytku, z czego jesteśmy bardzo dumni! 

 • Maszynki bambusowe - bambusowo-metalowa maszynka do golenia na żyletki Bambaw

[product id="1256, 3985, 3984]

 • Maszynki metalowe - w 100% metalowe maszynki Bambaw w różnych kolorach:

[product id="3981, 3983, 3982"] 

 • Maszynki ze stojakami - w 100% metalowe maszynki Bambaw z estetycznym, a przede wszystkim funkcjonalnym stojakiem metalowym:

[product id="1876, 1877, 1878"] 

 • Mydła, kremy i kostki do golenia - wszystkie z naturalnym składem, wegańskie i w ekologicznym opakowaniu: 

[product id="1317, 1590, 3632"] 

 • Wegański pędzel do golenia - doskonale sprawdzi się do rozprowadzania kosmetyków do golenia na skórze:

[product id="3976, 3977, 3978"]  

 • Naturalne kosmetyki po goleniu - po goleniu zawsze dobrze użyć nawilżającego balsamu, masła czy oleju:

[product id="2973, 2496, 1017"]

A dla tych, którzy jednak nie chcą golić brody, mamy naturalne i wegańskie kosmetyki dla "brodaczy":

[product id="1437, 1448, 1269"]

Dzięki maszynkom do golenia na żyletki nie tylko masz gwarancję zdrowego golenia przez wieleee lat, ale także pomagasz ocalić planetę i pieniądze w swoim portfelu. To nazywamy rozwiązaniem idealnym. 

Chcesz się dowiedzieć więcej o bezpiecznym i skutecznym goleniu wielorazową maszynką na żyletki, to przeczytaj nasze poradnik:

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium